Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tlala

    addikt

    válasz koma106 #10789 üzenetére

    Egyszerű a válasz: nyugodtan bekötheted így, párhuzamosítva.
    Arra ügyelj, hogy a trafó kellő teljesítményű legyen. Az a személyes tapasztalatom, hogy illik 20-25%-kal túlméretezni a trafót, hogy ne melegedjen ill. ne menjen tönkre idejekorán (pláne a no-name olcsó kínaiakat - bár azokat nem is nagyon ajánlom).

    [ Szerkesztve ]

  • tlala

    addikt

    válasz SunMount3r #10802 üzenetére

    Ha elfogadsz egy tanácsot, pont ezért nem számít a "Watt", mert sok olcsó ledes égőben filléres, rendkívül rossz hatásfokú elektronika van.
    Ha lehet, sokkal inkább a lument (fényerő érték) kell figyelni, nem a wattot.
    Nekem pl. van egy 5,5 wattos Philips égőm, amire a gyári katalógus 470 lument ír, és fényesebb, mint a noname kínai 7 wattosom.

    [ Szerkesztve ]

  • tlala

    addikt

    válasz Kernel #10808 üzenetére

    Értem amit mondasz, de azért az elektronikák szerintem összetettebbek. Valóban a legjobb hatásfoka a kapacitív előtétnek van (anno én is csináltam villanykapcsolóba kis ledes világítást simán 220-ról, sorba kötött ellenállással és kondival). Sajnos viszont egy kapacitív előtét minden feszültségcsúcsot át is enged, szóval hamar kinyírja a ledet, ha az ki is van hajtva - egyéb okok mellett pont ezért alkalmazzák az olcsóbb gyártók az alacsonyabb kihajtás + olcsó előtét kombót.
    De szerintem az elektronika hatásfoka is "tapintható".
    A kínai égőim "nyaka", ahol az elektronika van elhelyezve, valósággal forró, míg a Philipsé csupán langyos - ugyanabban a zárt lámpatestben.

    [ Szerkesztve ]

  • tlala

    addikt

    válasz Kernel #10810 üzenetére

    Érdekes kép ill. részlet, köszi, hogy feltetted.
    A mini PC-nél ugyanezt tapasztaltam (ami azért 100 dolláros tétel volt), hogy a filléres hűtőbordát spórolták le róla, emiatt vett vissza a bios a proci teljesítményéből. Némi barkácsmunkával megoldottam, azóta nincs melegedés miatti "throttling". Persze egy égőnél ez nem járható.
    Másrészt számtalan elektronikánál előjön az is, hogy 3 alkatrésszel oldanak meg valamit 4 helyett, cserébe melegszenek mint az állat és/vagy instabilitás az eredmény.

    [ Szerkesztve ]

  • tlala

    addikt

    válasz SunMount3r #10813 üzenetére

    E14-es gyertyában most az "óraátállítás" akcióban verhetetlen áron van ez az 5,5W/ 470 lumenes Philips gyertya, 790 Ft-ért (750 Ft online fizetéssel).

  • tlala

    addikt

    válasz inf3rno #10826 üzenetére

    Milyen foglalat van? Azt kicserélnéd? Hány lumenre lenne szükséged?
    Az úgynevezett "kisgömb" méretű izzó beférne, vagy netán még egy ilyen is? Az egyik erősen opálos antik konyhai búrámba nem fér bele egy hagyományos E27-es méretű izzó, és ilyen GE Bright Stik-et tettem bele. Baromi erős, és szép fénye van.

    [ Szerkesztve ]

  • tlala

    addikt

    válasz inf3rno #10829 üzenetére

    Csavaros a rögzítés a foglalatban, vagy bedugod/beszorul típusú - garantáltan nem forrasztott.

  • tlala

    addikt

    válasz inf3rno #10833 üzenetére

    A lekapcsolt fali kapcsolótól még simán agyonüthet.
    Ha a kapcsoló a nullát szakítja meg (hibás fusi bekötés), akkor lekapcsolt kapcsoló mellett simán lehet aktív fázis a foglalatban, megfogod, és a padlózaton/lábadon/karodon keresztül simán leszalad az áram.
    Haláli élmény lehet.
    Ez nem egyenáram.

    Az alapszabály szerint a fázist (fekete vagy barna - ha jól van bekötve) kell a foglalat aljában lévő érintkezőhöz kötni - ez is egy biztonsági szabály, hogy ha valaki égőcserénél nem áramtalanít, akkor nehezebben érhessen a fázishoz.

    [ Szerkesztve ]

  • tlala

    addikt

    válasz inf3rno #10835 üzenetére

    A zöldet/zöld-fehéret (védőföldelés) szokták a fém lámpatestre kötni, hogy esetleges zárlatnál/elszabadult fázisvezetéknél ne rázzon a lámpa. Persze mindez akkor ér valamit, ha a zöld másik vége tényleg be is van kötve a védőföldeléses rendszerbe.
    Elnézést a topictagoktól a sok OFF-ért, de ezek a részletek életmentőek lehetnek.

    De mi tartja a búrát? Hogyan fogsz te ebben az esetben belső teret növelni?

    [ Szerkesztve ]

  • tlala

    addikt

    válasz inf3rno #10837 üzenetére

    Értem.
    Szerintem sem szükséges egy foglalat és egy égő miatt menetet vágni arra a csőre, de te tudod.

    Mekkora a belmagasság? Nem lehet egyszerűen megfordítani azt a csövet? Úgy értem, hogy a "zöld doboz", ami tartja a búrát, az lefelé legyen?

  • tlala

    addikt

    válasz inf3rno #10841 üzenetére

    Akkor csináld azt, hogy:

    1. Visszatekered ennek a mostani foglalat tetejét, és nem vágsz le a csőből semmit.
    Villanyszerelési boltban tanácsot kérsz, hogy milyen modern, minőségi "sorkapoccsal" tudod legegyszerűbben "megtriplázni" a mostani foglalatból kilógó vezetéket, és megveszed, és immáron 3 rövidebb vezetékpárral kiállsz belőle.
    2. Veszel 3 db ilyet, mert bátor vagy, és nem sajnálod a 3 x 105 Ft-ot porcelán foglalatra.
    Ezekből csinálsz a csőre aplikálva 3 db foglalatot úgy, hogy a csőre húzol egy megfelelő méretű csavaros csőbilincset, majd körbe a cső mellé abba "beleakasztod" a 3 foglalatot és meghúzod a bilincset. Hogy tutira ne lehessen "feltolni" a bilincsben a foglalatokat, a foglalatokon az oldalsó lemez-szár egyik furatába bedugsz egy-egy kis csavart, fejjel befelé a cső felé, és úgy szorítod meg a kis csavarkák felett a föléjük helyezett bilincset, hogy az esetleges feltolást megakadályozzák.
    3. Rögzíted a foglalatokat a megfelelő magasságban, hogy alulról azért még ne lehessen látni, takarja a búra, de az égők már garantáltan elférjenek.
    A rögzített foglalatok lemezfülén görbítesz egy kicsit, hogy szépen, kifelé álljanak cseppet, hogy az égők kényelmesen elférjenek a cső mellett.
    A megtriplázott vezetékeket egy műanyag gyorskötözővel rögzítve a csövön felvezeted az új foglalatokhoz, és bekötöd őket a foglalatokba. (A megtanult módon, ügyesen.)

    Élvezed a háromégős csillárodat. :))

    [ Szerkesztve ]

  • tlala

    addikt

    válasz tvamos #10861 üzenetére

    Ezt untam meg én is.
    Évekkel ezelőtt én is az olcsó kukoricaizzókkal kezdtem, aztán jöttek a kínai ilyenolyanok, Ikea sápadt csodái.
    Sokat vásároltam az anrodiszlec.hu és a v-tec kínai cuccaiból. Némelyik hosszabb ideig elment, de a legtöbb csak 5-6 hónapig. A fordulópont az volt, amikor az én lelkes ajánlásomra melóhelyre vásárolt (akkoriban) jó drága 10-20-50 wattos led reflektorok sorra behaltak. Akkor elszakadt bennem valami. Illetve a munkahelyemen kellett vadászni 300 db valamilyen energiatakarékos égőt (nagy belmagasságú, nagy színházterem, ahol az égőcseréhez fel kellett állványozni). Beszéltem az egyik céggel, aki azt ajánlotta, hogy még ne vegyek a ledes égőkből, mert még nem tudja garantálni a megfelelő élettartamot. Kedvező áron adott nekem 300 db Osram energiatakarékos égőt, amelyek a mai napig működnek. Szerintem ezzel vett meg.
    Azóta követem az Osram és a Philips fejlesztéseit. Megláttam, hogy mi a különbség egy teremben, ahol sok izzó van, 2700 Kelvin fokos olcsó kínai égő zöldes fénye, és az Osram 2700 Kelvines fénye között, amelyik a padlót olyan színűvé varázsolja, mintha napfényes homok lenne. Az összes kolléga megjegyezte, hogy sokkal jobb azóta ott dolgozni.
    A lakásomban is (különleges tetőtér) nagy a belmagasság, van több hely, ahol létrával lehet csak égőt cserélni. Megtanultam, hogy mit jelent, ha egy égő a maga helyén tartósan ott van, nem kell cserélgetni, a 3 év futáros garanciát nem tudtam még kipróbálni.
    Azóta csak ettől a cégtól veszek égőket, led szalagokat meg egy másiktól, akiknek a szalagjai a zárt plexi reklámdobozainkban sem sülnek meg, mint a korábbiak.

    [ Szerkesztve ]

  • tlala

    addikt

    válasz pjen #10881 üzenetére

    De nem is értem.
    Ha valaki a hideg fehér fényekre gerjed rá, akkor a 4000 és 6000 Kelvin körüli kategóriákat kattintja be pl. a lumenetnél, és ott van 10-20 modell. De a bemutatótermükben is eljátszhat mindenki a gombokat nyomogatva, és a neki tetsző spektrumokat próbálgatva élőben.
    Pont ettől szaküzlet. Az nem szaküzlet, ahol néznek rád mint a borjú, ha azt mondod, hogy 4000 Kelvin.

  • tlala

    addikt

    válasz inf3rno #10884 üzenetére

    Nekem is az a kedvenc spektrumom (már - de csak 1-2 gyártótól), csak ebből nem akarok vitát generálni.
    De a korrektség kedvéért hozzá kell tenni, hogy bevásároltam jó pár 2700 K-s olcsó kínai égőt még kezdő koromban, aminek a színe a fos-sárga és a libazöld között állt meg valahol. Igen, egy jellegzetes zöldes összetevője van az olcsó "meleg" fényű ledes égőknek.
    Mára már megtanultam, hogy az, hogy valamire rá van írva, hogy 2700K vagy 4000K, az nem jelent semmit. Meg kell nézni élőben, de leginkább meg kell rendelni belőle 1 db-ot mintának, és azután dönteni a színéről, vibrálásáról, fényáramáról, melegedéséről, stb.

    16 éve dolgozom a melőhelyemen, ahol a nagyteremben 300 égő világít, és rengeteg kis helyiségben számos egyéb izzó. Ez alatt az idő alatt szerintem min. 2000 db égőt rendeltem. Gyakorlatilag végig követtem az energiatakarékos és a led technológia fejlődését, nagy számú statisztikához hozzájutva.
    Ma, ha benézek a nagyterembe, jó érzés végignézni a 300 db Osramon, amelyekből 3 éve nem kellett (állványozással!!) égőt cserélni. Pedig ezek még az "energiatakarékos" (fluorescent) korszakból származnak.
    Azóta mondhatja nekem bárki a maga néhány darabos staisztikájából bármit, én már csak jónevű gyártók termékét vásárolom, gyakran kapok kipróbálásra a legújabb darabokból is - most pl. a Philips dimmelhető E14-es darabjaival játszom - 806 lumen/300 fok/25000 óra. Olyan gyönyörű darab az üveg búrában látható korona alakú diffúzorával a nyitott csilláromban, hogy ahhoz képest egy kínai opál műanyag burkolatú égő egy vicc.
    És akkor a korábbi vásárlásaim után járó jelentős kedvezményről, az ingyen postáról, az ingyen futáros házhoz jövő cseréről nem is beszéltem.
    De nem akarok meggyőzni senkit semmiről, csak a hosszú évek alatt megszerzett tapasztalataimat írtam le.

    [ Szerkesztve ]

  • tlala

    addikt

    válasz Flowtation #10898 üzenetére

    A Philips Tornado a forgalmazó szerint még mindig az a típus, amiből szinte sohasem hoznak vissza.
    Múlt héten vásároltam én is az üzemi konyha álmenyezeti süllyesztett foncsoros lámpatesteibe, mert jelenleg ez a technológia az elérhető, ha brutális fényerőt akarsz elfogadható fogyasztással. (Háztartási fogyasztásról beszélek, normál E27-es kategóriában, tudom, hogy a nagynyomású égők - higany-, fémhalogén-, nátrium-, xenon- stb. kategóriában sokkal nagyobb fényerő is elérhető.)
    A Tornado pl. 4300 lumen (!), 60 W fogyasztással - mind 6500K-s, mind 2700K-s változatban megvehető, az általad is említett brutál jó élettartammal. Ehhez a fényerő kategóriához egyelőre a ledek még hozzá sem tudnak szagolni.

  • tlala

    addikt

    válasz mzso #10896 üzenetére

    Ha neked a 3000K jön be:
    ma kaptam emailt, hogy betették ebbe az óraátállításos hülyeség akcióba a Philips 10,5 Wattos/1055 lumenes led izzóját, 990 Ft az ára 2 napig.
    Az már komoly fényáram.

    [ Szerkesztve ]

  • tlala

    addikt

    válasz Elemental #10906 üzenetére

    Nagyon bölcsen tanácsolja az a hozzászólás, hogy alu profilba kell tenni a nagyteljesítményű LED szalagokat.

    A "mennyire tegyem a bútor élétől a profilt" már nem olyan egyszerű, hogy "10 cm-re". Vannak sima "U" ill. "L" keresztmetszetű profilok, amelyekben a LED szalag vízszintesen helyezkedik el (az alján), és vannak olyanok, ahol kb. 45 fokos külön "padka" van a LED szalag számára, pl. ez:

    - értelemszerűen ez egészen más megvilágítási szöget eredményez. (Ráadásul azt is tudni kell, hogy a LED szalagok elég kis szögben világítanak egy izzóhoz képest, ezért fontos a pontos megvilágítási szög beállítása.)
    Jártam már úgy, hogy egy konyhai felső szekrénysor legelejére téve is inkább a szemközti, függőleges falat, illetve a pult belső felét világította meg, az első fele félhomályban maradt.

    Szerintem a konyhapult optimális megvilágítását nagyon jól mutatja be ez a kép:

    Mindenképpen lepróbálnám végleges rögzítés előtt az alu profil optimális helyzetét, hogy hogyan érhető el a pult teljes, legjobb megvilágítása.

    Nekem az anrodiszlec.hu szalagok a személyes kedvenceim, sokat használtam már belőlük, és zárt reklám dobozban is állják a sarat a mai napig is, ahol korábban valamilyen egyéb (a kivitelező által szerelt) LED szalag csokibarnára égett és meghalt.
    Konyhába a 2100lumen/24W/méter típusokat szereltem. Egyetlen szál alu profil és 2m ebből az erős, 2100 lumenes szalagból nekem elegendőnek bizonyult, pedig szeretem az erős fényt. Ha ezt meg akarod nézni élőben, Budapesten, a Blaha Lujza tér környékén egy kávézóban meg is teheted, ahol az eladópult mögött konyhapult fölé van pont szerelve, de rendeléskor látható. :) Ha érdekel, írj privátot.
    Az is személyes tapasztalatom volt itt, hogy elegendő egyik végén megtáplálni, bár általánosságban ezeket a nagyteljesítményű szalagokat már mindkét végén ajánlják táplálni.

    Akkor az ajánlott LED szalagok:
    A szilikonos szalagok valóban védettebbek (cserébe valamivel nehezebb vágás után megtisztítani, hogy fel lehessen szerelni a végcsatlakozókat), de azért ott, ahol pl. fröccsenő zsír is van, én lehet, hogy műanyag zárólappal fedhető, zárt profil választanék.

    Beltéri (nem szilikonos, ehhez viszont olyan alu LED profil kell, amihez van műanyag takarás is).

    Fontos, hogy ha megrendeled a LED szalagot, rendelj hozzá illeszkedő végcsatlakozót is (ezt rá kell tolni a vágáskor megmaradó két kis réz érintkezőfelületre a szalagon, és a végcsatlakozókból kiálló vezetékekre forrasztani/kötni a trafót. Trafón ne spórolj, mert konyhába lesz, és a fa felületre fogod közvetlenül felcsavarozni, tehát vegyél valamilyen minőségibbet, pl. ezt vagy egy ilyet.

    Alu LED profilokat itt választhatsz.
    Alu profil választásánál azt is vedd figyelembe, hogy az opál műanyag takarók jóval több fényt fognak le, mint a víztiszták, vagy a semmilyen. Rendelj a profilhoz való véglezáró kupakokat is - véd és elegáns.

    Nézd át ezt a linket konyhabútor és munkapult LED világítás témakörben, érdemes.

    Szerintem érdemes átböngészni a teljes galériájukat, nagyon jó ötleteket, megoldásokat lehet ellesni a LED-es lakásvilágítás különböző területein - a hálószobától a konyháig.

    [ Szerkesztve ]

  • tlala

    addikt

    válasz Elemental #10914 üzenetére

    Szerintem nem sárga a 3000K-s szalagjuk, nekem pont jó.
    Azt próbáltam írni, hogy ez a szalag egy sorban is elég - de egy sorba meg azért ez kell.
    Nézd meg élőben a szalagot valahol - csak egy LED szalag, felragasztva, nyitottan. Ha később azt akarod közvetlenül takarítani, az azért nem olyan veszélytelen szerintem (lejöhet a ragasztás, akadozhat a takarító rongyban/szivacsban, stb.). Míg ha burkolt, akkor kicsúsztatod a műanyag lezárósínt és lemosod.
    De ezt már neked kell eldöntened.

  • tlala

    addikt

    válasz oak #10955 üzenetére

    1 Ft-ot sem szabad adni érte.
    A pontos leírása a legócskább kínai LED szalagnak. (Nem 3M ragasztószalag van az alján, megbarnulós selejt, stb.)

  • tlala

    addikt

    válasz szaszlaci #10944 üzenetére

    Nem vagyunk egyformák - másnál meg a "pár napig villogtak" és a ventillátoros tápegység verné ki a biztosítékot. :)

    A megállapítás, miszerint "az összes LED szalag egy rakás szar" pedig túl sommás, és egyszerűen nem igaz. Tudok mutatni évek óta működő vitrinvilágításokat LED szalaggal, de a legnagyobb teszt a hosszú ideje teljesen zárt, szűk plexi dobozban működő reklámvilágítás, ahol a LED szalagok 4 csíkban a műanyag hátfalra vannak ragasztva, minden hűtés nélkül (kb. a 700 lumen/méteres, már sokat bizonyított LED típusokból készült, minőségibb kategóriából), szinte egész nap mennek, és hosszú ideje nem mentek tönkre.
    Persze szalagnál is ugyanazok a fizikai törvények: nagyobb teljesítményű (22-24W/m, 2100 lumen) szalagokat már csak aluminium sínben szabad használni, ahogy te is remekül gondoskodtál a házi készítésű lámpádnál a hűtésről.
    Illetve a "Szerintem csakis rendesen tokozott, diszkrét LED-ekből kell lámpát csinálni, még ha a szalagot használók ezt nem is gondolják így" gondolatra meg azt szeretném reagálni, hogy viszont számos olyan terület van (pl. rejtett stukkó, szegélyvilágítások, konyhai folyamatos pultvilágítás, stb.), amely egyszerűen meg sem valósítható szalagok nélkül.
    Csak arra akartam rávilágítani, hogy a LED szalag kérdése azért sokkal árnyaltabb.

  • tlala

    addikt

    válasz szaszlaci #10963 üzenetére

    "'A passzív hűtés egyszerűen nem okozhat megvalósíthatatlan gondot, mert hatékonyabbak és sokkal jobb a hőátadásuk, mint a szalagoké."

    És egy 4x4 m-es szoba rejtett szegélyvilágítását hogy oldod meg, hogyan igaz, hogy a hűtés "egyszerűen nem okozhat megvalósíthatatlan gondot"? Illetve a másik kérdés: összeforrasztasz 18 m-t ezekből a kis lapokból?? :))
    Arról már nem is beszélve, hogy külön iparág van már az olyan rejtett stukkók, profilok, belül szögben lapolt alu sínek gyártására, amiben kényelmesen elvezethetőek/rögzíthetőek a LED szalagok.

    "Annyi, hogy fémre szabad csak szerelni, ez azonban igaz minden olyan szalagra is -- szerintem ebben egyetértünk -- aminek tényleg normális fénye van"

    A "normális fénye van" alapján azt látom igazából, hogy te az erős, pontszerű fényforrásokban gondolkodsz (nyilván a te életedben ez merült fel elsősorban). De számos terület van, ahol a vonalszerű megjelenés illetve a profin elosztott, homogenitást biztosító fény sokkal fontosabb, mint a fényerő (pl. egy kényelmi vagy biztonsági lábazat világítás), vagy egy vitrin, ahol nem fix helyen vannak a tárgyak, vagy az otthonokban is egyre divatosabb hangulatvilágítási elemek (üvegpolcok-, kádak-, ágyak- stb. élvilágítása. (Lásd érdekes példákat itt.)

    Nekem most pl. a kedvenc területem a legújabb generációs neon fénykábelek, amelyek a korábbi fénykábelekkel ellentétben nem bazári, láthatóan elkülönülő fénypontokat tartalmaznak egy átlátszó slagban, hanem olyan fényt terítő, opális bevonatban van a nagy led-sűrűségű szalag, ahol már nem tudod megkülönböztetni az egyes ledeket. (Példa.)
    Egy ilyenből megalkotni, hogy "Ibolya Presszó"... :))

  • tlala

    addikt

    válasz tvamos #10983 üzenetére

    Igen, és két hajlékony vasúti sín lehetne a hordozó illetve a két eletróda - és csak egy 500A-es trafó kéne hozzá. :)

  • tlala

    addikt

    válasz macilaci78 #10943 üzenetére

    Szerintem klassz amit írtál, köszönjük.

    A LED-ek specifikációján kívül mennyire vegyünk bele gyakorlatias kérdéseket? Azt látom, hogy nagyon sokan kérdeznek olyanokat, hogy "mekkora telesítményre van szükségem egy 22 nm-es nappaliban", meg a konyhai felhasználás, stb.
    A magam részéről az elmélet mellé belevennék még olyan gyakorlati tanácsokat (javíthatatlanul praktikus gondolkodású vagyok...), hogy helyiségre méretezés, munkaergonómiai számítások, helyi megvilágítások, stb.
    Vagy ezt tegyük bele egy-egy hozzászólásba, amire az összefoglalóban csak link van?
    Szívesen összeszedem az ilyen (gyakorlati) tárgyú jegyzeteimet, tapsztalataimat egy-egy hozzászólásba.

  • tlala

    addikt

    Mennyi fényre, hány fényforrásra van szükségem egy helyiségben?

    Nem is olyan könnyű megválaszolni. Szükségünk van "közérzeti alapfényre", illetve egészen más megvilágítottságra azokon a helyeken, ahol koncentrált tevékenységet végzünk, és ahová gyakran nézünk. Ráadásul a fotósok jól tudják, hogy egy felület vagy tárgy érdemi, kellemes láthatósága az annak felületén mérhető megvilágítástól függ. Az adott konkrét felületre eső fényáram mennyiségét luxban mérik (jele lx), és 1 lx = 1 lm/m². A fényáramot valójában nem lehet ilyen közvetlenül pontosan átváltani megvilágítássá, mert a számítást a fény érkezésének iránya, környezeti tényezők és a fényforrás egyéb tulajdonságai is befolyásolják, de "ökölszabályként" jól használható.
    Léteznek munka ergonómiai és munkavédelmi szabványok, ajánlások. Ezek alapján a megvilágítás ajánlott értéke közlekedőkön (lépcsőház, folyosók, előszoba, stb.) 100-150 lux, konyhában, nappaliban 300-500 lux, műhelyekben, precíziós tevékenységekhez 500-750 lux (a munkavégzés helyén). Ezek az értékek magasak, ugyanakkor garantáltan biztosítják az adott helyeken szokásos tevékenységek komfortos, biztonságos végzéséhez szükséges fénymennyiséget. Fontos, hogy a megfelelő, kényelmes megvilágítás csak elosztva érhető el - olvasólámpák, helyi megosztott és hangulati világítási elemek, állólámpák, stb. alkalmazásával - nem a nappali plafonjának közepére szerelt egyetlen fényforrással (még ha az több ágú is). Érdemi komfortérzethez min. 200 lux általános megvilágítottságra még akkor is szükség van, ha egyébként kiegészítő világítást is alkalmazunk. Hasznos az életmódunknak, használati szokásainknak megfelelő szabályozhatóságot illetve elkülönített kapcsolhatóságot is végiggondolni.
    Nagy a különbség az emberek egyéni fényigényében is, illetve sötét padlóburkolat, sötét bútorok és falszínek tovább fokozhatják a megvilágítási szükségleteket. A fénynek fontos élettani szerepe is van, a kevés fény a kutatások szerint fokozhatja (vagy egyenesen okozhatja is) a depresszióra való hajlamot.

    Fontos, hogy elsősorban azt a felületet kell jól megvilágítani, ahol munkavégzés, tevékenység zajlik (pl. konyhapult, műhelyasztal). Ezt irányítottabb fényforrásokkal, illetve a fényforrások megfelelő sugárzási szögének megválasztásával érhetjük el.
    Példa:
    Egy három méter magasra szerelt lámpa körülbelül tíz négyzetméter területű kört világít be, ha 60 fokos a sugárzási szöge. De ha a sugárzási szöge csupán 30 fok, akkor csak két négyzetmétert - nagyobb megvilágítást produkálva az adott helyen. Azt is kimondhatjuk, hogy általános világításra nagyobb sugárzási szögű fényforrásokra van szükség. Ezek esetében viszont hasznos odafigyelni arra, hogy túl nagy sugárzási szög esetén jelentős mennyiségű fényt sugároznak olyan területekre is, ahol az adott esetben talán már nem különösebben hasznos (például az oldalfalak felső harmadába és a mennyezetre). Ha már spórolunk, akkor az ilyen felületek megvilágításán spóroljunk.
    Méretezéshez használható Rábalux kalkulátor linkje.

    FONTOS!
    Már a lámpák kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy a foglalatának típusánál, a foglalatok számánál és a búra méreténél eldől, hogy mekkora fényerőt tudunk maximálisan kihozni belőle. LED-es izzóból a mai állapot szerint elérhető legnagyobb fényáram G9-es termékek esetén 3-400 lumen, míg ugyanez E14-es foglalatú izzóknál kb. 800 lumen, de E27-es fényforrások között elérhető 2500 lumen fényáramú is. Tehát: nagyobb foglalat = nagyobb fényű fényforrás alkalmazásának lehetősége.

  • tlala

    addikt

    válasz tlala #11042 üzenetére

    Megpróbáltam egy kis egyszerű, gyakorlatias méretezési összefoglalót összeállítani jegyzeteimből, korábbi tapasztalataimból.

  • tlala

    addikt

    válasz macilaci78 #11047 üzenetére

    Ha csak a kalkulátort látod az egész szövegből, akkor valószínűleg igazad van.
    Dilemmáztam én is, hogy betegyem-e a linket, mert roppantul elnagyoltnak tartom - lehet, tényleg nem kellett volna.
    De úgy látom, hogy ez a topic tényleg a viták és a háborúk színtere lett, monológokkal tarkítva. Valószínűleg én ki is szállok.
    Peace!

Új hozzászólás Aktív témák