Maximumra kapcsolva: nForce 790i Ultra SLI

ESA működés közben

Az ESA-nak csak az egyik fele a hardver, a másik a szoftver. Két részre osztható a monitorozó és beállító alkalmazás. Az egyik a sokkal látványosabb, de szerintünk kevésbé hasznos 3D-s felület, ahol körben forognak az ESA-t támogató alkatrészek modelljei, alattuk pedig megjelennek a hozzájuk tartozó megfigyelt paraméterek és értékeik. Ezekből tetszőlegeseket kitehetünk az asztalra is, ami fölött „lebeg” a látványos kis szoftver. Egyelőre csak Vista alatt működő verzióról tudunk.


Klikk a videóért

A pillanatnyi értékek mellett időbeli grafikonon is követhettük a kiválasztott tulajdonságokat.

Tény, hogy kevésé látványos, de szerintünk sokkal jobban használható az eddigi VGA-s NVIDIA Control Panelt kibővítő fülek rendszere. Itt aztán minden fontos adatról találunk információt. A CPU-nál például megnézhetjük és módosíthatjuk is az FSB-t, feszültségeket és a hűtő működését.

Az igazi nagy varázslatok az alaplapos részen vannak, ahol BIOS-szintű módosításokat eszközölhetünk órajelekben, feszültségekben és a ventilátorok működésében egyaránt. Hasonlóan összetett a memóriás rész is, ahol az időzítésekkel játszadozhatunk.

Megfelelő GeForce grafikus kártyáknál is állíthatjuk az órajeleket és a hűtést, de a feszültségeket egyelőre nem. Talán majd később. A háznál két ventilátort láttunk a Thermaltake ESA moduljával, ami az alaplap további négy egységével együtt több, mint elegendő, ráadásul a processzort hűtő vizes rendszernek is megvoltak a maga beállításai.

Nemcsak kézzel állíthatunk, hanem szabályokat is létrehozhatunk, melyekben bizonyos megfigyelt értékek függvényében más paraméterek automatikusan módosulnak. Például a hűtés hőérzékelőjével irányíthatjuk a ventilátorát, de adott hőfoknál vagy terhelésnél változtathatjuk akár a processzor órajelét, feszültségét stb.

Külön részen állíthatjuk a BIOS összes paraméterét. Ezek a módosítások a következő újraindításkor lépnek életbe.

Mit csinált az NVIDIA, amikor létrehozta az ESA-t, feltalálta a spanyolviaszt? Nem, inkább az mondhatnánk, hogy összekaparta egy helyre. Eddig is voltak már különböző hardveres és szoftveres monitorozó és állító rendszerek, melyek korlátozott mértékben együttműködtek. Az NVIDIA nTune-ja is tudott már néhány dolgot azokból, amiket az előbb bemutattunk. Az ESA-val végre egy átfogó rendszer született, amit több nagy gyártó (HP, Dell, Asus, MSI, Gigabyte) és a tuning vagy hűtés területén jól csengő név (Cooler Master, Thermaltake, SilverStone, OCZ, XFX stb.) is támogat. Mint láthattuk, a Thermaltake moduljával bármilyen eddigi ház ESA-vezérlőssé alakítható. Egyelőre alaplapi vonalon csak az NVIDIA felsőkategóriás (nForce 780i és 790i) chipkészletei ismerik, de a többi komponens ESA-vezérlése működik más chipsetekkel is. Mivel a szabvány nyílt, elvileg akár Intel vagy AMD termékekben is viszontláthatjuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Socket AM2+ a felsőházban - chipsetek párbaja

    Három gyártó öt alaplapjának közreműködésével mérjük össze az új NVIDIA nForce 780a SLI, illetve az AMD 790FX chipsetek képességeit.

  • Intel P45 MSI módra

    Festői alpesi környezetben, gleccserrel, tuningversennyel, mestergerendán lógó informatikussal és tájjellegű zenebohóccal prezentálta új inteles alaplapjait az MSI.

  • Új Core és egyéb érdekességek

    Beszámolunk az E7000-es Intel processzorcsaládról, csökkenő GeForce árakról, bővülő Eee PC kínálatról és egyebekről.

  • DDR3-as memóriák a CSX-től

    A Compustocx új moduljai magas órajelet érnek el, és nem idegen tőlük a tuning sem.

Előzmények

Hirdetés