Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #18 üzenetére

    A 10GE nem vonal hanem egy switchnek egy portja, hogy konkrétan milyen vonalak vannak mögötte azt nem tudhatod. Lehet pl. 2x2.5Gbps, több GE, de lehet persze akár több 10GE is, ez már az Invitel infrastruktúrúráján múlik.

    Közted és e 10GE port között igen sok hálózati útvonal van, amik kapacitásáról semmit nem tudsz, de garantáltan nem végig 10GE. A rézkábeleden a DSLAM és a modemed között olyan kapacitást kapsz majd amit rézkábel minőségi jellemzői megengednek. A DSLAM-tól tovább közös vonalon még tovább DSLAM-on lógó előfizetőkkel. Ez újabb IP DSLAM-oknál jellemzően gigabit, régi ATM-es eszközöknél E3(34Mbps), STM-1(155Mbps). Utána eze a vonal is aggregálódik gigabit, STM-4 v. 16(622Mbps v. 2.5Gbps) esetleg 10GE kapacitásokba gerinchálózaton, de ott már adott régi összes netfelhasználójával osztozni kell.

    Az pedig hogy 2-3-4x-ésre emelik a sávszél, nem jelenti azt hogy az adatforgalom is így fog nőni. Az felhasználók döntő többségénél ez semmilyen forgalom növekedést nem fog okozni. A BIX diagrammot pedig az össz felhasználó által generált adatforgalom rajzolja meg. Egy ilyen emelés után 20-30%-nál nagyobb adatforgalom emelésnél több nem nagyon lesz, szóval a 10GE bővel elég. Egyébként is rövidesen nagy valószínűséggel a Pantel 2Gbps adatforgalma is erre a portra fog átkerülni, ahogy az Elender forgalom is anno beleolvadt az Euroweb portra, az Euroweb port meg az Invitelbe. A Pantelba is beleolvadt a Hungarotel. Most pedig hogy már mind a HTCC-é ez a kettő is egybe fog olvadni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #25 üzenetére

    INRUO 1. sz. mellékletében fel vannak sorolva fő kábelrendezők, a DSLAM-okat jellemzően ide rakják.

    [link]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Lui76 #125 üzenetére

    A Freestart az Euroweb al-brandje. Az Euroweb 2005-ben megvette az Elendert. Az Invitel 2005 decemberben megvette az Eurowebet. A HTCC idén év elején megvette az Invitelt. A HTCC-hez tartozik a Hungarotel és tavaly megvették a Pantelt is. Ha a HTCC az eddig felvásárolt cégekből csinál egy új közös brandet akkor lehet a következő mail-t már attól kapod. :)

  • shabbarulez

    őstag

    Korábban az Invitel felvásárlás idején volt itt téma még az előző topicban hogy vajh mit hozhat a jővő. Itt egy rádiós interjú HTCC-s embertől:

    [link]

    Végülis pont azokat a szükséges lépéseket sorolja fel amiket én is anno felsoroltam. A hálózatok és termékkínálat egyesítését, a közös brand bevezetését és ahhoz hogy versenyre kelljenek Tíkommal nekik is szükségük lenne egy mobil hálózat a jővőben. Mivel a Voda a már kevésbé növekvő területekről elkezdte a kivonulást és a hazai piaci is ilyen, akár ez is összejöhet. Viszont mobil üzletágra a UPC-nek is ugyanúgy szüksége lenne és nekik is van hajlandóságuk ilyen vételre ha alkalom kínálkozik. Kíváncsi leszek egy éven belül ezekből mennyi fog megvalósulni. 3-6 hónap még amíg a GVH áldását adja az egészre és a tényleges folyamatok csak onnan indulhatnak. És azért a hálózat integráció és új brand kidolgozása és bevezetése is időbe telik.

    Aztán lehet a vége az lesz hogy az MT megveszi a HTCC-t. ;)

  • shabbarulez

    őstag

    válasz gattodire #208 üzenetére

    Nem igazán értelek INRUO hosszú évek óta létezik, ez az Invitel nagyker hurokátengedési szerződése. Nem jószántából készít ilyet Invitel hanem azért mert hatóságilag kötelezve van rá. Ahogy mind az 5 JPE telco(Tíkom,Invitel,Hungarotel,Emitel,Monortel) kötelezve van nagykereskedelmi ADSL szolgáltatásra hosszú évek óta, még az árak is folyamatosan csökkentve van hatóságilag a retail minusz által. Ugyanúgy van évek óta hurokátengedés RUO, vagy hangszolgáltatásra is RIO. A határozatokat pedig megtalálod az NHH weboldalán.

    Szerintem azt se tudod mit beszélsz, mert akkor nem írnál le ilyet hogy ''úgy döntöttem, hurokátengedést fogok kérni. Ami törvény ide, törvény oda, nem létezik'' Hurokátengedést jellemzően a szolgáltató vesz, de akár te is csinálhatsz internet szolgáltatást ez is teljesen szabadon megtehető. Települj be a saját telefonközpontodba, bérelj ott egy helységet, vegyél egy DSLAM-ot és kösd rá a telefonvonalad. Utána fektess le optikai kábelt BIX-ig vagy bérelt mástól. Utána vegyél BIX-re peeringet és nemzetközi irányba is. És kész működni fog. Igaz hogy sok tíz-száz millióba fog kerülni és havonta is milliós költséged lesz, de ha neked így jó nyugodtan megcsinálhatod.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz gattodire #210 üzenetére

    Az Invitel retail minusz nagyker ára eddig is olcsóbb volt Tíkoménál, pedig a piaci mérete alapján nem ez lenne várható. Kisebb piac, az ISP-knek kevésbé vonzó ez a terület, ráadásul a nagyhalak már ott vannak, reklám nélkül meg nehéz lenne a kicsiknek érvényesülniük, nagy valószínűséggel ezért nem jelennek meg ezen a piacon.

    A hurokátengedés igazából csak a nagyvárosok esetén lehet alternatíva, mert ott találnak az alternatívok viszonylag kisebb betelepülési költség mellett koncentráltan nagyobb fizetőképes ügyfélbázist. Kistelepülésekre az alternatívok nem fognak betelepülni, ezt külföldön sem teszik meg. Azért tudnak olcsóbbak lenni az inkubenseknél a nagyvárosokban mert kiválogatják a legjobb megtérülést biztosító központokat ahol kisebbek a költségek. Arra pedig hogy olcsóbbak legyenek szükségük van hisz máshogy nem tudnának vonzóbbak lenni, márpedig a beruházás elején a gyors ügyfélszám felfuttatás alapvető érdekük.Azért nem mennek kisebb településekre az alternatívok, mert a magasabb költségszint veszélyezteté az üzleti céljaikat. Tíkomnak is igazából csak egy Szeged méretű nagyváros lenne vonzó célpont hurokátengedésre, de úgy tűnik eddig nem erőltették magukat ilyen beruházások terén, megvannak a saját területükön belül is.

    A nagykerárat a retail minusszal az NHH folyamtosan szorítja lefelé. Azért azt látni kell nem lehet akármilyen olcsón adni, mert különben üzletileg nem érné meg csinálni. Ha meg annak a cégnek nem éri meg aki hajlandó befektetni arra hogy fizikailag hálózatot építsen akkor az eredmény az lesz hogy nincs hálózat amit az ISP-k viszontértékesíthetnének. Szóval az NHH és a hatóságok sem korlátozhatnak akármeddig hisz a beruházásokat is valahol védeniük kell, mert különben semmi sem lenne.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz gattodire #212 üzenetére

    Az tény hogy a fogyasztói árak magasabbak. 4 viszonteladó van, az Invitel területi aránya 12%, MT-é 78% és ott 22 viszonteladó. Arányaiban nem olyan rossz a helyzet, kisebb piac iránt kevesebb az érdeklődő. UPC nincs, van helyette Tíkábel és TvNetwork.

    NHH Retail minusz:

    2006.06.21
    Invitel [link]
    MT [link]

    2006.08.03
    Invitel [link]
    MT [link]

    2006.11.17
    Invitel [link]
    MT [link]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz shabbarulez #213 üzenetére

    Pl. 2Mbps, egyéni, 1 éves, limit mentes
    2006.06.21
    Invitel 6515
    MT 6335

    2006.08.03
    Invitel 5461
    MT 5865

    2006.11.17
    Invitel 5467
    MT 5764

  • shabbarulez

    őstag

    válasz shabbarulez #213 üzenetére

    Másik fórumon írta egy UPC alkalmazott:

    ''A legnagyobb Invitel-városokban pedig van alternatíva: Veszprém, Dunaújváros (UPC), Szeged (T-Kábel), Vác (Dunaweb)'' Szegeden és még hozzáteszem a TvNetworköt is.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz gattodire #216 üzenetére

    Nincs ott bibi, a retail minusz a létező kiskerárból generál nagykerárat. Épp ezért azok a csomagok amik a piacon nem jelennek meg, vagy csak csekély mértékben nem okoznak visszacsatolást a nagyker árban. Amit mindenki árul az sokkal nagyobb mértékben. Pont ez a szerepe a retail minusznak. Ha megnézed MT árait a 2 éves csomagok sokkal drágábbak mint az 1 évesek, az sem lenne logikus. De 2 éves hűséget MT területen az utóbbi években csak a Tíonlány alkalmazott, az összes többi alternatív jó ideje csak 1 éves szerződéseket kínált. Aztán tavaly nyártón a tíonlány is megtört és azóta már senki nem kínál olyat. Tíkom területen a forgalom korlátos azért van ''versenyben'' mert tíonlánynak olyan nagyker szerződése van, úgy tudom ebben is egyedüliek, de mivel a piaci szerepük elég meghatározó így a visszacsatolásuk is megvan. Invitel területen ezen csomagok piacformáló hatása elenyésző, így nincs igazán árformálú hatásuk sem, a nagyobb csomagok esetén soxor nincs is ilyen konstrukció. A retail minunsz azon csomagok nagyker árait változtatja meg leginkább amik a piacon a legnagyobb mértékben értékesítésre kerülnek.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz ALI_G #228 üzenetére

    Ha lenne UPC akkor meg arról írnád hogy menekülnek tőle meg egykutya. Mindig csak addig van álomkép valamiről amíg nincs, aztán ha már van akkor máris szar és egykutya lesz ami nem is alternatíva. Ez minden területre és minden szolgáltatóra igaz. Minden szolgáltatónál fogsz elégedetlen ügyfeleket találni, ha az ő véleményüket rávetíded az egész szolgáltatóra akkor az nem biztos hogy helyes, mert aki elégedett az jellemzően csöndben van és róla nem is hallasz. Ha megnézed a TVN topicot is PH, sok elégedett szegedi user van és vannak területek vagy adott technológián csatlakozók akik meg pl. nem. A Tíkábel egyébként miért egykutya?

  • shabbarulez

    őstag

    válasz vicces #241 üzenetére

    Milyen szolgáltatásokra gondolsz? Nekem egyse jut eszembe, amire rá lehet sütni azért emelték az internet csomagok sebességét, mert ahhoz kell. Ha az IPTV-re gondolsz, annak semmi köze az internet csomag sebességekhez.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Male #380 üzenetére

    Tíkomnál így emelnek, szóval ennél jobbra nem nagyon érdemes számítani, mert az előző három emelés tapasztalata alapján szinte biztos hogy megint ugyanazok a csomagok lesznek.

    régi 512kbps/96kbps csomag, linksebesség 608/128kbps
    új akár 1mbps csomag, linksebesség 1280/128kbps (akár +2.2x/1.0x)

    régi 1024/128kbps csomag, linksebesség 1280/160kbps
    új akár 4mbps csomag, linksebesség 4480/256kbps (akár +3.5x/1.6x)

    régi 2048/192kbps csomag, linksebesség 2560/224kbps
    régi 3008/384kbps csomag, linksebesség 3584/448kbps
    új akár 8mbps csomag, linksebesség 8096/512kbps (akár +3.2x/2.3x) vagy (akár +2.3x/1.1x)

    régi 6144/512kbps csomag, linksebesség 7168/608kbps
    régi 12288/768kbps csomag, linksebesség 12288/768kbps
    régi 18432/768kbps csomag, linksebesség 18432/768kbps
    új akár 18mbps csomag, linksebesség 18432/1024kbps (akár +2.6x/1.7x) vagy (akár +1.5x/1.3x) vagy (akár +1.0x/1.3x)


    A linksebesség az a sebesség amivel a modem és a szolgáltató oldali DSLAM kommunikál. A felhasználó számára a linksebességnek a 100%-a nem hasznosítható, mert az tartalmaz a komminkáció fenntartásához szükséges információkat is(overhead). Ez úgy kb ~13% körül van a legnagyobb csomagméret esetén(ATM , PPPoE, IP fejléc), kisebb csomagméret esetén több. A nettó sebesség - amivel a felhasználó pl. egy letöltés vezérlőnél kiírt sebesség érték során találkozik - a linksebességnek úgy ~87%-a.

    Gyakorlatban egy az up to 4-es csomag esetén úgy maximum ~3.8Mbps/220kbps-re elég, vagy kevesebb ha nem bírja a vonal. Az up to 8-as csomag esetén úgy maximum 6.8Mbps/440kbps-re elég, vagy kevesebb ha nem bírja a vonal.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Male #387 üzenetére

    A telecom cégeknek jellemzően a ktv cégek a konkurensei. Lehet az UPC, Fibernet, EMKTV/HDSNet, TvNetWork, Tíkábel, Vidanet, stb, stb, hosszú a sor. Ktv cégek pedig mindegyik telco területén vannak. ADSL fronton alternatíva lehet még az alternatív hurokátengedéses ajánlatok(LLU), de ez idehaza még nem igazán piacformáló.

    A nagyobb feltöltésre a felhasználók zömének nincs igazán tömeges igénye, épp ezért a telcok sem törik össze magukat e téren.Majd ha erre tömeges igény mutatkozik akkor reagálnak, de akkor sem fognak több megabiteket adni, hisz maga az ADSL techológia 1 Mbps maximumra képes. Ezt csak a legvégső esetben fogják odaadni, előtte még 768kbps meg 512kbps lesz ahogy most is ez utóbbi van a legnagyobb lakossági csomag mellé pakolva.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Nimrod #389 üzenetére

    Nem. De ha így kiragadod a szövegkörnyezetből egész más jelent, mint amit leírtam.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz gorlin #395 üzenetére

    Ha bele tudsz nézni a modem status adataiba akkor hamar kiderül van-e még tartaléka. A transmit power, attenuation, SNR margin, linksebesség értékek alapján ez nagyjából eldönthető.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz gxr #463 üzenetére

    És azt próbáltad már hogy amikor elromlik akkor pl. fellépsz az alattad lévő Inviteles accountjával és megnézed úgy ok-e? Mert ha igen akkor ez lehet Enternet hiba is. Nem tudom Invitelnél van-e olyan test accout mint Tíkomnál. Mert egy olyannal el lehet dönteni hogy az alaphálózati szolgáltatónál van gáz vagy pedig az ISP-nél.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz rongaucho #457 üzenetére

    Megsúgom neked még Tíkom területen sincs mindenkinek megemelve mivel még csak folyamatban van az emelés. Épp ezért vicces a cikk úgy kezeli mintha Tíkom területen az emelés már valami rég lezajlott távoli dolog lenne. Pedig még hó végéig tart hivatalosan mire befejezik és szerintem ki fogják még tolni, mert nagyon sok a probléma. Invitel még nem jelentette be a sajátját, de rövidesen az is meglesz. Szóval almát-körtével összehasonlítás.

    Mellesleg Tíkom területen a telco a kábeltv szolgáltatókkal versenyeznek, a cikk azt a látszatot kelti mintha Invitel területen egyetlen ktv szolgáltató sem lenne akivel versenyezhetne a cég. Ez megint abszolút blőd állítás.

    Az viszont helyénvaló hogy a 11 évvel ez előtti Posta szétdarabolásnak nem sok értelme volt. De ez nem csak Mo. területen van így hanem a világ más pontján is ahogy hasonló szétdarabolásokat játszottak el. Ott ahogy békénhagyták az inkubenst legalább egységes a telecom piac. Ennek ellenére a nagy EU-s versenyjogi harcos az Reeding csajszi még mindig abban a tévképzetben él hogy az inkubenseket fel kell darabolni, mert az hozza el a versenyt. Miközben évtizedes példák vannak világszerte amik jól mutatják hogy ez nem igazán. Ott van például az amerikai piac, az AT&T több mint 20 éve szétdarabolták 7 nagy részre, aztán még tovább. Azóta a piac szépen újra összegyesítette ezeket a cégeket, mert a telecom üzletág a méretgazdaságosságról szól, minél nagyobb, annál hatékonyabb. És lassan már ott tartunk hogy 25 év után újra egyetlen AT&T lesz az amcsi paicon.

    Mo.-on is amikor a Postát vagy 15 felé szelték már az első években megindult az egyes körzetek fúziója és kialakult a mostani 5 céges állapot, ami most a Hungarotel+Invitel közös cégbe kerülésével talán négyre fogyatkozik. Emitel már vagy 10 éve Tíkom érdekeltség de azt sem olvasztják be, ha megtörténne csak három JPE terület maradna.

    Mellesleg a Hungarotel is emelni fog március 1-től ugyanolyan mértékben mint Tíkom, ahogy az előre tudható volt Invitelnél és róluk is. Szerintem Emitel is így fog tenni, Monortel pedig a UPC emelését kapja meg így mind az 5 JPE területen rövidesen meglesznek az emelések. De ez tudható volt hogy meglesz, hisz eddig is így történtek a dolgok, nem véletlenül volt eddig Tíkomnak, Invitelnek és Hungarotelnek azonos sebességű lakossági portfóliója. Az árak eltérését meg elsősorban a méretbeli különbségek okozzák.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    Ma kövérebb Invitel BIX statisztika, az emelések során lesz ez még kövérebb is:[link]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz finest #727 üzenetére

    Gondolom a PR sebességet magyarították. :) A lényeg az hogy ez csak a reklámnak szól, a gyakorlat közel sem lesz majd olyan szép, pont úgy ahogy Tíkomnál vagy világszerte más országokban is ADSL-nél az up to 8 meg 24 Mbps-es csomagok esetén.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz gxr #913 üzenetére

    Ezek szerint végre megpróbáltad amit korábban mondtam. Ha az Enternet csúcsidőn kívül, hajnalban vagy koradélelőtt ok, de csúcsidőben gáz akkor az tipikus terhelés probléma Enternet részéről, valahol szűkös a kapacitásuk. Ha állandó akkor nincs tippem. De ez is jól mutatja hogy az Invitel rész ok, pedig korábban abban láttad a hibát.

  • shabbarulez

    őstag

    Fent vannak a mától érvényes új akciós árak, ahogy már egyesek jelezték olcsóbb lett a net, ugyanannyi mint a Tíonlány árai.

    [link]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz tr00p3r #943 üzenetére

    Én nem tartom valószínűnek, az előző oldalon linkeltem az új árakat a szerint 9900 a 8Mbps-es csomag. Nem hiszem hogy ez alá 1.5k-val lemennének. De ott a lap aján a telefonszám vagy mailcím hogy csomagváltó régi ügyfél hol informálódhat, ott majd megmondják.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Reag3nS #946 üzenetére

    [link]

    Manualjában az Administrator/nincs jelszó párosítás szerepel defaultként. Az IP meg a 192.168.1.254.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz bigdigit #1231 üzenetére

    Ezzel meg tudod nézni: [link]

    A 6.8Mbps/410kbps nettó sebesség a maximum, ennél több nem lesz a 8096/512 kbps-es linksebességből. A modem ADSL2+os az elvi maximuma 24/1 Mbps.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz ALI_G #1272 üzenetére

    Már többször volt, mindig le is lett írva hogy ez a Tíkom emelés ÁSZF-be foglalása, semmi köze a saját területen emeléshez. Az majd június végéig fog befejeződni és majd utána júliusban az is hasonlóan bele fog kerülni az ÁSZF-be.

    Az Invitel már február 10.-e körül elkezdett emelni, elég sokat írtak erről a topicban szóval nem olyan nagy titok, az emelések pedig július végéig zajlanak majd az egyes területekükön ahogy ezt anno egy két héttel ez előtti sajtóhírben is leírták. Türelem sávszélt terem.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #1742 üzenetére

    Anno február elején amikor elkezdték emelni az Invitel ADSL-t le lett írva miért. Nézz vissza #382-re [link], elég rég volt már. De Tíkom ADSL emeléssel kapcsolatos topicokba is le lett írva tavaly december óta már jó párszor, de mégis újra és újra előjön.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Winner_hun #1813 üzenetére

    Attainable data rate: ez a max vonali/link sebesség amit el lehet érni
    ATM data rate: ez a vonali sebesség amivel a modem és a DSLAM kommunikált, az emelés óta ezt az bruttó értéket kommunikálják a szolgáltatók.
    User data: ATM overhead nélküli sebesség, nincsenek benne a fejlécek és egyéb a kommunikáció során a vezérlésre felhasznált adatmennyiség.

    A user datából le kell még venni a PPPoE overheadjét, a TCP és az IP overheadjét. Úgy marad a már oly soxor leírt 3.8 Mbps. A többi le lett írva februárban, nemrég be is lett újra linkelve alig pár hsz.-szel korábban, lást #1744

  • shabbarulez

    őstag

    válasz minmax #2181 üzenetére

    A modem alapján nem úgy néz ki mintha 500 méterre lennél a DSLAM-tól, a 30-as csillapítás alapján annál jóval távolabb kellene lenned, inkább úgy 2km-nyire. Biztos vagy benne hogy olyan közel van hozzád az MDF? INRUO melléklet szerint nézted meg hol van helyileg az MDF? Ha mégis olyan közel lenne, akkor lehet te máshova vagy bekötve, esetleg jó nagy vargabetűket ír le a kábel, vagy nagyon rossz minőségű a kábel azért akkor a csillapítás. Vagy esetleg nálad lehet gond az otthoni kábelezés, szűrézés körül.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz minmax #2183 üzenetére

    Előfordulhat, ehhez nem igazán értek, de ésszerű hogy minden kábelezés annyit ér mint a legszűkebb keresztmetszete. Korábban írta valaki másik topicban hogy egyes bp-i drága árkategóriájú lakóparkokban képesek voltak olyan trágya kábelzést csinálni amin a telefon is alig ment, a net meg pláne nem. A lakópark előtt a Tíkom drót még vitte a 12 Mbps-et, a lakóparkon belüli alig száz méter kábelen meg 1 Mbps alá degradálódott. Ott is csak egy stikábel elvégzett újrakábelézéssel tudtak eredményt elérni.

    Mindenesetre érdemes szétnézni portán belül hol lehetnek gyenge láncszemek, főleg ha tudod hogy közel van az MDF. Aztán ha végül nálad már mindent kizártál akkor marad Invitel hálózata.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #2193 üzenetére

    Látom DTC már rámutatott a Noos 50GB-os limitjére, akkor én írok neked a Tigrisről. A titok nyitja az elérhetősége a BIX környéké pár épület, ahova a BIX-ből még 1xű volt kivinni pár UTP kábelt az előfizetőkig egy LAN hálózat kiépítéséhez. A tigris szolgáltatása kvázi egy kihelyezett hosting, ahol a szerverek nem BIX-en belül egy szerverfarmon vannak, hanem a környező háztömbök lakásaiban vannak. Ahogy a hostingnál itt is elsősorban a belföldi BIX switch felé irányuló forgalom az ami tápos, a nemzetközi ez már nem mondható el, mert oda már kemény pénzekért kellene elégséges kapacitást venni. Épp ezért tigernél külföldről nem fog sok tíz Mbps-tel tölteni.

    A szerver hosting is pont azért ''olcsó'', 100 Mbps-et kapsz legfőképp belföldre 10-15 rongyért, mert a területi elérhetősége csak a szerver termekre korlátozódik. Ahol centralizáltan megvan a szükséges infrastruktúra, összezsúfolva egy kis területre ami rákapcsolódik a fontosabb gerinchálózati kapcsolódási pontokra. Így ott a sávszél fajlagos költsége igen olcsó, mert nem kell elvinni a fogyasztókig, mert azok jönnek helyette helyben.

    Tiger esetén ez ''hosting'' van kitolva kvázi a szomszédos épületekbe UTP-n. De ha ugyanezt kellene megvalósítani szélesebb, legfőképp országos lefedettségben akkor máris jóval kisebb sávszélek lennének, jóval drágábban. Mert azért nem ugyanaz ha sok százezer háztartásban kell ugyanezt országszerte, a BIX-től akár több száz km távolságra elvinni. Az igazán költséges tényező ebben a felállásba a nagy távolság ami komoly gerinchálózat kialakítását teszi szükségessé, valamit a nagy számú, akár több száz ezres fogyasztó végpont kialakítása ami szanaszét területileg elszór helyeken valósul meg, nem centralizált helyszínen mint pl. egy szerverfarm esetén. A hálózatnak a legdrágább és egyben leggyengébb láncszeme épp ezért az előfizetőket elérő szakasz, ami adsl-nél az előfizetői hurok rézkábelezés, kábelnetnél meg a coax kábelezés. Ezeket lecserélni jobb, modernebb infrastruktúrára pl. optikai kábelekre a hálózat legköltségesebb beruházása és időben is igen hosszadalmas a kivitelezése. Persze előbb vagy utóbb ez is meg fog történni, először csak részlegesen de később akár teljes is lehet. A nemzetközi trendek ebbe az irányba viszik a telecom cégeket, ahol mostanába kezdenek ilyen irányba elindulni a fejlesztések, remélhetőleg az évtized végéig nálunk is el fognak indulni ilyen fejlesztési folyamatok.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #2195 üzenetére

    Egyébként nehogy azt hidd hogy franciáknál mindenhol tudsz ilyen Noos kábelnetes szolgáltatást venni. Franciáknál a kábelnet elég ritka netelérési forma, náluk elsősorban az ADSL dominál a kapcsolatok 95%-a ADSL.

    A Noos új tulaja aki tavaly összevásárolta a francia kábeltv cégek egy részék, köztük a UPC francia érdekeltségét is tavaly kezdett el egy átfogó hálózat fejlesztési projectet az összevásárolt hálózatokon amivel úgy 9 millió előfizetőhöz ér el

    A 100 Mbps ajánlat csak ott él ahol már át van építve a hálózat, a többi részen a 30 Mbps-es csomag van, ami kvázi egy limit nélküli DOCSIS, kvázi mintha levennék a sebesség korlátot mondjuk idehaza minden Chellos usernél és így osztozniuk kellene a közös 30-50 Mbps-es oszott hálózati erőforráson. És azon akár 200-250 user is osztozhat egy szegmensben, így aztán főleg csúcsidőben ritka az hogy maximum közeli érték legyen ahogy pl. ez más kábelnet szolgáltatóknál is így van még kisebb korlátozott maximum értékek esetén is. A maximum érték kábelnetnél is egy ''akár'' érték, csak itt nem a távolság és a kábelminőség a korlátozó tényező mint ADSL-nél, hanem a hálózat terhelsége és a közös osztott erőforráson egyidőben osztozó előfizetők forgalmi szokásai határozzák meg kinek mennyi marad.

    A Noos tavaly 400 ezer háztartás esetén végzett el hálózati fejlesztéseket és idén 10 ezer háztartás/nap fejlesztési tempót prognosztizál. Kvázi ez azt jelenti hogy év végéig 4 millió háztartást akarnak elérni felújított infrastruktúrával, ezek természetesen elsősorban francia nagyvárosokat fognak érinteni. Franciáknál úgy 24 millió háztartás van.


    A fizetésnek egyébként nincs igazán nagyon döntő szerepe a netárakra, ezért van hogy nominál értéken közel világszerte ugyanazon árak körül szórnak az adott netcsomagok árai. A sebességet az adott piaci környezet határozza meg, attól függően hogy a helyi piacon épp hol tartanak az egymásra licitálásban a cégek, az árhoz nincs igazán köze a sebességnek költség szempontból.

    Persze ahol sokkal magasabbak a fizetések mint nyugaton, sokkal magasabb is a net elterjedtsége hisz sokkal több embernek nem okoz az gondot hogy a havi fixből netre is költsön. Míg ahol kevesebb a havi bér ott ez kevesebb embernek fog összejönni, főleg azoknak akinek van miből. De ezen a netszolgáltatók nem tudnak változtatni és addig amíg a bérek nem közelítenek addig ez nem is fog változni és a net penetrációjában is megmaradnak az eltérések amit elsősorban a bérek közötti eltérés eredményez.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz szeva000 #2197 üzenetére

    Le lett már írva többször is hogy a speedtest.net nem épp pontosan mér, főleg nem késleltetést. Totál irreális értékeket tud szülni, szóval nem érdemes alapul venni. Ott a jó öreg parancssori ping vagy tracert parancs, az legalább pontosan mér. Ennek a flashes mérőnek nagyon sok minden meghatározza a végeredményét, az hogy milyen böngészőben futtatod, milyen beépülő pluginek vannak bekapcsolva, milyen más proggy fut még mellett. Szóval ez túl sok egyéb tényező aminek semmi köze a netkapcsolathoz, mégis befolyásolja a mérést ami jól mutatja hogy mennyit ér a teszt pontossága.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz szeva000 #2200 üzenetére

    Nem tudom hova nézted a pinget, de ADSL-nél a 30-40ms-es eredmény belföldre még a belefér tartományba esik, persze lehetne valamivel jobb is. Azért az messze távol van a speedtest.net-es 534ms-es hamis eredménytől, ami arra is elég lenne hogy kétszer körbeszaladja a csomag a bolygót.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #2201 üzenetére

    Szerintem nem mondta senki hogy olyan kurvajó lenne, a fejlődés persze nem fog megállni Invitel területen ahogy a világ más részén sem, viszont nem is két naponta fog megtörténni.

    Kint is csak ott adnak nagysebességű netet ahol már túl vannak az infrastruktúra fejlesztésen és részben vagy teljesen áttértek optikai infrastruktúrára. Ott ahol még mindig rézalapú az infrastruktúra hozzánk hasonlóan ADSL-t adnak, up to(akár) jellegű csomagokkal, mivel a technológia max ezt teszi lehetővé. Kint már jó pár éve eljutottak a PR emelgetésekkel a technológia maximum értékéig, de hiába árulnak ott up to 24 Mbps-es csomagokat attól még az előfizetők döntő többségénél nincs sokkal gyorsabb net, mint máshol ahol up to 8-as csomagokat árulnak. Mivel ADSL-nél a nagy sebességre csak annak van esélye aki elég közel lakik a DSLAM-hoz, ez pedig az ügyfeleknek csak egy kis százalékát jelenti.

    A xDSL egy ilyen technológia, távolságban, vonali jellemzőkben erősen korlátos, addig amíg kisebb sebességű csomagokat kínáltak rajta addig nem volt gond, közel a teljes szolgáltatási területen egységesen nyújható volt. De ahogy emelkedtek a csomagsebességet a lefedett területek egyre nagyobb százaléka szorult ki a magasabb értékek elérhetőségéből. A világszerte mindenhol így van, mert egy ez a technológia fizikai korlátokból eredő gyengesége. Az ADSL egy viszonylag olcsó és a meglévő telefon infrastruktúrát felhasználva egy viszonylag gyorsan, nagy területet lefedni képes technológia. Arra jó hogy nagy tömegekhez lehessen eljuttatni vele, viszonylag megfizethető áron a szélessávú netet. De a legszélesebb körhöz ez csak viszonylag alacsony sebességet fog jelenteni. Ma világszerte a szélessávú kapcsolat 65%-a ADSL, itt Európában még magasabb 82%-os. Ugye nem gondolod hogy ez a sok tíz, száz milliós embertömeg mind ott lakik a DSLAM szomszédságában és 20 Mbps-eken száguldozik. Nyugat európában, amerikában sincsenek sokkal sűrűbben a telefonközpontok mint nálunk, ahol a DSLAM-ok vannak. Ott is ugyanazokkal a technológia korlátokkal szembesülnek mint mi itthon.

    Az egyedüli megoldás a fejlődésre az ha rövidítik a réz kábel szakaszt vagy teljesen kiváltják optikai kábelre. Ha rövidül akkor a mostani hosszú akár a legtávolabbi ügyfélnél 5 km-nél is hosszabb rézkábel helyett - ami ADSL2+ technológiával 512kbps-24Mbps közötti tartományban elérhető sebességet eredményez - ha az optikai kábelvéget közelebb hozzák mondjuk 1-1.5 km-nyire és oda közelebb az előfizetőkhöz telepítenek DSLAM-ot akkor ADSL2+szal ez az elérhető sebesség tartomány 10-15 és 24 Mbps közötti módosul. Attól gyorsulás nem lesz, de még a legtávolabb ügyfélnél is biztosítható lenne egy viszonylag tápos érték az elérhető maximumra, ami mondjuk már IPTV szolgáltatáshoz is elegendő(persze csak SD képminőség mellett).

    Ha még közelebb kerül az optikai kábelvég és a DSLAM-ok az előfizetőkhöz, úgy hogy csak maximum 500-600 méternyi rézkábel szakasz marad, akkor azon már érdemes ADSL2+ helyett VDSL2 technológiát alkalmazni. Mert az ilyen nagyon rövid szakaszon az modernebb, jobb technológiát képvisel, távolabbra viszont az sem nyújt többet mint a sima ADSL. Pl. a DT németben 2005-ben ilyen fejlesztésekbe fogott a 10 legnagyobb nagyvárosban. Ezzel a technológiai párosítással és igen rövid rézkábel távolsággal 50-100 Mbps közötti sebesség tartomány érhető el az előfizetőknél.

    És a legjobb és egyben legdrágább az ha egészen az előfizetőig elér az optikai kábelvég, vagy legalább a háztömbig sűrűn lakott nagyvárosi részeken. Azon lehet 100-1000 Mbps közötti tartományú sebességet adni. Ilyen fejlesztést csinálnak pl. a japánok, a dél-koreaiak, amcsiban pl. a Verizon a FIOS-szal, franciáknál is ilyen fejlesztésbe fog idéntől a France Telecom és a két legnagyobb francia alaternatív és a Noos ktv szolgáltató is.

    Viszont minél inkább át kell építeni az elérési hálózatot az előfizetőkig az annál drágább, annál hosszadalmasabb folyamat. És az gazdaságossági tényezők miatt nem is mindenhol csinálják azonnal, elsősorban a sűrűn lakott nagyvárosok az elsődleges célpontok. Japánban is 2004-ben indultak az FTTx fejlesztések, a legnagyobb telecom cég az NTT 2010-ig 30 millió háztartásban - ami a szigetország háztartásainak úgy a fele - teszi elérhetővé az optikai infrastruktúrát. Ennek a projectnek a pénzügyi keretösszeg 5 trilliárd yen, az egy teljes éve magyar költségvetéssel egyenértékű összeg. Szóval nem kevés pénz, nem kevés idő egy ilyen infrastruktúra fejlesztés és még ez sem érint minden területet csak a sűrűn lakottakat. Amcsiban a Verizon FIOS fejlesztése is 2004-ben indult, ők is 2010 végéig akarnak elérni 18 millió háztartást optikai infrastruktúrával. Ez a Verizon szolgáltatási területét adó 36 millió háztartásnak hasonlóan fele és természtesen ezek is nagyvárosi célpontok. Az össz amcsi háztartások száma pedig 120 millió körül van. Ez a project is 21 milliárd dolláros, ami úgy fele egy teljes éves magyar büdzsének.

    Amerikában, nyugat európában, ázsiában egyre több nagy telecom cég kezdi el az ilyen infrastruktúra fejlesztéseit, vannak ahol már az elmúlt években hozzákezdtek, van ahol még csak tervezik hogy hozzálátnak. Ez a folyamat idővel hozzánk a keleti blokkba is el fog érni, ezek ugyanolyan nemzetközi trendek mint amilyenek eddig is elértek hozzánk, pl. az ADSL technológia, a PR jellegű up to sebesség emelgetés, a szereld magad konstrukció, stb, stb. Nagy titok nincs igazán abban mik lesznek nálunk hisz a környező fejletebbek országok eddig is mutatták a trendeket és ez ez után is így lesz.

    Viszont ez egy lassú és költséges folyamat, nem azonnal egyik napról a másikra fog eredményeket produkálni.Pl. az általad emlegetett franciáknál is hosszú réz last mileos ADSL hálózat van, up to 24 Mbps-es PR értékekkel. A France Telecom idén indul el az optikai fejlesztéseivel, az első 2 évben 1 millió háztartást akar lefedni optikai infrastruktúrával, ezekről a területekről úgy 250 ezer előfizetőt remél. Természetesen ezek sűrűn lakott nagyvárosok, szélessával már most is sűrűn lefedett területeit jelenti. A project második fázisa 2009-től indul amikor már nagyobb ütembe zajlik majd az optikai infrastruktúra kiépítése és ez 2015 előtt aligha ér el nagyobb lefedettséget. Addig marad az ADSL, vidéken, kisvárosi területeken ahova az üvegszálas fejlesztések hosszú ideig nem érnek még el akár nagyon sokáig. Az alternatívok mint pl. az Iliad 2012-ig 2-4 millió háztartás lefedését célozta meg, az első két évben ők is 1 millió háztartást akarnak elérni, főleg a fővárosban. A Neuf szintén az első 2 évben 1 millió háztartást céloz meg, hasonló 250 ezres előfizető várakozással. A korábban írt Noos kábeles cég fejlesztései is a nagyvárosokra irányul. Szóval nagy valószínűséggel a Párizs belvárosában lakók az elkövetkezendő 2 év alatt igen jól járnak mert akár több cég optikai ajánlata közül is válogathatnak, mert igen nagy valószűnéséggel a megcélzott 1 millió háztartások között ezeken a területeken lesz a legnagyobb átfedés. Viszont franciáknál 24 millió háztartás van, ezek döntő része nem fog részesülni ebből a jóból még nagyon hosszú ideig. Vidéken marad az egyedüli szolgáltató a France Telecom az ADSL-jével, ott hurokátengedéses alternatívok sincsenek mert azok csak a nagyvárosi ügyfelekre hajtanak, optikai fejlesztésekről meg jó ideig felesleges álmodozni.

    Internetet szolgáltatni a világ más részein is üzleti vállalkozás, elsősorban ott érdemes fejleszteni ahol a legtöbb potenciális ügyfél koncentrálódik össze kis területen, így a fejlesztési költségek alacsonyabbak, de a megtérülés ideje a lehető legrövidebb. Ezért van hogy ADSL a kezdetek kezdetén a nagyvárosokban kezdett el elterjedni, ezért van hogy az alternatívok hurokátengedéssel csak a nagyvárosokban jelennek meg, ezért van hogy az optikai fejlesztések is először a nagyvárosok kiváltsága lesz. És ez mindenhol így van.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz rongaucho #2209 üzenetére

    Nem érdemes, mert annál aligha lesz sokkal gyorsabb. Ha belenézel a modemed statusz infójába ott nagy valószínűséggel 1280/128 kbps-es vonali sebességet fogsz találni. Ahogy már le lett írv a topicba párszor, ennek a sebességnek nem a teljes része számodra hasznos adat, egy része elmegy a kapcsolat működtetésének fenntartására. Ez a rész úgy 13% körüli vagy több. A maradék kb. azt hozza amit te is beírtál.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz rongaucho #2213 üzenetére

    Igen az emelés előtt úgy voltak beállítva a vonali sebessek hogy a hírdetett csomagsebességet nettóban is meglegyenek. Ez az emeléssel változott úgy hogy most már a vonali sebességek vannak hírdetve nem a nettó. Tíkom változtatott így az emelésekor és ment utánna a többi telco is, egyébként ez külföldön már jó ideje így van, szóval ez is ugyanúgy begyűrűzött mint a többi változás az évek alatt.

    Anno le lett írva még februárban amikor az Invitel emelések elkezdődtek hogy változtak a dolgok Tíkomnál, mivel Invitelnél is azonos csomagok voltak és lettek ott is közel ugyanazok a változások történtek meg.

    Lásd: [link]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #2237 üzenetére

    Épp tegnapelőtt lett utoljára(#2214-es hsz.) leírva a 4 Mbps vagy 8 Mbps miért nem 4 Mbps vagy 8 Mbps, de az előtt is le lett már írva vagy tucatszor. Néha érdemes ezeket elolvasni, nem csak write only módon újra és újra ugyanazt megkérdezni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #2245 üzenetére

    Anno a weboldalukon ez volt kiírva pár napig, de utána levették:

    ''1. fázis
    Azok a területek érintettek, ahol nem szükséges fejlesztés, csak átkonfigurálás.
    Primerek: 24, 27, 28, 33, valamint azon települések (primertől függetlenül), amelyek Ericsson rendszerhez kapcsolódnak.
    Ez megközelítőleg 36’000 ügyfelet érint.
    A műszaki megvalósítás 2007. március 1 – április 30. között történik''

    Az ok hogy Mogyoród a 28-as primer körzethez tartozik, de a primer központ Gödöllő, lehet hogy csak ott nem volt szükség fejlesztésre. Az megint nem tudhatod hogy a saját településeden Ericsson rendszer van-e vagy sem. Innentől kezdve pedig már ugyanaz igaz rád mint a kistelepülési fejlesztésekre ahol határidő június 30.

    Az INRUO szerint Mogyoródon három helyszín van: [link]
    HUNGARORING RSU, MDF 2, Hungaroring belterülete
    SZENTJAKAB MUX, MDF 3, Szent Jakab parkfalu 176
    RSU(kihelyezett fokozat), MDF 26, Dózsa Gy út 21

    Ebből az RSU a legtöbb előfizetőt elérő, legnagyobb kapacitással rendelkező, a másik kettő nagy valószínűséggel miniDSLAM-ok megoldás lehet. De ez is csak egy kihelyezett fokozat, ha nem Ericssonos cucc lehet ott és olyan hálózat ahol nem szükséges fejlesztés csak átkonfigurálást, ahogy az Invitel közlemény is fogalmaz akkor rád máris nem igazak azok a feltételek amik az I. fázisba sorolnának.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #2328 üzenetére

    Érdekes ez a 8000 pénz 5Mbps net + telefonért 2 év hűséggel, amikor a Monortel oldalán ez a konstrukció 10500-ért van kirakva. Én nem igazán látok olyan szignifikáns eltérést a Monortel csomagok árai és Invitel sima és kettő az egyben csomagjai között. [link]

    UPC sem adja 100%-osan a sebességet, ott is van overhead csak kisebb mértékű mint ADSL-nél, de ez a technológia eltérésből fakad. ADSL-nél úgy ~13% az overhead, DOCSIS-nál úgy ~6%.

    [Szerkesztve]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #2341 üzenetére

    Lehet hogy akkor most márciustól változtatott a szokásain a UPC, de az 100% hogy az elmúlt 6 évben a maximum vonali sebességet eddig mindig pontosan állították be, amiből lejött a DOCSIS 6% körüli overheadje. Pl. az emelés előtt a 3 Mbps-es csomag nem 384kB-ot hozott hanem 360kB-ot. Kíváncsi lennék egy ftp mérésre, mert ez a speedtest.net nem épp a megbízhatóságáról híres.

    Én azt azért nem mondanám hogy az Invitenél bevett szokás. Az Invitel az elmúlt években ugyanúgy állította be a vonali sebességeket mint a Tíkom vagy a másik három JPE telco, ráhagyással hogy meglegyen nettóban a maximum érték. Ezen a szokáson a Tíkom változtatott most januártól és ezt ugyanúgy követte az összes telco ahogy eddig is mindenben követte az összes korábbi emelés során.

    Ha nem tűnt volna föl a Tíkom emelés után a három legnagyobb telco(Tíkom, Invitel, Hungarotel) sávszéljei egyformán változtak. Az Emitel területen sajna most már egy évtizede szivatja az MT az ott lakókat pedig adhatná ugyanazt mint Tíkom területen, sőt már ezer éve be kellett volna olvasztania azt a területet. A Monortelnél tavaly ősszel vezette be azt a gyakorlatot a UPC hogy az ADSL csomagok sávszélje és árai legyenek azonosak a UPC kábelnetes csomagjaival. Azelőtt a Monortel ADSL csomagok jóval lassabbak voltak a Tíkom, Invitel, Hungarotel csomagoknál az áraik pedig sokkal drágábbak voltak. Szóval a Monortel területen élők csak tavaly ősz óta lehetnek elégedettek, az előtt jó 5 évig erősen szopacs volt, pedig már akkor is a UPC volt a tulaj.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #2336 üzenetére

    Talán ha inkább te nézed meg jobban akkor feltűnne hogy:

    ''Online megrendelés esetén bruttó 1000 Ft jóváírást biztosítunk az első havidíjból!''

    Szerinted ez mit oszt szoroz hogy kapsz egy 1xi ezer forintos kedvezményt? Attól még a 2. hónaptól kezdve ugyanúgy 10500 lesz a havidíj.

    Ha volt is olyan akció hogy ne legyen telefon alapdíj, szinte biztos hogy csak az új belépőkre vonatkozott. És kizárt dolognak tartom hogy tartós ideig élne az az árkedvezmény, lehet hogy csak az első X hónapra vonatkozik. A monortel sosem volt túl nagyvonalú az akció során, főleg nem a meglévő előfizetőkkel.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #2345 üzenetére

    Én már elég sok éve olvasom a HwSw-es nagy UPC topicot ahol igen sok UPC-s megfordul, köztük sok belsős dolgozói is. Az évek során ott leírt dolgot igen sok különböző ügyféltől nem igazán támasztják alá az állításodat. Lehet hogy te ilyen kivételezett helyzetbe vagy - vagy csak szimplán rosszul mérsz - de hidd el nem ez az átlagos a UPC-nél. Elég soxor leírták már a UPC topicban olyan belsősök is akik a sávszél állítják be központilag hogy a maximum sávszél a vonali érték amiből lejőn a DOCSIS 6%-os overheadje. És ez eddig is így volt.

    ''biztos tobbet mer a speedtest mint amennyi valojaban a sav..... ''

    Ha te ezen nevetsz akkor nem sokat értesz hozzá. Elég soxor ki lett már tárgyalva, sok topicba hogy a speedtest.net falshes mérője mennyire megbízhatatlan eredményeket szolgáltat. Erősen függ attól milyen verziójú flash, milyen böngősző alatt használad, az alatt milyen pluginek futnak, háttérben milyen alkalmazás. Ez pedig elég sokat elárul a pontosságáról.

    Jól ismert jelenség speedtest.net-tel kapcsolatban hogy igen sok user pakolt már be ADSL-lel kapcsolatban olyan általa mért stabil eredményeket hogy az ő vonala bizony 8100-8200 kbps-et tud a speedtest.net szerint. Miközben ha a vonali értékeket kiolvassa a modemjéből az a normál 8096/512 kbps. Ami egy vonali érték, ebből lejön még az overhead 13%-a és nettóra megmarad a 6.8 Mbps/ 430 kbps. És egy ilyen vonalra mér a speedtest.net 8200/520-akat és nem egy embernél hanem már nagyon sok ilyet láttam belinkelve. A késleltetés eredménye a speedtest.net-nek ugyanígy megbízhatatlan, totál fasle eredményeket képes produkálni ami a valóságnak soxor messze közelébe sincs.

    Ha már ennyire mondod a torrentet, a UPC úgy tűnik márciusi emeléssel egyidőben bevezetett egy p2p shapinget is a hálózatán, azóta tömegével sírnak a Monortel és UPC előfizetők hogy alaposan lelassult a p2p sebességük soxor 512kbps alatti tartományba. Mellette HTTP persze megy akár maxon is, de a P2P dög lassú lett. Persze itt is van szórás egyes területen ezt nem érzékeli, máshol hónapok óta anyáznak miatta. Persze ha épp olyan helyen lax ahol minden ok akkor nincs gond, de ki tudja meddig tart az az idilli állapot.

    Én nem védem az Invitel csak cáfolom azokat a rózsaszín ködbe bugyolált megalapoztlan állításaidat más szolgáltatókról. Kicsit olyan ez mint másoktól az hogy külföldön kolbászból van a kerítés ott minden szép és jó, mondják ezt úgy hogy fogalmuk nincs arról mi is van pontosan külfödön, csak a bevett sztereotípiákat harsogják. Ezt csak azért írtam le hogy nehogy azt hidd UPC-nél vagy Monrotelnél eddig vagy akár most is kolbászból lenne a kerítést, mert nincs.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #2347 üzenetére

    Az ár és a sebesség mindig az adott lokális piac hatásaitól függ. Miért kellene Invitelnek Monortel áraival vagy sebességére adni amikor sehol nem találkozik a piaci területük? UPC talán úgy emléxem Veszprémben van. Tíkábel nagyobb lefedettségben van jelen Invitel területen az ő áraik és sebességük pedig nem sokban tér el Invitelétől.

    Nem sok értelme van ennek a ott +25% sávszélt kapsz ugyanazért dolognak. A sávszélnek nincs igazán ára, az piaci körülmények határozzák meg épp mennyit adnak. Az árak igazán a csomagokkal kell összevetni, és a csomag nem a sávszélt jelenti hanem a belépő, közép meg nagy csomagot ami szerint az árakat szeparálják. Ez külföldön is ugyanígy történik.Van egy jellemzően belépő szintű 20 euro körüli, egy haladó 30 ért, egy nagyobb 40-50 euroért, ha átszámítod ez nálunk is így van. És hogy ezekhez a csomagokhoz épp milyen sebesség van rendelve az az adott terület piaci hatásainak függvénye: mekkora penetrációt ért el a szélessáv, mennyire telített a piac, hány szolgáltató van ezek milyen versenyben vannak egymással, stb, stb. Szerinted miért emelgetik világszerte midenhol a sebességet ahogy nálunk is, változatlan árszint mellett? Ha a sávszél alapvetően meghatározná az árat akkor ez nem működne. A UPC eddig is egy kicsit a Tíkom fölé pozícionálta a sebességét, ezt a szokását most is megtartotta. A UPC pedig a Tíkomhoz lövi be az árait, mert nekik ő a fő konkurens.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #2348 üzenetére

    A UPC-nek nem kell kötelező tennie a kábeltv a netcsomagja mellé, mert kötelezettségek nélkül maguktól is előfizet rá az ott lakók 80-90%-a ami a cégnek egy stabil bevételi forrás többletet jelent. Ez vezetékes telefonnál már nem járható út mert a mobil miatt vagy 6-7 éve egy stabil mértékű előfizetőszám csökkenés figyelhető meg és ez világszerte mindenhol így van. Nem véletlen hogy világszerte az ADSL előfizetés alapfeltétele a vonalas alapdíj megléte. Ez egy bevételi forrás védelem a telcok részéről, amit persze nem kell szeretni, ha pedig annyire nem tetszik akkor válts kábelnetre. Ha pedig nem tudsz akkor meg kell békélni vele.

    A naked ADSL-t látszik hogy nem a piac csikarta ki. Ha így lett volna akkor kedvezőbb áron árulnák. De ezt ahogy a többi kötelezettséget is hatóságilag akarták lenyomni a telcok torkán, akik persze ennek hatására olyan ajánlattal jöttek(jönnek) ki ami megfelel a hatósági kötelezettségnek, viszont nem túl vonzó ajánlat így fog komoly piaci hatást gyakorolni ami negatívan hathatna az árbevételükre.

    Gondolj bele ha a fél millió ADSL-esnek mondjuk az ötöde úgy dönte hogy lemondaná a vezetékes alapdíját és erre lenne is lehetősége az éves szinten 4 milliárdos bevétel kiesést hozna. Szerinted melyik cég dob ki csak úgy az ablakon 4 milliárdot? Amelyik profitorientáltan működik - márpedig világszerte az összes távközlési cég ilyen - azok közül aligha találsz majd ilyet. Tavaly nyáron amikor egyesek felvették fórumon hogy lesz majd naked ADSL konstrukció és erre alapozva sokan megörültek hogy majd le jó lesz, akkor is ezt a példát vetettem föl, ami alapján szerintem semmi realítása nem volt annak hogy az alapdíj csak úgy eltűnjön. És nem is lett úgy, ahogy számítani lehetett rá a vonal fentartási díj közel ugyanakkora nagyságú lett mint a telefon alapdíj, ráadásul a telcok erre a konstrukcióra semmilyen nagyker akciós ártámogatást nem ad, ellentétben az eddig meglévő csomagokra így összességében nem lett egy túl kedvező konstrukció. És a telcok célja ezzel ez is volt/lesz.

    Más az amikor nem egy hatóság, hanem maga a piac kényszerít ki változásokat és árcsökkenést. Ha pl. a piaci folyamatok hatására kényszerülnének arra a telcok hogy lemondjanak a telefon alapdíjról az ADSL mellé akkor annak valóban lenne komoly hatása. De ott még nem tartanak a piaci folyamatok. Majd ha már nálunk is 50%-ot megközelítő lesz hurokátengedéses(LLU) előfizetők száma, viszonylag nagyobb lefedettséggel mint ahogy pl. a franciáknál van akkor majd itt is el fog gondolkodni az alapdíj kivezetéséről az MT ahogy franciáknál a France Telecom. De ez ott is csak akkor vált időszerűvé amikor a piaci helyzet már kikényszerített. Európa szerte sehol máshol nincs olyan magas LLU penetráció mint a franciáknál még 10-20% közöttiből is kevés ország van, nálunk ez az arány alig 1-2%. Nem csoda hogy európa szerte ugyanúgy kell ADSL mellé alapdíjat is fizetni.

    Amcsiban pl. úgy lett naked ADSL hogy egy paktum részét képezte. Amcsiban mega távközlési cégek egyesültek az elmúl tévekben. SBC & AT&T, Verizon & MCI, AT&T & Bell South. Ezeket az ottani GVH úgy hagyta jóvá hogy a paktum része volt hogy kell majd naked ADSL-t is csinálni. Viszont csak 2 évre szólt ez a paktum és csak a belépő szintű csomagra vonatkozott. Vagyis csak olyan csomagnál jöttek elő ilyen konstrukcióval a nagy telcok amik pl, 768/128 kbps sebességű belépő szintűek és ott is csak ilyen $5-10 árdifferenciát kihozva. Ergo ott sem lett igazán alapdíj nélküli ADSL hiába próbálták hatóságilag letolni a nagy telcok torkán. Majd ha már a kábelnetes szolgáltatók elégséges számú vezetékes telefon ügyfelet szipkáznak el a nagy telcoktól akkor majd talán meggondolják a dolgot, de addig nem fogják amíg a piac nem kényszeríti rá őket ilyen lépésre.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Rent #2354 üzenetére

    20-30-40 eurot internet díjra írtam, ne hasonlítsd már az Invitel net+tel díjcsomagjával. Ugye almát körtével nem illik. A tel nyugaton is +15-20 euro.

    Látom nehéz megérte nincs hogy ne sávszél/ár arányokat nézz. Külföldön anno először kis sebességű csomagok voltak pl. ADSL-nél aztán idővel nőttek és lettek akár up to 8, meg up to 24-esek. Nálunk ez a folyamat még zajlik, mindig is több év lemaradásban voltunk és maradunk is. Viszont a csomagok díja az közel változatlan maradt, ami változott a hozzá rendelt sávszél nagysága. Hogy ez a folyamat épp hol tart az a korábban leírt tényezők függvénye. Régen 40 euro csomagért adtak 512kbps-et aztán lett 1 Mbps, 2 Mbps, up to 8 Mbps, később lehet még up to 24 Mbps is ahogy nyugaton is ugyanígy játszódott le.

    De látom nem sikerül megérte a dolgokat hiába írom le több szempontból megközelítve, te csak állandóan ugyanazt ismételgeted.

  • shabbarulez

    őstag

    Átkopizok egy hsz.-t másik fórumról, van némi Invitel vonatkozása:

    ''Idézet (shabba @ 2007. máj. 16., szerda - 13:35)
    Van arra esély hogy még idén, esetleg később a maradék két Invitel szolgáltatási területen található GTS-CE POP Veszprém és Szeged területén is elinduljon a Yoneked?


    a tárgyalások az Invitellel jelenleg is folynak, így biztosat egyelőre nem tudok mondani.
    a két város közül elsőként (talán még az idén?) Szeged az esélyes, és a gyakorlati tapasztalatoktól függ, hogy utána Veszprémben is indulunk-e a Yo! szolgáltatással.''

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Chip #2562 üzenetére

    Nekem valami olyan rémlik valamelyik korábbi hírből hogy nyárra a broadband emelések után lesz majd Invitelnél is telefondíj nélküli ADSL, ahogy Tíkom esetén is ez volt a sorrend. Sokat ne várj tőle, biztos hogy ugyanúgy nem lesz jó ajánlat ahogy a Tíkom féle ajánlat sem jó. A hatósági kényszer sosem szül jó ajánlatot, mert úgyis a szerint csavarják a kötelezettek hogy üzletileg a lehető legkevesebbet bukják rajta. Ha a telefon nélküli ADSL-t maga a piac kényszerítené ki, akkor lennének érdemi ajánlatok, de az még nagyon odébb lesz.

Új hozzászólás Aktív témák