SLI vs. CrossFire – kétszer 16 sávon

Asus A8N32-SLI Deluxe

Asus A8N32-SLI Deluxe specifikációk:

 

Alaplap Asus A8N32-SLI Deluxe
Processzortámogatás AMD Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Athlon 64 és AMD Sempron processzorok
Foglalat típusa Socket 939
Lapkakészlet NVIDIA nForce4 SLI X16
Memória 4 DIMM / maximum 4 GB DDR400 / DDR333 / DDR266
Kétcsatornás memóriavezérlő
Bővítőfoglalatok 2 PCI Express x16
1 PCI Express x4
3 PCI
Parallel ATA / RAID 2 Ultra ATA 133/100/66/33 – nForce4
Serial ATA / RAID 4 SATA II csatlakozó (RAID 0, 1, 0+1, 5 és JBOD) – nForce4
2 SATA II csatlakozó (RAID 0, 1) – Silicon Image 3132
Integrált audio Nyolccsatornás Realtek ALC850 hangkodek – SPDIF kimenet
Integrált hálózati vezérlő NVIDIA nForce4 Gigabit Ethernet
Marvell 88E8053 PCIe Gigabit Ethernet
FireWire (IEEE 1394) 2 port kivezetése az alaplapon – TI TSB43AB22A
USB 2.0/1.1 4 port a hátlapon, 2 port kivezetéssel
BIOS AMI BIOS
Beállítható buszsebesség 200-500 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Beállítható szorzók 4x-től a processzor alapbeállításáig 0,5-ös lépésekben
Állítható PCIe sebesség 100-200 MHz között 1 MHz-es lépésekben fixálható
Beállítható feszültségek - CPU: 1,000 és 1,5625 V között 0,0125 V-os lépésekben
és ehhez hozzá lehet adni maximum 0,2 V-ot 0,1 V-os lépésekben (max. 1,7625 V)
- RAM: 2,60 V és 3,20 V között 0,05 V-os lépésekben
- HT / NB / SB Vcore Over-voltage: Be vagy kikapcsolható
- K8 to NB Frequency: 1x és 8x között 1-enként
- SB to NB Frequency: 1x és 8x között 1-enként
- Memória órajele: 100, 133, 166, 183, 200, 216, 233, 250 MHz
Cool'n'Quiet Támogatott
Méretek ATX, 305 x 245 mm
Gyártó honlapja
Termék leírása
- Asus
- Asus A8N32-SLI Deluxe
Bruttó kiskereskedelmi ár kb. 57 000 forint


Asus A8N32-SLI Deluxe tálalva [+]

Az Asus A8N32-SLI Deluxe az egyik legjobb Athlon 64-eket fogadó Asus alaplap jelenleg (a másikról később). Mindenféle csicsát nélkülöző, tetszetős, stílusos dobozban kaptuk kézhez, melyben az Asus alaplapoknál megszokott mennyiségű kelléket találtunk. Az alaplap mellé kapunk egy többnyelvű, igen részletes felhasználói útmutatót, egy WinDVD DVD-lejátszót, egy meghajtóprogramokat tartalmazó CD-t, hat darab SATA-kábelt, három darab SATA tápkábel-elosztót, egy-egy floppy-és IDE-kábelt, egy hátoldali takarólemezt, egy gameportot és két USB portot, egy soros portot és egy FireWire portokat tartalmazó hátoldali kivezetést, illetve egy hajlékony SLI-összekötő hidat.


Asus A8N32-SLI Deluxe [+]

Az A8N32-SLI Deluxe az Asus premium kategóriás alaplapjainál megszokott fekete nyákra épül, felépítése igen hasonlatos a P5WD2 Premiuméra. A négy memóriafoglalat összesen 4 GB DDR400-as memóriát fogad, a memóriák mellett található a floppy- és az egyik IDE-csatlakozó, illetve a 24 tűs tápcsatlakozó. Az alsó Parallel ATA port 90 fokkal ki lett forgatva, így az IDE-kábel elvezetése könnyebbé válik. PCIe x16 foglalatból kettő van, közöttük-mellettük 3 PCI foglalat található, ami elsőre elégnek tűnhet, azonban ha két videokártyát használunk, akkor csak egy marad használható, sőt, ha duplaszlotos videokártyánk van, akkor egy sem marad szabadon (már ha közvetlenül a videokártya alá nem teszünk kártyát). Ez a probléma a manapság megjelenő alaplapokra már jellemző és a PCI-os kártyák visszaszorulásán kívül semmi sem segíthet rajta. SATA-portokból egy négyes gócot találunk az alaplap alján (a szokásos helyen) és még egyet a felső PCIe x16 foglalat felett. Érdekes az elhelyezés, amire azért volt szükség, mert az itt található SATA-vezérlő másik portja a hátoldalra lett kivezetve, a többi port (USB, audio stb.) mellé. Az alaplapon könnyen kiszúrható a chipset, hiszen egy összefüggő „dual-heatpipe” hűti a két chipet, mely a processzorfoglalat mellett egy rézbordázatban végződik (Stack Cool 2), ami kiválóan képes leadni a hőt. A CPU-foglalat fölött is található egy passzív hűtőborda, de ez már csak alumíniumból készült. Érdemes még megemlíteni a nyolcfázisú processzor-feszültségregulátort, ami elősegíti a feszülségek stabilabb leadását, és meghosszabbítja az alaplapon található alkatrészek időtállóságát, hiszen ezáltal kevésbé melegszenek.

Az A8N32-SLI Deluxe esetében a gyártó úgy gondolta, hogy a soros portokra már nincs, vagy csak ritkán van szükség, így a hátpanelen ezek már nem szerepelnek (de kivezethetőek). Ennek megfelelően itt egy-egy PS2-portot találunk a billentyűzet és az egér számára, illetve négy USB portot, hat audioportot, két SPDIF kimenetet (koax és optikai), két Ethernet-aljzatot és egy SATA-portot tartalmaz ez a részleg.


Dual-heatpipe [+]


Heatpipe-hűtő [+]

Essen még szó a dual-heatpipe megoldásról, mely négy részletből tevődik össze. Egy-egy hűtőborda található az északi és a déli hídon, illetve egy borda található a processzorfoglalat melletti mosfeteken, és ez a három borda egy hővezető csővel van összekötve. Tapasztalataink szerint ez a passzív kombináció a mindennapos használat során bőven elegendőnek bizonyul, még egy kevésbé szellőző házban sem tapasztaltunk lefagyásokat, de természetes, hogy a hűtőbordák igen szépen felmelegedtek. Mivel az Asus is sejthette, hogy ez a megoldás nem lesz a túlhajtók kedvence, ezért a fentebb felsorolt kellékeken kívül az alaplap mellé csomagolt egy hűtőbordára szerelhető (felpattintható) ventilátort, mellyel valamilyen szinten hűthető ez a rendszer. A ventilátort bármilyen irányba felrakhatjuk, akár a CPU-foglalat feletti hűtőbordára is, bár arra nincs sok értelme. Csodát ne várjunk, a légkavaró beindítása után néhány fokot csökken a hűtőbordák hőmérséklete, és hát ki tudja, lehet, hogy ez a plusz pár fok gátolt volna meg minket egy új csúcs felállításában.

BIOS


POST logo / Integrated peripherials / HW Monitor / CPU Config


Freq/voltage / Advanced Chipset / Memory config / Advanced memory config

Az alaplap bekapcsolása után egy post-logóval köszönt minket. Az A8N32-SLI Deluxe BIOS-a minden szempontból minden igényt kielégít, tuningos szemmel is. A menürendszer AWARD BIOS-hoz szokottak számára kicsit nehézkes, könnyen eltévedhetünk benne, de végülis a rendezettségre nem lehet panasz. Asus alaplapoknál megszokott a Q-Fan jelenléte, mellyel a processzor ventilátorának sebessége szabályozható a hőmérséklettől függően. A memóriabeállítások sokasága kissé szokatlan egy Asus laptól, már-már megközelíti a DFI szintjét. A CPU-NB és az NB-SB HyperTransport órajelét külön állítgathatjuk, a HyperTransport szélességét (8 vagy 16 bit le/fel) szintén, gyakorlatilag minden szükségeset beállíthatunk. A tuningrészleg is kellően kidolgozott, talán a processzor feszültségének 1,7625 V-os maximuma (A64 X2 esetén) lehet kevés egy igazán hardcore tuningos számára.

Tuningpróbálkozásaink során kiderült, hogy a HyperTransport órajele nem igazán hajlandó 1 GHz fölé menni, 3x-os szorzóval 340 MHz-et értünk el, ez volt a maximum.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés