Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tim82

    nagyúr

    válasz DeFranco #91813 üzenetére

    Átfogalmazom, mert ezek szerint nem jött át úgy, ahogy jelezni akartam: szerintem nem ez alapján a teszt alapján és nem most kellene elkezdeni kongatni a vészharangot, hanem már úgy két-három évtizede illene. Azért örülök, hogy most ennyi ember hirtelen feleszmélt. :P

    Az oktatásnak bazi nagy felelőssége lenne abban, hogy a fiatal generációkra hatást gyakorló negatív tényezőket részben vagy egészben semlegesítse, illetve biztosítson motivációt, valamint valós társadalmi felemelkedési lehetőséget ("tanulj fiam, hogy vidd valamire").

    Az, hogy ez mégsem így működik már, nem friss dolog, már mi is bőven a termékei vagyunk a folyamatnak, csak még kevésbé voltunk érintve a magunk rendszerváltás körüli-utáni másfél évtizedbeli, éppen csak erodálódni-korrodálódni kezdett oktatási rendszeren belüli szocializációnkkal. Azért volt alkalmam érzékelni a minőségbeli különbséget a mi oktatásunk és a szüleink generációjának oktatása között, volt ott is egy akkora lépés lefelé minőségben, mint amekkorát most érzünk az utánunk jövő generáció oktatásában a mienkhez képest. Csakhogy a mi időnkben még volt bőven tartalék a rendszerben, mind a tanulás presztízsét, mind az akkori tanárgeneráció általános elhivatottságát tekintve, ami egy ideig még biztosított fedezetet az oktatásnak.

    Nem hiszem, hogy a "mai fiatalok" hülyébbek lennének úgy általában, csak ahogy írtad is, nem tanulnak meg "módszertanilag okosak" lenni. Részben azért, mert nincs már, aki megtanítsa őket (tekintve az általános tanári állomány felkészültségét, elhivatottságát), részben azért, mert elfogyott az egy bekezdéssel feljebb említett presztízse a tanulásnak (és így az oktatás gyakorlatilag megszűnt a társadalmi felemelkedéshez nyújtott mankó lenni).

    Az egyéb negatív trendek, amiket én inkább közhelyeknek gondolok már (valóságshow-ok nyújtotta példa és elfoglaltságok, széthulló családok, a nevelés hiánya) ugyanúgy jelen vannak, hasonlóan súlyos mértékben Európa legtöbb országában és az USA-ban is. (Egyéb országokban is nyilván, de csak kulturálisan közelebb állókról vannak fogalmaim.) A mi (mi, mint Magyarország társadalma) legfőbb problémánk az, hogy egységes, értelmesen kivitelezett hosszútávú oktatási stratégia híján kb. semmi sincs, amit ezekkel a trendekkel szembe lehetne szegezni, ellentétben más országokkal. Merthogy nálunk semmi másról nem szólt az 1990 utáni oktatási politika, hogy mindegyik rövidéletű nómenklatúra kitalált valami újabb hangzatos reformot, de előtte képletesen szólva ledózerolta-felszántotta-sóval behintette az előző garnitúra esetleges eredményeit, nehogy bármire is lehessen szervesen építkezni. Jellemző módon csak azok a kétes értékű reformok maradtak meg, ahol EU-s kötelezettségvállalásunk volt, ld. a magyar felsőoktatási rendszer "kissé" elhamarkodott és erőszakos átnyomása bolognai rendszerre.

    Abba meg tényleg nem mennék bele, hogy az utánunk jövő generáció mennyire "sötét", "agyhalott" meg "zombi", ennél azért úgy gondolom, hogy egy okos ember képes differenciáltabban látni és megfogalmazni a helyzetet. Másrészt ez már inkább a szociológia kérdésköre, amit passzolok, mert nem általánosítások alapján kellene erről véleményt alkotnom.

    *
    Szumma szummárum: az én gondom az, hogy hirtelen most mindenki felkapja a fejét, hogy fúdehülyékamaifiatalok, egy nem is kifejezetten reprezentatív felmérésre alkalmas teszt alapján (lentebb beszéltünk arról, hogy nem egészen a valós tudásanyagot és logikát méri, hanem azt, hogy mennyire tud a teszt kitöltője a tesztíró logikájához igazodni), aztán most ajvékolás van, amikor - áttekintve az egészet - évtizedek óta kellene ajvékolni.

    Az egészben én azt a szerencsétlen generációt sajnálom a legjobban, amelyik az előtte lévő generációk döntéshozói által fokozatosan elcseszett rendszeren áthaladva kellene boldoguljon, viszont abban biztos vagyok, hogy azért bőven lesz, aki abszolválja a feladatot, csak épp a rendszer ellenére, nem pedig a rendszer segítségével.

    [ Szerkesztve ]

    "You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

Új hozzászólás Aktív témák