NVIDIA nForce2-es alaplapok tesztje

Aopen AK79D-400 Max

Az AK79D-400 Max az Aopen nForce2 chipkészletre épülő népes családjának legfelszereltebb tagja.

Az alaplap fekete nyákra épül, melyen a három memóriafoglalat közül kettő kékkel lett megjelölve, utalva a kétcsatornás működés mikéntjére. Ezenkívül az IDE-csatlakozók sárga színnel különülnek el a többi alkatrésztől, a barna AGP foglalat alatt öt PCI bővítőhelyet találhatunk, illetve egy ACR portot. Ezen keresztül külön készített modemet vagy hálózati kártyát csatlakoztathatunk a számítógéphez. A tápcsatlakozó olyan helyre került, ahol a tápkábel nem zavarja egyik eszközünket sem a levegőáramlásban. Az alaplap méretei 304x244 mm.

A processzorfoglalathoz a chipset felől közel került néhány kondenzátor, amelyek egy nagyobb hűtőborda felszerelésénél bosszúságokat okozhatnak, azonban ezen kívül nincs semmilyen alkatrész a közelben. A foglalat körül megtalálható a négy lyuk is, amelyek jól jönnek, ha vízhűtést vagy komolyabb léghűtést tervezünk használni.

A chipseten egy jókora hűtőborda kapott helyet, amelyen nincs ventilátor, tehát nincs plusz zajforrás. A borda lefogatása érdekes módon a Pentium 4 chipseteknél látott módon történik.

Az AGP foglalathoz nagyon közel került egy kondenzátor, amely a videokártya ki-berakosgatásánál gondot okozhat. Ezen felül memóriafoglalatok is egy szinten vannak az AGP porttal, tehát memóriáinkat a videokártya előtt helyezzük az alaplapba.


Az 5.1 csatornás hangzásért a Realtek ALC650 a felelős.


A hálózatot a Realtek RTL8201BL chip szolgáltatja, amely az NVIDIA 10/100-as külső vezérlőjeként funkcionál.


Az Aopen egy SATA+PATA RAID-vezérlőt is épített az alaplapjára, amely a Promise PDC20375 chip.


A déli hídra is került egy passzív hűtőborda.


Az Aopennél szokásos DIE-HARD BIOS, amely a hibás BIOS-frissítés hatására lép életbe.

A hátlapon megtalálható egy-egy PS2 port a billentyűzet és az egér számára, négy USB 2.0 port, egy-egy soros és párhuzamos port, egy RJ-45 csatlakozó, és három audió port (Audio In/Out/Microfon).

Az Aopen nem szokott fukarkodni a körítéssel: az alaplap mellé kapunk egy használati útmutatót, egy driver CD-t, egy Norton Antivirus 2003 CD-t, egy SATA-driver floppylemezt, két IDE- és egy floppykábelt, egy SATA adatkábelt, egy hátlapi panelt, illetve három hátlapi kivezetést is, amelyeken megtalálható két USB 2.0 port, két Firewire port, egy Gameport, illetve az SP/DIF ki-bemenetek.

BIOS és tuning

Az AOpen AK79D-400 Max a Phoenix Award BIOS-ra épül, tuninglehetőségei az elitek mezőnyébe emeli a lapot.


AGP / FSB / SZORZÓ


VCORE / VDDR / VAGP / VCHIPSET
Katt a képekre a nagyításért!

Az FSB 100 és 255 MHz-es intervallumban, a szorzó 5x és 23x között, a processzormag feszültsége 1,1 V és 1,85 V között, a memória feszültsége 2,5 V és 2,8 V között, az AGP feszültsége 1,5 V és 1,65 V között, míg a chipset feszültsége 1,4 V és 1,7 V között állítható.

Látva a tuningopciókat, azonnal magas elvásárásokat támaszottunk az Aopen lapja elé az FSB emelgetésekor, azonban nem volt hajlandó a stabil működésre 216 MHz felett, és ez bizony kicsit meglepő, mert egy igencsak tuningbarát alaplappal van dolgunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés