AMD A8-3870K, a szorzózármentes APU

Tuning

Mivel egy szorzózármentes Black Edition AMD processzorról van szó, ezért a teszt ezen részére különösen kíváncsiak voltunk. Bár a Llano APU-nál a busz órajelemelése sem okoz gondot, hiszen a legtöbb alaplapon fixálva van a PCI és a PCI Express frekvenciája, a szorzóval való tuning sokkal kényelmesebb megoldás, és a lehetőségeket is növeli. Korábbi tesztünkben az A8-3850-nel a referencia-órajel (APU Frequency) 140 MHz-re való emelésével és a CPU magok szorzójának 29-ről 25-re csökkentésével 3500 MHz-es magsebességet értünk el. A referencia-órajel növelésével párhuzamosan a GPU órajele 40%-os emelést kapott, azaz 600 MHz helyett 840 MHz-en járattuk az integrált grafikus magot.

Szorzózármentesség esetén nem kell hozzányúlnunk a referencia-órajelhez, mivel mind a CPU, mind a GPU órajelét külön szorzókkal emelhetjük, melyek az alap 100 MHz-ből állítják elő a szükséges üzemi frekvenciát. Ezzel elkerülhető az esetleges referenciaórajel-limit. A nálunk jár példánnyal 3600 MHz-ig jutottunk, amihez már 1,5 voltos feszültség volt szükséges. Ez 20%-os túlhajtást jelent, ami mindössze 100 MHz-cel több, mint az A8-3850 esetében korábban elért eredményünk. A GPU-val már jóval messzebbre jutottunk. Ezt 600 MHz-ről egészen 960 MHz-ig sikerült felhúznunk, ami 60%-os túlhajtást jelentett. Mindehhez az integrált NB (valamint az azzal egy vonalon ülő GPU, UVD, GMC, IMC) feszültségét 1,100-ről 1,300-ra toltuk fel.

Ezután megnéztük, hogy ettől hogyan változott a rendszer fogyasztása.

Először csak a CPU magok tuningjának fogyasztásra gyakorol hatását vettük szemügyre. Jól kivehető, hogy a plusz 0,1125 volt, valamint a 600 MHz majdnem 50 wattal dobta meg a rendszer áramfelvételét.

Ezután a magokat alaphelyzetbe hoztuk, és beállítottuk a GPU-t a fent leírt paramétereknek megfelelően. Mindez 36 wattos többletet eredményezett.

Végül a tuning hatását különböző alkalmazások alatt is megmértük.

Túl sokat talán nem kell hozzáfűzni a fenti eredményekhez.

Ezt követően megnéztük a GPU órajelemelésének hatását.

Ahogy a számokból látszik, a 60%-os órajelemelés csak durván 20%-os másodpercenkénti képkockaszám-növekedést hozott. Ennek meglátásunk szerint az az oka, hogy az 1866 MHz-es, kétcsatornás DDR3 memória konfiguráció által biztosított sávszélessége már szűkös a 960 MHz-es a GPU-nak. Elméletileg a Llano memóriavezérlője tartalmazza a 2133 MHz-es DDR3 órajelhez szükséges szorzót is, de a rendelkezésünkre álló ASUS alaplap ennek kihasználásra nem kínált fel opciót az UEFI-ben. Így viszont a memóriák órajelének növeléséhez kénytelenek vagyunk hozzányúlni a referencia-órajelhez, amivel viszont már a CPU és a GPU órajele is megváltozik. Egy mérés erejéig megpróbáltuk megemelni memóriáink órajelét, de a Windows 7 így nem volt hajlandó elindulni. Ezt már csak azért is érdekesnek találtuk, mert ugyanezzel az alaplappal és memóriával korábban 2240 MHz-es DDR3 órajeleket is képesek voltunk előállítani. A különbség akkor csupán annyi volt, hogy egy korábbi UEFI volt az alaplapon, viszont az A8-3870K igényelte a tesztünk készítésekor aktuális legújabb, 2001-es verziót, amivel kissé patthelyzetbe kerültünk. Mindenesetre szerintünk a memóriák órajelének növelésével többet is lehetett volna profitálni a magasabb GPU-órajelből.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés