Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Borisz76 #45572 üzenetére

    Hídkapcsolásban, amikor a kimeneten 4 ohmos hangszóró van, az egy végfok szempontjából olyan, mintha 2 ohm terhelés lenne rajta. Vagyis az ilyen hídkapcsolású erősítők 1-1 végfoka eleve 2 ohm terhelésre van méretezve.

    Van egy ilyen hülye számítógépes kifejezés, tehát mintha azt mondanám, hogy az erősítő 2 ohmot "lát", nagyjából úgy lehetne elképzelni.

    Ha ilyen hídvégfokra kötnél 2 ohmot, az már 1 ohmnak felelne meg, 1 db végfokra nézve. Amivel már egyre jobban közelítünk a zárlathoz, a vezetékek ellenállásához.

    Ha nem hídvégfokról van szó, hanem szimpla erősítőről, nyilván annak is túlterhelés, a tápegységre és végfokra nézve.

    Ha nem is megy tönkre (például azért, mert nem tolod maxra a hangerőt), de nagyobb áramon nagyobb torzítással lehet kalkulálni, ez különösen igaz volt a klasszikus B-osztályú erősítőkre, bipoláris végtranzisztorokkal kivitelezve. Ez a tranzisztorok jelleggörbéinek sajátosságaiból adódott.

    Ma már persze egy végfok lehet FET-es és lehet D-osztályú is, de áramra túlterhelni ezeket sem jó, mert az egyéb negatív hatások mellett a torzítást is befolyásolhatja.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Borisz76 #45577 üzenetére

    Lényegtelen, mert abban a fejegységben is van végerősítő, méghozzá hídvégfok.

    Hídvégfokra ilyenkor azért van szükség, hogy a rendelkezésre álló relatív alacsony tápfeszültség maximálisan kihasználható legyen az adott terhelőimpedancián (4 ohm).

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák