Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz liszi70 #25855 üzenetére

    "kap egy másik gépet, ami majd a másik irányba fogja ferdén vágni"

    Nem. Az is jobbra, és ugyanennyire fogja félrevágni. Meggyőződésem az eddigiek alapján, hogy egy elb@szott sorozatgyártással állunk szemben, ahol is minden egyedben ugyanaz, és ugyanannyira sz@r.

    Van olyan érzésem, hogy elbeszélünk egymás mellett. Magyarul, hogy alábecsülöd a mai eltalált dekopírfűrészek képességét. Szóban forgó gép a collos anyagot, de még a legvékonyabbat is ferdén vágja.
    Egy jó dekopír tudja tartani a derékszöget különös figyelem nélkül is akár 6-8 cm vastag fában is. És göcstől függetlenül. Bütüvágáskor kivált. A göcsnél legfeljebb még lassabban toljuk, még kisebb mértékű laplengetést engedve meg, vagyis állítva be.
    Az új lap tulajdonságai ebben ebben a tekintetben teljesen egyeznek az elhasznált élű lapéval. Az új lap gyorsabban, és kisebb mértékű felszakadással képes vágni. Ennyi, nem több a különbség. (Nyiván egy görbére gyötört lap kukába való, akár új, akár régi.) Megpróbálom Neked megsaccolni, hogy az én tapasztalatom alapján meddig érezhető, hogy egy lap új.
    25-26 mm vastag bükköt vágva kb 15-20 m vágásig határozottan érzem, hogy új a lap. Aztán vágok még ezzel a lappal vagy ötször ennyit, mikor már rá kell kapcsolnom a legelső fokozatú lengetést. Ezután vághatok még további 150-200 métert. Az előtolás, vagy laplengetés második fokozatát nem szoktam rákapcsolni, mert akkor már nem tetszik a vágáskép, de minden más egyéb rendben lenne. Ekkor teszek be új lapot. Az én elhasznált lapjaimat el szoktam ajándékozni. Tökéletesen használható még, csupán nekem már lassú lenne tovább gyötörni vele a munkámat, hiszen időre dolgozok. Aki megkapja, ha jóféle gépbe teszi, vághat vele még további 100 métert is akár. Ha valami gagyi barkácsgépbe dugja, akkor 15-20 méter vágás után ki is puhítja, és dobhatja el.
    Amit én vágok vele, abban gyakorlatilag nincs is egyenes. Nem mondom, hogy mindig mindenhol tök merőleges a vágásom, de többnyire az. És amikor egy lapot én már leselejtezek, azzal még mindig egy léptékkel merőlegesebb vágást tudnék bemutatni, mint ominózus Bosch 160-as vadiúj lappal.

    Van egy aranyszabál a merőleges vágáshoz. Szemből, az élre merőlegesen kell felvezetni a vágást. Ha szögben indítod a lapot a fa élére, már garantáltan elmegy a vinkli. És minél kisebb szögben, annál markánsabban elmegy.
    Van ennek a szakmának egy olyan becsípődése, hogy pl teli lap közepéből vmit kivágni (pölö munkalap mosdó helye) úgy kell, hogy a négy sarkába furatot készítünk, hogy be tudjuk a lapot szúrni. És bármilyen legyen is ez a négy furat, ez már önmagában garantálja, hogy el fog menni a vinkli. Mert a furatból senki nem telibe akar "kitörni", hanem minél kisebb szögben. Pedig ha telibe hagyná el ezeket a furatokat, majd egészséges ívben fordulna rá az egyenesre, maradna a vinkli. Jó, a mosogatónál ez nem érdekes, mert takarva van, és bőséges a tűrés. De van, ahol számít.
    Másik dolog, hogy kevesen tudják, hogy mindenféle furat nélkül is lazán be lehet szúrni a fűrészt a teli fába. Kicsit macerásabb, mert négyszer is át kell fordítani a gépet, és kell a kurázsi is, meg a gyakorlott kéz is hozzá. Aminek pont ott szakad vége, ahonnan Te indítod a hozzáállást a dekupírfűrészhez.

    Elképzelhető, hogy Winner kolléga többet vár a dekopírfűrésztől, mint ami várható. De szerintem nem ez a valódi felállás. Nagyon sok fa átment már az ő kezén ahhoz nagyon sokféle gépen, hogy ne legyenek ábrándjai ezzel a Bosch-al. Jómagam pontosan érzem a kínját. Sok pénzt adott, és többet várt, mint amit kapott. És jogosan várt sokkal többet. Mint ahogy az is, aki adott a metebó lézerkut csilivilijéért 30-40 ezer forintot, és nem kapott cserébe annyit se, mint amennyit a piacon fellelhető leggagyibb és legoccóbb tecsógazdaságos tucatszar nyújt - a vágás minőségét, pontosságát illetően. Igaz, a tecsógazdaságos nem sokáig fogja bírni. De semennyire nem erény az egy kurvadrága géptől, hogy ez nem fog tönkremenni, ha egyszer már vadi új korában úgy szar, ahogy van. Élethosszig, megállás nélkül csinálhati a zember vele a kiszámolhatatlanul sz@r vágásokat? Nem túl csábító. :U

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák