Netbook a notebook ellen

Hirdetés

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Azt már láttuk, hogy teljesítményben a kétmagos Atom meg tudja szorongatni a kis Lynnfield magos processzort, de vajon mi a helyzet melegedéssel és fogyasztással? Különösen fontos kérdés ez most, két kisméretű gépnél, melyekben kevesebb hely áll rendelkezésre a hűtés számára, illetve gyakrabb az ölben használat, ergo alul sem melegedhet túl a gépház. Nyugalmi állapotban az Eee PC 1215N-re a megdöbbentően csendes és hűs bizonyult a legjobb definíciónak. Huszonnégy Celsius-fokos tesztkörnyezetünkben felső része még a 30-as értéket sem érte el, de alján sem mértünk 35-öt. Mindenközben a merevlemez enyhe motorhangja volt az egyetlen zaj.

Megterhelve a dupla Atomot szinte semmi sem változott. A CPU hőmérséklete 53-ról 55 °C-ra emelkedett, de hangot továbbra sem hallottunk. Arra egészen a nyolcadik percig kellett várni, amikor a központi egység elérte a 60 °C-ot. Ekkor még mindig 20 dB alatt jártunk. Innentől félórás tesztünk végéig már csak annyi változott, hogy a CPU két fokot melegedett. Hasonló csendet még egymagos Atom mellett is ritkán tapasztaltunk netbooknál. A felület sem melegedett számottevően. Felül alig jutottunk 30 °C fölé, alul azért sikerült belekarcolni a negyvenbe. A kis gép merevlemeze is 40 °C-ig melegedett, ami nagyon rendben van.

Lényegében azt mondhatjuk, hogy a kis Toshiba Satellite T210 notebook ott folytatta, ahol az Asus nagy netbookja abbahagyta. Felső része nyugalmi állapotban a 35, alja a 40 fokot közelítette, miközben hűtése a szinte hangtalanság és a 20 dB-es, szint között váltogatott, ami éppen a váltások miatt volt zavaró.

Terhelve a pöttöm Pentium (reméljük legalább egy olvasó mosolyogva nyugtázza ezeken az alkalmi alliterációkat... próbálunk hangulatot csinálni, na!) elég alacsony, 41 °C-os hőmérséklete csak öt fokkal emelkedett, a gép hangja pedig beállt 20 dB-re, ami így váltások nélkül már sokkal kellemesebbnek tűnt. Örömünk sajnos nem tartott sokáig, már az első perc végén elérte a processzor az 50 °C-ot, és ekkor négy decibelt hangosodott a hűtés. Terhelési tesztünk tizedik percében, 55 °C-os CPU hőmérsékletnél jött a vélhetőleg maximális, 29 dB-es szint, ami az Eee PC-hez képest már ordítónak tűnt, igaz hasonló kis gépeknél nem ritka. Fél óra intenzív terhelés alatt a Satellite T210 billentyűzetes része majdnem 40 °C-ig, aljának hűtős része pedig közel 50 °C-ig melegedett. A gép hőeloszlása is zavaróan egyenetlen volt a két oldal között. Cserébe adataink nagyon jól érezték magukat, a winchester csak 39 °C-ig melegedett.

Hasonló kaliberű akkumulátorral szerelték a két dögöt, így hát ezen a téren is közvetlenül összevethető az Intel Atom családjának csúcsa a Arrandale család aljával. A Toshiba Satellite T210 61 Wh-s telepe nyugalmi állapotban (maximális energiatakarékosság, kikapcsolt Wi-Fi, egy szövegállomány görgetése) nagyszerű, nyolc órás időt futott. Ezzel a nettopokba szánt, ezért órajelét üresjáratban sem csökkentő Eee PC 1215N nem tudta felvenni a versenyt. A nyolc százalékkal kisebb akkumulátorával elért közel hat és fél órás teljesítménye azért nem nevezhető rossznak. Bekapcsolt NVIDIA grafikus maggal is elment majdnem hat órát.

Változott a helyzet, amikor videózásba kezdtünk. A szövegfájlt ekkor egy HD videófilm váltotta. A netbook integrált grafikus magjával majdnem öt órán át szórakozhattunk. Győzelme viszont vitatható, ugyanis az Atom mellé tokozott, vérszegény grafikus mag nem segít be a kódolásnál, a processzor takarékos módban pedig legfeljebb 720p felbontású HD anyagokkal birkózik meg. Full HD-ben tehát ismét a kis Toshiba nyert. Közel négy és fél órás idejével úgy 20 percet vert az NVIDIA IGP-t használó Eee PC-re. Meg kell viszont jegyezni, hogy a képminőségben itt az NVIDIA a nyerő. Persze, ez a kis laptopok kis kijelzőjén nem igazán látszik, csak valami jó minőségű tévén, monitoron.

Teljes terhelésnél ismét vitatható a netbook győzelme. Az Eee PC 1215N nyert három és fél órával. Csakhogy a Satellite T210 alig több mint fél órával (15%-kal) maradt le mögötte, miközben általános teljesítménye azért magasabb. Szóval egy akkutöltéssel rendszerint több feladatot tud elvégezni mint a netbook, hacsak nem kapcsoljuk be az Eee PC-ben lapító kis GeForce-ot, és használjuk kis a CUDA képességeit. Az Eee PC 1215N így is kibírja több mint két és fél óráig, viszont számolásban többszörösen lekörözheti az Intel CPU-ját.

Wattokra átszámolva az akkumulátor kapacitását és üzemidőket arra jutottunk, hogy nyugalmi állapotban a Toshiba Satellite T210 csupán 7,6 wattot fogyaszt. A merevlemez kikapcsolásával ez még egy kicsivel talán csökkenthető. Nagyjából egy wattal fogyasztott nála többet az Eee PC 1215N Intel IGP-vel, az NVIDIA kis GeForce-sza pedig még egy wattot tett hozzá. Videózás közben 11,2 wattal már a netbook volt jobb Intel IGP-vel, igaz csak 720p felbontást bírt. A notebooknak 14,5 watt, GeForce-szal a netbooknak pedig 15,6 watt kellett. Teljes terhelésnél 16 wattal beérte az Eee PC, ha az Intel IGP-t használtuk, az NVIDIA-val 21,1 watt kellett neki. A Satellite T210 hasonló helyzetben 20,6 wattot kért.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés