Hirdetés

Aktív témák

  • *Ropi*

    félisten

    Vakus kérdések: mit tegyek, ha...?

    Vaku vásárláskor is légy szemfüles, mert a Canon vakukat (legalábbis az 580EX II-őt biztosan) hamisítják! És itt nem a YongNuo, Shanny, stb. nagyvonalú design másolatokra kell gondolni, hanem tudatosan, aprólékosan lemásolt példányokra.

    A Canon EX és EZ sorozatú vakui közül csak az EX szériásak (és azok variánsai) használhatóak teljes értékűen a Canon EOS DSLR vázakon, az EZ sorozatúak nem képesek E-TTL rendszerben működni (csak a régebbi A-TTL-t ismerik), így csak sima elsülésre képesek, ha a vakupapucs érintkezőit leragasztjuk (a középsőt meg kell hagyni: annak az egynek érintkeznie kell).

    3rd party gyártó által készített vakunál mindig figyelembe kell venni a vaku talpfeszültségét, amit a megfelelő biztonsági szabályok betartása mellett a vakutalpon mérhetünk az oldalsó (testelés) és a középponti érintkező között (Egyes modelleknél alapállapotban nem mérhető, csak az elsütés pillanatában ugrik fel!). Ha a feszültség max. 12V akkor használhatjuk, ha annál nagyobb, akkor ne tegyük a vázra, csak leválasztó áramkör segítségével! A különböző vakuk talpfeszültségei itt és itt is ellenőrizhetőek.

    • Most akkor E-TTL-ben vagy E-TTL II-ben működik a Canon EX [II. és III.] szériás vakum? A kijelzője mindig E-TTL-t ír.

    Megnyugtatlak: téged átvertek. :)) Persze a szó jó értelmében: a Canon EX [II. és III.] szériás vakuk mind automatikusan váltanak E-TTL és E-TTL II közt annak ellenére, hogy a kijelzőjük helyspórolás miatt csak E-TTL-t jelez ki. :) Az E-TTL II annyiban tud többet, hogy a megfelelő objektívekkel a vakufej automatikusan fókuszál, így energiatakarékosabbá válik a működése, mert mindig csak a kellő területet világítja ki (ehhez az objektívnek közölnie kell a vázzal az aktuális zoomállását és a téma távolságát: ha az objektív tulajdonságainál azt olvasod, hogy "Integration with E-TTL II flash system", akkor nyerő). A másik plusz, amit ad, hogy megfelelő vakuval visszajelzi a váznak a villanás fehér pontját, így konzisztensebb WB sorozatokat lehet lőni.

    • Nem villan el a vázra tett (rendszer)vaku (Live View módban)...

    Keresd meg a váz menüjében a csendes módot és kapcsold ki!

    • ETTL rendszervakut használnék a vázon, de azt írja ki, hogy "Incompatible flash or flash not turned on.", vagy pedig azt, hogy "This menu cannot be displayed. External flash is attached.", illetve a váz beépített vakuja a nem nyílik fel (7D típushiba.)?

    A váz vakupapucsában, oldalt van egy pöcök (mikrokapcsoló): azzal érzékeli, hogy van-e rá vaku téve. Nyomd be és mozgasd meg egy kis csavarhúzóval vagy vékony akármivel, amiatt szoktak ilyen tüneteket produkálni. Vagy még az lehet, hogy a beépített vaku nem tud kinyílni: kézzel segíts rá óvatosan, amikor nyílna! Hallod, ahogy halkan kattan, amikor próbálkozik?

    • ETTL rendszervakut használnék a vázon, de portréállásba fordítva a vázat hol teljes fényerővel sül el, E-TTL-ről TTL-re vált, vagy éppen el sem sül.

    Leginkább az 580EX II-nél találkozhatunk vele, de más vakukkal is előfordul: egyszerű kontakt hiba, ahogy a vakutalp a váz vakupapucsában nem jól illeszkedik - közrejátszik benne az időjárásállóságot biztosító szigetelő gumiharang is: segíthet a levétele. A Canon emiatt kiadott egy új vakutalpat az 580EX II-höz (a régi verziónak hegyesebbek az érintkezői). Egyes szervizesek az "orosz módszerrel" (kalapáccsal) javítják a dolgot: a váz vakusarujának a vezető sínjeit ütik vele szorosabbra (én ezt nem ajánlom).

    • ETTL rendszervakut használnék a vázon, de mindig teljes fényerővel sül el.

    Az 580EX II + Pocket Wizard rádiós kioldó páros használata után találkozhatunk vele: nagy sebességű szinkron (HSS) módban átüt a nagyfeszültség a Xenon cső érintkezése és az árnyékolás között, ettől a csövet meghajtó alkatrész (az IGBT - Insulated-Gate Bipolar Transistor) meghibásodik. Megoldás: a vakufej cseréje, 40.000 Ft a Camera Kft.-nél.

    • A rendszervakum a teszt gombra 2 másodpercig folyamatosan világít?

    Ez normális működés: a tesztfény stroboszkóp üzemmódban működik, C.Fn-ben át lehet állítani 1 villanásosra, ha zavar. Figyelem: a vázba épített vakuk AF segédfényként üzemelve mindig így villognak!

    • A váz vakuja vezeték nélküli vakuvezérléssel belevillog a képbe?

    A váz vakujának a villogása tartalmazza a másik vakut vezérlő jeleket, így villannia kell mindenképpen. Ha el akarod tüntetni, tegyél elé egy darabka előhívatlan filmet, vagy egy leselejtezett távirányító infravörös ablakát (esetleg vegyél rádiós kioldót)!

    • A vakum nagy sebességű vakuszinkron (HSS) módban nem látszik a képen.

    Ezt 3 dolog okozhatja: a jobbik, hogy túl messze vagy a témától (vagy megfordítva: túl kicsi a vaku teljesítménye), a rosszabbak, hogy vagy haldoklik a vakuban a Xenon cső, vagy pedig a váz zárszinkronja el van csúszva a vaku villanásához képest (ez utóbbit okozhatja egy olyan zárcsere, ami után a vázat nem kalibrálják össze az új zár időzítési értékeivel), vagy fordítva: a vaku villanása van elcsúszva a váz zárszinkronjához képest (ez jellemzően a "hackelt" nagy sebességű vakuszinkronnál - Hypersync / Supersync - fordul elő: ebben az esetben a megfelelő vakuvezérlő - YN622 TX, Pixel King Pro - segítségével lehet állítani az időzítés eltolását). A sima vakuszinkron (X-Sync) és a nagy sebességű vakuszinkron (HSS, FP: melyik gyártó hogy nevezi, egyébként az Olympus szabadalmaztatta), meg a speciális rádiós vezérlők és vakuk által támogatott "kamu" nagy sebességű szinkron (a YongNuo-nál Supersync, a Pixelnél Hypersync, stb.) három különböző dolog. A HSS / FP és a HS / SS működése alapjaiban tér el egymástól: HSS / FP esetén a vaku a szemünk a tehetetlensége folytán folyamatosnak érzékelt apró villanások sorozatával (a zárak lefutásához szinkronizált 40 kHz közeli apró villanásokkal) világít, amíg mind a két zár lefut. A HSS/FP sokkal jobban nyírja a Xenon csövet a normál villanásoknál, mert olyankor valójában a max. teljesítménye közelében üzemel, csak a fényveszteség miatt ez nem látszik. HSS-ben kb. a negyedére esik vissza a vaku hasznos fényereje: a téma által visszavert fényének csak kis része jut az érzékelőre a két redőny közti résen, a nagyobb része - 1/500s és alatta már a többség - a redőnyzáron vész el - bár színtiszta energiapazarlás, de életmentő, amikor tűző napon kell deríteni. HSS-nél (ahogy HS-el és SS-el is) figyelembe kell venni, hogy minél nagyobb kulcsszámú vaku kell, hogy legyen miből teljesítményt veszíteni - HS / SS esetén nagyságrendekkel nagyobb a veszteség mint natív HSS / FP esetén, így eleve kompromisszumosan (csak 1:1 teljesítményen) használhatók azok a vakuk is, amelyek képesek a szükséges "kakaó" leadására. Ez azért van, mert HS / SS esetén a villanás már a zár nyitása előtt elindul (ezért kell az okosabb kioldók által kínált állítható eltolású időzítés, hogy a jóval fényesebb t.1 szakasz még a redőnyök által nyitva töltött időszak előtt lefusson és ne égjen be a kép): a Xenon cső villanási görbéjének egyenletesebb t.5 szakaszát kihasználva világítja be a két redőny lefutása közti nyitott szakaszt.

    • A rádiós vakuvezérlőmön több funkció nem működik.

    A 3rd party TTL kioldók (pl. YN622, Pixel King, stb.) a váz vakuvezérlő menüjének (FCM - Flash Control Menu) használatára épülnek: a 2007 előtt gyártott Canon EOS vázakon (lásd a táblázatban) amikben ilyen még nincsen, nem használható ki teljesen a tudásuk.

    Sima 622-essel vagy Pixel Kinggel használva van E-TTL és FEC (Flash Exposure Compensation = vaku expozíció kompenzáció), távvezérelt teljesítményszint állítás, HSS (ha tudja a vaku) és fix eltolású Super Sync / Hypersync,

    622TX-szel vagy Pixel King Pro-val (amiknek saját kijelzője és kezelőfelülete van) használva már azok a vakuk is használhatók manuális teljesítményszintekkel, amik a sima 622-esekkel nem tudnak távvezérelt teljesítményszint-állítást, erre a C.Fn.-ben van külön üzemmódja. Van E-TTL, FEB és csoportarány, távvezérelt teljesítményszint állítás, csoportkezelés, kevert csoportkezelés (E-TTL + manuális), időzíthető Super Sync / Hypersync.

    [ Szerkesztve ]

    Weboldalam: http://karpatisandor.hu

Aktív témák