Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz zseee001 #31655 üzenetére

    Nem ökölszabál az, hogy oda delta kell. Hanem ha csak egy gép, akkor én azt venném kézbe. Mert a sarkokba jól befér, és sok sarok van. De ha nem nagyon tré még az a nyílászáró, lehet, hogy megúszható kevés izzadtsággal egy ilyennel is. Igen, a lambériára már jobb az excenter (Ez jó vétel, nagyon jó gép, csak így is drága.), vagy szalagcsiszoló.

    Az excentercsiszoló elvileg jó a falra, de belegebedsz, míg végigmégy egy ilyennel rajta. Oda zsiráfot szoktak használni porszívóval. Ennek nem kell excenteresen is rezegni, elég, ha simán forog. (Úgy tudom.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bel26 #31658 üzenetére

    "azt mondta hogy semmi gond nincs vele, úgyhogy akkor marad"

    Könnyű vágásokra, meg tanulni jó lesz. Könnyen leég. Ha fulladozik, állítsd meg, kezdd előről. A fenyőt jól fogja vinni, keményfával már tapasztalat köll, meg óvatosság. Egyébként nem olyan reménytelen eset az a gép, de ne várj sokat tőle. Nagyon sokat javíthatsz rajta, ha teszel rá egy normális (pl Pilana, Freud) lapot - csak az a baj, hogy az 10-15 ezer pénz magában.

    "Az egyengető gyaluval nem lehet ugyan olyan eredményt elérni mint egy vastagolóval?"

    Képtelenség.

    Az egyengető gépet arra használják, hogy kialakítsanak a fán két pontos vezérsíkot. Ez kigyalulja a görbét, a teknőt, ügyesek kezében a csavarodást is. Megoldja, hogy ez a két szomszédos sík pontosan derékszögű legyen egymással. Persze ezt csak a jó gép tudja, ilyen homemade gépek ritkábban.
    Ezután jöhet a vastagolás. Ekkor a kés alatti asztalon fut a fa, mely asztal pontosan párhuzamos a késélekkel. Többnyire behúzza magának az anyagot, csak el kell kapni, mikor végzett vele.
    Tudnod kell, hogy egy valamire való pontos vastagológép egymillió forintnál kezdődik, úgyhogy a linkelt hordozható Makita 140-ért igen szerény beruházásnak számít. (Nekem félmilliós gép jutott, de régi vágyam lecserélni egy jobbra.) Az ilyen kisipari építményeket kerülni szoktam, mert 90%-uk használhatatlan. Még a komoly gyártók mérnökeinek is felkészültnek kell lenniük, ha jó gépet akarnak tervezni, és azt századpontos technológiával megépíteni. Az ilyen kisipari gépeket meg többnyire bátor lakatosok próbálgatják építeni, akik sokszor alapvetésekkel sincsenek tisztában - az eredmény aztán olyan is.
    Ha lenne ipari áramod, akkor javasolhatnám, hogy végy egy öntvénvázas használt kombinált monstrumot Németországból, ott ezek igen olcsók. De ott is többszázezerre, plusz szállítási költségre kell gondolni.

    Talán most érzed, hogy nem véletlenül írtam az áram nélküli hagyományos asztalos technológiát. (Az se olcsó, csak egy mezei gyalupad is komoly kiadás - de legalább nem milliós beruházás.) Lassú azzal a technológiával a mai világban haladni. Pláne ahhoz mérve, hogy pölö az IKEA gépje percenként százméterekben méri a "kifosott" méretpontosra gyalult faanyagot. De az is lehet alternatíva, ha pénzed nincs, ám elszántságod, és időd van.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bel26 #31664 üzenetére

    Szerintem nem értesz minket.

    Tömören:
    Ezt a csodát többe kerül használható állapotba hozni, mint amennyiért kapsz egy kész, használható gyalut. És akkor még csak egyengetőről beszéltünk, ami kevés ahhoz, hogy alkoss vele egy tömörfa frontot.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Attis1971 #31669 üzenetére

    Minden csapolás legoptimálisabb mérete anyagvastagság/3. Tehát 6x40 dübellel építsd. 15 a lapra merőlegesen, 25 az élbe. Ha szélekre raksz kettőt (távolságát a gép automatikusan tudja), majd félméterenként egyet, az doszt elég.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Attis1971 #31671 üzenetére

    Tulajdonképpen a szerkezet, és annak teherhordásának függvénye, mennyi dübel lesz elég. Ha többet raksz, nem lesz rosszabb, csak drágább.
    Egy 550 mm-esbe én látatlanban előre is, hátulra is kettőt-kettőt tennék. És ennyit szoktak tenni mezei köldökcsapból is a párostiplizővel, az is elég. A domino keksz klasszisokkal erősebb kötést garantál.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Attis1971 #31678 üzenetére

    "Csak szuperlatívuszokban tudok nyilatkozni."

    Méltán.
    Se a lapostipli maró, se a párostipliző nem ér a nyomába se.

    Gondoltam, bemelegítésnek összefoglalom, mire ügyelj, míg megtanulod használni. Aztán gondoltam, úgyis rájössz, meg kicsit olyan dedósnak gondoltam, hisz annyira kézenfekvő. Most epmd írása megerősített abban, hogy mégiscsak jó, ha összefoglalom. Íme:

    Az első fúráskor öt dolgot kell leellenőrizni:

    1 - Dübel vastagsága.
    2 - Dübel szélessége és mélysége.
    3 - fúrás magassága
    4 - Ütköző pontosan ütközik-e, vagy ceruzavonal esetén a vonal pontosan passzol-e?
    5 - A gép talpa a levegőben van-e? (Nem támasztja-e ki a munkaasztal, vagy alákerült fadarab, etc?)

    A többi fúráskor már csak az utolsó kettőt kell ellenőrizni, és arra figyelni, hogy jól forgatod e a következő fúrandó munkadarabot? Érdemes nem az élbe fúrással kezdeni, hanem a lapba fúrással. Azért, mert ha elfelejted a fúrásmélységet átállítani, nincs semmi baj. Fordított esetben egyszerűen átfúrod a lapot.

    Ez nem sok dolog, egyszerű is, kézenfekvő is, mégis, amikor az ember nyomja a melót, kihagyhat egy lépést, és az olykor nem kis bosszúság. Nekem már vagy tíz éve bevésődött ez a kötelező "ötparancsolat", így ritkán rontok. Tegnap egy bonyolultabb szerelésnél pölö rontottam. Dughattam a rossz lyukakba vak tiplit, és csak ma fúrhatom újra, amikor a ragasztó már kemény. És ez is érdemel egy szót. A legtöbb faipari ragasztó (relatíve igen heves) reakcióba lép a vassal. Ez tönkreteszi a (jelen esetben igen drága) szerszámélt. Érdemes hát kivárni, amíg a ragasztó rendesen kikeményedik. Vonatkozik ez fűrészre, fúróra, gyalura, még a Multimaster feltétre is. (Történt egyszer, hogy majdnem vettem olcsón egy gyakorlatilag új Festool domino-t. Láttam, hogy a gép torkára vastagon rászáradt a ragasztó. Gondoltam, úr dolga lesz azt rendbetenni, hiszen így már kitart, nem fekszik fel, a marókéseket pedig ki lehet dobálni a kukába.)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz pali923 #31699 üzenetére

    Jogilag számomra egyértelmű, hogy ha visszaigazolták a megrendelésemet ominózus alacsony áron, akkor azt szerződésnek kell tekinteni. De azt hiszem, lényegre tapintottál azzal a mondatoddal, hogy ki mennyire akar belemenni a jogvitába? Számomra talán még egy kétszázezres tévé sem érne annyit, hogy járuljak a Tiszteltberóság elé civakodni. Ez meg olyan kicsi tétel, hogy többe kerülne a leves, mint a hús.

    Úgyhogy részemről: Nyugiban várok. Ha sose történik semmi, akkor se rosálok be, ha meg maguktól elküldik a szerződött áron, hát nem jártam rosszul. (Mondjuk akkor se azt fogom érezni, hogy ez volt számomra az év legjobb napja - ahhoz valami nagyobb durranás kellene.)
    Ennek a cégnek gyakorlatilag semmiség akár kétszáz darab ilyen árun bukni a teljes beszerzési árat. Gondoljunk bele, mennyit költöttek tévéreklámra? Ha ehhez vetjük, akkor jó kis trükkös ingyenreklám - ráadásul igen hatásos, mert többet beszéltünk már róla, mint a tévéreklámokban kínált bármiről. És valószínűleg nem csak mi, érintettek, hanem mindenki felkapja a fejét, amikor ilyenről hall. Szóval hatásosabb, mint ha Jakupcsekmáónikától hallanánk. És persze az is lehet, hogy az ügyeletes kislány elírta. Ha így van, akkor erkölcsös is, ha visszajeleznek, hogy tévedés történt, a valódi ár sokkal több. Aki ezt nem képes okézni, az igen faszari.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz exlepra #31724 üzenetére

    Patikai paraffinolajjal. Elég venned egy decilitert, és még sok is lesz.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz martong #31737 üzenetére

    Parancsolj Főnök Úr!

    Ha veszel, akkor hozass nekem is kettőt, és risztelünk a postadíjon. De keress rá, lehet, hogy van olcsóbban is ugyanitt - most csak a legelső találatot linkeltem.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Findzs #31743 üzenetére

    Ne hülyíts már. A borászok azzal kezelik a hordót ősidők óta, a boltban vásárolt konyhai fa eszközöket, mint klopfoló, sodrófa, vágódeszka, azzal kezelik, krémekbe keverik, és pölö nekem csont nélkül átment a KERMI vizsgálaton gyerekjátékra. Illetve elég volt bemondanom, hogy paraffinolajjal van kezelve, így nem is vizsgálták.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Feketelaszlo #31715 üzenetére

    Sajnos a mórickarajzodat nem tudtam megnyitni, így hozzá se tudok szólani.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz pali923 #31748 üzenetére

    Van, hogy én is azzal a trükkel tudom meg az árat, hogy beteszek valamit a kosárba.
    A vásárlás általában három lépésből áll, ha a termék a kosárban van:
    1 - Ki vagy, mik az adataid?
    2 - Milyen fizetési módot választasz?
    3 - Itt a számla, rajta minden adattal. Hagyd jóvá! (Amíg ezt nem teszed meg, nincs megrendelés, de az adatok és az ár már megvannak.)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Hooligan1990 #31760 üzenetére

    Köszönöm, ezt jó tudni.
    Történt egy éve, hogy a fejembe vettem, veszek két egykezes Wolfkraftot. Nem leltem az egész faluban sehol, így lett végül két besszi kliklampom. Azt használva néha úgy éreztem, hogy mégiscsak jobb lett volna klasszikus egykezest vásárolni, mert a kliklamp másról szól inkább. (Egyébként eszméletlenül profi.)
    Így aztán biztos, hogy nem veszek Wolfkraftot.
    Van egyébként Wolfkraft portékám két görgős bak képében. Elég régóta használom, úgy nyolc éve. Ha akarok rosszat mondani róla, tudok, de úgy éreztem, hogy ennyi használat után báni a fene. Használni még tudom, de már nem a régi.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz martong #31766 üzenetére

    Persze. Elég gyorsan össze lehet dobni. Jó fél nap, és kész.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz martong #31771 üzenetére

    Ahh! Nekem vagy négy éve áll az udvarban, amit láttál itt, és még mindig nem levelesedik.

    És az anyagot később még fel is használhatod majd pölö polcoknak.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz lentivator #31779 üzenetére

    Nem mertem a carvex fényét mattítani (mattítja az önmagát), mert nem dolgoztam még vele. Amikor piacra dobták, az volt az én kiszemeltem. Valami véletlen folytán azt vettem észre a német íbén, hogy egyre másra hirdetik a használt carvexeket, köztük sok már a címben úgy volt megjelölve, hogy defektes. (A lapbefogó mechanizmus halt ki belőlük fiatalon.)
    Így elálltam az eredeti szándékomtól, inkább vettem egy DeWalt DW 331-et. Nem volt rossz döntés, de azzal sincs úgy igazán rendben minden. Karbantartást igényel, ennyi. Aztán kipróbáltam/birtokoltam majd minden vetélytársat. Két komoly kivétel maradt. Az egyik a Festool, a másik a Makita 4350-es sorozata. (Utóbbinak most meglepő mértékben leengedték az árát, Makpack-ban 51 ropiért kínálják.) Valamiért még a Hilti WSJ sorozatánál is szívesebben fogom a kezembe a DW 331-esét. Mert eddig nekem az a legjobban irányítható. Ritkán előfordul, hogy lapvastagságnyit le kell még kanyarítanom, nekem nem ugrik ki. Vagy szerencsésebb talán szerényebben azt mondanom, hogy többnyire nem ugrik ki. A Hilti óriásit harap, nagyon szépen zenél, de nem jó a rálátás, vastag a kipattogzásgátló plexi, ezért töri a fényt, vagy inkább csak zavar, hogy nem kínálja magát a vonal, amin vezetném. Legfőbb bajom az vele, hogy olyan érzés tolni, mint ha ragadna a talpa. Amúgy szerethető, megbízható erőmű. Ez az egyetlen gépem, amivel ha vágok fél napon át kánikulában, akkor se tűzforró.
    A Carvexre azóta sem vágyok - annak ellenére, hogy még a kezemben sem volt. De egy Triont remegő örömmel kipróbálnék. A PS 2-ről meg a következőt gondolom: Elég sok legenda lett már az áldozata a tervezett elévülésnek. Kell újabb típus folyamatosan, ami többet sugall, mint az elődje. Ez egy marketing alaptétel. Igaz, hogy ennek köszönhető sok briliáns innováció is, de ennek köszönhető az is, amikor egy abszolút a süllyesztőbe kerül. Ezt a PS 2 jelenséget szinte bármelyik gyártónál tetten lehet érni.
    Nem tudom megfejteni, mi lehet az oka annak, hogy a legendákat legalább bújtatva miért nem élesztik újra? Pedig az talán még arra is jó aduász lehetne, hogy a zemberek fejében az új misztikuma többnyire sokkal erősebb a régi jól bevált utáni vágynál. Tényleg felvetődött már bennem a kérdés, hogy vajon így kerül majd süllyesztőbe a 150/3-as excenterje is a Festo-nak? Mert az már elég régi.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Findzs #31769 üzenetére

    Párom orvos. Rákérdeztem, hogy miért tarják ezt a patikák?

    Szorulásos betegeknek ajánlják. Ez nem hashajtó, csak síkosító, ugyanis végigmegy a bélrendszeren, nem szívódik fel. Persze olyan kis mennyiségben gyakorlatilag semmi élettani hatása nincs, ami egy gyúródeszkáról a szervezetbe tud kerülni. Ajánlott adagja felnőtteknek napi 3x1 evőkanálnyi, amíg a panaszok nem enyhülnek. (Régen talán a ricinusolajat is ugyanezért adták.) Nos, ezt azért írtam, mert úgy gondoltad, nem lesz jó a pakurát bekapni. Tulajdonképpen a kőolaj növényi eredetű tudtommal - de ha van itt alkímikus, javítson ki, ha valami őrült hülyeséget írtam most. Aztán használják még a paraffinolajat a hallójáratba cseppentve a túlzott fülzsírt termelő fülekbe. No, ezt nem értettem meg. Vitatkoztunk is egyet a párommal, mert én azt gondolom, hogy a túlzott fülzsírt is tökéletesen oldja a víz - a fülzsír az egyetlen olyan zsiradék, amit old a víz - minek oda akkor ricinusolaj? :F De biztos oka van, ha egy orvos mondja.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz epmd #31775 üzenetére

    Nem gondoltam én sem, hogy többféle minőségű OSB van a piacon ugyanolyan méretben. De megtapasztaltam.

    Csak nem tudom még ma sem, hogy melyik a jó, melyikre kell rárepülni?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz yooccoo #31786 üzenetére

    Foggalmam nincs - a képek alapján úgy ítéltem meg, hogy friss, újszerű példányok.

    De azóta tudom, hogy ez nem jelent a világon semmit. A Domino-mat pölö, ha akkurátusan megtakarítanám, simán eladhatnám úgy, hogy megkímélt, újszerű - sehol karc, sehol kopás, és most is ugyanolyan pontos, mint újkorában. Pedig ment majd tíz évet szintehogy ipari léptékkel.

    Vannak a Festoolnak is melléfogásai, nem is egy. Volt már ez téma régebben itt a fórumon. Ezek a melléfogások számomra, de inkább a gyártó számára azért kínosak, mert változatlanul nagy árat vasalnak be értük, ami szó szerint felér a kopasztás fogalmával.

    Betette ide ezt a linket Winner_hun kolléga már elég régen. Azóta is szemezgetek vele, és csorog a nyálam, annyira egyben van. Hát nem tülekednek érte, van módom újfent csepegni érte. De felvet ez bennem egy igen komoly kérdést is. Egy ilyen CTM 36-os már a Festool háza táján se belépő szint. Vajh miért kellett motort cserélni benne? S ha már ez meg is történt, miért lett eladó? Szóval ugyanúgy gyanús, mint anno a Carvex volt - mondjuk ezektől nem zsinórban szabadulnak.
    Tudom, hogy megáll a lábán várható válaszod, miszerint biztos nem használtak papírzsákot hozzá, ami maga is egy szűrő. De azt hiszem, életszerű, ha összehasonlítom mondjuk a Hilti hasonló gépjével, amit szintén kvarc és cementporhoz fejlesztettek. És ahhoz nem kell papírzsák, egy HEPA teszi a dolgát, ahogy kell. Nem romlik el tíz év után se. Egyik-másik kívülről már olyan leharcoltnak tűnik, hogy ijesztő, ennek ellenére stabilan teszi a dolgát belül.
    S ha már itt tartunk a papírzsáknál. Talán lerombolom azt a mítoszt, hogy a papírzsák milyen remek előszűrő is egyben - gondoljon mindenki azt, amit akar. Volt egy Kress porszívóm (nem is egy). Mind leégett. Sose tettem bele papírzsákot, pedig a gyártó ajánlja. Sőt, valaki jelezte, hogy a szerviz ahhoz kötötte a további garancia feltételét. Nálam járt Bari. Szétkapta, mint Foxi a lábtörlőt. Én direkt figyeltem, hogy mennyi por juthatott belülre? Semennyi. Arany tiszta volt a motortér. És az csak egy Kress, nem csilivili Festool.
    És kitérek arra, hogy kérdezted: Gari előtt, vagy után. Ominózus Kressre volt még két év extragaranciám. Eszembe se jutott érvényesíteni. Minek? Hogy tegyenek bele egy ugyanolyan xar motort, ami újfent le fog égni? Egyrészt nem vastag lakkot használtak a tekercsekre, másrészt pedig nem volt jól megoldva a gép hűtése. (Ez az én önálló "szakvéleményem".) Ha ez a két dolog nincs együtt, akkor tartós üzem esetén garantált, hogy füst fog kijönni belőle. Akkor is, ha Festool.

    Ám fontosnak tartom megjegyezni, hogy ugyan a Festool gépek drágák, de még a kispénzű magyar ügyfelek zöme is jól jön ki velük nagyon, ha rendesen (tehát megtérülhet, nem csak barkácsolgatni fog) használja őket. Pontosak, átgondoltak, kidolgozottak, és strapabírók, tartósak. Gondozást nem igényelnek, kemény munkára fejlesztették őket. A legtöbb sikerült is.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz anatre001 #31797 üzenetére

    Nekem van GBS 200-asom. Szerencsém volt, olyan darabot fogtam ki, amit évek óta ipari léptékkel használok.

    De mielőtt megveszed, szólnék, hogy talán jobban jársz, ha inkább ezt veszed meg kanyarításra, mert ezek a pici szalagfűrészek csak papíron tudnak vastag fát vágni.

    Igazából a szűk keresztmetszet az, hogy olcsón. De ezt biztosan te is tudod.
    A használt güdék szerintem majdnem mind megreklamált, bolt által visszavett, többnyire nem sikerült példányok. Az új, garival viszont nem fér bele a 25-be. Vettem két újat is. Az egyik nagyon jó lett, a másikra költeni kell. Azt akciósan kaptam 25-ért. Hát biztosan ezért volt akciós.

    Nem csak neked mondom, hanem mindenkinek, akit érdekel a Güde 200-as szalagfűrésze. 7-8 év után csapágyas lett, és kondenzátort kellett benne cserélni, mert elgyengült. Bari csinálta meg nekem. De a csapágycsere az szívás volt, ugyanis nomád, a föld hátán se kapható méret van benne. Szabvány került bele perselyezve. Hogy a többi occóságra is igaz-e ez, mint Einhell, az kizárt dolog, mer' nem tudom.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #31809 üzenetére

    Tulajdonképp igazat adok, amiért azt mondod, hogy bátrak a kijelentéseim. Ám elgondolkodtam azon, hogy ha mindezt úgy írom le, hogy ne tűnjön bátornak, lehet, hogy elvész a lényeg, és unalmassá lehet. (Így is az a baj velem a fórumon, hogy kicsit bőbeszédű vagyok.)

    Kétségtelen, hogy nem való a Kresst a Festool-al összehasonlítani, mert amíg a Kress izzadva kapaszkodik a rostán, hogy nevezhesse magát minőséginek, addig a Festool szintehogy lazán és fölényesen uralja ezt a státuszt a piacon.

    Mégis, valamitől leégett az a porszívó, mi másért cserélhettek benne motort? Az a baj, hogy nem tudom, mennyire elszeparált eset ez ezzel a típussal. Nem azt állítottam, hogy az egy rossz konstrukció, de azt igen, hogy benne lehet a pakliban.

    Teljesen igaz az, hogy méltatlanul dicsértem a Kress-t, és hamisat állítottam az ár érték arányáról. Aki folyamatosan olvasta a fórumot, értesülhetett arról is, hogy immár a második darabot is leégettem, mindkettőt kb szűk egy évnyi használat után. Hibáztam viszont, hogy nem visítottam, hogy ne vegyen senki ilyen NTX-et, mert csalás. Látod, ez is egy bátor kijelentés. De leírtam, mert úgy érzem, igaz. (A múlt héten óriási léptékkel nagyobb csalás robbant a dízeles világmárkák világában - mégpedig tudatos, sunyi csalás.)

    Ha valakit konkrétabban érdekel ez, csak az olvassa tovább - azt hiszem tartozok a pontosítással, és elfér ide az érdeklődők számára néhány észrevételem. Próbálok rövid lenni.

    Amikor kezdtem a vállalkozást, nem volt pénzem porszívóra. Lehoztam a lakásból egy noname háztartási porszívót, amiben volt egy HEPA filter, és vagy három literes átlátszó gyűjtőtartály. Mivel igen hangos volt, jó tíz méter tömlővel hátra küldtem a gépet a vokálba. Kábé egy - másfél évig ment. De nem romlott el, bírta azt, hogy olykor ment akár napi nyolc-tíz órát is. Akkor vettem egy lidist. Jól szívott, onnan jöttem rá, hogy emez a háztartási időközben jól elgyengült. De ez meg olyan hangos volt, hogy amikor kitettem az udvarra, mert nem bírtam zajvédőben sem a hangját, átjött a szomszéd (aki naphosszat zúgatja a flex-et), hogy csináljak valamit, mert ebbe belehülyül.
    Kapóra jött akkor, hogy sikerült olcsón vennem egy új, legkisebb Metabo-t. Meg is írtam róla, hogy feltűnően csendes, és bár elavult, nagyon jól használható. Legfőbb bajom a kicsi tartálya volt, valami 12 liter (?) Ez később martong fórumtársunké lett, remélem, azóta is elégedett vele. Mert közben vettem egy használt, de keveset ment Kresst. Nagyon sokkal jobban tetszett a kis metabo-nál, csak egyszer elfelejtettem üríteni, utána le is égett. Úgy gondoltam, én voltam a hibás, ezért vettem egy új ugyanolyat. Ezúttal (és azóta is) figyeltem, hogy időben ürítsek. De az is leégett. Félre tettem őket, nem volt időm javítgatni. Azt hittem, hogy csak valami műanyag égett meg bennük, nem a tekercs, mert óriási füst jött ki belőlük, szúrós szagú, de nem égett lakkszag volt, mígnem Bari megállapította, hogy a lakk égett meg a tekercsen.
    Jöjjön most a gondolatmenet, ami ha bátor is lesz, de azt hiszem, megáll a lábán.
    Eladnak negyvenért egy Kress-t. Nem jelzik, hogy ez csak barkács kategória, de a garanciális javítás nem megy szó nélkül, automatikusan. (Nem nekem, hanem egy debreceni fórumtársunknak - én aztán be se küldtem garanciális javításra.)
    Papírszűrőt én soha egyetlen porszívómban sem használtam - a Kressben sem, persze. De egyik sem égett le, csak a két Kress. Még az occó, nem is idevaló háztartási sem! A metabo kábé kétszer annyit ment nálam (mint mondtam, az is papírzsák nélkül), mint a két Kress együttvéve , és valószínűleg azóta is megy Márton Gabinak hiba nélkül. S ezek közül legdrágább a Kress volt.
    Nekem ebből az világlik, hogy rossz konstrukció. Ha jelezte volna a gyártó, hogy vigyázat, ez nem ipari, eszembe se jutott volna megvenni se olcsón, se drágán. És meggyőződésem, hogy sokan leégették ezt a szériát, nem csak én. Azért kiáltottam csalást, mert amikor megláttam, hogy mi van a belsejében, ordított, hogy mennyire silány.

    Egy dolog persze valószínű: A Festool nem lesz csalás. Legfeljebb lehet melléfogás.
    Őszintén kíváncsi vagyok arra, hogy miként tudott az a motor tönkremenni. És hogy vajon védhető-e? Mert negyedmillióba már jó lenne, ha beleférne az is.

    Most az jutott eszembe, hogy lehet, azért ugrottál meg, mert azt írtam, hogy ha nincs együtt a normális tekercselés és a megfelelő hűtés, úgy garantált a baj, akkor is ha Festool.

    Mikor ezt írtam, akkor nem konkrét ominózus gépre gondoltam, inkább illusztrálni akartam, hogy ez a két alapelem nélkülözhetetlen. És ha jobban belegondolunk, motort semmi másért nem cserélünk, csak ha sérült a tengely, vagy leégett a tekercs. Mivel itt a tengely sérülni nemigen tud, tehát valószínűleg megégett. Tehát hiába Festool, nem volt együtt ez a két lételem.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz martong #31823 üzenetére

    Bessey, vagy Piher lenne nálam a befutó.

    Nekem is kellene két jó háromszázas egykezes. Szólj, hogy mit döntöttél, lehet, hogy vetetnék Veled magamnak is.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz martong #31826 üzenetére

    Nem akarom elorozni előled, de ha nem ezt kéred, akkor megrendelném ezt a két örvint. Jónak tűnik ez is - habár 250 kg nekem sem szükséges.

    Oopsz!
    Most látom, azóta társalogtatok róla. Lehet, hogy azért nem akciós már, mert én betettem a kosaramba még délben. De még nem küldtem el a rendelést. Kivegyem?

    Áhh!
    Mire regisztráltam, kivette a kosaramból, mostmár nekem se akciós.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz martong #31839 üzenetére

    Ugyan nem sokkal, de a szögker olcsóbban adja, és mint ha közelebb is lenne hozzád.

    Helyedben gondolkodnék azon, hogy elég lesz-e neked a 150-es. Nem néztem utána, de lehet, hogy jóval vékonyabb anyagból van - ami igazán nem nagy probléma. (Volt ilyen pici egykezesem, igaz, nem Piher, de nem sok mindenre tudtam használni.) Ám lehet, hogy akad majd feladatod, amikor mérgelődni fogsz, hogy mégis jobb lett volna a nagyobb.
    Mindenesetre nézd a táblázatot, hogy mini, vagy extra - szerintem két külön kategória.

    Ha úgy jön ki a lépés, hogy nem jelent külön macerát, vegyél nekem is két 300-ast.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz epmd #31842 üzenetére

    Nem volt még dolgom vele.
    Azért reflektálok, mert mire felszerelkeztem nekem megfelelő akkus fúrókkal, megérett bennem, hogy kisebbekből a Bosch GSR sorozata leginkább nyerő, az erősebbek közül pedig ma már a Milwaukee-tól választanék talán. Mindez visszavezethető arra az egyszerű dologra, hogy egy akkus gép használati értékét nagyban befolyásolja, hogy mennyiért lehet beszerezni akkut, amikor kihalt belőle az első pack. Nos, én ezt a két márkát találtam, ahol az akku nem a kopasztásról szól. Megjegyzem, Milwaukeem végül nem lett, de az érzés maradt.
    Óriási durranás a Hiltinek pl minden akkus fúrója, de olyan drága az akku bele, hogy ezmiatt teljesen el is vetettem ezt.
    Szóval ha ez a Fein megfelelő Neked a paraméterei alapján, érdemes még utána nézni, hogy mennyibe kerül egy új akku bele.
    Általában jó konstrukciói vannak a Fein-nek minden szegmensben, de úgy vélem, hogy tudnak ők is melléfogni. A Multimasternak pl piacra dobtak egy igen izmos változatát a lóerők jegyében. Szerintem nem sikerült - az elektronika szeret kihalni benne, és az új panel ára valami netto 30 ezer körül kóstál. Ennyiért én kaptam egy kiváló állapotú használt 250W-ost tokkal, vonóval.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz epmd #31849 üzenetére

    Ez.

    Legalábbis úgy emlékszem.
    Egyszer Érden hirdettek három ilyen panelhibás jó erőss újszerű gépet. A hármat együtt adták valami 12 v 15 ezer forintért. Számomra nagyon beszédes az ilyen hirdetés. De hogy a plusz 100W volt e a dolgok eredője, azt nem tudom - mindenesetre olyan szaga van, hogy tettek kraftosabb tekercset, a többit meg nem méretezték hozzá.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz epmd #31854 üzenetére

    Akkor biztosan igazad van. Nekem csak felrémlett ez most, de nem emlékszem pontosan.

    Nekem a 250W mindenre teljesen elég volt. Elképzelhető, hogy valami extrém munkához találták ki, de nem tudom, mi lehet olyan feladat? Azért ilyen pici rezgőkörhöz szerintem ágyúval verébre az a sokosk watt. Inkább marketing dologra gyanakszok, mint valós igényre.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #31860 üzenetére

    Nem hasraütésre állapítottam meg, hanem meg volt a hirdetésben pontosan jelölve, hogy panelhibások, és az új panel ára.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #31857 üzenetére

    Szerintem azt kell érteni alatta, hogy nagy fényerejű LED.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz syC #31877 üzenetére

    Préselő formában rétegenként ragasztották.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz syC #31880 üzenetére

    Abban teljesen bizonyos vagyok, hogy egy darabból is ki lehet hajlítani, kisegíteni mégsem tudlak.

    Az eljárás a következő:

    Kell egy sablon, amire ráhajlítos a fát, majd hozzá préselve kiszárítod.
    Gőzkamrában át kell gőzölni (melegíteni is, nedvesíteni is) a hajlítandó fát. Szerencsés, ha a kamrában túlnyomásos gőz van. Innen kivéve a felpuhult fa meglepően kis erővel szépen hajlítható bizonyos határokon belül. (Így készültek régen a Thonet bútorok szériában.) Rá kell hajlítani a fát a hajlítóformára, és hozzászorítva megszárítani. Rá kell számolni a formára, mert a kész hajlított darab valamennyit visszarúg. (A hidegen, rétegenként hajlított és ragasztott fa nem rúg vissza semennyit.)
    Régebben végeztem kísérleteket. Kisebb tömör bükk darabokat sikerrel hajlítottam egyszerűbb ívekre. Forró vízben áztattam, ill. kuktában gőzöltem. A forró vízbe merítős eljárás valamivel lassabb, mert több idő kell a kiszáradáshoz.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz AndrewBlase #31886 üzenetére

    Véleményem szerint úgy 10-12 mm vastag bükkből ezt szépen meg lehet csinálni. Nem erősködni akarok, de láttam már ennél léptékkel vastagabb fát is meredekebb rádiuszba hajlítva. Egy biztos, azt nem két ujjal csinálták.
    Szóval úgy gondolom, nem is az a probléma, hogy megvalósítható-e, hanem az, hogy nagyon kevesen értenek hozzá (én sem értek hozzá, csupán áskáltam kicsit a szakmának ebben a részében). S ha meg is találja a kérdező a neki való szakit - háát? Egy darabért sablont készíteni? Mert az a munka, nem a meghajlítás. Nyilván megtérül a sablon kimunkálása mondjuk többezer szánkó készítéséhez, de egyetlen darab laptoptartó legyártása nem fogja fellendíteni a magyar gazdaságot.

    Aki ilyet készít, az hobbiból csinálja. Mint a modellezők. Ismerek olyan embert, aki úgy egy héten át farigcsált magának egy pár fapapucsot. Jó lett, sokáig hordta, de nem hiszem, hogy másnak is elvállalta volna ugyanezt.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz lentivator #31893 üzenetére

    Mail jött, hogy ma kapom meg. Bari is jelezte, hogy kapott mailt. Jelek szerint mindenki megkapja olcsón.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Findzs #31905 üzenetére

    Kétségtelen, hogy nem egy prémiumkategóriás segédeszköz ez, ám véleményem szerint ha megvigyázod, olykor jó szolgálatot tehet sokáig.
    A Dremel gravírozója pici felületet munkál meg pici anyaglehordással. Tehát sem a gép, sem ez a tartozék valójában nincs nagy igénybevételnek kitéve. A dolog lényege, hogy ezzel a süllyesztővel elérhető, hogy egyenletes mélységben tudj gravírozni, kisebb marásokat kieszközölni. Jómagam nem vagyok elégedetlen vele - pláne ennyiért. (Ha jobban belegondolsz, egy rozsdás csapágyat sem tudnál nekem 1.500 forintért elpostázni, ez pedig postával együtt került (nekünk) ennyibe). És van, akinek megéri (pontosabban megtérül neki) akkor is, ha mondjuk 15 ezerért jut hozzá.

    Nem Neked szól az alábbi összehasonlítás, hanem úgy általában:

    Egy kisebb, de jó minőségű felsőmaró, vagy élmaró ára úgy 50 ezertől indul és megy százezer fölé. Amit egy ilyen gép tud, azt nem szabad várni egy olyan olcsó géptől, mint a Dremel.
    Annak ellenére, hogy olcsó a Dremel, én nem vagyok rossz véleménnyel róla. Meglehetősen sokcélú. Évek óta rendszeresen használom, soha bajom nem volt vele. Elég jól kimunkált gép. Ám ha az ember erősebb feladatot vár tőle, mint amire tervezték, valószínűleg nem fogja sokáig bírni. Akinek komolyabbak az elvárásai, annak nyilván mélyebben kell a zsebébe nyúlnia.

    (Jómagam a Dremelt jobb márkának ítélem, mint pl az Extool-t.)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz martong #31903 üzenetére

    El tudom képzelni, hogy jó lesz oda.

    Arról, hogy edényalátét, két dolog ugrik be nekem. Amit a konyhaasztalon használunk a lábasok alá, és amit virágcserepek alá szoktunk tenni.
    A viasz a meleget elég jól tolerálja.(A tűzforrót azt nem!) A víz ellen is egész jól zár. Baritól kaptam ajándékba egy tömörfa kockákból épített méretes edényalátétet/vágódeszkát. Méhviasszal kezelte. Ez a legjobb viasz, amiről tudok. A tűzforró edény megolvasztotta a viaszt rajta, így azt a fa ott teljesen beitta. Ha újra viaszolnám, ismét teljesen rendben lenne. Mert viaszoláskor egy rész beivódik, egy rész pedig egy vékony filmet képez a felületen.

    A rétegelt lemez anyaga és minősége inkább meghatározó esetedben, mint maga a viasz rajta. Lehet kapni direkte vízálló rétegelt lemezt. Edényalátétnek én azt használnám inkább - ha van.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz martong #31904 üzenetére

    Mindig tanul az ember valami újat. Vannak esetek, amikor jó ezzel pontosan tisztában lenni.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #31909 üzenetére

    Pontosan innen és ezt többen is megrendeltük egy hsz-ben feltett kérdés kapcsán potom 1.500 Ft-ért ingyen szállítással. (Amit úgy néz ki, mindenki meg is kapott annak ellenére, hogy tényleg szinte csak a postázás költségét foglalja magában.) Értetlenkedek rajta, hogy többen legagyizták ennek ellenére. Nem a Festool minősége, az igaz. Na de ezerötért? :F

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Findzs #31911 üzenetére

    Tulajdonképpen teljesen érthető az álláspontod egyféle aspektusból.

    A dolog lényege véleményem szerint mégis másban áll. Nem egy kategória, és nem is egyazon célra fejlesztett marókról van szó. Van olyan feladat, amit a Dremellel prímán és könnyen meg tudsz oldani, míg egy ilyen nagy Einhellel szó szerint kínszenvedés lenne. És ez megfordítva is igaz. Amit prímán tud egy ilyen Einhell, azt a Dremel sehogyse. Durva hasonlattal élve ízesítő a cukor is, a só is, de nem helyettesíthetik egymást. Én egy Dremelhez hasonlítható pici marógépre utaltam, ami könnyű, és precíz. Ha vesszük a legolcsóbb Makitát, az is úgy 16-18 ezer pénz, és pont olyan kajla műanyag mechanizmusa van, mint a Dremelnek. Egy komolyabb Bosch pedig hatvanezer körül kóstál - ami már rendes és kidolgozott fém. (De ez még nem a legteteje!)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Zerdal #31912 üzenetére

    Tulajdonképpen ebben az árkategóriában véleményem szerint jó helyre nyúltál. Linkelt B&D-nek a kisebbik változatát nyúzom ipari léptékkel, és bírja. A nagyot nem ismerem.

    Nem egzakt megfogalmazás az, hogy viszonylag precíz állíthatóságú.
    Ebben az árkategóriában jellemző az oszlopnak egy valamekkora mértékű kotyogása, illetve az, hogy tizedes állítási lehetőség külön csavarral nincs. (Pláne olyan, amit már fixált liftállásban is utána lehet pontosítani.) Azok a gépek már százezres nagyságrendű kiadást jelentenek.

    Van még olyan lehetőséged, hogy benyúlsz a használtpiacon egy szép állapotú komolyabb marógépre, vagy veszel egy Makitát esetleg Maktek-et az olcsóbbak közül újonnan. (A Makiták nálam nagyon finoman, halkan és kiegyensúlyozottan futnak. A B&D már jóval hangosabb.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Zerdal #31915 üzenetére

    "hogy kétszer vagy akár többször is be tudjam állítani oda ahova kell. Ne legyen eltérés."

    Még az olcsóbb kategóriás gépeken is szokott lenni úgynevezett revolver ütköző. Ezzel három különböző fix értékek közt lehet gyorsan állítani a mélységet. Amíg ezek csavarjait nem babrálod el, addig tizedpontosan visszaállíthatod egy és ugyanazt az értéket.

    A marószerszámok tekintetében a következő a javaslatom (linkelt géphez pl kapsz egy 6 db-os készletet, ami a fontosabb műveletekhez elég szokott lenni), hogy kezdésnek egy olyan készletet vásárolsz (Pl Extool 25 db-os kábé 15 ezer forintért), ami megítélésed szerint elég lesz mindenre. Ám az ilyen készletekben van jó kis szórás - főleg minőségben, s nem annyira az árban. Példát mondok: Az Expert és az Extool látszólag ugyanúgy néz ki, csak míg előbbi kicsivel olcsóbb, utóbbi stabilabb. (Nekem utóbbi van, és a 25 db-ból mindössze kettő nem fut szépen, a többi rengeteget bírt.) A lényeg elsősorban azon van, hogy ne üssön. Túl azon, hogy szétrázza a kezed, és ki-ki töri a fát, nem mar szépen, simát, még a gép csapágyát is hamarabb kikezdi. Másik dolog a geometriája. Ezt valójában csak kipróbálás, használat után/közben tudja meg az ember. Maráskép, forgácskivetés - ez a két főbb dolog múlik rajta.
    Nos, amikor már nagyon sokat marsz, és kerül néhány fontos ilyen komoly kariberű legyártandó profil, csak akkor vegyél minőségi marófejet. Egyenként. Ezek nagyon drágák. Hat-tízezer forinttól indul darabja, és megy a csillagos égig. Egy kontraprofil maró például az a tétel, amiből nem is szabad olcsót venni, a jó viszont kerülhet akár hatvan-nyolcvan ezer forintba is. Ilyen késhez azonban biztos, hogy mellényúlás egy bármilyen barkácsgép - tehát ominózus B&D sem fog megfelelni. Írok néhány marókés márkát, ami vélhetően kifogástalan lesz (persze drágán). Próbálom ár szerint növekvőbe rendezni fejből. Massive, Freud, CMT, Dimar.

    Vásárlás előtt érdemes átgondolnod még egy dolgot. A gép kraftját és súlyát. Az erő a 12-es száron ülő nagy anyagleválasztású profilkésekhez elengedhetetlen. Itt már belép a képbe az is, hogy nem árt hozzá konstans elektronika. Ám ezek a gépek 5-6 kilót nyomnak. Sokat dolgozni velük kicsi profilokkal igen fárasztó. A kis gépek 1000-1200 W-al általában 8-as száron futó késekhez jók. Ezek kisebb profilok, a gép is jóval könnyebb. Az ilyen munkák kényelmesebbek.
    A kép ennél is árnyaltabb a valóságban, mert egy 800W-os kék Bosch gép a maga konstans elektronikájával több kraftot rejt, mint egy 1200 W-os mezei B&D pl.

    Nagyon sokan beleszaladnak abba, hogy vásárolnak egy nagy dögöt, ami elméletileg mindenre alkalmas. Aztán az idő azt mutatja számukra, hogy hülyeség volt abba beruházni, mert 12-es szárat nem is használnak soha, viszont éveken át emelgetik a nagy dögöt.
    Aki sokat és sokfélét mar, az tart mindkét kategóriájú marógépből akár többet is. Azok mindig ahhoz nyúlhatnak, ami adott feladathoz a legideálisabb. Fent említett mindent kihozni egyetlen gépből tehát sokaknak nem térül meg.

    Összegezve:

    Az tud csak jól gépet választani, aki pontosan tudja, hogy mire akarja majd használni. Úgy még az is könnyen számolható, hogy jobb egyetlen nagy gép, vagy megéri mellé egy kicsi is, esetleg elég csak egy kicsi.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz epmd #31916 üzenetére

    Ezt én is többre tartom. Pláne ennyiért. Viszont úgy sejtem, hogy még ekkora akcióval is drágább lesz vagy egy tízessel a Blekinél.

    Jó lenne kézbe fogni, meghallgatni, pláne kipróbálni.

    Egyébként néha reménykedek benne, hogy valaki, akinek volt már a Makita megfelelője is hosszabb időn át egy maktec gépnek, beszámolna arról, hogy mik a különbségek. Az jó ideje várat magára, én meg nem vagyok annyira bevállalós, hogy betegyek a kosárba egy ilyen piros makitát. Sőt, néha az akcióktól is félek kicsikét - pláne az ilyen mértékűektől. Ettől persze még bőven lehet kiváló gép, amit linkeltél.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz qbara #31920 üzenetére

    Ajjaj!

    Leejtetted?

    Az a gyanúm, hogy nem csak a postaköltség lesz hosszú, de a forgórész is sokba fog kerülni.
    Az ilyenkor az eljárás, hogy rendelsz messziről alkatrészt postán, és az belerakatod szervizzel, vagy beteszed magad.

    Mindenesetre mérd ki, hogy a tengely is üt, vagy csak a patron/hollander. (Kézzel forgatod, mikrométert fixálva a tengely furatába dugva mérhető az eltérés. Van, hogy "csak" a marószár sérült, a gép nem.) Utóbbi cseréje olcsóbb is, egyszerűbb is sokkal. Két-három százados ütés még "belefér", de több tized már sok. Van egy tengelyhibás DeWalt 621-esem. 35 ezer+Áfa bele csak a tengely patron és hollander nélkül, és akkor nekem kell szerelni is. Szóval érdemesebb vennem egy komplett használt ugyanilyet, mint ezt megjavíttatni.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Zerdal #31921 üzenetére

    A POF 1100W-os nekem nem vált be. El is ajándékoztam, alig vártam, hogy múljon már ki. Amikor rögzítettem a liftet, néhány tizedet minden alkalommal visszarúgott. Azt kizárólag szemre, érzéssel és türelemmel tudtam beállítani. Visszavittem még a vásárlás napján a Praktikerbe. Szó nélkül kicserélték, de a másik is hajszálpontosan ugyanolyan sánta volt. De írt ide olyan is, akinek meg semmi baja se volt vele.
    És ide tartozik, hogy olvastam itt olyat, hogy a mai B&D-k már nincsenek úgy egyben, mint régebben voltak. Nekem ma is van 8 éve üzemelő példányom napi használatban. Egy kolléga az én írásom nyomán felbátorodva vett egyet. Bekapcsolta, és azon nyomban el is adta úgy, hogy nem is mart vele. A Makita 3612-höz volt szokva, ami egy legenda.

    Szóval én látatlanban inkább a B&D-t venném meg, de nagyon hezitálnék, hogy ne inkább a linkelt Maktec-et tegyem a kosárba? Mert ha az is olyan kimagaslóan szépen fut, ahogyan a makiták szoktak, akkor még a felárat is megérné talán.

    A gerenda csapoláshoz kell a 12-es szár. De kutyaház gerendából? :F Igaz, 10x10-nél már beszélhetünk gerendáról, mégis az ember hajlamosabb 20x20-ra gondolni, ha gerendáról van szó. (Én bramac léc vázra collos deszkából építettem házat a kutyámnak vagy három éve - most is olyan, mint ha tegnap készült volna el.) A 10-nél nagyobb rádiuszú kerekítéshez is jobb a nagy gép 12-es szárral. Első körben tehát kiderült, hogy a méretet is jól választottad meg. Ha pedig később túl sok kicsit kell marnod, még mindig nyitva marad a lehetőséged, hogy beszerezz egy kistesót is.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák