Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kilua

    senior tag

    válasz .mf #6 üzenetére

    És amilyen állami támogatás Kína ad az mitől másabb mint amikor folyamatosan azt halljuk a hírekben, hogy "X a cég Y milliárd forint állami támogatást kapott hogy itt gyártson" ?

    Itt is folyamatosan azon pörögnek a hírek hogy melyik ország hány milliárd euróval/dollárral/Yennel támogatja a helyi chipgyártást.

  • GhanBuri Ghan

    őstag

    válasz .mf #6 üzenetére

    A "másoló Kína" képét hadd árnyaljam ezzel a 2022-es adattal:
    https://www.statista.com/statistics/732247/worldwide-research-and-development-gross-expenditure-top-countries/
    Aki nem nyitná meg: R&D költések ország szerint, nominálisan számolva (nem PPP alapon). Kína magasan a második - és azóta valószínűleg tovább torzultak az arányok, nem a nyugati világ előnyére.
    És itt még csak nem is lehet Kínát hibáztatni, versenyhelyzet van, ők ráfeküdtek arra, hogy "jobbat, olcsóbban" - mit is kínál ezzel szemben az EU? Ezer kifogást arra, hogy miért is választják még az európai cégek is Kínát? Bocs, de abból nem lehet kenyeret venni.
    (arról ne is beszéljünk, hogy az USA legálisan saját cégeire költött támogatása (chipgyárakra, akkugyárakra - "inflation reduction act") a többszöröse annak, ami a kínai titokban elköltött, tiltott támogatásainak a legmagasabbra becsült összege. És akkor feltettük azt, hogy az USA egyetlen állami döntése sem részesített előnyben hazai céget)

    #5 totron
    A kérdést úgy is fel lehet tenni, hogy ki az, aki a hosszú távú versenyképességet feláldozza a pillanatnyi haszon kedvéért.
    Az élénkítést én úgy képzelem, hogy a nagy cégeknek kedvező, lobbizással áttolt törvényeket nem engedtem volna át, sőt, inkubátorházakkal és a bürokrácia csökkentésével segítettem volna a kis cégeket. Az tragikus, hogy Izrael, a "startup ország" sokkal több új területen előrébb jár, mint az EU - töredék R&D költésekkel.
    Tegyük mellé azt, hogy mára már a nagy európai cégeket is hátrányba hozzák az európai szabályozások. (BASF konkrétan a teljes németországi gyártását Kínába költöztette. A BASF vezetője volt Habeck egyik gazdasági tanácsadója...)

  • Héraklész

    junior tag

    válasz .mf #6 üzenetére

    Nagyjából tudom, hogy működnek a kínai cégek, és az az amerikai cégek működésénél szimpatikusabb.
    Mindenesetre milyen gonosz a kínai kormány, hogy támogatja az innovációt, ugye! LoL

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés