NVIDIA nForce2-es alaplapok tesztje

Albatron KX18D Pro II

Az Albatron KX18D Pro II egy zöldeskék dobozban szunnyad.

Az alaplap kék nyákra épül, három memóriafoglalatot találunk rajta, amelyek közül kettő zöld színnel van kiemelve, utalva a kétcsatornás működés mikéntjére. Ezen felül hat PCI foglalatot és egy szintén kék AGP foglalatot találunk rajta, illetve az egyik IDE-csatlakozó (a Master) piros színnel lett kiemelve. A tápcsatlakozó helye szintén nem túl szerencsés (lásd Abit NF7-S), itt azonban nem találjuk meg a +12V-os tápcsatit. Az alaplap mérete 305x244 mm.

A processzorfoglalat környékén nincs zavaró tényező, tehát a hűtés feltétele a processzorra akadálymentes, bár két kondenzátor a tápcsatlakozó felől kicsit talán közel került hozzá, így egy nagyobb hűtőborda feltétele esetén lehet, hogy érintkezni fognak az alkatrészek. Az Albatron sajnos lehagyta a négy lyukat erről az alaplapról.

A northbridge aktív hűtést kapott, ám a hűtőborda nem annyira kicsi, mint amit az Abiton láthattunk, ezért a ventilátor nem forog olyan nagy fordulaton, tehát halkabb annál.

Az AGP foglalat közelében a bütykölés közben nincsenek zavaró kondenzátorok, azonban javasolt, hogy a memóriákat a videokártya előtt helyezzük az alaplapba.

A SoundStorm hangzást itt is az ALC650 hatcsatornás hangkódek biztosítja az MCP-T-n keresztül.

Az alaplapon nem találunk hálózati vezérlőchipet, ugyanis a KX18D Pro II az MCP-T által felkínált NVIDIA MAC 10/100-as vezérlőt használja.


A SATA RAID-et a Silicon Image Sil3112 biztosítja, hasonlóan az Abit lapjához.

A Gigabyte és az Aopen után már az Albatron is törekszik a biztonságra, ezért két BIOS IC található az alaplapon (BIOS Mirror), amelyek közül az egyik a tükörképe a másodiknak, persze nem akkor, amikor az egyik meghalt.

A lapon találhatunk egy DIP-kapcsolósort, amelynek szerencsére nincs köze a tuninghoz. Ezekkel a kapcsolókkal a SATA-t, a Mirror BIOS-t kapcsolhatjuk ki és be, illetve a Voice Genie nyelvét állíthatjuk be. A Voice Genie a szokásos, hibák esetére kitalált sípolások helyett van: ha valamelyik hardverkomponens meghibásodik, akkor az alaplap a hangszórón keresztül "elmondja a problémáját".

A hátlapon megtalálható egy-egy PS2 port a billentyűzet és az egér számára, egy-egy soros és párhuzamos port, két USB 2.0 port, egy RJ-45 csatlakozó, illetve a szabványos hangkimenetek meg a gameport.

A mellékelt kellékek között szerepel egy-egy felhasználói kézikönyv az alaplaphoz és az SATA-hoz, egy driver CD, két IDE- és egy floppykábel, egy SATA-kábel és a hozzávaló tápkábel, illetve egy hátlapi kivezetés két Firewire porttal, mégegy négy USB 2.0 porttal, illetve egy SP/DIF in/out kivezetést.

BIOS és tuning

A KX18D Pro II is a Phoenix Award BIOS-ra épül, és az Albatront ismerve nem kell csalódnunk a túlhajtást segítő beállításokat illetően.


FSB / SZORZÓ / VCORE


VDDR / VAGP / VCHIPSET
Katt a képekre a nagyításért!

Az FSB 100 és 300 MHz-es intervallumban, a szorzó 5x és 24x között, a processzormag feszültsége 1,1 V és 1,9 V között, a memória feszültsége 2,7 V és 3 V között, az AGP feszültsége 1,5 V és 1,8 V között míg a chipset feszültsége 1,6 V és 1,9 V (!) között állítható.

A tuningbeállítások a processzornak adható feszültségen kívül még az Abit NF7-S-nél is jobbak, főleg a chipsetnek adható 1,9 V az, ami nagyon jól jön az FSB-emelésnél. Nemhiába, a KX18D Pro II-vel stabil 236 MHz-es FSB-t tudtunk elérni, ami kitűnő eredmény, hasonlóan az Abitéhoz. Különös, de az Abitból kisebb chipsetfeszültséggel is picit többet tudtunk kisajtolni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés