Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dudika10

    veterán

    válasz #92251648 #3152 üzenetére

    Kipróbáltad már vakteszten, hogy meg tudod-e különböztetni a különböző USB kábeleket?
    Vakteszt pozitív eredménye a 10/10. Amíg nem csinál sok ember vaktesztet addig nincs miről beszélni.
    Drágább kábel tudata -> "hú hát ez tényleg mennyivel jobban szól".

    Rengetegszer próbáltam már ki a placebo hatást és szinte mindig működött, úgyhogy én csak vakteszt 10/10-es eredménnyel hiszek mindenkinek.

    Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

  • szilu7

    senior tag

    válasz #92251648 #3152 üzenetére

    Pontosan. Én is hallgatás alapján próbálok választani. De mérnök vagyok, érdekelnek a műszaki dolgok, annak ellenére, hogy a hangtechnika nagyon nem a szakterületem, viszont rendkívül érdekes.
    Viszont én is keresgéltem az USB témában, és hasonlókat olvastam, amit Degeczi (Változtass nevet !:) ). Pár érdekesség. Először is az audio chipekben használt USB adatátvitel szabvány nem tartalmaz hibajavító kódolást, csak egy kezdetleges hibadetektálást. A szabvány nem írja elő, hogy bithiba esetén mi a teendő, ez a gyártóra van bízva. (Pl.: Lejátsza az előző mintát, interpolál egyet a környezőkből stb.) A számítógép (host) folyamatosan küldi a mintákat, nincs mintánként visszajelzés a DAC-tól, hogy az rendben megérkezett-e. Azonban azt írják, hogy a bithiba aránya minimális. Kábel szempontból a jitter érdekes.(Szép cikk a jiterről.) Az USB audio adatátvitel szinkronizálására, sebességének meghatározására háromféle módszer van. Ebből az ún. adaptívat használják legtöbben, ami nem annyira érzékeny az USB jel jitterére. Elméletileg az aszinkron mód a legjobb, de ezt kevesen használják, illetve lehet még saját protokollt fejleszteni, csak akkor külön driver is kell a számítógépre. Emiatt tény, hogy elméletileg számít a kábel, azonban csak az adatátvitel jitterét növelheti, ami viszont mérhető paraméter. (A fejlesztők mérik is.)
    Továbbá a jó DAC-ok erre fel vannak készülve, érdemes a témában megnézni a DACport "Design Philosphy", "Jitter Management" leírását:
    http://www.centrance.com/products/dacport/
    Ők kijelenteik, hogy jitter van, erre kell tervezni a DAC-ot. Nem tudod kiküszöbölni, mert számítógépre kötik rá, ami egy csomó mással is foglakozik. Bufferelni kell az adatot, és hajszálpontos ütemezéssel kell átadni D/A konverzióra, függetlenül az adatátvitel jitterétől Ők 1 ps jittert írnak, a helyi órajelükre.
    Érdekes még egy magasabb árkategóriás (1295 USD) termék:
    http://www.benchmarkmedia.com/dac/dac1-usb
    "Jitter-Immune UltraLock"
    Ők azt írják, hogy D/A konverzió órajele teljesen el van választva a digitális audio bemenettől, így nem függ annak jitterétől sem. Őszintén szólva én eddig azt hittem, hogy ez alap minden eszközben, de ezek szerint nem. Úgy tűnik, hogy az adatátvitel jittere befolyásolja a D/A konverziót.
    Viszont ezeknél a komoly cuccoknál aztán felesleges lehet komolyabb kábelre költeni, mint amit adnak hozzá. Az eddig olvasottak alapján pont, hogy az olcsóbb termékek szenvednek a jttertől, és hálálhatják meg jobban a jó kábelt. Persze a gyengébb DAC-oknál meg az egyéb hibák valószínűleg úgyis elnyomják a jitter jelentéktelenebb hibáját.
    Elnézést a hosszú hsz-ért, de kicsit elragadott a téma, ígérem befejeztem.Mondjuk ez azért topicba vág. :B

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák