Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy kis segítséget szeretnék kérni: az elmúlt hetekben sikerült hozzájutnom jó áron egy használt T61 notebook-hoz, amelyben szeretném a jelenlegi 2 GB memóriát 4-re bővíteni +2GB-os modul vásárlásával. Lehetőség szerint szeretnék pontosan ugyanolyan márkát és típust beszerezni mint a jelenlegi, de sajnos viszont a gép nincs most nálam, így nincs lehetőségem szétszedni és ellenőrizni a memória márkáját. (szükség esetén távolról el tudom érni a rajta futó Windows-t, de nem vagyok a gép mellett)

    Azt meg tudná valaki írni, hogy gyárilag milyen márkájú (és típusú) memóriákkal érkeznek a T61-es notebook-ok? (feltételezve, hogy nem cserélték azóta)

    Sajnos nem találtam semmilyen programot, amely ezeknek a régebbi memóriamoduloknak a márkáját elárulná. Azt megmondja, hogy

    DDR2 SDRAM
    Total / Free Memory Sockets 2 / 1
    Maximum Memory Module Size 4096 MB
    Memory Slots 2

    Max. Memory Capacity 4 GB
    Memory Devices 2

    Form Factor SODIMM
    Type DDR2
    Type Detail Synchronous
    Size 2 GB
    Max. Clock Speed 667 MHz

    de a gyártót nem árulja el :)
    Esetleg a BIOS megmondhatja?

    Előre is köszönöm a segítséget!

    Üdv,

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Chaser #71908 üzenetére

    @azbest, @Chaser
    Köszi gyors válaszokat! Tulajdonképpen azért merült fel bennem a két ugyanolyan típusú RAM modul használata a T61-ben, mert gondoltam így fog biztonsággal működni a symmetric dual channel. Tudomásom szerint maga a funkció támogatott. Ezt meg tudnátok erősíteni vagy cáfolni?

    Üdv,

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Köszi mindenkinek a RAM-al kapcsolatos válaszokat :R
    Még egy kérdésem lenne ezzel kapcsolatban: van esetleg preferált, ajánlott márka DDR-2 memóriákat tekintve?
    Kb ezekre gondoltam, mint lehetőség: Micron, Hynix, Kingston.

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    A napokban vettem használtan egy T400-as notebook-ot (üzletben, garanciával), ezzel kapcsolatban szeretnék egy kis segítséget kérni. Amikor a MemTest86+ (legújabb verzió) fut, akkor általában egy-két passed (tehát sikeres) teszt ciklus után egyszerűen megfagy a program és csak a power gombbal tudom kikapcsolni a gépet :F
    - eredetileg egy ezeréves BIOS futott rajta, ez is sikeresen lefrissült a legújabb 3.24-es verzióra. A frissítést megelőzően ugyanez volt a jelenség.
    - a biztonság kedvéért a BIOS frissítést követően mindent a gyári beállításokra állítottam vissza az új verziónál (Load Setup Defaults).
    - 2 x 2GB Samsung modul van a gépben, a MemTest86+ ezen kívül soha semmilyen memória hibát nem jelzett, Windows-t egyelőre még nem próbáltam telepíteni, de ilyen-olyan live Linux boot CD is gond nélkül futott.
    - a második 2GB-os modult a napokban vettem, korábban egyedül az eredeti 2GB-os modullal is ugyanez volt a jelenség.

    Azt szeretném kérdezni, hogy más is tapasztalt-e hasonlót ezzel a típussal? Esetleg lehet valami melegedési probléma? (a ventit hallom időnként pörögni, ha azzal lenne baj, akkor szerintem máskor is megfeküdt volna...)

    Ms este megpróbálok egy Windows install-t, esetleg egy Prime95-öt is, ha az végigfut akkor nem lehet nagy gond :) Csak idegesít ez a MemTest fagyás dolog...

    Előre is köszönöm!

    Üdv,

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Francia91 #75131 üzenetére

    Köszi az 5leteket, megpróbálom :R
    A MemTest-et eddig a régi+új modullal együtt, valamint csak a régi modullal futtattam. Csak új modullal még nem, ez egy jó teszt lehet.
    Szerintem este tolok rá egy Windows-t is és egy CoreTemp / HWInfo mellett indítok egy Prime95-öt. Ezzel figyelném a hőmérsékletet, egyúttal terhelném a CPU-t és a memóriát is dolgoztatnám.

    Üdv,

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Bélabácsi #75130 üzenetére

    Sziasztok!

    Csak egy érdekes tapasztalatot szeretnék megosztani Veletek (korábbi hozzászólásomban leírtakra kerülő megoldásként), hátha másnak is hasznos lesz, esetleg más is találkozott a jelenséggel:
    - Lenovo T400
    - 2x2GB DDR3 Samsung RAM
    - a legújabb 3.24 BIOS verzióval
    - BIOS default beállítások visszaállítása után a Config ==> CPU ==> a két virtualizációra vonatkozó beállítás bekapcsolását követően:
    - a MemTest86+ random időközönként teljesen kifagy (csak a power gomb hosszú megnyomása segít), miközben a memóriamodulokra nem jelez semmi hibát.
    - a Windows 7 64 bit installere is random időközönként, más-más fázisokban fagy meg.
    - a fenti két virtualizációra vonatkozó beállítás nélkül a MemTest 12-24 órákat fut, hiba nélkül.

    Esetleg tudja valaki hogy pontosan mit is jelent a fenti két virtualizációra vonatkozó feature?
    (jogos a kérdés, hogy miért nyúlok olyasmikhez a BIOS-ban, amikről nem tudom mit jelent :) )

    Előre is köszi!

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz brd #75588 üzenetére

    Szia!

    Köszi válaszod :R ugyan külön-külön még nem próbáltam bekapcsolgatni őket, de mivel két, egymástól teljesen független T400-as gépen is megfagyott a MemTest ezen funkciók engedélyezése után, nem hiszem hogy hardverhiba okozná a jelenséget.
    Összesen három T400-on van vele tapasztalatom, ebből kettőn megfagyott (legújabb BIOS), egyen valamilyen rejtélyes okból fut a MemTest a két virtualizációra vonatkozó opció bekapcsolt állapota mellett (2010-es BIOS) :) .
    Még egy kicsit kísérletezek vele, igazából nincs rá szükségem csak kíváncsiság csupán.

    Üdv,

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Előre is elnézést kérek a kicsit hosszabb hozzászólásért, de gondoltam másnak is a segítségére lehetnek a részletek. Szóval a következőkben szeretném a segítségeteket kérni, hátha más is találkozott már hasonló jelenséggel: adott egy Lenovo X60 tablet notebook, amelyen szeretnék BIOS-t frissíteni. Ugyebár a Lenovo saját BIOS update-erének elindításához
    • csatlakoztatott és feltöltött akku,
    • optikai meghajtó és
    • csatlakoztatott AC hálózati adapter
    szükséges. Sajnos a fenti 3 közül csak az AC adapterrel rendelkezem :) így a Lenovo saját BIOS update-erének elindítására esélyem sincs.
    Kutatva az alternatív lehetőségek után ( Forrás1 Forrás2 Forrás3 Forrás4 ) végül csak egy lehetőség maradt: az on-line direct flash-elés. A következő sorrendet alkalmaztam az akku és optikai meghajtó nélküli BIOS update során:

    • A BIOS update ISO fájl letöltése a Lenovo.com-ról.
    • A legfrissebb Phoenix BIOS Winphlash.exe letöltése innen (opcionális, mivel a BIOS ISO-ban már van egy Winphlash verzió).
    • A Winphlash.exe-hez tartozó PHLASH.INI fájlban az Advanced=1 beillesztése az [UI] szekcióhoz. Így elérhetővé válnak az "Advanced" beállítások a flasher-ben. Igazából a default beállításokat használtam, csak kíváncsi voltam, hogy milyen beállításokat tekintenek a különböző Winphlash verziók alapértelmezettnek.
    • A BIOS ROM-ot a $01AD000.FL1 fájl tartalmazza, az ECP ROM-ot pedig a $01AD000.FL2 fájl. (A fájlnév géptípusonként eltérő.)
    • Mivel az update-elés sorrendjére vonatkozóan eltérő információkat olvasni a különböző leírásokban, így a Winphlash-ben először a BIOS-t, majd utána az ECP-t update-eltem. Az ECP feltöltés során a következő warning-ot kaptam: "Part ID of System BIOS and new Image File are different (system=7JET30WW, file=79ETFFWW)
    The System Platform may be different from the Image file. Do You want to continue?". A fent megjelölt források fórumaiban szintén említik ezt az üzenetet, ennek ellenére folytatva a műveletet az illetőnek sikerült az ECP upgrade is.
    • Esetemben mind a BIOS, mint pedig az ECP fájl feltöltése sikeres volt, a Winphlash semmilyen hibát nem jelzett. Ezt követően újraindítás.
    • Egy sor parázás, hogy túléli-e a páciens...
    • Lenovo logó megjelenik, hurrá. A BIOS-ba belépve azonban úgy tűnik csak fél sikert értem el, ugyanis a BIOS verziója a legújabb 1.15-öt mutatja, az ECP verzió azonban a korábbi/frissítés előtti 1.03-at jelez az elméletileg az előbb feltöltött 1.04 helyett.
    • Ezt követően gyakorlatilag vagy 10x újraflash-eltem mindkét ROM fájlt, különböző sorrendben, kölönböző advanced beállításokkal és különböző környezetekben futtatva az upgrade-et. Ez egyik környezet a Windows 7 Ultimate 32-bit és a Winphlash volt, a másik pedig egy Win98 boot disk egy USB drive-ra kiírva, rajta a Lenovo BIOS ISO fájl tartalma. A DOS környezetben a Phlash16.exe-t használtam az előbb említett fórumok valamelyikén leírtak szerint.
    • Az eredmény mindig ugyanaz lett: a BIOS verziója a legfrissebb, az ECP úgy tűnik nem frissült, mivel a verziója még mindig a korábbit mutatja.

    Esetleg volt valakinek hasonló tapasztalata? Elképzelhető az, hogy a Winphlash sikeres ECP feltöltés ellenére nem frissül meg az ECP? Mit csinálok rosszul?
    Mi történhet abban az esetben, ha a legújabb BIOS alatt nem a hozzá való ECP verzió működik? Eddig szerencsére semmilyen rendellenes működést nem tapasztaltam, bár nem igazán tudom mire figyeljek.

    Előre is nagyon köszönöm! :R
    Üdv,
    Bélabácsi

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Tim82 #88996 üzenetére

    Kedves Tim82!

    Köszönöm gyors válaszod! A BIOS-t természetesen a Lenovo hivatalos oldaláról, abszolút biztos forrásból töltöttem le, még a közzétett SHA256-os hash-eket is ellenőriztem a fájlokon. Sajnos a megjelent warning üzenetre vonatkozóan én sem találtam semmi értelmeset, kivéve ezt. ("Did I get any surprises? résznél találod a lényeget"). A srác egy T60-at akart frissíteni akku nélkül és a jelek szerint sikerült is neki, annak ellenére, hogy ő is megkapta a hasonló üzenetet.
    Az EC verziót tekintve szerencsére én sem tapasztaltam semmi problémát, a gép azóta is gyakorlatilag folyamatosan üzemel. Azért is gondoltam megkérdezem itt a Fórumon, van-e esetleg tapasztalat régebbi EC verzióval :)
    Köszönöm az akkukra vonatkozó felajánlásod, tisztelettel elfogadom a segítséget :R budapesti vagyok, privát üziben jelentkezni fogok.

    Üdvözlettel,
    Bélabácsi

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy kis segítséget szeretnék kérni egy ThinkPad T61-en futó TPFanControl-al kapcsolatban, hátha más is találkozott már hasonlóval. A telepítés után a TPFanControl.ini fájlban lévő hőmérséklet küszöbértékeken nem módosítottam, mert ha jól értelmeztem a leírtakat, akkor a fejlesztő példaképpen pont egy T61-es beállítsait használja a default ini fájlban. A program szépen fut, teszi a dolgát, de a logokban látok egy furcsa dolgot, amelyben szeretném a véleményeteket kérni:

    Az ini fájlban lévő megjegyzés szerint: "A fan speed of 128 setting is not really a fan speed in itself but will instead switch fan control to BIOS mode (0x80)."

    Ennek ellenére a logom tele van olyan bejegyzésekkel, miszerint a TPFanControl átállította 128-as (0x80) üzemmódra a ventit. Ezt esetleg tudja valaki hogy miért lehet ez?

    Az alábbi beállításokat használva elméletileg csak a 0 és 1 üzemmódok között kellene váltania:
    Level=60 0
    Level=65 1
    Level=75 3
    Level=80 7
    Level=90 64

    Ehelyett:
    ...
    [2016.11.28. 23:39:24] Fan: 0x80 / Switch: 62°C (62; 48; 48; 0; 0; 0; 0; 0; 52; 0; 58; 0;)
    [2016.11.28. 23:39:24] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.28. 23:44:19] Fan: 0x80 / Switch: 62°C (62; 48; 48; 0; 0; 0; 0; 0; 52; 55; 58; 0;)
    [2016.11.28. 23:44:19] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 0:37:24] Fan: 0x00 / Switch: 65°C (65; 48; 48; 0; 0; 0; 0; 0; 53; 55; 59; 0;)
    [2016.11.29. 0:37:24] Smart: Set fan control to 0x01, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 0:38:19] Fan: 0x01 / Switch: 60°C (60; 46; 48; 0; 0; 0; 0; 0; 51; 55; 58; 0;)
    [2016.11.29. 0:38:19] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 0:39:29] Fan: 0x80 / Switch: 60°C (60; 46; 47; 0; 0; 0; 0; 0; 52; 55; 57; 0;)
    [2016.11.29. 0:39:29] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 2:00:56] Fan: 0x80 / Switch: 62°C (62; 47; 48; 0; 0; 0; 0; 0; 52; 55; 58; 0;)
    [2016.11.29. 2:00:56] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 2:53:01] Fan: 0x80 / Switch: 62°C (62; 47; 48; 0; 0; 0; 0; 0; 52; 55; 58; 0;)
    [2016.11.29. 2:53:01] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 20:29:12] Fan: 0x80 / Switch: 61°C (61; 46; 47; 0; 0; 0; 0; 0; 51; 54; 57; 0;)
    [2016.11.29. 20:29:12] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 21:05:31] Fan: 0x80 / Switch: 64°C (64; 48; 48; 0; 0; 0; 0; 0; 53; 55; 59; 0;)
    [2016.11.29. 21:05:31] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 21:35:19] Fan: 0x00 / Switch: 65°C (65; 48; 49; 0; 0; 0; 0; 0; 54; 56; 60; 0;)
    [2016.11.29. 21:35:19] Smart: Set fan control to 0x01, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 21:36:04] Fan: 0x01 / Switch: 60°C (60; 47; 49; 0; 0; 0; 0; 0; 52; 56; 58; 0;)
    [2016.11.29. 21:36:04] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 21:50:05] Fan: 0x00 / Switch: 65°C (65; 49; 49; 0; 0; 0; 0; 0; 54; 57; 60; 0;)
    [2016.11.29. 21:50:05] Smart: Set fan control to 0x01, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 21:50:55] Fan: 0x01 / Switch: 60°C (60; 47; 48; 0; 0; 0; 0; 0; 53; 57; 58; 0;)
    [2016.11.29. 21:50:55] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 22:00:31] Fan: 0x00 / Switch: 65°C (65; 48; 49; 0; 0; 0; 0; 0; 54; 56; 59; 0;)
    [2016.11.29. 22:00:31] Smart: Set fan control to 0x01, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 22:01:11] Fan: 0x01 / Switch: 60°C (60; 47; 48; 0; 0; 0; 0; 0; 53; 56; 58; 0;)
    [2016.11.29. 22:01:11] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 22:15:23] Fan: 0x00 / Switch: 65°C (65; 48; 49; 0; 0; 0; 0; 0; 54; 56; 60; 0;)
    [2016.11.29. 22:15:23] Smart: Set fan control to 0x01, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 22:16:03] Fan: 0x01 / Switch: 60°C (60; 47; 48; 0; 0; 0; 0; 0; 53; 56; 58; 0;)
    [2016.11.29. 22:16:03] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 22:40:25] Fan: 0x00 / Switch: 65°C (65; 49; 49; 0; 0; 0; 0; 0; 54; 56; 60; 0;)
    [2016.11.29. 22:40:25] Smart: Set fan control to 0x01, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.29. 22:41:05] Fan: 0x01 / Switch: 60°C (60; 47; 49; 0; 0; 0; 0; 0; 53; 56; 59; 0;)
    [2016.11.29. 22:41:05] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.30. 1:05:23] Fan: 0x00 / Switch: 65°C (65; 48; 49; 0; 0; 0; 0; 0; 53; 56; 59; 0;)
    [2016.11.30. 1:05:23] Smart: Set fan control to 0x01, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.30. 1:06:03] Fan: 0x01 / Switch: 60°C (60; 47; 48; 0; 0; 0; 0; 0; 52; 56; 58; 0;)
    [2016.11.30. 1:06:03] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.30. 2:51:23] Fan: 0x80 / Switch: 62°C (62; 47; 48; 0; 0; 0; 0; 0; 52; 54; 58; 0;)
    [2016.11.30. 2:51:23] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    [2016.11.30. 6:08:26] Fan: 0x80 / Switch: 59°C (59; 45; 46; 0; 0; 0; 0; 0; 50; 53; 56; 0;)
    [2016.11.30. 6:08:26] Smart: Set fan control to 0x00, Mode 1, Result: OK
    ...

    Vagy esetleg én értelmezek valamit rosszul?

    Előre is nagyon köszönöm! :R
    Üdvözlettel,
    Bélabácsi

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy apró segítséget szeretnék kérni T400-hoz való HDD keret ügyében. Sikerült beszereznem egy T400-at, de sajnos hiányzik belőle a palmrest alatt lévő HDD keret, gumi és a műanyag fedél. Tudomásom szerint a T400 9,5 mm-es HDD fogad.
    Sajnos az nem igazán tiszta számomra, hogy két féle méretű HDD keret létezik és kapható attól függően, hogy mekkora HDD-t szeretnék beletenni? Vagyis a 9,5 mm-es HDD-hez 9,5 mm-es HDD keret szükséges, vagy például az is járható út, hogy egy 7mm-es HDD szerelek be a 9,5mm-es keretbe?

    Előre is nagyon köszönöm! :R
    Üdv,
    Bélabácsi

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Pubszon #91289 üzenetére

    @Pubszon
    Köszi válaszod, időközben sikerült kideríteni mi a helyzet.

    Gondoltam megírom pár szóban, hátha másnak is hasznos lehet. Lenovo T400-hoz két féle HDD keret kapható:
    • HDD keret 7mm-es HDD/SSD számára
    • HDD keret 9.5 mm-es HDD/SSD számára

    A különbség a fenti kettő között annyi, hogy a kerethez tartozó gumicsík vagy 7mm-es eszközre passzol, vagy 9.5 mm-esre. A keret mérete mindkét esetben ugyanaz, csak a gumicsík belső mérete különbözik.

    7mm
    9.5mm

    Üdvözlettel,
    Bélabácsi

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy kis segítséget szeretnék kérni Tőletek egy Lenovo T61/T400-hoz való ThinkPad Advanced Mini Dock dokkolóval kapcsolatban.
    Használtan vettem pár hónappal ezelőtt és sajnos egy idő után azt vettem észre, hogy a kioldó gombját lenyomva a dokkolón lévő karmok nem ugranak vissza maguktól a helyükre, hanem ott maradnak abban a pozícióban (mintha folyamatosan nyomva tartanám a kioldó gombot). Ezután a pöckök legtöbbször csak kézzel lenyomva (vagy még úgy sem) ugranak vissza a helyükre. Néha csak az segít, hogy a bal oldali szellőzőnyíláson keresztül látható pöcköt kézzel óvatosan megnyomom és akkor visszaugrik a helyére.
    Mivel ez végül is egy mechanikus szerkezet, talán csak egy alapos tisztításra lenne szüksége - bár ehhez nem igazán tudom hogyan is kezdenék neki.

    Nem tudom sikerült-e leírnom mi a jelenség, esetleg valakinek volt hasonló tapasztalata? Szerintetek gyógyítható a jelenség?

    Előre is köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Tim82 #92053 üzenetére

    Kedves Tim82!

    Köszönöm válaszod és a segítséged :R alaposan átnézem az anyagot. Az elmúlt napokban annyit sikerült elérnem a témában, hogy próbáltam kézzel, üresjáratban "megjáratni" a release gombokat, anélkül hogy dokkoltam volna a gépet rajta. A tapasztalat az, hogy ezt követően mintha javulna - olyan, mintha a ritkább használat okozná a beragadást.
    Ha később szétszerelésre kerülne a sor, akkor a linket videó is hasznos lehet.

    Üdv,
    Bélabácsi

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Csak gondoltam megírom, hátha más is már vagy fél órája keresgéli a régebbi Lenovo drivereket :)

    A Lenovo szokás szerint állandóan variálja a support oldalának struktúráját, most éppen itt találhatóak a legacy driverek:
    https://download.lenovo.com/eol/index.html

    Üdv,
    Bélabácsi

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Tudom kissé szokatlan :) de VMware ESXi-t szeretnék futtatni egy Lenovo T400-as notebookon (Win7-x64, 8GB RAM, legújabb BIOS). Azt szeretném kérdezni, hogy másnak van-e ezzel kapcsolatban tapasztalata?
    Az első próbálkozásomat egy ESXi v6.0-val végeztem, de sajnos elég hamar elakadtam, mert már az installer sem akart felboot-olni. Próbáltam DVD-ről és USB drive-ról is boot-olni, el is indult a telepítő, de félúton a gép megfagyott. Némi fórumozgatás után kiderült, hogy a telepítéshez a BIOS-ban le kell tiltani az "Intel Virtualization Technology" és az "Intel VT-d Feature" funkciókat a CPU menüben. Így valóban elindult a telepítő, sikeresen le is futott, de utána amint megpróbáltam a fentieket visszakapcsolni, a boot ismét megfagyott. Felmerül a kérdés, hogy van-e értelme úgy egy hypervisor-t futtatni, hogy a CPU-ra vonatkozó fenti két paraméter le van tiltva...
    Esetleg sikerült valakinek működére bírni?

    Köszönöm előre is!

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz sutszi #93152 üzenetére

    Köszönöm gyors válaszod, rákérdezek a másik topikban is. :R
    Igen, én is úgy gondolom a GPU-t tekintve ez nem okozna gondot (a gépben nem dedikált a VGA). GNS3-at szeretnék futtatni ESXi alatt a notebookon, a CPU és RAM erőforrásait izzasztva.

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Multibit #93155 üzenetére

    Sziasztok!

    Sikerült az elmúlt pár napban a témát kicsit körbejárni - Lenovo T400 ESXi és Kernel-based Virtual Machine (KVM), Intel VT-x/EPT támogatás témában. Gondoltam megosztom Veletek, hátha más szeretne hasonlót megvalósítani.

    Röviden: az derült ki, hogy a Lenovo T400 (BIOS-ban is állítható módon) valóban támogatja az Intel (VT-d) virtualizációt (esetembern egy Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU P8400 @ 2.26GHz CPU-val), de NEM nested virtualizáció esetén. Vagyis, ez a következőket jelenti:

    • Ha a T400-on telepített Vmware ESXi fut, akkor sajnos a VM-ek NEM kapnak KVM és VT-x támogatást, így az esetemben tervezett GNS3 emulátor futtatása céljából az ESXi nem opció.

    • Ha a T400-on VMware Workstation fut Windows 7 vagy Ubuntu alatt, akkor a helyzet ugyanaz: a VM-ek nem kapnak KVM és VT-x támogatást.

    • Ha a T400-on Ubuntu fut és arra közvetlenül csomagként telepítettem a GNS3-server-t / EVE-NG-t (QEMU alapú network virtualizációs platformok), akkor szépen működik - a GNS3-ban futó QEMU VM-ek ki tudják használni a CPU virtualizáció támogatását. Pedig a T400 a mai teljesítményekhez képest már azért elég soványka, a QEMU VM-ek sebessége még így is többszöröződött a KVM támogatással :)

    @Multibit - Valóban, ezt én is meg tudom erősíteni: 16GB RAM-al azért a VM-ek is jobban érzik magukat. Meg hát sajnos a 8GB esetében ebből még lejön a hypervisor-nak szükséges RAM mennyiség is.

    Üdv,
    Bélabácsi

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy Lenovo ThinkPad X60T tablet notebook CPU fan cseréjével kapcsolatban szeretném a segítségeteket kérni. Sajnos úgy tűnik engem is útolért a "kotyogó / mormogó CPU venti" hibája. A venti vagy a teljes heat sink cseréjén gondolkodom, csak kissé ellentmondásos információkat találtam arra vonatkozóan, hogy pontosan milyen típusú alkatrészt kellene hozzá beszereznem.

    A hivatalos dokumentációk szerint ez az FRU-ja a heat sink-nek (ami a ventit is tartalmazza)
    #22 - Fan assembly for X60 Tablet - 41V9748

    Elkezdtem kotorászni az Interneten és ha jól látom lehetne egy olyat is csinálni, hogy csak a ventit cserélem ki és maradna az eredeti heat-sink.

    Azt szeretném kérdezni, hogy a tapasztalatok alapján csereszabatos / kompatibilisak-e az X60/X61(s) és az X60/X61 tablet gépekbe épített ventik? Tehát pl. tudnék-e használni egy olyan ventit, aminél nincs külön jelölve, hogy tablet notebookhoz való? Vagyis használható pl. a 42X3805 jelzésű CPU venti az X60T-ben?

    Előre is nagyom köszönöm a segítséget!

    Üdv,
    Bélabácsi

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Bélabácsi #94492 üzenetére

    Sziasztok!

    A "Lenovo ThinkPad X60T tablet notebook CPU fan cseréjével kapcsolatban" témájú kérdésemre időközben sikerült megtalálnom a választ, gondoltam hátha másnak is hasznos lehet.
    Ez a fórumhozzászólás minden információt tartalmaz, tehát X60T CPU hűtő pontos típusa:
    Fan assembly for X60 Tablet - 41V9748 / 42X3804 / MCF-W01PAM05
    A sok helyen olvasható 42X3805 típusú venti NEM fog illeszkedni a CPU FAN slotba.

    Üdv,
    Bélabácsi

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy kis segítséget szeretnék kérni ThinkPad USB portokkal kapcsolatban: nemrég vettem észre, hogy az általam használt ThinkPad-ok (X60T, T61, T400) mindegyike úgy viselkedik, hogy a Windows 7 a boot során elveszi az összes USB portról az áramot, majd pár másodperc múlva visszakapcsolja. Ezt a jelenséget nem tapasztaltam Linux alatt.
    A témában ezt a fórumhozzászólást találtam, de válasz nem érkezett rá.
    Kérdezném, hogy szerintetek lehet-e ezt valahol állítani, hogy a Windows ne vegye el az áramot az USB portoktól a boot alatt? (Windows 10-el nincs tapasztalatom, csak Windows 7-el.)

    Előre is köszönöm!
    Üdv,
    Bélabácsi

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz azbest #94537 üzenetére

    Köszi válaszod, igazából inkább a notira kötött külső USB-s HDD-k miatt kérdeztem a bootoláskor tapasztalható USB tápelvételt. Csak furcsa, hogy ha egész egyszerűen például újraindítom a Windows 7-et egy update miatt, akkor a külső USB-s HDD-k "csuklanak" egyet :F
    Linux-ot az érintett gépen csak szökőévente egyszer boot-olok, így az OS váltás nem annyira gyakori. Más gépen ezt még egyszer sem tapasztaltam és csak gondoltam hátha ki lehet valahol kapcsolni...

    Üdv,

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy kis segítséget szeretnék kérni Tőletek, egy 0-24-ben folyamatosan üzemelő Lenovo ThinkPad T400 notebook CPU ventilátorával kapcsolatban. Véleményetek szerint a CPU hűtő élettartamának növelése érdekében (elkerülendő a mihamarabbi "kotyogást"), a CPU hűtőnek mi az optimálisabb?

    • ha folyamatosan pörög egy állandó fordulaton

    vagy

    • egy megadott hőmérséklet alatt egyáltalán nem pörög. Csak naponta 1-2 alkalommal kapcsol be, amikor eléri a TPFanControl-ban definiált hőmérsékletet (a 65C fokot). 24 órából 23:50 percet áll a venti, álló állapot mellett 58-63C fokos a CPU.

    vagy

    • vagy nem variálni és hagyni hogy a BIOS kezelje. Szerény tapasztalataim szerint ilyenkor a BIOS (EC) által kezelt CPU hűtő néha olyat csinál, hogy elindul-leáll-elindul-leáll. Általában véve ez nagyon nem tesz jót a CPU hűtő élettartamának, az egyik gépemben lévő CPU venti alig fél évig bírta ilyen beállítások mellett, amíg végül teljesen megállt.

    Mi a véleményetek / tapasztalatotok ezzel kapcsolatban? Mi lenne a legjobb a CPU hűtőnek?
    (Egyébként ezek alapján azt látom, hogy mintha ez egy típushiba lenne ezekben a gépekben...)

    Előre is köszönöm!
    Üdv,

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz donjohnson #94747 üzenetére

    @donjohnson
    Köszönöm válaszod és a megerősítést :)

    TPFanControl 0.62-es verzióval kapcsolatban nekem van egy érdekes tapasztalatom: egy korábbi hozzászólásomban már le is írtam, de csak a napokban tudtam megoldani. A TPFanControl 0.62-es verziója random átállítgatta 128-as (0x80) üzemmódra a ventit, függetlenül milyen üzemmódban volt korábban és mekkora volt a hőmérséklet. A 0.63-as verzióra upgrade megoldotta a problémát, azóta nem jön elő.

    Üdv,

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy kis segítséget szeretnék kérni, mi a tapasztalatotok?
    Folyamatos 0-24 üzemben használva több ThinkPad T gépet is (T61, T400) azt tapasztalom, hogy 6-12 hónap alatt a folyamatos üzem "megeszi" a CPU hűtőventit. Ez alatt azt értem, hogy szépen folyamatosan egyre hangosabban elkezd kattogni, "mormogni" a venti, majd állandósul a kattogás, amíg végül teljesen megáll és fan error-al leáll a gép. Így hát nem marad más, mint a CPU hűtő(block) cseréje. (Ami ugyan szerencsére nem nagy összeg, de hát ezt állandóan csere-berélni...nincs túl sok kedvem hozzá)

    • Természetesen használom a TPFanControl-t is, de a SMART üzemmódban kikapcsolt venti mellett a CPU 58-63C fokos lesz, majd 65C foknál bekapcsol a venti. Ez a be-ki kapcsolás naponta max. 2-3 alkalommal történik meg, egyébként a CPU beáll 58-63C fokra, amit egy kicsit soknak vélek.
    • Az energiagazdálkodási beállítások már eléggé le vannak butítva, így ezt már nem nagyon tudom tovább finomhangolni.
    • Még esetleg a CPU alulfeszelés van hátra, de még nem volt időm elmélyülni a témában.

    Aki így használja a gépet, szintén folyamatos időközönként cserélni kell a CPU hűtőt?

    Előre is köszönöm!

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy kis segítséget szeretnék kérni, mi a tapasztalatotok?
    Folyamatos 0-24 üzemben használva több ThinkPad T gépet is (T61, T400) azt tapasztalom, hogy 6-12 hónap alatt a folyamatos üzem "megeszi" a CPU hűtőventit. Ez alatt azt értem, hogy szépen folyamatosan egyre hangosabban elkezd kattogni, "mormogni" a venti, majd állandósul a kattogás, amíg végül teljesen megáll és fan error-al leáll a gép. Így hát nem marad más, mint a CPU hűtő(block) cseréje. (Ami ugyan szerencsére nem nagy összeg, de hát ezt állandóan csere-berélni...nincs túl sok kedvem hozzá)

    • Természetesen használom a TPFanControl-t is, de a SMART üzemmódban kikapcsolt venti mellett a CPU 58-63C fokos lesz, majd 65C foknál bekapcsol a venti. Ez a be-ki kapcsolás naponta max. 2-3 alkalommal történik meg, egyébként a CPU beáll 58-63C fokra, amit egy kicsit soknak vélek.
    • Az energiagazdálkodási beállítások már eléggé le vannak butítva, így ezt már nem nagyon tudom tovább finomhangolni.
    • Még esetleg a CPU alulfeszelés van hátra, de még nem volt időm elmélyülni a témában.
    • A noti ráadásul dokkolóban működik, ami tovább bonyolítja a dolgot.

    Aki így használja a gépet, szintén folyamatos időközönként cserélni kell a CPU hűtőt?

    Előre is köszönöm!

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz azbest #94855 üzenetére

    Sziasztok!
    Köszönöm mindenkinek a válaszokat és a hasznos infókat :R
    Ez a venti kenés még nem egészen tiszta nekem, ennek akkor még utánaolvasok. Ezzel hátha ki lehetne kicsit toldani a venti élettartamát.

    Sajnos most nem vagyok a notik mellett, azt szeretném még kérdezni, hogy a T61-T400 esetében a CPU hűtő venti milyen irányban szív és fúj?

    Az alábbi képen helyesen szerepelnek a kék és piros nyilak?

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Mbenyo97 #95194 üzenetére

    Szia!

    Tapasztalataim szerint az OSD működéséhez szükség van a következőkre:
    Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Package (x86)
    Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Package (x64)
    (64 bites OS esetén mindkettőt javaslom telepíteni, 32 bit esetén természetesen csak a 32 bitest :) )
    Üdv,
    Bélabácsi

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Mbenyo97 #95194 üzenetére

    Közben utánanéztem esetemben hogy volt: végül úgy sikerült működésre bírni, hogy nem csak a 2008-as, hanem a 2010-es C++ csomagokat is telepítettem.
    Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86)
    Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x64)

    Fontos, hogy 64 bites OS-re a 32 bitest és a 64 bitest is telepítsd (csak 64 bites verzióval nem fog működni, mert maga a szoftver 32 bites.)
    Üdv,
    Bélabácsi

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy kis segítséget szeretnék kérni: emlékeim szerint a ThinkPad Power Manager-ben a Power Plan / System Settings-en belül volt egy opció: "Automatic optical drive power off", amit ki szeretnék kapcsolni, mert gyakorlatilag nem engedi használni az optikai meghajtót. Ráguglizva találtam is képeket, amelyeken szerepel is az opció, ami nálam most viszont hiányzik. Sajnos így jelenleg a DVD meghajtóm használhatatlan. :F

    Van esetleg ezzel kapcsolatban valakinek tapasztalata? Mi lehet az oka, hogy eltűnt a menüpont?

    Több fórumon is említik a jelenséget, de megoldást eddig még nem találtam rá sajnos.

    Köszönöm előre is!
    Üdv,

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz HSM #95220 üzenetére

    Én is erre gondoltam, de sajnos nem teszi :(
    Egyedül akkor használható a DVD olvasó, ha a lemezzel a meghajtóban újraboot-olom a gépet. Így az egészen addig használható lesz, amíg ki nem veszem a meghajtóból a lemezt. Ha kiveszem és kicserélem a lemezt egy másikra, akkor hol továbbra is működik a meghajtó, hol átvált "Powered Off" állapotba.
    A meghajtó biztosan hibátlan, mert Linux alatt tökéletesen működik, valamint boot-olni is tudok róla szépen. Ráadásul több T400-as gépen is így ugyanaz a hiba, ezért gyanakszom valami driver / szoftver bugra.

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz azbest #95223 üzenetére

    Valóban, a képet nem a saját rendszeremről készítettem, csak a google dobta fel. Ha jól értem az Általad leírtakat, a menüpontnak valóban ott kell lennie ahol írtad, de sajnos nincs ott :(

    Valóban nincs rá sűrűn szükség, de aki éppen használná, kellene az optikai drive :)
    A driverek pontos verzióját most így hirtelen nem tudom, de 2017. májusában települt rá a Windows és akkor töltöttem le rá az akkori friss driver-eket.

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz azbest #95225 üzenetére

    Az egyik fórumon olvastam olyat is, hogy az Intel RST drivere okozza a hibát. Ugyan nem próbáltam még, de egy ötletnek nem rossz :)

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz azbest #95228 üzenetére

    Köszi a részleteket, de ellenőriztem több gépen is és sajnos nincs ott. A korábbi hozzászólásomban azért küldtem végül egy, a google ááltal feldobott képet, mert azon még látható az opció.
    Az Általad írt lépésekben a 2. pont az ugyanaz, ha rögtön a Power Manager-t indítom.

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Tim82 #95231 üzenetére

    Köszi a tippet! Igen, az ott okés. Linux alatt műxik szépen, sőt még boot-olni is sikerült a meghajtóról minden gond nélkül. Ha a Windows-t lemezzel a maghatóban indítom, akkor megy is szépen amíg ki nem veszem a lemezt :)

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Tim82 #95231 üzenetére

    Közben megtaláltam a jelenlegi telepített PM verziót: 6.68.12
    Ha jól látom itt a legújabb az 6.68.14, megpróbálok arra frissíteni.

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz azbest #94859 üzenetére

    Sziasztok!

    T400 CPU hűtés témakörében korábban már értekeztünk itt a fórumon. Gondoltam leírom, hátha másnak is ihletet ad. Arra szerettem volna megoldást találni, hogy egy 0-24-ben üzemelő T400 esetében lehetőleg ne kelljen 6-12 havonta CPU ventit cserélni / szétszedéssel karbantartani. Természetesen a standard rendszeres portalanítást továbbra is tervezem elvégezni, de talán így egy picit egyszerűbb lesz a művelet.

    • Sikerült beszereznem egy Noctua NF-A4x20 FLX típusú 40mm-es ventit (12V)
    • Ehhez rendeltem egy 3-pin FAN - DC 5.5*2.5mm adapter kábelt (az eladóval ellenőriztem hogy biztosan egyezzen az adapter kábel és a venti csatlakozójának polaritása, valamint 5.5*2.5mm méretű csatlakozót kértem.)
    • És így a ventit egyszerűen csatlakoztattam egy DC 12V-os tápegységre.
    • Valamint bekötöttem még egy Noctua ultra low noise adaptert is, így 5000 RPM helyett 3700-on pörög.
    • A noti szellőző nyílásától "szívja" a meleg levegőt, vagyis kifelé fúj.
    • A venti rögzítésére kell még majd valami megoldást találnom, de mivel nem nyúl hozzá senki, így nem is mozdul el.

    Tudom, egyelőre jelenlegi formájában elég tákolmány a megoldás (és hát a légáramlás hatékonysága szempontjából sem optimalizált), csak kíváncsi voltam hogy egyáltalán életképes-e az elképzelés. Az első tesztek szerint úgy tűnik igen: korábban ha TPFanControl-al SMART módra állítottam a profilt, akkor a venti 65C foknál kapcsolt be és a CPU hőmérséklet 62-65C fokra kúszott fel és ki-be kapcsolta a CPU ventit, amit ugye szeretnék elkerülni. A külső ventivel ugyanolyan CPU energiagazdálkodási beállítások mellett a CPU 49-51C fokos, ami számomra bőven az elfogadható tartományon belül van, valamint így nem is kapcsol be a noti saját ventije.

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz cadeyrn #95281 üzenetére

    Szia!

    Köszönöm az infókat. Szintén T400, 8GB RAM, 0-24-ben, Windows + VMware Workstation alatt Linux. A kérdésedre válaszolva azért van szükség a dokkolóra, mert sajnos nincs elég USB portom, a beépített 3 darab USB portból 1 ki van törve. 3 darab külső USB HDD van rákötve + 1 USB flash drive ReadyBoost-nak. Végül azért döntöttem a dokkoló használata mellett, mert az további 4 USB portot ad.
    A CPU undervolting bevezetésén gondolkodtam már, de még nem mélyültem el a témában.
    A problémám az volt alapvetően, hogy a CPU fan nem bírja a 0-24-ben történő pörgést :F Azt el tudom képzelni, hogy a T400 és T400 között is lehetnek különbségek a CPU venti típusát tekintve, de úgy tűnik eddig én nem voltam szerencsés ilyen tekintetben :)
    Egyébként a említett külső ventis trükk bevált, ~46-48C fokos a CPU úgy, hogy közel egy hete egyáltalán nem kapcsolt be a CPU fan.

    - Első harmad az eredeti CPU hőmérséklet úgy, hogy a CPU fan ki van kapcsolva (58-63C)
    - Második harmad akkor, amikor a CPU fan működik "BIOS" üzemmódban (42-45C)
    - Harmadik harmad pedig külső ventivel úgy, hogy a CPU fan ki van kapcsolva (~46-48C)

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy Lenovo T400 (8GB RAM, 128GB SSD) notebookra szeretnék Linux-ot telepíteni és a disztribúció kiválasztásában szeretném a segítségeteket / véleményeteket kérni. Ubuntu server környezettel már elég sokat foglalkoztam, de desktop környezetben eddig még nem használtam Linux-ot, így desktop fronton kezdő Linux-osként indulnék. A fórumot olvasgatván azt látom, hogy a legtöbben Ubuntu-t és Mint-et használnak kedvenc ThinkPad gépükön. Nincs semmi különleges igényem, általános célú használatra gondoltam. Ha jól értem a hozzászólásokat, akkor a Linux driver kompatibilitása jónak mondható ezeken a gépeken.

    Azt szeretném kérdezni, hogy mit javasolnátok telepítésre egy kezdő desktop Linux-osnak? Esetleg van még az említett két disztribúción kívül mással is tapasztalat T400-as gépen?

    Köszönöm előre is!
    Üdvözlettel,
    Bélabácsi

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Tim82 #97875 üzenetére

    Köszönöm Mindenkinek a "melyik Linux disztribúciót válasszam" témakörben adott válaszokat :R
    A Manjaro és a Mint között próbáltam dönteni. Mivel Ubuntu szerverrel van némi tapasztalatom, valamint végigfutva a distrowatch.com-on olvasható véleményeket, így maradtam az Ubuntu alapokra épülő Mint-nél.

    Üdv,
    Bélabácsi

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy kis segítséget szeretnék kérni Tőletek: T400-hoz keresek UltraBayt, másodlagos HDD beépítéséhez. Ha jól látom, akkor a T400-hoz a Serial UltraBay Slim / ThinkPad Serial ATA Hard Drive Bay Adapter III passzol (FRU: 43N3412)

    Azt szeretném kérdezni, hogy
    • esetleg tud-e valaki egy megbízható forrást, ahol még kapható reális áron? (HardverApró, E-bay, Ali?)
    • a tapasztalatok szerint van-e esetleg egy maximális HDD méret (logikai, GB-ban), amelyet még képes kezelni? A Lenovo weboldala szerint a kompatibilitási listában max. 500 GB-os méretet látok.
    •A ThinkWiki leírása szerint a csatlakozó körüli műanyag borítás gondot okozhat, mert nem jól illeszkedik a foglalatba az UltraBay, azonban csak ilyet találok. Ezzel esetleg van valakinek tapasztalata?
    Előre is nagyon köszönöm!
    Üdvözlettel:

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Gondoltam leírom a történetem, hátha van valakinek valami ötlete mi lehet az oka a jelenségnek... :)

    Szóval: adott egy Lenovo ThinkPad X60T, amely jelenleg NAS-ként van használva, tehát gyakorlatilag állandóan megy. A gép nem mai darab, immáron 6 éve szolgál NAS-ként, és nem is egy erőmű, de bőven több mint elegendő e célra. Már annyira morgó hangja volt a CPU hűtőnek, hogy az elmúlt hetekben már ki is volt kapcsolva a gép. Mikor pár napja megpróbáltam ismét bekapcsolni a gépet, végül "Fan error" hibaüzenettel meg is állt. Oké, rászántam az időt, a napokban szétszedtem és - azbest Fórumtárs által javasoltak alapján, amely módszer már számos más T400-as gépemnél bizonyított :) - kitakarítottam. Sajnos csere ventim nem volt, így a kitakarított venti került vissza, de szerencsére a műtét tökéletesen sikerült, hangtalanul teszi a dolgát. És most jön a kérdésem: a műtét utáni első bekapcsoláskor ismét megjelenik a "Fan error" hibaüzenet a boot során, jó... "Esc" és lássuk mit csinál. A venti egyértelműen pörög, hallani a motor halk susogását és érezni, ahogy áramlik a levegő. Jól meg is izzasztottam a gépet, izzasztva is 72-73 fokos a CPU. Ha nem pörögne a venti, akkor a gép már rég kikapcsolt volna.

    • Azt szeretném kérdezni, hogy ez a fordulatszám érzékelő az alaplapon vagy magán a ventin található? Tehát pl. egy venticsere megoldaná a hibát?

    • Egy másik gépemen is hasonlóképpen jártam 2 évvel ezelőtt, ott megtanultunk élni a problémával. Azonban a minap bootolom újra a gépet és egyszer csak láss csodát, nem dob "Fan error" hibaüzenet a boot során, a TPFanControl szépen mutatja a fordulatszámot. Ez mitől lehet, hogy a szenzor egyik pillanatról a másikra meggyógyul? Esetleg tettem valamit vagy történt valami, amitől meggyógyult?

    • Már sok ilyen venti műtétet csináltam a gépeimen és az a tapasztalatom, hogy ha addig halogatom a cserét, hogy már "Fan error" hibaüzenet a dob boot során, akkor nagy eséllyel lesz beteg a fordulatszám mérő szenzor. Másnak mik a tapasztatai ezzel kapcsolatban?

    Nagyon köszönöm a segítséget! :)

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy másik gyors kérdésem is lenne :)
    Ki mivel és hogyan tisztítja a ThinkPad-ek felső "soft touch" bevonatát? A zsírt és egyéb szennyeződést szerintem semmi sem hozza le jobban, mint a nedves (házi)szappanos (és nem dörzsis) szivacs, de sajnos az idő előrehaladtával ezek a felületek hajlamosak ragadóssá is válni. A kérdésem az lenne, hogy szerintetek ezt a ragacsot meg lehet-e szüntetni valahogyan? Még arra is gondoltam, hogy szilikon spray-el befújom, de lehet még rosszabb lesz...
    Mi a véleményetek?

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Bélabácsi #117416 üzenetére

    Sziasztok!

    Erre esetleg van valakinek ötlete? Létezik az, hogy egy CPU venti fordulatszám érzékelő szenzor magától meggyógyul? :F

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz Tim82 #118869 üzenetére

    Sziasztok!

    Egy T480s notiba szeretnék egy másodlagos SSD-t telepíteni. Ha jól értelmezem a korábban a témában született hozzászólásokat, akkor a T480s esetében a WWAN foglalatba is tehető egy SSD és talán még bootolni is tudnék róla... :)

    Internetes források alapján ez irányba kezdtem el nézelődni: M.2 2242 PCIe NVMe B+M típusú SSD-t keresek.
    Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy pontosan milyen típusú SSD-t támogat a T480s a WWAN foglalatban? Jó irányban kezdtem el nézelődni?
    Van esetleg valakinek konkrét márka / típussal tapasztalata, ami stabilan jól működik?

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy egyszerű kérdés foglalkoztat, amellyel kapcsolatban kíváncsi lennék a véleményetekre. Bocsánat ha buta kérdés, lehet egyértelmű, de szeretném tudni :)

    A notebook töltő csatlakoztatásakor mely sorrend a javasolt / célszerű / a legkíméletesebb módszer?

    Töltőre csatlakoztatáskor:
    - először a töltőt a hálózathoz, majd aztán a géphez kell csatlakoztatni?
    vagy
    - először a géphez és utána a hálózatra?

    Töltő leválasztásakor:
    - először a laptopból kihúzni és majd utána a hálózatból?
    vagy
    - először a hálózatból és utána a laptopból?

    Számít a sorrend?
    Számos véleményt olvastam szerte az Interneten, de számomra talán az a verzió a legszimpatikusabb, amikor
    - Csatlakozáskor a töltő terhelés nélkül csatlakozik a hálózathoz majd utána a géphez.
    - Leválasztáskor pedig először a hálózatról leválasztani, majd utána a gépről.

    Köszönöm szépen a segítséget! :)

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    válasz donjohnson #122363 üzenetére

    Sziasztok!

    Köszönöm a töltő csatlakozás sorrendjére vonatkozó hozzászólásokat és a véleményeteket. Szintén érdekes tény, hogy a ThinkPad T480s user guide-ban is az Asus-al azonos sorrendet írnak (amit @donjohnson Fórumtárs említett)

    Connecting the ac power adapter
    To connect the computer to ac power, ensure that you follow the steps in order:
    Attention: Using an improper power cord might severely damage your computer.
    1. Connect the power cord to the ac power adapter.
    2. Connect the ac power adapter to one of the USB-C connectors of the computer.
    3. Connect the power cord to an electrical outlet.

    Sajnos többször kénytelen vagyok olyan helyen használni a gépet és a töltőt, ahol meglehetősen régi az elektromos hálózat a lakásban és nincs földelés a szobában. Egyelőre lekopogom, hogy nem okozott gondot... :F

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy T480s notebookban lévő gyári 256GB OEM SSD (SAMSUNG MZVLB256HAHQ-000L7) helyett gondolkodom legalább egy 512 GB méretű, NVMe PCIe x4 SSD beszerzésén.
    Így került a látóterembe egy Samsung 970 PRO 512GB MLC M.2 SSD:

    • Ami mindenképpen pozitívum, hogy MLC.
    • Azonban picit aggódom, hogy több helyen az olvasható, hogy eléggé melegszik :F Ha jól láttam, akkor pl. @HSM Fórumtárs használ(t) ilyen típusú SSD-t T460s / T480s-ben.

    Esetleg van ezzel kapcsolatban valakinek konkrét tapasztalata? Nem tudom mekkora mértékben melegedhet a Samsung 970 PRO, a fent említett OEM SSD-m 38-40C fokos, ami szerintem kifejezetten jónak mondható. Vagy felesleges aggódnom emiatt? :)

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    A mai modern notebookokon található USB-C csatlakozóval kapcsolatban lenne egy kérdésem, ami foglalkoztat és nem igazán találtam róla korábbi hozzászólást ebben a fórumban.
    Szóval azon gondolkodtam, hogy a notebook USB-C portja, pl. egy dokkolónak a napi szinten (akár többszöri) fel-le csatlakoztatását mennyire bírja?
    Esetemben konkrétan egy T480s notebookról van szó, amit ha minden nap, naponta 2-4 alkalommal fel-le dokkolok, akkor azért ezt az évek során csak megérzi az USB-C csatlakozó :F

    • Mennyire árt az USB-C csatlakozónak a napi szintű használat sok-sok éven át?

    • Érdemes-e foglalkozni azzal, hogy az ember próbálja kímélni a notebook USB-C csatlakozóját? (Pl. venni egy Thunderbolt kábelt amit csak a dokkoló oldalán lecsatlakoztatni, a notobook USB-C portján meg maradhatna.)

    Van esetleg ezzel kapcsolatban valakinek tapasztalata? Maga az USB-C csatlakozó önmagában azért elég sérülékenynek tűnik :F

    [ Szerkesztve ]

    Üdvözlettel: Bélabácsi

  • Bélabácsi

    tag

    Sziasztok!

    Egy ThinkPad T480s notebookba szeretnék egy 32 GB-os memória modult beszerezni, az alaplapi 8 GB RAM mellé.

    Jelenleg az alaplapi 8GB-on felül egy gyári 8 GB-os Hynix lapul benne.

    Maximum Supported Memory Clock: 1200.0 MHz
    Memory Speed: 1200.0 MHz (DDR4-2400 / PC4-19200)
    Module Manufacturer: SK Hynix
    Module Part Number: HMA81GS6AFR8N-UH

    Korábban olvastam, hogy több Fórumtárs is így használ(ja/ta) a gépét. Azt szeretném kérdezni, hogy milyen modult javasolnátok, az ár-érték arányt és a megbízhatóságot szem előtt tartva? :)

    Üdvözlettel: Bélabácsi

Új hozzászólás Aktív témák