Hirdetés

Mire elég 400 watt?

Próba a csúcskategóriában

A fenti kiegyenlítetlen helyzetre utalnak a két PCI Express csatlakozós, többet fogyasztó GeForce GTX 260 és Radeon HD 4890 mérései, melyeknél a második PCI Express konnektorhoz alapból is használnunk kellett a négytűs aljzatokat, ugyanis itt semmilyen probléma nem lépett fel a Chieftec tápnál. A Radeon HD 4890 durván 370 watt felvételére kényszerítette a Silent Pro 600-at, ebből arra következtettünk, hogy a konfiguráció legfeljebb 315 wattot igényelt. Ez még elég távol van a 400 wattos tápok névleges csúcsteljesítményétől, de nem szabad elfelejteni, hogy ennek döntő többségére 12 volton van szükség. Ott pedig a Cooler Master és az Enermax csak 300 watt környékén teljesít. Mindenesetre a Radeon HD 4890-es akadályt is zökkenőmentesen vette mind a négy táp. Hatásfokban a Cooler Master 400-as ismét nagyobb testvére szintjét hozta, ami 84% fölötti értéket jelent, az Enermax és a Chieftec most már visszaesett 78% alá, az FSP viszont 69%-ra emelkedett.

Itt lényegében be is fejezhetnénk a vizsgálódást. A Radeon HD 5870 ugyanis a Radeon HD 4890 szintjén fogyaszt, a Radeon HD 5850 étvágya pedig a HD 4850 vagy GeForce GTS 250 környékén mozog. Azért mi egy kicsivel tovább mentünk, és kipróbáltuk a Radeon HD 4870 X2-t. Ennek a két GPU-s fenevadnak a meghajtásához már komoly adaptert kellett összeeszkábálnunk. Az FSP esetében egyszerűen nem volt elég négytűs csatlakozó a tápláláshoz, így bekapcsolás után csak a „több csatlakozót kérek” szöveges üzenetig jutottunk.

A többiek viszont életet tudtak lehelni a behemótba, mellyel tesztgépünk terhelt fogyasztása – a Silent Pro számaiból következtetve – 360 környékére emelkedett. Elvileg ez is belül van a 400 watton, gyakorlatilag a Chieftec és a Cooler Master esetében már a két CPU-mag hajtása nélkül is hamar lekapcsoláshoz jutottunk. Minden bizonnyal a 12 voltos részleg védelme vetett véget a mókának. Az Enermax eggyel tovább bírta. Nála még egy processzormagot is meg lehetett hajtani, így a konnektornál 500 watt fölötti értéket mutatva lett vége a dalnak. Azért ezt a produkciót is érdemes fenntartásokkal kezelni, igaz, a mai 45 nanométeres négymagosok már kevesebbet esznek 65 nanométeres tesztprocesszorunknál.

Bár ma elsősorban a „mit bír?” kérdést vizsgáltuk, a nyílt rendszeres tesztelés közben is szereztünk némi információt a tápok hangjáról. Nyugalomban – ami a tuningolt processzor miatt 140 watt körüli fogyasztást jelentett már a HD 4770-nél is – az Enermax meglepően halk volt, majdnem a Silent Pro némasági szintjét hozta. Mögé a két passzív PFC-s versenyző (Cooler Master és FSP) sorakozott fel, a Chieftec pedig már alapjáraton is viszonylag zajos volt. Terheléssel legkevésbé a magas hatásfokú Cooler Master hangosodott, de már a HD 4850 környékén is jól hallhatóan zajosabb volt a csendes tápok előkelő mezőnyébe tartozó Silent Prónál. Ekkor átlagosan hangosnak tartottuk az Enermaxot és az FSP-t, a Chieftec viszont kimondottan zajos volt.

Feszültségek tekintetében mind a négy versenyző hasonlóan viselkedett. Minél nagyobb volt a terhelés, annál alacsonyabbra csökkent a 12 voltos feszültség, míg a vele minden bizonnyal közösen szabályozott 5 voltos fokozatosan emelkedett. Aggodalomra viszont semmi ok, mert a Radeon HD 4870 X2-vel a lekapcsolás környékén mért értékek is az ATX12V szabványban megengedett kereteken belül maradtak minden esetben.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés