Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lompos48

    nagyúr

    válasz zeix #58749 üzenetére

    Ha a kapcsolás az, ami a rajzon van, akkor:

    1. 2 darab 100mA-t igénylő LED sorbakötve ugyancsak 100mA-t fog igényelni, ha az a tápfeszed feszültségtartaléka megengedi.
    2. Olyan, hogy 160%-os Hfe nincs. Ennek a paraméternek mincs mértékegysége se, egyszerúen az IC/IB áramok viszonyát jelenti.
    3. A kettővel való osztás értelmetlen és butaság. Ahhoz, hogy a LEDek világítsanak, a tranzisztornak vezetnie kell. Hogy ne legyen veszteséged a tranzisztoron, vagy az minimális legyen, ahhoz a VCE feszültséget kell minél jobban leszorítani. Ennek a feltétele a telítésbe vezérlés, aminek matematikai feltétele az IB > IC/hFE. Hogy ebben biztos legyél, az adalapból kiolvasod a hFE minimális értékét (legtöbbször ez van megadva). Ennél IC=150mA esetében 50, IC=500mA-nél 40. Számoljunk az utóbbival: IC/hFE=100mA/40=2.5mA. Akkora ellenállást választasz a bázisba, ami a vezérlőfeszültség-VBE(ami kb.IC=0.6V) esetében 2.5mA-nél valamivel nagyobb áramot biztosít.
    4. A @tvamos által emlegetett "kimeneti szivárgó áram, meg a tranyó max. szivárgó áram" értelmetlenek. Ha van valami hasonló, akkor az az ICB0, aminek az értéke max. 10nA (0.01uA), amihez nagyon nagy értékű ellenállás kellene, hogy a tranzisztor vezetésbe menjen. Ezeket az áramokat, amióta kitalálták a szilíciumalapú tranzisztorokat, el kell/lehet felejteni. Nagyfeszültégű alkalmazásoknál/alkatrészeknél szokás foglalkozni velük, főleg ha a hőmérséklet sem alacsony.
    5. 3.3V-os vezérlő kimeneti feszültség esetén, ha a "0" állapot legalább a TTL standardok szintjét hozza (max. 0.4V) az R3 ellenállás elfelejthető.

  • And

    veterán

    válasz zeix #58749 üzenetére

    "Ha nekem 200mA terhelésem van a két led miatt, akkor az adatlap szerint 200mA-nél 160%-os a Hfe kb. ha a 25C-os görbét nézem."
    A rajzodon a ledek sorosan voltak kapcsolva, vagyis az átfolyó áramuk megegyezik. Ezt a 160%-ot meg felejtsd el, el nem százalék, hanem egyszerű hányados. Egyébként az értéke minden példánynál erősen szór (a görbén is csak tipikus érték látható) a megadott munkapontban 50..300 közötti (min..max) tartományt említenek.
    "A bázisra kötött ellenállásnak mi is a pontos szerepe? Azt már tudom, hogy ezeken a tran. 0.6-0.7V esik. Tehát, ha nekem van egy 3.3V-os vezérlő kimenetem, akkor kb 2,6V fesz kell hogy essen a bázisra kötött ellenálláson."
    Pontosan az a szerepe, hogy ezt a 'maradék' feszültséget ejtse. Vagyis azon az ellenálláson a bázisáram folyik, amely épp akkora feszültséget fog ejteni rajta, hogy a bázis-emitter között a szilícium tranzisztorokra jellemző tipikus nyitófeszültség maradjon.

Új hozzászólás Aktív témák