Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • btprg

    senior tag

    Főleg a humán szakok lehetnek bajban, ahol több lexikális tudás meg bullshitelés kell. Természettudományos területen is kihívás lehet olyan feladatokat csinálni, amit nem tud az "AI" megoldani. De muszáj valahogy meglépni.

    Érdekes evolúciója van a tanulásnak: talán a 20. század közepéig (?) kevesen engedhették meg maguknak, hogy tanuljanak, főleg az egyszerűbb családok gyerekei komolyan küzdöttek ezért (sok kilométerre lévő iskolába gyalog hóban-fagyban eljárni minden nap, pártfogót keresni aki fizeti a tanulmányait stb.). Az érettséginél is cél volt az, hogy a tudás segítségével a hazát még jobban szolgálhassa az illető, egyetemre meg tényleg csak az ment, aki nagyon-nagyon akart. Az emberek a tudásért tanultak, hogy több lehetőségük legyen, hogy jobbak legyenek, nem elvárások miatt.
    Aztán ez valahogy átalakult abba, hogy a tanulás egy kényszerű nyűg, amit csak valahogy ki kell bekkelni, ahol csak lehet csalni, amennyire csak lehet kevés energiát belefektetni és a minimumra törekedni... Ennek a végjátéka, hogy ne is akarjunk tudni semmit, majd a Google meg a ChatGPT mindent megmond, megold. Kérdés, hogy a társadalomra nézve mi lesz ebből.

    Az Internet csodálatos dolog, ami sokkal kellemesebbé tudja tenni az ember életét, de szerintem a létezésének egy árnyoldala az, hogy segítségével az emberek a digitális idiotizmus felé haladnak. Nem kell tanulnod, nem kell tudnod, az okosok már úgyis felraktak mindent a Wikipediára, meg majd a ChatGPT-től megkérdezed. Ez viszont oda vezet, hogy egyre több ember semmit nem fog érni, és tudni csinálni Internet nélkül.

    "Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

Új hozzászólás Aktív témák