Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Aszpirin

    senior tag

    válasz Lien #114287 üzenetére

    Szigorúan saját vélemény következik, némi szakmai érvvel és tapasztalattal alátámasztva, amit nyugodtan lehet vitatni:
    A 8 giga a macOS-nek sokkal többre elég, mint a Windowsnak.
    a 16 giga nem árt, de hacsak nem valami nagyon memóriaigényesre használod, a 8 giga bőségesen elég lesz. A macOS a memóriában tárolt adatokat használat alapján futtában tömörítheti, és háttértárra is írhatja.
    A swapelés az, amikor az operációs rendszer a memória foglalt, de kevésbé használt részét a háttértárra írja. Tipikusan multitaskingnál, ha több program is nyitva van, és váarkoznak ("idle"-ben vannak), mert éppen semmi dolguk, és nincsenek fókuszban sem, illetve a fókuszban lévő program nak sok memóriára van szüksége, akkor a háttérben lévő programok által használt memóriát összetömörítve az beépített SSD-re írhatja. Ez a swappelés. Ez eddig még nem okoz különösebb lassulást, de ha hirtelen egy ilyen progit előkapsz a háttérből, akkor elkezdi visszaolvasni a memóriáját a háttértárról, és bizony komoly lassulás lehet, attól függően, hogy milyen gyorsan tudja előkapni.
    Az M1 Air-nek valami elképesztő háttértár-sebessége van:, ami elérheti 5-6 GB/s-ot (ez elképesztően nagy sebesség, gyakorlatilag nem is tudnék most felhozni példát más laptopba épített háttértárra, ami eléri az M1 gépek belső SSD-jének sebességét). Az alap M1 Air a 256 GB SSD-t 2 darab 128 GB-os SSD-chipből rakja össze. Az M2 Air alapmodelljánek teljes háttértára 1 darab 256 GB-os SSD chipen van. A helyzet az, hogy a 2x128 GB-os SSD-nek az elméleti maximum írási és olvasási sebessége dupla akkora, mint az 1x256 GB-os SSD-nek. Ez a swappeléds sebességét és ezzel a rendszer nagy memóriahasználat melletti sebességét tehát jelentősen befolyásolja. Ezért írtam, hogy az M1 Air - ebből a szempontból - még job is, mint az M2 Air (és ezt be is lehet mérni).
    Az M1 air-rel való mkb másfél éves mindennapos együttélésem során szerzett tapasztalatom az, hogy az M1 Air a viszonylag nagy memóriaigényű feladatokkal is elképesztően gyorsan elbánik (egy bizonyos határig, például amit próbáltam: 16 darab teljes felbontású, DSLR-rel készült képből ún. stitch-panoráma automatikus készítése Affinity Pro-val - ez egy többlépéses, nagy memóriaigényű művelet, mégis érezhetően gyorsabb volt az M1 Air-en, mint a 24 GB memóriával rendelkező i5 766K processzoros iMac-emen).
    A 8GB-tal ettől fügetleül is el lehet érni ún "memóriapánikot" - ez akkor van, egy alkalmazásnak annyi operatív memóriára van szüksége, amennyi már nem áll rendelkezésre - ilyen lehet pl. hoszú 4K-s videók effektezése, renderelése. Ha ilyeneket csinálsz, akkor vegyél minél több memóriát. Normál felhasználásra a 8 GB bőven elég lesz, hosszabb távon is. Több memória biztos nem árt, és az oprendszer általában "be is lakja" a rendelkezésre álló memóriát, de ez ne tévesszen meg, ez önmagában egyáltalán nem jelenti azt, hogy szüksége is van arra, csak a macOS ilyen - önigazolási alapnak viszont jó, szóval ha 16 GB mellett döntesz, könnyű lesz majd,utólag jó döntésnek látnod. Viszont az a +8GB jó eséllyel teljesen fölösleges, cserébe talán a világ a legdrágább memóriája - valaki említette is itt, viccesen Apple-adónak nevezik a cég által a termékeibe alapból rendelhető "extrák" árait.
    A hordtáskákra nem adnék tanácsot, ha nem haragszol, mindössze annyit, hogy a MM-ban jobbnál jobb hordtáskák és univerzális védőtokok kaphatóak jó áron, én is ott vettem az enyémet. Én nem hordtáskát, hanem egy párnázott, kemény védőfedelű, körbecippzáras HAMA védőtokot vettem, amelybe belerakod.a gépet, és úgy már nyigodtan beteheted hátizsákba, repülőgépen kézipoggyászba, stb. Azt írja rajta, hogy max 13,4 colos képátmérőjű gépekhez jó, de csodák csodájára a mostani 14 colos M2 Macbook Pro-m is erőlködés nélkül belefér. De ha táska kell, akár csak füles, akár pántos, többrekeszes, stb., a MM-ban jobb áron találsz (meglepően jó minőségűeket), mint az apple cuccokra specializálódott boltokban. Ha ott veszed meg a gépet, előbb nézz körül táskaügyileg.
    Ha részletre veszed a gépet, és hozzácsaphatsz dolgokat, érdemes megfontolni, hogy szükséged lehet-e több háttértárra (SSD-re). Ha igen, jó szívvel javaslom a Samsung T7-et (nagyon kompakt és jó külső SSD), többféle kapacitással kapható a MM-ban is (én egy 2TB-osat vetem anno az Air-hez, na az már csinos summa volt akkor - és nem kellett volna, mert nem használtam ki a mai napig. A mostani gépemben ráadásul alapból 1 TB beépített SSD van, a plusz 2TB-ra már valszeg soha nem lesz szükségem /filmek tárolásához nincs értelme drága SSD-t venni, arra nagyon jó a sokkal olcsóbb külső kompakt merevlemez is/).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák