ZyXEL Armor Z1 – óriási izomrouter

Új külső

Többségében év elején jelentették be a nagy, hálózati eszközökkel foglalkozó gyártók második hullámosnak nevezett, ac-s Wi-Fi szabványos eszközeiket. Ezeknek fő érdekessége a MU-MIMO technológia, aminek az a lényege, hogy a három-négy adatfolyamon (spatial stream) kommunikáló routerek képesek arra, hogy egy-egy (vagy akár több) adatfolyamukat dedikáltan egy eszközhöz rendeljék. Korábban minden adatfolyam egyszerre sugárzott (és fogadott) minden Wi-Fi hálózatra csatlakozott eszköznek, ami elég komoly zavarást okozott. A MU-MIMO segítségével az egyes adatfolyamok számára fenntartott frekvenciatartományban kevesebb lassító tényezőre lehet számítani, ami jobb átviteli sebességet eredményez.

A ZyXEL termékpalettáján a második hullámos, ac-s Wi-Fi routerek között az Armor Z1 az első. Megszoktuk már, hogy a csúcs ac-s routerek hatalmasak, de ekkorát talán még nem is láttunk. Alapterülete 298 x 208 milliméter, ez nagyjából akkora, mint a múltkoriban tesztelt, 13,3 hüvelykes Dell XPS 13 notebook, súlya pedig közelíti az egy kilogrammot. Antennái is hatalmasak, leszerelhetőek, és összesen négy van belőlük. Ebből a Wi-Fi adatfolyamok alapsebességét ismerve ki lehet számolni, hogy 1733 Mbps-os (4 x 433 Mbps) elvi csúcssebességre képes ac-s módban, 5 GHz-en, ehhez jön még 600 Mbps (4 x 150 Mbps) az n-es szabvány szerint, 2,4 GHz-en, így áll össze némi kerekítés után az AC2350-es sebességi besorolás.

A router elején néhány, üzemen kívül szépen elrejtett, LED-del megvilágított piktogram jelzi az egyes komponensek állapotát, a csatlakozók és kezelőszervek többségét viszont szokás szerint hátra tették. Ezt a részt látva érezhető, hogy milyen hatalmas a router, a négy plusz egy Gigabit Ethernet port szinte elvész rajta. A bekapcsoló és a reset gombon túl kapott külön Wi-Fi ki-/bekapcsolót is, az USB portok elhelyezésével viszont nem voltunk annyira megelégedve. Jobb oldalon egy lemezdarab kinyitása után érhető el a két USB 3.0 kapu, de használat közben kissé szerencsétlenül kilóg ez a takarólemez. Legalább az egyiket hátra tehették volna a többi csatlakozó mellé. A homlokzat első részére, kissé takarásba került a WPS kapcsolódást indító gomb.

A ZyXEL leírása szerint kétmagos, 1,4 GHz-es rendszerchip hajtja az Armor Z1-et, elég tekintélyes, 512 MB memória társaságában. Abból, hogy támogatja a StreamBoost sávszélesség-kezelő technológiát, egyértelmű, hogy Qualcomm megoldásról van szó, a MU-MIMO-t lehetővé tevő rádiós részleg viszont a Quantennától érkezett.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Zyxel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés