Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz zka67 #46339 üzenetére

    Itt nem arról van szó, hogy én nem értem. A képeden látható pre-analyzer filter mi is? Passzív aluláteresztő filter.

    Másik hozzászólásban mit is neveztél mókolásnak? Váratlanul eljutunk oda, hogy egy passzív aluláteresztő szűrővel mégis vissza lehet állítani az eredeti jelet? Eddig ezt tagadtad, ha jól láttam.

    Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az analóg végfok bemenetét például 100 pF kapacitásokkal hidegítjük – amit nevezhetsz mókolásnak is –, valójában egy bevett gyakorlat már "ősidők" óta, gerjedések, rádióvételek ellen is.

    Az egy dolog, PWM végfoknál, még ha kerül is a hangszóróra nyomokban a kapcsolójelből, az nem jut el a fülünkig, mert nem is hallanánk, ráadásul a hangszóró egy akusztikus aluláteresztő szűrőt képez annak útjában.

    Ez pedig minden további nélkül átértelmezhető egy aluláteresztő áramkör formájába, amire egy opció a bemenetnél 100 pF kapacitások beiktatása / mókolása. Végeredmény ugyanaz. Ha nem 100 pF, akkor érzéssel növelhető, amíg a magasátvitelbe még nem szól bele.

    Tehát nem igaz, amit állítottál, egyrészt a linkelt ábráddal cáfoltad meg:

    normális analóg jelet a büdös életben nem fog leszedni egy PWM kimenetről senki.

    Másrészt saját fülemmel hallottam, hogy működik. Tehát ebből sem igaz egy szó sem:

    Azaz hiába választod le egy kondenzátorral a kimenetről a jelet, semmit nem fogsz hallani, cserébe viszont túlvezérelné a végfokot.

    Az én esetemben a működést az biztosította egyébként, hogy a rákötött erősítő gyakorlatilag maga képezte az aluláteresztő filtert azáltal, hogy 20 kHz felett már nem igazán rúg labdába. Ha valaki olyan végfokot használ, aminek sávszélessége indokolatlanul nagy, azt pedig könnyen vissza kell fogni, jó esetben egy kondenzátorral, nem akkora nagy kaland.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz zka67 #46339 üzenetére

    Ha az alsó jel szerinted rendben van, akkor nincs miről beszélnünk a továbbiakban.

    Az a jel úgy tűnik, még méréstechnikai célokra is rendben van.

    A görbén a hangfrekvencia mellett látható 250 kHz (példa kedvéért) frekvenciában olyan távol esnek egymástól, hogy az így oszcilloszkópon nézve csúnyának tűnik, de az utána kötött végfok már úgysem viszi át (lényegében az fogja kisimítani), legvégül meg a hangszóró, a maradékát.

    Ha elfogadjuk, hogy a D-osztályú végfok jelét a hangszóró simítja ki (a szűrő után), akkor ennyi erővel a másik útvonal is elfogadható, ugyanaz a végeredmény.

    Nem véletlenül működik a gyakorlatban, úgyhogy nem kellene elvi akadályokat állítani, ha már nincs. Pláne, hogy a szóban forgó egyszerű végfok és a jelforrás kombinációja egyáltalán nem High End felhasználásról szól, arra eleve nem alkalmas.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák