Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Parci #10710 üzenetére

    Meg tudom erősíteni, amit írsz. 1 ismerős január közepe óta köhögőrohamokkal küzdött 3 héten át, alig tudott kijönni belőle. Antibiotikumot írtak fel neki, semmit nem használt. Tüdőröntgenre is küldték, negatív lett. Rokonom február óta durva köhögéssel, fej-, hát- és mellkasfájdalommal küzd. Háziorvosa szerint nem influenzás, de nem tudja megmondani, hogy mi a baja. Kórházba (eddig) nem küldte, gyógyszer rajta sem segít.

    Kb. 15 év óta nem voltam influenzás, egyszer-egyszer volt kisebb hőemelkedésem, de semmi komolyabb megfázásos tünetem nem volt. Viszont február vége óta kapar a torkom, néha hamarabb kifulladok mint szoktam, száraz köhögésem van (nem rohamszerű, hanem időnként egyszer-egyszer köhögök), az orromból nem folyik semmi, helyette valami fehér ragacsos nyákszerűség termelődik, amit alig tudok kifújni, esetenként éjjelente arra ébredek fel, hogy úszom az izzadtságban és napközben hőrohamaim vannak. Hőmérő 37.5-nél többet eddig nem mutatott.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz #72445440 #10791 üzenetére

    Köszi a tanácsokat, de nem szedek semmi antibiotikumot, orvosnál sem voltam. Az éjszakai izzadás egy hete megszűnt. A hőemelkedéses fellángolások is már csak elvétve vannak meg rövid időre és már 37 fok fölé nem szalad a hőmérsékletem. A torokkaparás, amivel még küzdök jelenleg.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz macikos #11726 üzenetére

    Azért mert egy piszoknagy képmutató a magyar társadalom. Kérdeztél volna meg fél évvel ezelőtt egy átlagembert (pláne engem) a magyar orvosok munkájáról, tudásáról. Igen nagy valószínűséggel a 10-es skálán mínusz 5-re értékelte volna a tudásukat és hozzáállásukat. És nem, nem az egészségügy általános állapotáról beszélek, hanem az orvosok know-howjáról. Én személy szerint a magyar immunológusok, allergológusok, tüdőgyógyászok, belgyógyászok és ritka betegségekkel foglalkozók felkészültségéről (felkészületlenségéről) tudnék mesélni személyes tapasztalatból. Most meg megy a taps a kórházi dolgozók támogatására és megy a magyar dokik tudásának ajnározása. Gyomorforgató az egész.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Parci #11826 üzenetére

    Színtiszta képmutatás, bárhogy akarod kimagyarázni.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz t72killer #15907 üzenetére

    Százalékosan erre senki nem fog tudni válaszolni. Főleg nem laikusok. De azok, akik bármilyen kismértékben is asztmásak, allergiásak, ételintoleranciásak (elsősorban glutén és hisztamin), krónikus gyulladásban szenvednek (legyen az bármitől is) vagy bármilyen immunproblémával küszködnek, azoknak tudniuk kell(ene), hogyha a vírus tünete nem áll meg "mild"-nél és kialakul a tüdőgyulladás, aminek velejárója vagy épp okozója a citokin-vihar, akkor fokozott komplikációkra számíthatnak. Azért, mert az alapproblémájuk többé-kevésbé érintett a citokinek által. Ennek a részletezésébe itt nem mennék bele, ha utánaolvasol, láthatod mennyire bonyolult a citokinek világa, akár ugyanaz a citokin lehet gyulladáscsökkentő és gyulladást okozó is egyszerre. Nem, nem én vagyok ennyire okos gugli huszár és önjelölt megmondóember. Nekem februárban nyomatékosan felhívta erre a figyelmemet egy orvos. Röviden: az érintett csoportnak mindent meg kell tennie, hogy elkerülje a vírust, mert az esetükben beláthatatlanok a következmények.
    A magam részéről azoknak, akik nem tartják be a kijárási korlátozást, oktatófilm segítségével bemutatnám, hogy milyen is a citokin-vihar, ami például anafilaxiás roham során is lejátszódik. Két Győrfi Pál spot közé beférne egy ilyen bemutatófilm is... Nem pont ugyanazok a citokinek szabadulnak fel ilyenkor, mint a vírusterhelés során, azonban ugyanúgy pillanatokon belül kialakulhat az életveszélyes állapot (erről is olvashatsz koronás betegeket kezelő külföldi orvosok beszámolóiban, de Szlávik is említette, hogy a kezelt betegek állapota hirtelen nagyot tud romlani). A citokinek által okozott fulladás pedig nem olyan, mint a sima nehézlégzés. Amikor érzed, hogy nemcsak hogy egyre nehezebben kapsz levegőt, hanem a garattól lejjebb, a légcsövedben vagy közvetlenül a tüdődben a "nagy semmiből" váladék kezd el megjelenni és az lefolyik a tüdődbe - mert a nagy mennyiségű citokin a légcsövek, hörgők falát áteresztővé teszi és a sejtközi folyadék így bejut a légcsövekbe -, az bizony igencsak ijesztő. Aki ezt először éli át, az ettől (is) bepánikol, továbbsúlyosbítva a helyzetet. Nyilvánosan erről is lehetne szó, hogyan kell ebben az esetben a pánikot mérsékelni, nem elég csak a mentőket hívni. Ha pedig magad is átéltél már ilyet vagy láttál már valakit élőben ilyet átélni, akkor ezeket nem kell magyarázni, tudod mennyire para a helyzet.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz ncc1701 #17954 üzenetére

    Korábban már írtam, de megismétlem most is: aki már élt ált citokinfelszabadulás és/vagy mediátorfelszabadulás miatt fellépő rohamot (közismertebb néven anafilaxiás rohamot, például méhcsípés miatt), az piszkosul jól tudja, hogy ez a fajta fulladás nem olyan, mint amit laikusként elképzel bárki is. Nem olyan, mintha valaki a mellkasodra ülne és nem kapsz levegőt vagy mintha megerőltető futás után egy rövid ideig zihálva kapkodnál levegő után. Ez a fajta fulladás olyan, hogy szó szerint közvetlenül a tüdődben vagy a légcsöveidben folyadék jelenik meg és a saját testnedved miatt is fulladozol, mindemellé a mellkasmozgató izmok funkciója is lecsökken(het) tovább rontva a vér oxigénfelvételét és jó, ha mozdulatlanul, kissé előregörnyedve aprókat lélegezve levegő után tudsz kapkodni. Miközben kékülsz, csak az jár a fejedben, hogy el ne ájulj és zenei aláfestésként minden egyes légzésvételed olyan hangot ad ki, hogy azt bármelyik death metal banda énekese megirigyelné. Az utolsó olyan dolog, amit ha egyszer is átéltél, újra meg szeretnél tapasztalni. Az eddig olvasottak alapján bárkinél előfordulhat hasonló COVID-19 fertőzés esetén, mert fiatal is beletartozhat a súlyos eseteket kitevő 20%-ba. Én nem szeretném, hogy ezt az ismerőseim közül akárcsak egyvalakai is megtapasztalja.

    (#18084) Scorp2011: próbáltatok már hisztaminszegény diétát folytatni magasvérnyomás ellen? Nekem konkrétan stabilan beállt a vérnyomásom tőle 120-125/80 körüli értékre, gyógyszert is elhagyhattam, mindez már évek óta. Orvos nem akarta elhinni. Egyébként nagyon kíváncsi lennék, hogy vajon az étkezés és a Covid-19 okozta rossz immunválasz / citokin-vihar között milyen összefüggés van. Érdekes, hogy azokban az országokban a legsúlyosabb a helyzet jelenleg, ahol magas hisztamintartalmú ételeket fogyasztanak (olaszok, spanyolok, USA) Továbbá a fulladásos dologgal kapcsolatban jegyezném meg, hogy nem közismert - magyar orvosok között meg pláne nem - , de a glutén nagyon alattomosan befolyásolja a tüdőfunkciót. Nekem mindenfajta gluténtesztem negatív, ennek ellenére teljesen egyértelmű, hogy gluténes ételektől a fizikai teljesítőképességem nagymértékben lecsökken. Sokkal hamarabb fulladok, hasonlóan, mint ahogy te ezt tapasztalod. Ha nekem nem hisztek, akkor itt egy vonatkozó cikk az egyik ismert teniszezővel kapcsolatban a fizikai teljesítőképesség - glutén kapcsolatáról.

    [ Szerkesztve ]

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Rive #18245 üzenetére

    A Respro filterek moshatók. Évek óta használok Respro Techno maszkot több betéttel is. Kézzel ajánlott mosni kíméletes mosószerrel vagy egyszerűen forrásban lévő vízbe kell csak beletenni, hagyni kihűlni, lecsöpögtetni majd megszáradni. A mostani vírusos időkben elég lehet az is, ha kiveszi az ember a maszkból a betétet és közvetlen napfény alatt hosszú időn át szellőzteti, szárítja mindkét oldalát.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Rive #18256 üzenetére

    Passz, nem tudom hogy most hol kapható, ha egyáltalán kapni lehet, engem nem érint. Évekkel ezelőtt vettem a maszkot, a 2 új betétet pedig tavaly szereztem be egy budai bicikli üzletből. Egy nagyon jó hozadéka mindenképp van ennek a vírusmizériának: most már nem néznek ufónak és nem szólnak be az utcán, ha felteszem a maszkot.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz hitman77 #18600 üzenetére

    Nem kellene szerintem a szelektálás miatt sokat problémázni, ha meg mernének azt tenni a hatóságok, hogy azoknak a személyes adatait felvinnének egy országos adatbázisba, akik nem tartják be a kijárási korlátozást. Amikor arra kerül majd a sor (remélem sosem lesz ilyen), hogy választani kell, kit tegyenek gépre a betegek közül, akkor azok, akik az adatbázisban szerepelnek, a prioritási lista végén szerepelnének. Így két legyet is lehetne ütni egycsapásra. Egyrészt javul(hat)na a kijárási korlátozást betartók aránya, másrészt a dilettáns, másokra magasról tevők - akik nemcsak most, hanem jó eséllyel egyéb helyzetben is magasról tesznek mindenféle szabályra - száma lecsökkenne.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz ollie #18690 üzenetére

    Honnan veszed, hogy akkor jutott ki Kínából? Mert azt olvastad. Honnan tudod, hogy amit olvasol, az hiteles? Nekem 8 ismerősömnél alakult ki tüdőgyuszi ezen a télen, közülük csak 2 reagált jól az antibiotikumra. 1 esetben pedig megvoltak a tüdőgyulladás tünetei, de az RTG nem mutatta ki. Az orvosoknak fogalmuk sem volt mi a bajuk igazából, mert gyógyszerre nem reagáltak a 2 eset kivételével és nem is klasszikus influenza tüneteik voltak. 4-6 hétig iszonyú rossz állapotban voltak december közepétől, január elejétől számítva. Soha korábban nem volt olyan, még a korábbi durva influenzajárvány idején sem, hogy 9 ismerősömet valami nyavalya ennyire ledöntötte volna a lábáról télen. Most, hogy a koronavírus tünetei már széles körben ismertek, azt mondják, hogy biztosak benne, hogy koronások voltak. Tudom, Cecília megmondta, hogy ez nem így van. Csak valahogy sokan mégis mást tapasztaltak. Nem konteózok, de nem hiszem el, hogy ez a vírus csak pár héttel ezelőtt érte el az országot. Azt nem tudom, miért térnek el a számaink az olaszokétól (szerencsére), de ez olyan anomália az ismerősi körben, ami kizárt, hogy véletlen legyen.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz #46372352 #18720 üzenetére

    Valami nem stimmel a számokkal, az a biztos. Sem a hivatalos adatokkal, sem a tapasztalati számokkal. Az is lehet, hogy év elején az országba egy gyengébb koronavírustörzs jutott be, az olaszokhoz viszont durvább. Antitestek kimutatásával lehetne igazolni, de ahogy hallom, erre sincs hajlandóság a hatóság részéről. Az ismerőseimről tudom, hogy ők az első tünetek jelentkezésekor elmentek orvoshoz és táppénzre kiíratták magukat, mondhatni karanténba vonultak. Volt, aki 6 héten keresztül TP-n volt. Az is biztos, hogy szárazköhögéssel, torokfájással, erős mellkasi fájdalommal, izomfájdalommal, hasmenéssel, nehézlégzéssel, fullasztó köhögőrohamokkal szenvedtek heteken át, néha 39 fokos lázzal tetőzve a kínokat.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz ollie #18727 üzenetére

    Az van, hogy próbálsz beszólni.... és?

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Alex91 #18751 üzenetére

    Szerintem is. OV jelezte is korábban, hogy az európai CDC (ECDC) sem jelzett veszélyt még január végén sem, de a WHO is fals infót jelzett előre Európára.
    Seattle-be a Patient Zero január 15-én érkezett meg Kínából, 4 nappal később jelentkezett a kórházban rosszullét miatt. [link] Az amcsik igyekezetük ellenére hiába tárták fel a kontakthálóját, elvesztették az ellenőrzést a vírus felett, így az március közepére a környéken már kontrollálhatatlanul terjedt. Azóta kiderült az is, hogy az Államokon belül is már többször mutálódott a vírus, de Kínában is több változata van.
    Hazai viszonyra fordítsuk meg a dolgot: milyen olyan vírus ismert a koronán kívül, ami rendkívül hasonló tüneteket produkál? Hogy lehet, hogy már januárban többen is Covid-19 tünetekkel fordultak orvoshoz? Szórványos eseteknél miért lenne egyértelmű, hogy az idősotthonokba már karácsony környékén bejutott volna a vírus? De ha be is jutott volna, őszintén, ki kezdte volna el kongatni a vészharangot december végén - január közepén amiatt, hogy Icuka néni az otthonban tüdőgyusziban halt meg? Egyáltalán nem ritka halál az idősek között. Elvileg génszekvenálással, a mutációk feltárásával vissza lehet(ne) fejteni, hogy mikor érkezhetett hozzánk az a vírus, ami most kezdi el itthon szedni az áldozatait. De ha kiderül(ne), hogy már jóval korábban itt volt (egy talán gyengébb változata), az a kormánynak presztízsveszteség lenne, hiszen "nem védte meg a pógárokat időbe' ". Vagy talán OV pont emiatt kezdte el a felelősséget az ECDC-re tolni? :F

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    Említettem már korábban, de megint megteszem: ne pánikoljatok, mer' attó' nem pánikoltok! Megvan a megoldás a koronavírus ellen:

    :C

    [ Szerkesztve ]

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Kékes525 #23543 üzenetére

    Személyes tapasztalatból nagyon sokat tudnék a citokinviharról, mediátorfelszabadulásról (degranulációról) írni neked. Nem részletezném a dolgot nyilvános fórumon annak érzékenysége miatt. Annyit írnék csak le, hogy bár az immunrendszered működésére kevéssé vagy hatással, önmagad nem tudod célzottan irányítani a működését, viszont megfelelő étkezéssel nagymértékben tudod szabályozni azt, hogy mennyi citokint, mediátort tudjon a szervezeted termelni és tárolni. A visszacsatolás révén kihatással lehetsz az immunrendszered működésére (feltételes mód, mert néha légypiszok kerülhet a palacsintába és a szervezeted beint, de az esetek döntő hányadában működik). Emiatt alapvetően fontos lenne az, hogy amikor kiderül valakiről, hogy elkapta a vírust, ha addig még nem tette meg, azonnal álljon át hisztaminszegény diétára, vagy legalább azokat az ételeket hagyja el, amik "bedurrantják" az immunrendszert (degranulációt okoznak - TNF, IL6, hisztamin stb. felszabadulás). Hogy mik ezek az ételek? Ebben a pdf-ben 2-essel, 3-assal és leginkább az L-lel jelölt ételek Ez nem egy trendi diéta, nehéz betartani, viszont kétséget kizáróan lehet vele csökkenteni a szervezetben termelődő citokinek és mediátorok mértékét, amelyek még gyulladásos esetben is ezáltal mérsékeltebb mennyiségben tudnak jelen lenni, így kisebb galibát tudnak okozni a szervekben. Korábban azt is említettem már itt a topikban, hogy a glutén is alattomosan tudja rontani a szervezet védekezőképességét és a tüdő teljesítőképességét. Így azt is - legalábbis vírusfertőzés idejére - célszerű lenne elhagyni.

    [ Szerkesztve ]

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Kékes525 #23579 üzenetére

    Tudom, hogy nagyon felemás a doktornő megítélése szakmai körökben, nem akarok pálcát törni felette, de nem is ez a lényege az írásomnak. Nem méregtelenítésről és nem homeopátiás dolgokról írtam. Azért linkeltem Balaicza listáját, mert ez az egyetlen magyarul elérhető normális lista. Linkelhetnék külföldit is, belgyógyász orvosok által összeállítottat, de a fórumozók jó része nem biztos, hogy keni-vágja németül vagy angolul a különféle élelmiszerek elnevezéseit. Ha szakmaizni szeretnék, mástól és mást linkelnék. De ugye nem gondolod, hogy rettegő-konteógyáros PH fórumon kezdek majd el mélyrehatóan szakmaizni?

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Kékes525 #23617 üzenetére

    :R

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz ollie #23719 üzenetére

    Tessék. Egyik legjobb angol nyelvű lista.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Jablocskov #26583 üzenetére

    "Szóval a január-február hónapban köhögő, lázas embereknek sokkal valószínűbb, hogy valami más vírusfertőzésük volt."

    Csak ismételni tudom azt, amit közel egy hónapja írtam. Az ismerőseim ki lettek akkor vizsgálva. Többüknek is megmondta a háziorvosuk, hogy nem influenzások, de nem tudja igazából, hogy mi bajuk lehet. Nem állítom, hogy minden köhögő beteg koronás volt télen, vagy hogy a fél ország már átesett volna a betegségen, de hogy a hivatalosan elismert dátumnál hetekkel korábban már Magyarországon volt a vírus, afelől nincs kétségem.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Kékes525 #29582 üzenetére

    Teljes IgE szám akkor is jelzi, hogy allergiás vagy valamire, ha a specifikus IgE számok alacsonyak. Az igazi nehezítés akkor van, amikor egyértelműen allergiás tüneteket mutatsz, de minden eredményed normális, beleértve a teljes IgE számod is. Egy átlagos magyar allergológus ilyenkor széttárja a kezét, 'oszt ennyivót részéről. Egy felkészültebb viszont elküld hisztaminintolerancia vizsgálatra (lehetőleg nem a DAO szint mérésesre, hanem székletvizsgálatra).

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz RubbishBin #29831 üzenetére

    Sajnos, ha hízósejtek degranulációja miatt (amit a koronavírus is kiválthat) felszabaduló nagymennyiségű mediátor és citokin (hisztamin, IL-3, IL-6, TnF-alfa, leukotrién stb.) következtében alakul ki a fulladás és áteresztővé válnak a légjáratok falai a sejtközi folyadékok előtt, a szokásos házilagos kezelésre kiadott asztmagyógyszerek (Berodual-N, Symbicort, Spiriva Respimat stb.) nem sokat érnek, hiába szívod őket. Csak reménykedni tudsz, hogy amilyen gyorsan rádtör a roham, olyan gyorsan el is múlik. Legfeljebb utána még fél óráig úgy hörögsz, hogy death metal bandába elmehetnél frontembernek. Részvétem az ismerősöd miatt!

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Ringman #30937 üzenetére

    Ez még mindég eléggé sötétben tapogatózás az orvosok részéről. Igaz, korábbi állapotokra vonatkoznak a leírtak, remélhetőleg azóta már jobban értik a dokik a vírus működését, (utó)hatásait.
    Néhány napja beszéltem egy külföldi ismerősömmel, aki igazoltan komoly immunproblémával küzd (hízósejtaktivációs szindróma, Mast Cell Activation Syndrome, idehaza, a magyar orvosok részéről teljesen ismeretlen ez a betegség, őt USA-ban diagnosztizálták). Sok érdekességet, összefüggést elmondott, illetve rámutatott ezekre. Neki és a betegtársainak az az erős meglátása, hogy mivel - igazoltan - a Covid hízósejteket is túlhajtja és részben ez okozza a citokinvihart és hisztaminőrületet a fertőzés során, a vírus kezelésének módja is részben az MCAS-oknak előírt terápiák valamelyike lesz, valószínűleg. Ezt támasztják alá az eddig napvilágra került, hatásosnak bizonyult gyógyszeres kezelések. Amit ilyenkor alkalmaznak, azok mind-mind hízósejtes betegek esetén is használt gyógyszerek. A legújabb "felfedezés", az ivermectin is ilyen. Illetve ennek ellenkezője is igaz, amely orvosságokról időnként felröppennek a hírek, hogy nem jók Covid ellen, azok a hízósejtes betegek számára egyértelműen kerülendő gyógyszerek. Pl. aszpirin, ibuprofen stb. Persze elég sok pro- és kontra vélemény van ezekkel kapcsolatban, ezeket néha cáfolják, néha megerősítik. De miért is ekkora az ellentmondás? Egyrészt azért, mert a hízósejtek működését továbbra sem érti 100%-osan a tudomány, ami nem is csoda, hiszen rendkívül összetett a működésük (200-nál (!) is többféle vegyületet tárolnak és löknek ki a véráramba a hízósejtek...). Az MCAS immunbetegséget is csak 2007-ben fedezték fel világszinten (Magyarországra sajnos az eltelt 13 év alatt sem ért el a híre, még bno betegségszáma sincs, hiába, hogy a nemzetközi ICD listában 2016-tól szerepel, D89.4 számmal). Másrészt az MCAS-ban szenvedő páciensek esetében sincs egyértelműen bevált gyógymód. Ahány beteg, annyiféle terápiára van/lehet szükség, nincs Szent Grál. Sőt, ami gyógymód egyik MCAS-nak beválik, az a másiknak csak ront az állapotán. Az orvosoknak személyre szabottan kell összeállítaniuk azt a gyógyszerkoktélt, ami az adott beteg számára jó. Feltételezhetően, de egyelőre nem igazoltan - legalábbis hírekben még nem szerepelt - , de a ketotifen, imatinib, cromolyn, quercetin, benadryl, infliximab, lorazepam, medrol stb. vagyis a jól ismert szteroid és NSAID hízósejtstabilizátor és/vagy H1/2 receptorblokkoló gyógyszerek és összetevők a Covid terápia részei lesznek vagy lehetnek.
    Amit még az ismerősöm említett, hogyha igaz a feltételezése, illetve a betegtársai feltételezése, akkor a Covidnak még számos egyéb, ma még nyilvánosan nem elismert mellékhatásai lesznek. Ami eddig kitudódott róla (vérrögképződés miatt stroke, trombózis, vese-, tüdő-, szívkárosodás, neurológiai tünetek stb.) azok az MCAS-ok számára jól ismert mellékhatások. De várhatóan a vírusból felépültek között sok olyan ember lesz vagy lehet majd, akiknek látáskárosodása lesz (a nagymennyiségű mediátor és citokin miatt megnövekedett tartós, 20 Hgmm feletti szemnyomás okozta zöldhályog miatt évekkel később), emésztési problémákkal, szívritmuszavarral stb. fognak küzdeni. MCAS-ok között egyébként az eddigi tapasztalatok alapján nem halálosabb a vírus mint az "egészséges" emberek között. A feltételezések szerint azért, mert ezek a betegek az évek alatt már jól kitapasztalták, mivel és hogyan tudják a hízósejtjeiket lenyugtatni vagy részben féken tartani. Így a vírus okozta tombolás nem tudja annyira csúcsrajáratni a hízósejteket, amik ezáltal nem tudnak annyi citokint és mediátort a véráramba kibocsátani. Ennek a lenyugtatásnak része az a hisztaminszegény diéta is, amit hetekkel korábban már említettem itt a fórumon, hogy Covid gyanúja esetén mindenkinek érdemes lenne a fertőzés ideje alatt erre a diétára átállnia épp az említett folyamat miatt.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz t72killer #30946 üzenetére

    Tartok tőle, hogy sok eset, összefüggés sosem lesz feltárva. Mondjuk ha a fertőzés után X hónappal kiderül, hogy a korábban covidos betegnek teszem azt májkárosodása alakul ki, akkor a kezelőorvosa vissza fogja-e (vissza tudja-e) egyértelműen vezetni az okot a vírusra vagy pedig csak az adott tünetet fogja kezelni. Egyáltalán fel fog-e merülni egy nem kutató orvosban a két eset közötti lehetséges összefüggés?

    #30947 VinoRosso: nem, sajnos nem alternatívája. Segíthet az antihisztamin, de muszáj mellette hisztaminszegény diétát folytatni.

    [ Szerkesztve ]

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Kékes525 #30949 üzenetére

    Legyen igazad! De felhívnám a figyelmedet, hogy akikről én írok, azok a Covid súlyos vagy nagyon súlyos esetei, akikben a citokinvihar kialakul(t) és kórházi kezelésre szorultak. A gyógyultak kis(ebb) hányadát ők adják, az enyhébb vagy nulla tünetekkel rendelkezők ebből a szempontból nem relevánsak. Ezért ebből olyan statisztikát lehet majd kihozni, összefüggést megállapítani, amilyet a statisztika készítője szeretne.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Fotonhámozó #30943 üzenetére

    Mai hír: A koronavírus-fertőzés kezelésében alkalmazható hatóanyagot azonosítottak pécsi kutatók

    Utalnék korábbi hozzászólásomra. Az azelasztinról amit tudni érdemes: Azelastine has antihistaminic effects providing immediate relief, mast cell stabilization providing early-phase intervention, and inhibition of expression and activation of anti-inflammatory mediators which characterize the late phase of the immune reaction.

    Megint azok a fránya hízósejtek...

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Stanlee #32106 üzenetére

    Ahogy korábban is utaltam rá, az MCAS sem teljesen tisztázott még külföldön sem, "új" és igen összetett immunprobléma, egyedi terápiára van szükség sok esetben. Tehát ezen a vonalon is még sok a tisztáznivaló, viszont egyre több jel utal arra, hogy a Covid és az MCAS hatásos kezelésében egyértelmű összefüggések fedezhetők fel. De ahogy írod is, majd a később lesz ezt megerősítő vagy cáfoló konszenzus. MCAS betegek körében egyelőre nagy a remény, hogy a vírus ellen kifejlesztendő / alkalmazandó új gyógyszerek egyúttal az ő betegségükre is hatásosak (mostani gyógyszereknél hatásosabbak) lesznek.
    Európában német és osztrák orvosok a pionírok a hízósejtaktivációs szindróma témakörében, de világszinten a legjobb szakértők amerikaiak (például Dr. Lawrence Afrin). A hazai helyzetet inkább hagyjuk, az MCAS "társtüneteként" vagy inkább mellékhatásaként jelentkező hisztamin intoleranciát sok magyar orvos még mindég tagadja. Mellékszál, napokban jelent meg az első hisztamindiétás könyv magyarul, a szerző a vele készített interjúban nagyon finoman leírja az ezzel kapcsolatos mai magyar orvosi helyzetet. Én nem tudnék róluk ilyen finoman nyilatkozni... Jártam úgy, hogy súlyos anafilaxiás rohamom után voltam tüdőgyógyászaton kivizsgáláson, kezemben a Németországban csillió pénzért magánlaborban csináltatott, hisztamin intoleranciát igazoló diagnózissal, a magyar pulmonológus főorvosasszony mindezek ellenére kerek.-perec kijelentette, hogy márpedig hisztamin intolerancia nincs. Arra természetesen válaszolni nem tudott, hogy akkor mi váltotta ki esetemben a rohamot, ami majdnem elvitt.

    Parci #32107: amikor nincs más választásod, a lehetetlen is megvalósítható.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    Ma reggel kórházba kellett mennem kivizsgálásra. Maszknak Respro Techno-t használok, viszont a kórház bejáratánál az ellenőrzés során levetették velem és egy sima orvosi maszkot adtak helyette. Nem erősen tiltakoztam ellene, mert a kivizsgálás miatt amúgy is "idegállapotba' vótam", de azért megjegyeztem, hogy a Respro azért jobban szűr és főleg jobban illeszkedik az arcomra, mint a sima orvosi maszk. Az biztos, hogy aki nekem ezek után az orvosi (és egyéb hasonló) maszkok miatt panaszkodni fog, hogy nem kap benne levegőt, azt nyápic puhapöcsnek fogom venni, mert a Resprohoz képest szinte nulla légzési ellenállást fejtenek ki ezek a maszkok.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz rsf #32772 üzenetére

    Ne zavarjon, de a Respro Techno nem membrános maszk!

    [ Szerkesztve ]

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Lauda #32777 üzenetére

    :DDD Egy igazi PH-s megmondóember, jár a buksisimi

    [ Szerkesztve ]

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Parci #33417 üzenetére

    Nem kell hisztizni, dobáld magadra a keresztet, öntsd a nyakadba hektoliterszámra a szenteltvizet és minden rendben lesz! :D Látod, ezek a megvezetett lények mennyire jót buliztak most hétvégén, talán még kerítést is nyalogattak! Nemcsak egymás tarkóját a tömegben:

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz bigdady #39033 üzenetére

    Hétfő délutánra talán, keddre biztosan. Ha nem BP körüli a mintavétel, akkor egy nap, mire a központi laborba kerül. Szombaton biztosan dolgoznak, vasárnap nem tudom. De feltételezem, hogy a mostani helyzetben nem tartanak szünetet. Egyre kevesebb lehet a rendelkezésre álló teszt és egyre több a tesztelendő ember.
    Tőlem csütörtökön vettek mintát, szombatra lett eredmény (negatív). Azt mondta a mentős, hétfőn jönnek a 2. mintát levenni. Nem jöttek, sőt tegnap sem. Ma érdeklődtem, mi a helyzet. Azt mondták már nem is jönnek, negatív lett az első, tüneteim nincsenek, rendszerben látni a negatív teszt eredményét, ennyi.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz bigdady #39050 üzenetére

    A rendszeren az orvosi adatbázist értem, ügyfélkapu is onnan veszi az adatot. Megfelelő jogosultsággal rendelkező személy le tudja kérni ebből az adatbázisból az eredményt. Hívd fel azt a személyt, aki elrendelte a tesztet (háziorvos?), le kell tudnia kérni az eredményt.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Micsurin #42250 üzenetére

    Azonnal be kellene vinni a hölgyet kórházba, semmilyen kifogás nem lehet ellene orvos részéről. Hasonló panaszaim voltak szeptember legelején, kivéve hogy szagok, ízek megvoltak, nem volt hőemelkedésem, lábra tudtam állni, de mindkettő duplájára dagadt lábszártól lefelé egy éjszaka alatt. Az oxigénszaturációm 88% volt, nyugalmi pulzusom 110 körül alakult, gyakorlatilag 5 métert nem tudtam egyhuzamban megtenni, mert úgy éreztem, hogy elájulok. Nem részletezem, életveszély közeli állapotba kerültem (orvos mondta), viszont nem vettek fel kórházba két ok miatt: 1: kérdésre válaszolva 1,5 héttel korábban torokfájásom volt 2 napig, amit 2 nap száraz, majd 2 nap hurutos köhögés követett, ami azóta elmúlt. 2: nem volt PCR tesztem. A doki szerint ez akár lehet "a vírustól" is. Így kaptam 2 injekciót, gyógyszereket és hazaküldtek, de a doki a lelkemre kötötte, hogyha akár kicsit is rosszabbodik az állapotom, azonnal hívjuk a rohamkocsit. Erre szerencsére nem került sor. Másnap a körzeti orvosom megrendelte a PCR tesztet, azutáni nap kijött egy mentős levenni a mintát, két nappal később lett meg a negatív eredmény (akkorra már sokkal jobban lettem). Viszont senki nem mondta, hogy nem ehetek órákkal a teszt előtt, neten is eltérő infókat találtam róla, hogy lehet-e enni vagy sem, ha nem, akkor hány órának kell eltelnie az evés és a mintavétel között (így kb csak ~1,5 óra telt el) és a mentős a pálcikát az orromba alig dugta fel, ezért eléggé kérdőjeles, hogy mennyire volt helyes a mintavétel és pontos a teszt. A második tesztet nem végezték el, mint utólag kiderült szeptember 2. hetében erre már nem volt kapacitása a helyi mentőknek... na mindegy, a lényeg, hogy az ismerősödnek mindenképp kórházba kellene kerülnie. Inkább vigyék be feleslegesen, de a 90% alatti O2 szaturáció nem játék és ha esetleg valóban koronás, percek alatt romolhat az állapota! Ha viszont trombózisa (is) van, az szintén gyors orvosi beavatkozást igényel.

    [ Szerkesztve ]

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Micsurin #42522 üzenetére

    Mielőbbi jobbulást az ismerősödnek! Az lenne a kemény, ha kiderülne, hogy a korona miatt kapott tüdőembóliát, trombózist. Mindezt 24 évesen :(. Az, hogy pozitív teszt esetén nem lesz CT, nem meglepő, ahogy említettem, engem nagyon gyenge lábakon álló vírusgyanúval nem vettek fel a kardiológiára olyan állapotban, aminél normál esetben hezitálás nélkül bent tartottak volna megfigyelésen.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    Az antitest alapú teszt az aktív fertőzés lefutása után mennyi ideig mutatja ki azt, hogy valaki már átesett a víruson?

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Rage47 #54592 üzenetére

    Felhúzol rá kívülről egy orvosi maszkot, sehol senki nem szólhat miatta, miközben jobban védve vagy.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz azbest #54886 üzenetére

    Szakorvosi vizsgálathoz kötött gyógyszer: nem tudom máshol hogy van, nekem múlt héten kellett volna mennem tüdőgondozóba éves kontrollvizsgálatra + gyógyszerhez éves igazolást kapni. Előtte érdeklődtem telefonon, mostani helyzetben be menjek-e. Az orvos telefonon megtiltotta, vizsgálat most rizikós és felesleges (tapasztalatom alapján nincs rosszabbodás), ezért délután, elkerülve a délelőtti tömeget mentem be az igazolásért.

    [ Szerkesztve ]

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

  • Fotonhámozó

    senior tag

    válasz Csatravi #54931 üzenetére

    Csak azért írtam le, hogyha más is hasonló helyzetben lenne (hátam közepére kívántam a jelenlegi helyzetben a vizsgálatot) vagy valakinek a rokona tántoríthatatlanul ragaszkodna az orvos által előjegyzett időponthoz, akkor érdemes előtte telefonon érdeklődni, elkerülhető lehet a felesleges rizikó. Múlt héten még nem volt különleges jogrend, igazolást is nem meghosszabbítással, hanem normál ügyrend szerint teljes évre kaptam.

    A farkas imádott olvasni, zabálta a könyveket. Ezért ette meg a nagy i-t és a piros k-t.

Új hozzászólás Aktív témák