Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • montyx

    aktív tag

    Üdv!
    Most csapok bele az audio világába. Mivel sokat dolgozom IoT cuccokkal, és MCUkkal, ezért úgy gondoltam, hogy audio terén se veszek kész eszközt, mert legalább tanulok ebből is.
    Szeretném levalidáltatni, amit kitaláltam, hogy működni fognak együtt, avagy sem.

    Az alap problémám:
    Évek óta szenvedek, mert van egy mikro PCm, amit imádok. Kivéve a hangot. Mivel csak egy 3.5mm jack van a front paneljén és nincs PCIe csatlakozóm se, így elég limitáltak a lehetőségeim. A beépített hangkártya alapból fehér zajt generál, és torzít is elég csúnyán. Valljuk be, nem erre lett a gép kitalálva. Próbálkoztam már több mindennel, de semmi nem javított rajta. Ezért gondoltam úgy, hogy az egyetlen digitális kimenetre (a HDMIt leszámítva, mert az képernyő lockoláskor kikapcsolja a hangot is), ami az USB lenne kötök egy külső DACot, és erősítőt.
    Előre bocsátva, nem akarok audiofil minőséget. Egy egyszerű desktop/shelf sztereó hangszóróm van, saját gyártmány, 3D nyomtatott, csak még nincs összeszerelve, mert kell hozzá a DAC, és az AMP.
    Tehát a kérdésem a következő lenne. Egy USB ->I2S konvertert akarok rákötni egy I2S DAC+AMP eszközre. Az USBn egyelőre spórolok, majd a következő fizukor fogok drágábbat venni. Az a kérdésem, hogy ez a két eszköz fog e együtt működni? A hangminőséget ne nézzétek, csak hogy fog e szólni.
    USB -> I2S konverter
    DAC+AMP

    Amúgy a következőket szeretném velük meghajtani.
    Csipogó
    8Ohm Széles sávú tányér
    A doboz zárt, és az oldalán lesz egy passzív membrán. A csipogó tartománya egy megbízható kondival lesz leválasztva kb. 5000Hz környékén, de ez még változni fog, mert van több kondim erre a célra, és fülre fogom belőni.

    Továbbra is a lényeg a tanulás és költséghatékonyság, nem a hangminőség. Az alacsony költség főleg az USB -> I2S konverterre igaz, ami kb. kukázva lesz egy hónapon belül.
    Előre is köszönöm a segítséget! :)

    [ Szerkesztve ]

    Aláírás

  • montyx

    aktív tag

    válasz bkercso #78574 üzenetére

    Köszönöm szépen a válaszokat. :R
    A DAC linkje így se működik?

    Az USB átalakító költségvetés miatt a lehető legolcsóbb lett, hogy a DACot ki tudjam vele próbálni. Már kinéztem egy ilyet, csak nem rendeltem még meg:
    USB -> I2S sitime oszcillátorokat használ. Azokról jókat olvastam a neten.

    Van hangfal bélelő gyapotom. Vattával szemben ez hosszabb idő alatt hullik szét tapasztalat alapján. Kaptam, ingyen volt :D
    A fejhallgatót már egy haverom felajánlotta. Audiotechnika, de a típusát pontosabban nem tudom. A srác komolyzene függő, úgyhogy valószínüleg elég semleges lesz nekem.
    A mély hangváltózásán én is gondolkodtam, csak mivel szélessávú, így nem tudom, hogy ez a karakterisztikáját hogy fogja befolyásolni.
    A membrános tervezésről tudom, hogy a legnehezebb, de bármikor fogok tudni nyomni egy új házat, illetve szeretném ezen a kis hangszóró pároson kitanulni az alapokat. Ezt relatÍve olcsón tudom nyomtatni, bármelyik alkatrésze bármikor lecserélhető olcsón, így fogok tudni pl. más karakterisztikájú hangszórókat berakni, a kondikat, és hangváltókat lecserélni, vagy saját hangváltót tervezni, és építeni. Ezért mondtam, hogy nem a hangminőség a lényeg első körben. Az majd alakul idővel. Itt inkább a kísérletezés lesz a fontos, más és más dobozokat, megoldásokat kirpóbálni. De mindenesetre köszönöm, hogy szóltál, hogy szar lesz, én is arra számítottam. :D
    A hangszórók pedig, amiket választottam állítólag ár/érték arányban egész jók. Youtube nézésre, netflixre, és spotifyra remélem bőven elegek lesznek. :)

    [ Szerkesztve ]

    Aláírás

  • montyx

    aktív tag

    válasz bkercso #78576 üzenetére

    Először is köszi!
    Akkor a feladataim:
    1. keresni USB-t sok 5 lábú fekete vacakkal :D
    2. utánanézni rendes hangváltónak kondik helyett, és azt vagy megvenni, vagy megépíteni. Tudsz esetleg egy linket dobni, ahol utána tudok nézni a hangváltók méretezésének? Angol is jó, csak nem tudom, mire kell keresni. Az is jó, ha csak keresőszót mondasz angolul, mert googlizni tudok :))
    3. A hangszóró tervezés alapjainak már utánanéztem 1 évvel ezelőtt. Az alapján terveztem a jelenlegi dobozomat. Nem hiszem, hogy jó lesz, de tudni akarom, hogy mennyire szarul számoltam. Ezt tehát majd tesztelni kell.
    4. Nekem a dobozban a jelenlegi terv szerint csak a széles sávú mélynyomó, és a membrán lesz. A csipogónak teljesen zárt kis foglalata van a doboz tetején. Annak nem hagytam teret, mert azt olvastam, hogy azt nagyon nehéz méretezni, és kezdőknek inkább a tér nélküli elhelyezést ajánlják, mert akkor a csipogó kifelé sugárzik, így nem kell számolni a mögötte lévő térrel. Nem túl jó, de nem is kritikus :D Ez vajon mennyire igaz?

    A reprodukálható minőségű tányérokra most nem volt keret. Új lakás, új hitel, félúton a gyerek. Így inkább azt mondtam, hogy legyen olcsó, legyen valami, amivel el tudok indulni, amin tudok gyakorolni, pl hangváltók készítésével, doboz méretezéssel, hang műszeres mérésével (ilyet még sose csináltam), stb. Így ha kinyírok esetleg valamit, nem fog fájni a fejem miatta. De értem a miértet, és tudom, hogy mire számítsak.
    A több milliós keretről meg annyit, hogy sokáig zenéltem szimfonikus zenekarban. Inkább befizetek havi 2 koncertre mai napig, mint hogy 5 milliót költsek egy szettre. Jobban kijövök, és a felvételek minősége pedig akármilyen jó, olyan jó sose lesz, mintha ott ülnél a zenészek között. Egyszerűen azt a dinamikát, és apró élő dolgokat, amit ott hallasz sose fogod semelyik felvételen hallani. A vicces, hogy sok nagyon minőségi cucc, amiket az audiofil haverjaimnál hallgatok, (pedig vannak köztük állatok, akik szobát is építettek zenehallgatásra), egy elképzelt álom minőséget állítanak elő. Ami nincs, nem létezik olyan tiszta hegedű hang, ami azokból kijön. Gyönyörű, fantasztikus, mintha mindenki egy Stradivarin játsztana, csak nem valós. Ezért ajánlom, hogy járjatok koncerte, annál sose lesz jobb :) Amúgy meg főleg drum and basst, hip hopot, és deep houset hallgatok, ott meg nem számít a tökéletes hangzás :D

    [ Szerkesztve ]

    Aláírás

  • montyx

    aktív tag

    válasz bkercso #78578 üzenetére

    Tudom, a hangváltó egy fekete lyuk. Mindent elemészt :D
    Köszi a kalkulátort, segíteni fog!
    Az audioval foglalkozó topikokat a legutóbbi dobozméretezéses tanulmány utam óta félve keresem fel, mert egyről ki is tiltottak. Belémkötött az admin, és finoman elküldtem az anyjába. Azzal nyitott, hogy ilyen kis szarokhoz, amikről én érdeklődöm senki nem ért, mert nem foglalkozik vele. 1000 USD alatt nincs hanszóró. Én meg mondtam, hogy azért hátha van rajta kívül valaki, aki mégis ért hozzá, mert nem mindenki olyan krőzus, hogy 3000 dolláros hangfalpárokat építsen csak magának. Na de mindegy is, még mindig felhúzom az agyam az ilyen sznob barmokon.
    Ezért örültem meg, hogy itt értelmesen válaszoltatok a kérdéseimre. :R

    Akkor a csipogót jól terveztem, ezt jó hallani. 1cm tömör fal van mögötte, arra van rácsavarozva. Ez pont jó is lesz. Csak a bekötési pontjainál van egy kis lyuk, de azt forró takonnyal ki szeretném majd tömni.
    A membrános zárt doboz mindig piszkálta a fantáziámat. Nagyon kíváncsi vagyok az eredményre. Remélem, hogy elég lesz neki egy kis finomhangolás alátétekkel. (Pénzérmékre nem telik :D )
    Hang műszeres mérése horror feladat. Legjobb tudásom szerint pontos mérést csak null dB közeli szobában megfelelő mikrofonokkal lehet elvégezni. Na ezt egy lakásban pont nem lehet sehogy megoldani :D Úgyhogy marad a legolcsóbb műszer, a fülem. Az meg elég érzékeny a zenélés miatt.
    Koncertekre főleg komolyzenére járok. Akadémia, meg Müpa. Mindkettőnek nagyon jó az akusztikája, bár a müpa az hangosított sajnos legjobb tudomásom szerint.
    Viszont nem igazán találok jó USBt, amit mondtál. Mind SMD kritályos. Az öt lábú vacakból meg max 2 van rajtuk. Dobok pár linket, hátha mégis jobb lehet valamelyik:

    első ezen mintha lenne két ötlábú
    második ezen is kettőt vélek felfedezni. profibbnak tűnik, mint az előző
    harmadik ez pedig egy full DAC, sok értelme nem lenne a DAC+AMP elé kötni, úgy vélem :D
    negyedik Hát kettő, vagy három látszik, de az egyik valószínüleg nem az, mert csak három lábú. Az inkább valami tranyó, mondjuk áramkorlátozónak néz ki.
    ötödik Egész ígéretesnek tűnik az első, és a harmadik eszköz.

    Van amelyik már jobbnak tűnik ezek közül?

    [ Szerkesztve ]

    Aláírás

  • montyx

    aktív tag

    válasz bkercso #78578 üzenetére

    Még hátom USBt találtam:
    hatodik
    hetedik
    nyolcadik Ez lehet csak parasztvakítás, de elég profinak tűnik a kinézet, minőség, és leírás alapján

    Aláírás

  • montyx

    aktív tag

    válasz bkercso #78594 üzenetére

    Köszi!

    A hetes azért fáj, mert úgy látom csak két oszci van rajta három helyett. Akkor marad a nyolcas. A JLSoundot feljegyeztem, karácsonyra lehet meglepem magam vele :D
    Ami kérdés, mi számít jó oszcinak?

    Aláírás

  • montyx

    aktív tag

    válasz bkercso #78597 üzenetére

    az SMD méretek megvannak, mert IoTval foglalkozom, így elég sokat forrasztok. a fáziszaj spektrum nincs meg. Audio és RF még nem volt sose téma nálam. Angolul data sheeten mit kell keresni? az AVX KC7050K típusban gondolom a 7050 a méret, ugye? mi az alaptípus? illetve milyen freki kell? azonos a lapon lévővel?

    Aláírás

  • montyx

    aktív tag

    válasz bkercso #78606 üzenetére

    Köszi a részletes választ. Lesz mit tanulmányozni. Az erősítő és az USB már úton. Amúgy ma találtam egy érdekes dolgot. Az ESP32-nek is van I2S kiosztása. Ki fogom próbálni, hogy milyen USB ->I2S lesz belőle :D

    Aláírás

  • montyx

    aktív tag

    válasz bkercso #78623 üzenetére

    Ha az órajele, akkor az nem olyan rossz. 2x240mHz up to 600mHz. :D Szerintem az egész jónak számít ezen a fronton.
    Egybe lesz építve az egész. Kap egy 3D nyomtatott házat. Max 2-5cm hosszú kábelekkel lesz toldva.

    Aláírás

  • montyx

    aktív tag

    válasz HUNNIA1920 #78759 üzenetére

    Nem lehet hogy GND loop van ilyenkor? Mert a két forrás nincs közös földön, ez szokott gondot okozni.

    Aláírás

Új hozzászólás Aktív témák