AMD Trinity megateszt: APU újratöltve

Végszó

Kissé hosszúra nyúlt cikkünk végéhez érkezve jöjjenek az összesített eredmények!

Az összesítésből kiderül, hogy tisztán x86-os alapú számításokban az A10 szűk 3%-kal gyorsabb a korábbi csúcs Llano A8-3870K-nál. Ezzel szemben a régi Intel Core i3-2120-tól csak 1,5%-kal, míg az i3-3220-tól már nem egész 9%-kal marad el. Az A8-5600K szinte pontosan az A8-3870K sebességét produkálta, miközben így az A10-es nagytesótól csak bő 3%-kal maradt el. Ahogy már megjegyeztük, a Bulldozer és legújabb leszármazottja különösen lemaradt Cockos Reaper, valamint Apache tesztünkben, ezek számításba vétele nélkül a két újdonság valamivel jobban állna.

Ahogy a terheléses fogyasztásmérésben, úgy az ezen értékre alapozó teljesítmény/fogyasztás mutató esetében sem tündököl a két 100 wattos Trinity. A három darab, azonos TDP osztályba tartozó modell szépen együtt van, míg a 65 wattos Llano 3%-kal előttük végzett. Természetesen a Trinity-ből is készülni fog 65 wattos verzió, amit lehetőségeinkhez mérten a jövőben majd megpróbálunk bemutatni olvasóinknak.

Az integrált grafikus megoldás 3D-s megjelenítési sebességét tekintve az AMD az asztali megoldások között tovább növelte előnyét. A korábbi csúcsmodell A8-3870K-hoz képest az új A10-es zászlóshajó APU 23%-ot gyorsult. Figyelembe véve, hogy a támogatott memória sebessége nem változott és a lapka mérete csak minimális mértékben nőtt, valamint a gyártástechnológia csíkszélessége és a fogyasztási keret is azonos maradt, a 23% szerintünk több, mint ami ilyen feltételek mellett elvárható volt. Az A8 5%-os gyorsulása ezzel szemben nem túl sok, de tartsuk szem előtt, hogy az új csúcsmodell immáron A10 névre hallgat, hisz az AMD egy új kategóriával bővítette az "A" szériás palettát.

A remek GPU-teljesítménynek köszönhetően – még a magasabb fogyasztás ellenére is – továbbra is vezeti a GPU teljesítmény/fogyasztási mutatókat az AMD.

Verdikt

Egyelőre úgy fest, hogy az AMD viszonylag zavartalanul tud tovább robogni az általuk megnyitott fúziós ösvényen. Amennyiben különösebb csúszások nélkül képesek lesznek tartani az ütemtervet, úgy érdekes néhány év állhat előttünk. Természetesen az igazi sikerhez szükséges lesz az OpenCL, valamint a HSA elterjedése is, mellyel az időközben egyre inkább összefonódó CPU- és GPU-magok kapcsolatának gyümölcse több területen is kihasználható lesz.


[+]

A jövőre érkező Steamroller modulokra, valamint GCN grafikus végrehajtókra épülő Kaveri egy nagyobb ugrást prognosztizál. Amennyiben – kissé ironikusan – az Intel stratégiájával akarjuk érzékeltetni a konkurens AMD terveit, akkor elmondhatjuk, hogy a Trinity csak egy kisebb "tick" állomás volt, míg a Kaveri lesz a "tock", azaz a gyökeresebb, és ezzel várhatóan nagyobb előrelépés. Utóbbi eszmefuttatás fényében, valamint az elődök problémáinak ismeretében szerintünk a Trinity egy jól sikerült fejlesztés gyümölcse lett. CPU-erőben kisebb, míg GPU terén jóval nagyobb ugrást mutat. Ez valahol megfelel az AMD terveinek, aki inkább a GPU-ra hárítaná a számításokat, bár ennek ellenére a CPU-magok/modulok fejlesztését sem hanyagolhatják, hisz az x86-os végrehajtókra még nagyon sokáig szükség lesz! Ennek fényében készült a Steamroller, mely az előzetes beharangozók alapján egy nagyobb előrelépés lesz, mint amit a Bulldozer->Piledriver(v1) esetében ma bemutattunk, ergo a java még csak ezután jön!


[+]

Visszakanyarodva a főszereplőkhöz: a Trinity A10-5600K és A10-5800K szerintünk két legalább olyan jól sikerült termék, mint amilyen a tavaly nyáron bemutatott Llano A8-3850 volt. Tisztán a CPU erőt tekintve ugyanazt mondhatjuk, mint az eddigi i3-ak esetében, azaz mind az A8, mind pedig az A10 elégséges teljesítményt nyújt a legtöbb otthoni, extra igényekkel nem rendelkező felhasználónak.


[+]

Az árazás sarkalatos pont. Egyelőre pontos hazai adatokkal nem tudunk szolgálni, így csak az amerikai dollárban megadott értékekből kalkulálhatunk. Az előző héten bemutatott Intel i3-3220 hivatalos árát 117 dollárban, míg az erősebb, HD 4000-es IGP-vel szerelt i3-3225-ét 134 dollárban szabta meg az Intel. Ezzel szemben az AMD 122 dollárt adott meg a csúcsmodell A10-5800K-ra, míg a kisebb A8-5600K egy 101 dolláros címkét kapott. Ebből, valamint az Intel Core i3-ak hazai árára alapozva szerintünk az A10 34-35 000 forintba fog kerülni, az A8 pedig 27-28 000-be.

Azt már tudjuk, hogy pusztán CPU-teljesítményben, valamint fogyasztásban az Intel a jobb, ellenben a GPU-t tekintve az AMD nagyon vezet. Ennek fényében mi a Llano-hoz hasonlóan leginkább azoknak ajánljuk az új A10-5800K új Trinity APU-t, akik valamilyen módon ki tudják aknázni a grafikus teljesítményt is. Ez jelenleg elsősorban különféle játékokkal, alacsonyabb felbontás mellett lehetséges, de a Handbrake tesztből kiderült, hogy ha lassan is, de érkeznek olyan alkalmazások, amelyek általános számításoknál is ki tudják használni GPU-ban rejlő nagy potenciált. Az A8-5600K egyelőre az ára miatt nem ajánlott, hisz az A8-3870K nagyjából 2000 forinttal olcsóbb, így a nálunk járt kisebbik Trinity APU egyelőre csak a tetszett kategóriánkat gyarapíthatja. Ezzel együtt azt is megerősítenénk, hogy alapesetben szinte mindig érdemes kihagyni a fejlesztési verseny legalább egy lépcsőjét, hisz igazán nagy ugrást általában csak így tapasztalhattunk a processzorunk, grafikus kártyánk, vagy éppen más egyéb hardverünk cseréje után.

AMD A10-5800K APU AMD A8-5600K APU

Oliverda

Az AMD A10-5800K és A8-5600K APU-kat az AMD biztosította, míg az ASUS F2A85-V PRO alaplapot az ASUS magyar képviselete adta kölcsön. A teszteléshez használt AMD FX-4170 processzort Gianni bazárjának köszönhetjük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés