Hirdetés
Enermax MODU87+ 600 W
Tápok területén az Enermax nem csak egy jól csengő márkanév, hanem komoly fejlesztéssel és gyártással is foglalkozó vállalat. Rengeteg típusuk közül a MODU87+-t vettük be tesztünkbe. Ez a viszonylag új modell különösen magas hatásfokkal bír, elit sorozatnak számít, tehát megfelelően teletömték a dobozát. A kábelek és ismertető mellett kis zsákocskát, Enermax címkés kötegelőket és még néhány érdekes apróságot találtunk. A táp hatalmas, 140 milliméteres ventilátorával elég mutatós darab. Nálunk a 600 wattos modell járt. Alatta van még 500, fölötte pedig 700, 800 és 900 wattos változat.
A két érdekes apróság, amit korábban említettünk, a táp hátuljára szerelhető fel. Az egyik egy kis Enermax matrica, aminek a tápcsatlakozó fölött alakítottak ki helyet. A másik egy érdekes biztosító. Ezzel meggátolhatjuk a konnektor véletlen kirántását, a gép akaratlan áramtalanítását. Nem vagyunk benne biztosak, hogy ez jó ötlet. Sokkal nagyobb baj lehet abból, ha nem csak a zsinórt, hanem a hozzá biztosított gépet is lerántjuk a helyéről. Mindenesetre a kiegészítő használata nem kötelező. Természetesen ez a táp is moduláris, öt perifériás, és két érdekes, soktűs csatlakozót találtunk rajta. Utóbbiak grafikus kártyákhoz valók. Az Enermax szerint azért kell a sok tű, mer így a jövőben érkező, még több energiát igénylő grafikus kártyák áramellátásával sem lesz gond. Azért mi reméljük, hogy a mostani csúcs GeForce-oknál sokkal többet fogyasztó grafikus kártyák még jó ideig nem lesznek.
Hagyomány az Enermaxnál, hogy nem fekete harisnyázást használnak a vezetékeken. Most ugyan nem a megszokott cirmosat, hanem sárga-vörös sávosat kaptunk. A grafikus kártyákhoz két 50 centiméteres kötegen négy 6+2 tűs csatlakozót kapunk. A kötegeknek csak az utolsó 15 centimétere ágazik ketté, mérsékelve ezzel a kábeldzsungelt. A perifériás részt is okosan oldották meg, bár nem kapunk mind az öt aljzathoz vezetékeket. A négy négytűs (végén floppycsatlakozóval), négy SATA és két vegyes ág bőven elég lesz. A vegyesre két négytűs és két SATA csatlakozó került a táptól 45, 60, 75, illetve 95 centiméteres távolságban. A 60 centiméteres fix kötegek végére 20+4-tűs és 4+4 tűs alaplapi csatlakozót tettek.
Az Enermaxnál is szétválasztották – három részre – a 12 voltos ágat. Mindháromnak jó magas, 25 amperes (300 wattos) maximuma van, közösen pedig rendelkezésükre áll az egész 600 wattos specifikált teljesítmény. Nem véletlenül kapta ez a tápcsalád a MODU87+ nevet. Azt jelzi, hogy 20, 50 és 100 százalékos terhelésnél is legalább 87%-os hatásfokra képes. A 80 Plus legfelső, arany fokozata arról tanúskodik, hogy félgázon a hatásfok 90%, ráadásul ezeket az értékeket 110 voltos hálózaton mérik. A mi 230-as rendszerünkben a tápok hatásfoka egy-két százalékkal jobb. Nem szabad elfelejteni az Enermaxnál, hogy ők a specifikált értékeket nem 25 °C-os szobahőmérsékleten, hanem ipari, 50 °C-on adják meg, ráadásul non-stop üzemnél. Szóval ez a táp egy forró gépben, állandó jelleggel képes 600 wattot leadni.
Csupa érdekességgel találkoztunk a MODU87+ belsejében. Először is itt van a hatalmas, fényes ventilátor. Látványos külsejénél sokkal lényegesebb nagyon kicsi, 0,15 amperes motorereje, speciális csapágyazása és nagyon fejlett vezérlési rendszere. Fordulatszáma percenként 700 és 1800 között változhat, így nagyon halk és hatékony is tud lenni. További hasznos funkció, hogy a táp kikapcsolása után még 30-60 másodpercig jár a ventilátor, hogy teljesen lehűtse az elektronikát.
Nagyon érdekes az Enermax MODU87+ kapcsolása. A bemeneti oldalon egy hatalmas tekercs és egy, csupán 85 °C-ra hitelesített kondenzátor látható. Őket a fő és készenléti köré és egy harmadik trafó követi.
Az igazi különlegesség, mondhatni forradalmi újítás a kimeneti oldalon található. Eddig az egyes feszültségeket áramváltókkal hozták létre. Gyakran összevonták az egyes ágak vezérlését, ami azt eredményezte, hogy egyenetlen terhelésnél az egyik értéke csökkenni, a másiké emelkedni kezdett. Az Enermax más, sokkal fejlettebb megoldást készített. Csak 12 voltos feszültséget állítanak elő a főtrafóval, az 5 és 3,3 voltot PWM áramkörrel hozzák létre, hasonlóan mint a PWM szabályozású ventilátoroknál a 12 voltnál kisebb feszültségeket. Így sokkal pontosabban tarthatóak a szabványban megadott feszültségek, előállításukkor pedig kevesebb energia vész el, alakul át hővé. Szóval a táp nem csak pontosabban, hanem hatékonyabban is működik. Ráadásul sokkal kevesebb, idővel kiszáradásra hajlamos kondenzátort használnak fel, mert a PWM áramkörökben tartósabb szilárdelektrolitosok váltják fel őket. Egyébként a hagyományos kondenzátorok itt is 105 °C-osak, jobbára TEAPO (és pár OST) gyártmányúak voltak.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!