Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz beleszólok #897 üzenetére

    Idézet a Xanax betegtájékoztatójából:
    "A Xanax tabletta hatóanyaga, az alprazolam egy triazolo-benzodiazepin típusú vegyület, amely szorongásoldó, nyugtató-altató, izomlazító és görcsgátló hatással rendelkezik."

    Ahogy írtam, minden benzodiazepinnek ugyanaz a hatásspektruma. A biológiai féléletidejük különbözik (vagyis, hogy meddig hat/menniy idő alatt ürül ki), esetleg abban lehetnek különbségek, hogy egyik vegyületnek ilyen hatása tűnik a tapasztalatok alapján kifejezettebbnek, a másiknak meg olyan. De ezzel óvatosan kell bánni, mert ez valószínűleg részben egyénfüggő is, mivel elvileg az összes benzodiazepinnek ugyanaz a dolog a target fehérjéje, egy úgynevezett GABAa recepor (+/- egyéb targeteek is lehetnek, de ezekről még keveset tudunk). Tehát papíron, "hivatalosan" minden benzodiazepin szorongáscsökkentő, altató, görcsgátló és izomrelaxáns hatású gyógyszer. És még félhivatalos szinten sincs a megnevezésekben olyan bontás, amire utalsz, a félreértések elkerülése végett, mert a potenciális hatásaik ugyanazok lehetnek. Nyilván a pácienseknek laikus szinten szoktak magyarázni, szóval én nem vonom kétségbe, hogy neked valaki "hivatalosan" szorongáscsökkentőnek nevezte a Xanax-ot. De a valóság ettől még a fenti.

    "A kettő közt (ezt már orvos mondta) az a különbség, hogy az altató elvileg jóval rövidebb ideig hat, hamarabb kiürül a szervezetből, a szorongás csökkentő hatása tovább tart. (Nem keresem a logikát, hogy akkor miért voltam álmos az altatótól napközben és miért nem a xanaxtól)"

    Pedig lehet kellene, mert ez így pont hülyeségnek tűnik. :) Persze azért ilyenkor én mindig azt mondom, hogy szeretném hallani a szó szerinti magyarázatot az orvostól, mert saját tapasztalatok alapján amit az orvos elmond, aztán meg amit később a beteg ebből megjegyez/értelmez/visszamond, sokszor lényegi dolgokban tér el egymástól. Persze NO OFFENSE, ez valahol természetes is (gondolom), mert szerintem intelligens embereknél is megfigyeltem ezt, szóval most nem degradálni aakarom a te értelmi képességeit pusztán ennyi alapján (és persze még mindig ott van a lehetőség, hogy ilyen hülyén mondta el az orvos...sajnos).

    A lényeg az, hogy a rövid féléletidejűeket használják elsősorban altatóként (pl. midazolam, meg a Z szerek - zoplidem, zaleplon...ezek mind hatóanyagok természetesen), mert szorongáscsökkentésre a hatástartamuk alapján nem kényelmesen használhatóak.

    A közepes hatástartamúakat használhatják altatásra meg szorongáscsökkentésre is (ide tartozik az alprazolam (Xanax) is). A hatás ahogy írtam korábban is, jelentős részben dózisfüggő. Persze a szorongáscsökkentő dózisnak is van elalvást segítő hatása (ha nem is kifejezetten altató hatású - ahhoz magasabb dózis kellene), úgyhogy ezeket szeretik a legjobban olyan betegeknél akiknek NEM kifejezetten CSAK az elalvással van gondjuk . Az előny jellemzően ennél a dózistartománynál az, hogy napközben nem vagy zombi tőle, vagy legalábbis nem annyira. Ez persze egyénfüggő is, ezért kell játszani sokszor a hatóanyagokkal/dózisokkal.

    A hosszú féléletidejűeket (pl a jól ismert diazepam) elsősorban szorongásgátlásra használják, altatóként nincs értelme használni őket, mert a hatásidejűk jóval túlnyúlhat az 8-10 órán, vagyis ettől garantáltam zombi leszel napközben is, ha nem a legminimálisabb dózisban szeded.

    Lehet te utóbbiból kaptál neked nem megfelelő dózisban. Mindenesetre az altató/szorongásgátló hatás olyan tekintetben nem bontható ketté, hogy "gyorsabban kiürül, de a szorongáscsökkentő hatása tovább tart". Ha már kiment a szervezetedből a gyógyszer, nincs semmilyen konkrét hatása. Az természetesen viszont igaz, hogy a szorongásgtló hatás mindegyik gyógyszernél tovább tart, mint az altató hatás, mivel utóbbihoz a magasabb dózis kell, vagyis egy ilyen gyógyszernek olyan vérkoncentrációnál még lehet szorongásgátló hatása, ahol már nincsen kifejezetten altató hatása.

    "Hozzászokás/függőség: a kettő, úgy vettem észre, valahol együtt jár. Először csak az volt feltűnő, hogy már nem segít elaludni, később már egyéb problémákat is okozott, amire jött, hogy akkor növeljük az adagot. A vége az volt, hogy a napi egy .25-ös szép lassan felkúszott 3x.5-re."

    Hát ha tolerancia megjelenésekor folyamatosan pumpálják a dózist felfelé, akkor persze, hogy előbb-utóbb a függőség is megjelenik. De attól ÖNMAGÁBAN, hogy valakinél tolerancia alakul ki, még nem lesz függő is egyben, előbbiből nem feltétlen következik utóbbi (csak akkor, ha a válasz a folyamatos dózisemelés az orvos részéről). Sajnos sok betegnél ez amúgy elkerülhetetlen.

    "a feledékenység, lelassult gondolkodás stb. mind a gyógyszer miatt vannak, nem a cukorbetegség következményei.
    Itt jött képbe a függőség: kb. három hónap alatt, elég kellemetlen dolgokat átélve (zsibbadások, szívritmus zavar, szédülés stb.)"

    Hát nemtom, ezek jól ismert mellékhatások, cukorbetegségnek valami súlyos előrehaladott állapotban lehetnek esetleg ilyen mellékhatásai (tudtommal), a vascularis károsodások miatt. "Érdekes", hogy akárki is nézett rá a papírjaidra, nem egyből a gyógyszerre gondolt...ejnye.

    Nem azok a kifejezetten jellemző elvonási tünetek, amiket írsz, de "belefér a pakliba" (bár szivritmus zavar az szerintem így látatlanban inkább szívritmus zavar érzés volt nálad, mint konkrét, EKG-val diagnosztizált ritmuszavar). Az biztos, hogy nagyon nem lehet kellemes. Sokszor azok a tünetek jönnek vissza, amik ellen anno elkezdték szedni a gyógyszert, csak hatványozottabban. Innentől kezdve a kör bezárult. Persze ahogy írtam, sajnos sok beteggel nem lehet mást kezdeni bizonyos körülmények miatt, mint egy életre a gyógyszer rabjává tenni. Örülök, hogy nálad sikerült elhagyni.

    "És nagyon nem ajánlom senkinek, hogy ilyesmit kérjen a háziorvostól. (Van aki a beteg kérésére felírja)"
    Ezzel én is így vagyok. A benzodiazepinek megfelelő dózisban és megfelelő korlátozásokkal használva kiváló gyógyszerek, de sajnos könnyen el tud szaladni a csikó. Úgyhogy én is csak azt tudom tanácsolni, hogy ne a gyógyszer legyen az első próbálkozás a probléma kezelésére.

    [ Szerkesztve ]

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

Új hozzászólás Aktív témák