Hirdetés

Cooler Master táp arany fokozattal

Cooler Master Silent Pro Gold 600 kívülről

Egy dolog biztos a hardverek világában: a fejlődés nem állítható meg. Néha lassul, néha művileg visszafogják, de az újabb és újabb generációk azért mindig egy picivel jobbak elődeiknél. A tápok világában a fejlődést – a látszat ellenére – nem a teljesítmény növekedése jelenti. Sokkal fontosabb tényező a hatásfok javulása, amiből szinte következik a hűtés halkulása. Öt éve, amikor a mára elfogadottá vált 80 Plus tanúsítvány megszületett, még csak egyetlen, 20, 50 és 100 százalékos terhelésnél 80 százalékos hatásfokot megkövetelő szintje volt. Mára általánossá váltak a bronz és gyakoriak az ezüst fokozatot elérő modellek, sőt szépen lassan jönnek az aranyak is, melyeknek feles terhelésnél már 90 százalékos hatásfokot kell produkálniuk, a másik két vizsgált szinten pedig 87-et.

Mai tesztalanyunk a Cooler Master arany fokozatú terméke. Igen egyszerű nevet szabtak neki: vették a jó hatásfoka és halksága miatt közkedvelt, moduláris Silent Pro M szériát, és neve végéhez odacsapták a "gold" (arany) utótagot. Így született meg a Silent Pro Gold család, melynek legracionálisabb és egyben legkisebb, 600 watt teljesítményű modelljét próbáltuk ki. A családnak van 700, 800, 1000 és 1200 wattos – némileg fölösleges – tagja is. Dobozában a táp mellett egy kis zsákocskát találtunk, ami a moduláris kábeleket rejti.

Külsőre az aranyos hatszázas nem különösebben érdekes. Ugyanúgy sötét színű, mint elődei, tetején pedig aranyszínűre fényezett rács védi a 12 centiméteres ventilátort. Hogy tudni lehessen, ki fia-borja, hátuljára a főkapcsoló és tápcsatlakozó fölé (felső szerelésnél alá) egy Cooler Master embléma került. Érdekes, hogy megszokott helyéről a Corsairhez hasonlóan a táp hátára került a specifikációs tábla. Oldalt csak egy méretes hatszázas és a táp típusneve látható. Egy modern tápnak illik modulárisnak lennie, így a Silent Pro Gold is ilyen. Két hattűs, grafikus kártyás, és öt perifériás köteget csatlakoztathatunk rá. Érdemes megfigyelni a fix kábelek tövében látható, gondosan kidolgozott védőgyűrűt.

Szerettük a Silent Pro szériánál, hogy moduláris kábelei szalagosak, így sokkal ügyesebben, kevesebb ellenállással vezethetőek el a ház belsejében a hagyományos, harisnyázott változatoknál. Az arany fokozatos modellek is ilyen kötegeket kaptak. A hatszázas változat összesen hetet, így minden aljzatot betölthetünk. A két grafikus kártyás kötegen egy-egy 6, illetve 6+2 tűs csatlakozó van, a táptól jó messze, 60 és 70 centiméterre. Három kábelre összesen kilenc SATA dugaszt osztottak szét, a táptól 50, 60 és 70 centiméterre. A ma már visszaszorulóban lévő IDE konnektorból ötöt kapunk két kábelen, a táptól 45, 55 illetve 65 centiméterre. Az egyik köteg végén még egy floppyetető is található. Mivel moduláris PCI Express tápcsatlakozóból van négy, ezért fix kötegek csak az alaplap felé kígyóznak. A 20+4 tűs főtápcsatlakozó ötven, a 4+4 tűs kiegészítő még tíz centiméterrel hosszabb vezetékeken lóg, így még nagyobb, alsó tápos házban sem lesz szükségünk hosszabbítóra.

Már az alap Silent Prónak is egybeszabott 12 voltos ága volt, ezért nem meglepő, hogy a Gold változatnál sem bontották szét. Az elődnél a 600 wattos változat még csak 40 ampert, vagyis 480 wattot tudott leadni 12 volton, a Silent Pro Gold 600 viszont már 48 amperre, vagyis 576 wattra képes. Számolva az egyre divatosabb USB-s perifériákkal és töltőkkel, a +5 VSB ág teljesítményét is megnövelték 17,5 wattra, a két kisebb, ma már kevésbé használt, 3,3 és 5 voltos feszültség csúcsteljesítményét pedig csökkentették.

Cooler Master Silent Pro Gold 600 belülről

Érdekes, hogy az arany 600 wattos Silent Prónak kisebb a ventilátora, mint elődjének, abban még 135 mm-es lapátkereket találtunk, az új modellé viszont „csak” 120 mm-es. Abból viszont nagyon jót választottak, az Adda viszonylag alacsony motorerejű, rendszerint nagyon halkan járó típusát. A csendes üzemben segítségére lesz a táp szabályozása is, mely csak feles terhelésnél emeli percenként 7-800 fölé a fordulatszámát, ami teljes terhelésnél is alig megy percenként 1500 fölé.

Összehasonlítva az arany fokozatos és a korábbi Silent Pro belsejét felfedezhető némi hasonlóság, de egyértelmű, hogy az új modellnél eddig Cooler Master tápban nem látott megoldásokat alkalmaztak. Legjobban talán a kimeneti borda 90 fokkal elforgatása jelzi ezt. A hasonló formájú hőeladókból arra tippelünk, hogy a két modell ugyanattól az OEM-től, vagyis az Enhance-től származik, de erre nem vennénk mérget.


Silent Pro Gold 600 és Silent Pro M600

Láttunk már egy 80 Plus Gold minősítésű tápot az Enermax műhelyéből, melynél ugyanazt a fejlett feszültségszabályozó módszert használták, mint a Silent Pro Goldnál. A megszokottal ellentétben a táp itt nem többféle, hanem csak egyetlen, 12 voltos egyenáramú feszültséget állít elő a 230 voltos váltóáramból. Ez a transzformálás hatékonyabb, minden bizonnyal az arany fokozat záloga. A továbbiakban a 12 voltból külön PWM elektronika állítja elő a 3,3 és 5 voltos feszültséget, ami szintén hatékonyabb a korábbi módszernél. Igaz, hogy ez a megoldás összetettebb tervezést és több alkatrészt igényel a megszokottnál, de a magasabb hatásfok mellett pontosabb feszültségeket biztosít.

Érdekes, hogy ebben a komoly tápban is csak 85 fokig hitelesített kondenzátorokat használtak a bemeneti oldalon. Valójában ezen a részen – különösen egy magas hatásfokú tápnál – nincs is szükség komolyabb hőmérsékletet bíró kéménykékre, ugyanis a táp ezen része nem melegszik számottevően. A kimeneten is maradt néhány hagyományos kondenzátor, de ezek már 105 °C-osak. A moduláris panel tövében, az elforgatott kimeneti borda mellett bekukucskálva találtunk egy kis nyomtatott áramkört, ami minden bizonnyal a tápot vezérlő PWM és PFC elektronikát, illetve a védelmi és monitorozó áramköröket tartalmazza.

Próba, értékelés

Kíváncsian álltunk neki a régi és új 600 wattos Cooler Master Silent Pro összehasonlításának. Vizsgálatukhoz megszokott, tuningolt Core 2 Extreme processzorral és két, együttesen három GPU-t tartalmazó Radeon HD 4800 sorozatú grafikus kártyával álltunk neki. Egyesek számára ezek a hardverelemek elavultnak tűnhetek. Tudni kell viszont, hogy a korai sorozatból való, húzott Core 2 Extreme nagyjából annyit – sőt valamivel többet – fogyaszt, mint a mai Core i7-900-as csúcsmodellek. Ugyanez mondható el a Radeon HD 4800-as grafikus kártyákról is. A HD 4890 a HD 5870, a HD 4870 X2 pedig a HD 5970 szintjén fogyaszt. Tény, hogy a fermis GeForce-ok ennél többet esznek, de ők most a dobozukban maradtak.

Tesztkonfiguráció

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 memória
  • Asus Radeon HD 4890 videokártya
  • Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez

Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek. Azok a mennyiségek, amit a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít, és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.

Termék megnevezése Cooler Master
Silent Pro Gold 600
Cooler Master
Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 600 W 600 W
PFC típusa aktív aktív
Fogyasztás üresjáratban 261 W 280 W
Fogyasztás terhelve 457 W 504 W

Nyugalmi állapotban nagyon nehéz volt különbséget tenni a két hatszázas Silent Pro között. Mindkettő dicséretesen csöndben, alig hallhatóan tette a dolgát. Persze viszonylag erős konfigurációnk a négy húzott processzormaggal és három GPU-val ekkor 261, illetve 280 wattos értéket tudott a fogyasztásmérőre csalni. Tudva, hogy a tápok ekkor 90, illetve 84 százalék körüli hatásfokkal dolgoztak, arra jutottunk, hogy tesztgépünk úgy 235 watt környékén fogyasztott. Középkategóriás számítógépek ennél kevesebbet igényelnek teljes terhelésen.

Meghajtva a hardvert már jóval magasabb számok, 457 és 504 wattos csúcsérték jelent meg a fogyasztásmérőn. Ebből leszámolva a 90, illetve 85 százalék körül hatásfokot 410 watt körüli valódi fogyasztás jön ki, ami annyit jelent, hogy a tápok kétharmadon futottak, tehát még egy csúcskategóriás, tuningolt processzor vagy grafikus kártya meghajtására volt tartalékuk. A Silent Pro Goldnál ekkor csupán 47 wattnyi hő keletkezett az átalakítás során, így hűtése továbbra is szinte hangtalan maradt. A régebbi Silent Prónak éppen ketszer annyi hővel kellett megküzdenie, ezért jól hallhatóan hangosabban – de még mindig a halk modellek közé sorolható csendességgel – dolgozott. Természetesen teljes terhelésnél a processzor és grafikus kártyák hűtése gond nélkül túlharsogta őket.

Cooler Master Silent Pro Gold 600
3,3 V 3,30 - 3,30 V
5 V 5,00 - 5,05 V
12 V 12,11 - 12,20 V

Nem csak hatásfokban, hanem az egyes feszültségágak stabilitásában is továbbfejlődött a Silent Pro sorozat. Az új hatszázas 3,3 voltos feszültsége tesztünk alatt egyetlen pillanatra sem változott, de 5 voltos értékénél is csak öt századnyi eltérést tapasztaltunk. Nagyon keveset ingadozott a leglényegesebb, 12 voltos feszültség, igaz, végig egy-két tizeddel a referencia fölött volt.

Értékelés

Méréseink alapján egyértelmű, hogy a Cooler Master Silent Pro Gold előrelépést jelent elődjéhez képest. Nem nagyot, hiszen már a sima Silent Pro is kiváló hatásfokú és különösen csendes táp volt. Kérdés, hogy a valamivel magasabb hatásfoknak és még csendesebb üzemnek mi az ára? Jelenleg a 600 wattos, régi Silent Pro 600 24-25 000 forint körüli áron vásárolható meg ötéves garanciával. Sajnos az új, arany fokozatú modell lényegesen drágább, nagyjából 35 000 forintért kínálják. Szerintünk ennyi pénzt már nem ér meg az a néhány százalékkal kedvezőbb fogyasztás: a legdurvább, csúcs processzorral és három nagy GPU-val szerelt konfiguráció is csak 20-40 wattal fogyaszt kevesebbet. Hosszú időnek kellene eltelnie ahhoz, hogy az arany modell behozza a felárát. Nagyszerű hatásfoka, felszereltsége és halk üzeme miatt nekünk a Cooler Master Silent Pro Gold 600 tetszett. Bízunk benne, hogy a fejlettebb vezérlési technológia ára idővel csökken majd.


Cooler Master Silent Pro Gold 600 W

rudi

A Cooler Master Silnet Pro Gold 600 tápot az Expert Zrt. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés