Samsung B6000 kontra C6000 LCD TV teszt

Kezelés és extrák

Kezelés, vezérlés, irányítás

Bekapcsolás után mindkét modell heveny kérdezősködésbe fog. Megtudakolják, hogy milyen körülmények között (otthon/üzleti) szeretnénk használni a tévét, majd rátérnek a csatornahangolásra. Kiválaszthatjuk, hogy digitális vagy analóg forrásokat keressen, majd ezután automatikusan elindul a keresés. Viszonylag rövid idő alatt végez is ezzel, az ember bedob egy kávét, és már el is merülhet a tévéadások által kínált audiovizuális orgiában.

A menürendszer apróbb eltérésektől eltekintve mindkét modell esetében ugyanolyan. A korábbi Samsung modelleknél már megszokott megoldásról van szó, amit biztosan lelkesen üdvözölnek mindazok, akiknél már korábban is a vállalat által gyártott tévék valamelyike pihent a nagyszobában. Logikus a menüpontok elrendezése, így rövidebb idő alatt azok is beletanulhatnak, akik korábban más szisztémát szoktak meg. Gyakorlatilag minden paraméter elérhető általában két, de maximum három lépcsőből, szóval eltévedni nem nagyon lehet. Szerencsére ez esetben nem hagyták ki a központi menüt, ahonnan minden beállítás elérhető. Az viszont zavaró lehet, hogy néhány menüpont ugyan látható, de a felhasználónak nincs módja azokat módosítani, ha az adott beállítás esetén az nem változtatható. Tehát, ha például a hangzásmódok közül kiválasztjuk a Film névre hallgatót, ami neve alapján utal arra, hogy milyen jellegű tartalmakhoz optimalizálták, akkor a hangszíneken nem alakíthatunk, mert a tévé ezt egész egyszerűen nem teszi lehetővé.

A távirányítók között azonban már óriási a különbség. Markáns eltérés figyelhető meg, ami nyilván a dizájnkoncepciók közötti váltással magyarázható, ám ez alapvetően csak a külcsínre, illetve a gombok elhelyezésére vonatkozik. A B6000 távirányítója egészen egyedien néz ki, látszik, hogy komoly energiát öltek a formatervezésbe ezen a téren is. A tévé kávájával megegyező, fényes fekete borítás ugyan kimondottan elegánsan fest, ám az ujjlenyomatok sajnos megmaradnak rajta, ahogyan a készülék keretén is. Csakhogy amíg azt az ember nem tapogatja mindennap, addig ezt a távkapcsolóról nyilván nem mondhatjuk el. Valószínűleg ez is közrejátszott abban, hogy az idei modell esetében ezt lecserélték a kétségtelenül puritánabb, ám hasznosabb matt anyagra.


A B6000 és a C6000 távirányítója

Mindkét eszköz esetében bekapcsolható a gombok háttérvilágítása, amely remek, bár korántsem egyedi ötlet. A gombok elhelyezésében sincs nagy különbség, egyedül a menü kurzorgombjait változtatták meg az újabb típus esetében. Viszont megmaradt szerencsére az egyes fontosabb menüpontok külön gombokkal történő elérése, ami tovább egyszerűsíti a kezelést. Abszolút pozitívumként értékeltük a tévék igen gyors reakcóidejét, tényleg villámgyorsan váltanak csatornát, illetve ugrálnak az egyes menüpontok között, megkímélve ezzel a felhasználó idegeit.

A képarányok közül a kötelező 16:9 és a 4:3 természetesen alap, ezenkívül megkérhetjük a tévét, hogy automatikusan húzza szét a képet, ha arra következtet a jelekben található információk alapján, hogy ez eredményezi a leginkább jó képet. Legtöbbször sikerül is eltalálnia, hogy éppen mire lenne szükség, sok panasz erre a plusz szolgáltatásra nem lehet. Ezenkívül két fokozatban nagyíthatjuk is a képet, ez értelemszerűen egyes részletek eltűnésével jár, de mégis hasznos lehet ez a funkció például azoknak, akiknek megromlott a látása.

Anynet+ és All share

A tévék képesek az Anynet+, a DLNA tanúsítványt megkapó C6000 pedig még az All share névre hallgató funkció kezelésére. Az első azt takarja, hogy minden más ilyen jelölésű termékkel képesek kapcsolatot létesíteni, és azok ugyanúgy vezérelhetőek a televízió saját távirányítójáról. Az Anynet+ kifejlesztése a Samsung nevéhez fűződik, és nagyjából úgy működik, mint a Panasonic esetében a Viera Link funkció. Az Allshare egítségével olyan eszközöket, leginkább telefonokat lehet a készülékhez vezeték nélkül csatlakoztatni, amelyek kompatiblisek ezzel a rendszerrel. Így képes megjeleníteni a tévé SMS-eket, jelzi, ha hívják a felhasználót, naptárbejegyzéseket is kijelezhet, sőt módot ad külső adathordozóról származó multimédiás tartalmak lejátszására is. Egy újabb plusz, ha van olyan Samsung telefonunk, amely támogatja a Screen Share funkciót, akkor azt távirányítóként használva vezérelhetjük a tévét. Apróbb szépséghiba, hogy egyetlen olyan eszközzel sem rendelkeztünk, amelyekkel ezeket kipróbálhattuk volna, úgyhogy itt kénytelenek voltunk elhinni a gyártónak, hogy minden szép és jó.

Található az idei modellen egy Ethernet csatlakozó, gondoltunk, hogy majd lesz valami manapság divatos webes tartalom is, de ilyesminek nyomát sem leltük. Ez egyelőre csak arra jó, hogy a firmware-frissítést ezen keresztül végezzük.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés