Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • malnabokor

    senior tag

    válasz tasiadam #948 üzenetére

    Szia, szerintem nyugodtan kérdezd itt.

    #949 coco2
    Ez a régi iskola szerinti megoldás. Az elmélete és gyakorlata az volt, hogy a gyökércsatornában, de inkább a gyökércsúcs körül található akut gyulladás gennygyülemét a nyíláson keresztül levezesse. Cserébe ahogy írod, folyamatosan felülfertőződik a szájüreg felől a csatorna. Ezért ma már nem ajánlott, és nem is oktatják (pontosabban oktatják, hogy így ne csináld :) )

    Jelenlegi ajánlás, hogy ki kell tisztítani a csatornát (fertőzött, felpuhult dentin eltávolítása a csatornából, csatorna átfertőtlenítése (kémiailag fertőtlenítőszerekkel, fizikailag lézerrel, melyik rendelő hogy van felszerelve), és végleges gyökértömés készítése amint lehet. Kezelések között is legyen lezárva a csatorna, hogy ne fertőződjenek be az éppen kitisztított csatornák, a gyökérkezelés es tömés végén pedig legyen egy jól záró, tartós lezárása a fognak. Ennek az elmélete, hogy ha a csatorna tiszta, és onnan nem kerülnek baktériumok a gyökércsúcs köré, akkor a szervezet már meg tud küzdeni a gyökércsúcs körüli gyulladással. Persze ez nem mindig alakul simán (annyira gyulladásban van még a gyökércsúcs körüli terület, hogy nem lehet kiszárítani a csatornát (ami feltétele a jó gyökértömésnek), vagy nagyon panaszos a fog, és nem javult a helyzet az első kezelés után, vagy csak szimplán sürgősségi esetként nem volt elég idő a teljes kezelésre). Ilyenkor kerülhet a csatornába ideiglenes “gyógyszeres” tömés (ez legtöbbször kalcium tartalmú paszta, ami fertőtlenít, de nem gyógyszer :) , mostanában pedig terjed egy antibiotikumos paszta is, én ezt kezdtem el használni). Ez az ideiglenes tömés rövidebb-hosszabb ideig bent maradhat a csatornában, amíg gyógyul a gyökércsúcs körüli terület, aztán mehet a végleges tömés és a fog helyreállítása. Valamint a kezelés idejére, ha indokolt, szoktam felírni antibiotikumot, amit csak akkor kell kiváltani, ha esetleg fellángolna a gyulladás, vagyis erős fájdalom, duzzanat, láz alakulna ki, de ilyenkor érdemes átöblíteni/fertőtleníteni a csatornát/csatornákat is még egyszer.

    (Jó hosszú lett, de remelem érthető. Nem mindent és mindennek az okát írtam le részletesen, de ha bármi kérdés lenne, kérdezzetek nyugodtan :R )

    [ Szerkesztve ]

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

  • malnabokor

    senior tag

    válasz tasiadam #955 üzenetére

    1: Emagon néztem, 8db-os készletet 9700-ért láttam, ami kb. annyi, amit írtál (1200 Ft/fej). Háromhavonta illik cserélni egy fejet (akárcsak a hagyományos fogkefét). Az utángyártottakat nem ismerem (DM és társai), biztosan van közöttük rosszabb és jobb, vagy olyan jó, mint az Oral-B. Ha van kedved, próbálj ki párat, vagy ha biztosra mennél, akkor Oral-B, gyanítom, hogy sajnos az utángyártottak közül is a drágábbak lesznek a megbízhatóbbak.

    2: Ínygyulladás; mikor volt utoljára fogkőeltávolításod? Leggyakoribb oka a fogkő és lepedék, amely miatt állandó gyulladásban van mellette az ínyed. Ezen kívül lehet még ha túl erősen mosol fogat (a nem nyomásérzékelős elektromos fogkefék és erős fogmosás veszélyes kombináció), vagy nem mindenhol tisztítod a fogakat (pl. fogselyem/fogköztiszító hiányzik, erről amúgy írtam még többet a 938-as hsz-ban :) ). Röviden tanácsok: fogkőeltávolítás, gyengébb fogmosás (ha túl erős) és helyes technika, fogköztisztítás fogselyemmel és fogköztisztítóval, és plakkfestő tabletta használata kontrollként.

    #956 coco2:
    Nem túl gyakori, de nagyon ritkán előfordulhat. Inkább amiatt nincs "alja" a csatornának (vagyis nincsen szűkület a csatorna végén) , hogy gyökérkezelő tűvel átmentek rajta véletlen, és feltágították - ez gyakoribb. További lehetőség még, hogy valami miatt nem fejlődött ki (pl. trauma érte gyerekkorban). Ettől függetlenül lehet kezelni az ilyen fogakat is, csak óvatosságot igényel, vagy esetleg letömik ahogy lehet, és utólagosan műtéti úton eltávolítják a problémás gyökércsúcsot.

    köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

Új hozzászólás Aktív témák