ATi Radeon2 és ATi útiterv

Hirdetés

A hír azért nem meglepő, mert mindig cég ezt csinálja. Most épp az S3-VIA közös vállalat is, ők is úgy látják, hogy az év végére mindenkit elpáholnak. A cégek jelenlegi helyzete alapján persze az ATi ilyen irányú ígérgetéseinek talán több hitelt lehet adni. Kiderül. Az az egy biztos, hogy az nVidia nem fog (sokat) késni a GeForce3 Ultra verziójával, tehát ellenfél lesz. Lássuk, hogy az ATi hogy szeretné:

R200 (Radeon2)

  • R200 - 4 pixel pipeline, 250MHz core, 0.15 mikron, DX8.1 támogatás, HydraVision dual képernyő kezelés. (A 4X AGP Bridge lehetővé teszi a két chipes implementációt (Radeon2 MAXX)) - a próbagyártás májusban, a tömeggyártás szeptemberben indul
  • RV200 - 2 pixel pipeline, 250MHz core, 0.15 mikron, HydraVision - május/szeptember úgyszintén.


R300
  • R300 - 8 (!!!) pixel pipeline, 300MHz+ core, 0.15 micron, DX9 támogatás, HydraVision - idén augusztusban indul a próbagyártás (ezt nem hisszük).
  • RL300 - 4 pixel pipeline, 0.15 mikron, DX9 támogatás, HydraVision támogatás - az év legvégén kezdődik a próbagyártás
  • RV300 - 4 pixel pipeline, 300MHz core, 0.15 mikron, DX9 támogatás, HydraVision - szintén az év végén indul.


Jól látható, hogy a low-end modellek (RV széria) mindössze abban különböznek a nagyobb testvéreiktől, hogy hiányzik a pixel pipeline-ok fele. Ez természetesen kevesebb felhasznált tranzisztorral, jobb lapkakihozatallal és alacsonyabb költségekkel jár együtt (mind az ATi-nak, mind a vásárlónak). Ami viszont nyugtalanító, hogy a DirectX 8.1+ támogatás nincs felsorolva ezeknél a chipeknél, ami azt jelenti - ha ez igaz -, hogy nem egy teljesen programozható megoldással állunk szemben (aka pixel és vertex shaderek). Ezt szintén nem tartjuk valószínűnek, miért csinálna az ATi külön T&L egységet a low-end kártyáknak?

Az R300-asról korábban azt rebesgették, hogy embedded memóriát (eDRAM) fog tartalmazni, de figyelembevéve a 8 pixel pipeline-t ezt jó eséllyel el lehet vetni, hiszen irdatlan méretű chipet kapnánk.

Szimpatikus viszont, hogy az ATi elsőként kínál majd két képernyős megjelenítést a high-end kártyákon. Őszintén szólva felháborítónak tartom, hogy egy 110k+ árú GeForce3-ra képtelen az nVidia rátenni, amit a 20kHUF-os MX-re képes (persze, tudjuk: "nincs elég hely" a grafikus chipben...).

Szintén fincsin hangzik a két chipes Radeon2 MAXX. Az ATi nemrég licencelte a HyperTransport technológiát az AMD-től, ami utalhat erre, bár szerintünk inkább az ATi tervbe vett chipsetjeihez kell.

Azóta történt