Netbook a notebook ellen

Megjelenítés, bevitel

Kijelzőméretben két tesztalanyunk nagyon közel áll egymáshoz. Felbontásuk egyaránt 1366x768 pixel, szóval egészen jól használható. Fényerejük a LED-es háttérvilágításnak köszönhetően egyenletesen erős volt, de a TN+film technológia hátrányait magán viselte az Eee PC 1215N és a Satellite T210 is. Szemből nézve mindkettőnek szépek – a Toshibának valamivel szebbek – voltak a színei, de meredek szögekből torzultak – a Toshibánál kevésbé.


Asus Eee PC 1215N - Toshiba Satellite T210

Megvizsgáltuk a két kis monitor színhelyességét. A dupla VGA-s Eee PC esetében az Intel grafikus maggal végeztük a kalibrálást. Ehhez a GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorát (koloriméterét) és a LaCie Blue Eye Pro szoftverét használtuk. A berendezés azt vizsgálja, hogy a monitoron megjelenő árnyalatok milyen mértékben térnek el a referenciától. Ezt az eltérést deltaE értékben adjuk meg. Egy deltaE a minimális, szabad szemmel látható eltérés. Ha átlagban ennél kisebb értéket kapunk a kalibrálásra, akkor a színhűség szinte tökéletes. Három deltaE értéknél a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól.


Asus Eee PC 1215N - Toshiba Satellite T210

Annak ellenére, hogy ránézésre a Toshiba színei tűntek jobbnak, a műszer azt mutatta, hogy beállítás előtt és után is az Asus a pontosabb. Közös volt a két laptopnál, hogy a sötétszürke, vörös és sárga árnyalat maradt legtávolabb az optimálistól. Az Eee PC 1215N Intel grafikus magjához való színprofil innen tölthető le, maximális fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat. A Toshiba Satellite T210 színprofilja innen tölthető le, és szintén maximális fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.



Asus Eee PC 1215N - Toshiba Satellite T210

További méréseinkkel arra jutottunk, hogy a Toshiba paneljének valamivel egyenletesebb a fénye, de az Asusnak is csak a felső része gyengélkedett. Vagy éppenséggel a közepe volt túl erős, 195 cd/m²-es maximális fényereje ugyanis lekörözte a Toshiba 176 cd/m²-ét. Mondjuk kis LED-es paneleknél egyik érték sem számít kiemelkedően magasnak. Az Eee PC esetében valamivel 300:1 fölötti, a Satellite T210-nél viszont a túl világos fekete miatt picivel 200:1 alatti kontrasztarányt kaptunk. Az Asusnál a fényerő és kontrasztarány párosa többnyire sikerrel semlegesítette a kijelző fényes felületét, a Toshibánál viszont világos környezetben gondok voltak.

Általános tapasztalatunk, hogy a szigetes billentyűzetek nem rendelkeznek olyan hosszú lenyomási úttal, mint a hagyományos megoldásúak. Amúgy is kicsi tesztalanyunknál ez a probléma hatványozott volt. Az Eee PC 1215N-nél a kivitelezés szép, mert a gombok a borítás réseink kukucskálnak ki. Igaz, hogy ez a lap fényes, minden bizonnyal hamar meglátszik majd rajta a szennyeződés, de legalább meggátolja, hogy a billentyűk alá szennyeződés jusson. A gombok nyomásútjának hossza a helyzethez képest rendben volt, de a magas, kemény nyomáspontot eléggé zavarónak találtuk. Szintén kellemetlen volt, hogy talán éppen emiatt minden leütés hatása érezhető volt a billentyűzet többi részén. Ha balra nyomtunk le egy gombot, akkor még az Enter is egy picit visszaütött és fordítva.

Elrendezés kapcsán nem sok kifogásolnivalónk volt az Eee PC-nél. Igaz, nem a magyar kiosztású billentyűzet járt nálunk, de a majd 30 centiméteres szélességet jól kihasználó klaviatúrán minden a helyén volt. Az Entertől jobbra húzódó oszlopban jól elérhető volt a Home, End, Page Up és Page Down, fölöttük pedig Insertet is találtunk a Delete mellett. Korrekt méretűek voltak a kurzormozgatók is.

Éppen ellentétes tapasztalataink voltak a Toshiba Satellite T210 billentyűzetével. Itt a nyomásút különösen rövid volt, viszont a kellemesen – de nem túlzottan – puha nyomáspont és a stabil alapzat miatt egészen jól esett rajta a gépelés. Itt is volt szennyeződéstől védő keret a gombok körül, de azok egy külön panelen ültek, nagyon laposak voltak.

Szokása a Toshibának, hogy érdekes elrendezést használ klaviatúráin. Jellemző rá, hogy a kurzormozgatók mellé külön Page Up és Page Down gomb kerül, ezeket a Satellite T210-en is megtaláltuk. Kár, hogy a magyar kiosztás nulláját a szóköz bal szélére tették. Az is kár, hogy jó egy centimétert elvesztegettek a gép amúgy sem nagy szélességéből, így picike Tabot kaptunk, és az Enter melletti, magyar ékezetes karaktereket tartalmazó gombok is szűkek lettek. Dicséretes, hogy a Delete és Insert mellé került Home és End, de sajnos a felső sor gombjai nagyon aprók. Szintén kicsik a kurzormozgató, de jól elkülönülnek a többi gombtól, így méretük nem volt zavaró használatuk közben. Összességében fura módon a Satellite T210 klaviatúrája egy fokkal jobbnak tűnt az Eee PC 1215N megoldásánál. Rendezetlenebb látszatot kelt, de stabilabb és puhább nála.


Asus Eee PC 1215N - Toshiba Satellite T210

Tapipadban is eléggé különböző volt a két masina. Az Eee PC 1215N-nek egy méretes, selymes tapintású megoldása volt, a Satellite T210 viszont egy finoman érdesített, meglehetősen elnyújtott darabot kapott. Azt vártuk, hogy a netbooké rövid idő után sikamlóssá válik a felhordott szennyeződés miatt, de nem így történt. Végig kellemes volt használni, legalább olyan jól reagált, mint a notebooké, melyre egy rossz szavunk sem lehetett. Mindkét gépbél eléggé nyersen járó gombokat tettek alá.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés