Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz t72killer #720 üzenetére

    "Modern technológia mellett ugye politikai "elitre" se lenne semmi szükség. Bármilyen kérdésről akár az egész szavazóképes lakosság dönthetne manapság"
    Ugye, hogy ugye? De ez kinek nem érdeke? Ezért volt vicces, amikor az LMP a közvetlen demokráciával kampányolt: kifelejtették, hogy akkor ők minek? :D
    21. században kora 20. századi politikát/gazdaságot tartunk fenn... minek?

    "HO-ból egyébként jó ízelítőt adott a covid, kiderült, hogy működik"
    Csak zárójelben: azt is, hogy mik a nem létszükségletű ál-munkakörök/ágazatok (pl. a turisztika a szoborrombolások fényében kimondottan izgalmas kérdéseket vet fel - ha szétbarmolják azt, amiért odamennék, minek menjek oda? vagy ez bekalkulált dolog a repülőtársaságokkal együtt...?)

    "nagyon gyorsan találtak pénzt magánjetek bérlésére amikkel (...) taxizták a munkaerőt - vajon eddig miért nem találtak pénzt uezen munkavállalók normális szintű fizetésére?"
    Amiért a tárgyalt kérdéskör egésze sincs megoldva: ellenérdekeltség. A piac megoldja/szabályozza magának frázis duma: vagy farkastörvények, élet-halál harcok egy-egy szerződés előtt (nem praktikus: lassú, nehéz, esetleges), vagy egyik oldal totális uralma, másiké kiszolgáltatva (ez gyors, kézenfekvő).

    "a lakhatás, kaja, ruha, gyerek sulija"
    Hmm, leginkább a lakhatás és gyerek kérdéskör kapcsán, kicsit lemennék "Spártába".
    Ezzel kb. a szocializmus sem talált fel újat, csak lenyúlt egy régi receptet (közösség), de ez a tétele józan ésszel belátható előnyöket ad, bizonyos szemlélet/irányvonal/értékrend mellett. (Egyéb esetben problémaforrás.)
    A gyerek nevelése jelenleg is - burkoltan - közügy, legkevésbé magánügy. Az iskoláztatás deklaráltan is. Tehát igenis közös - erre a célra elkülönített, fenntartott, kezelt - számlára meghatározott mértékű (konszenzus) összeg (adó) befolyása mellett lehetne enyhíteni az első kb. 18-22 év (ezt is átértékelhetnénk - külön problematika, hogy mire, hogyan, meddig képezzük/oktassuk a lurkókat, stb. - a jelenlegi rendszer tökéletesen elavult, elrugaszkodott, szimplán megszokásból fennmaradt protokoll) anyagi problémáját (mindenféle tanulmányi kiadások, ruhák, kirándulások, stb.). Csak az otthonlét (étel) kerülne pénzbe a szülők részéről.
    Itt látszik először és talán leginkább a nemzeti/állami/valamiféle hazafias "belső" szemlélet (szemben a kozmopolitizmussal/globalizmussal): ha deklaráltan humánerőforrás névvel illetjük az állam (és piac) dolgozóit, akkor ezt a gyerekkortól kezdve is alkalmazhatjuk, mint szemléletet. (Van erre félmegoldás: ingyen tankönyv, stb., de kezdő szettek, táskák, egyéb költségek miatt így is durva összegeket emészt fel a rendszer.) Tehát, ha a gyerek a közösség (nép/állam) erőforrása (jövőnk reménységei a gyermekeink), akkor ne spóroljunk rajtuk.
    Viszont ez laborszemlélet, figyelembe véve a gazdasági lehetőségeket...
    A lakhatás hasonló: állami/önkormányzati általános bérlakásprogram. Az állam/önkormányzat építi/gondozza (ez is munkahelyeket jelent) a lakásállományt, konszenzusos bérértékért kiadva azt a lakóknak. Ennyivel is segít a polgároknak az az állam, amit fenntartunk magunkért...
    Egészségügy/tűzoltóság/rendvédelem/erőművek/természeti kincsek (még biztos van valami) "elidegeníthetetlen állami feladatkörök" (a többi mehet a "piacra"), melyekre konszenzusos mértékű, ezekre egyenként elkülönített számlára közvetlenül adózna a lakosság.
    Átláthatóság, elszámoltathatóság, közvetlen demokrácia (technika adott) mellett.

    Ez csak vázlat. :)

    Node: kinek nem érdeke fejleszteni a keretrendszert? Helyi szinten? Globális szinten? (itt jön a konteo-lehetőségek tárháza - ki mire tippel, ugye, van pár elmélet a köztudatban...)

    "Szerintem."

Új hozzászólás Aktív témák