Windows 8 a porondon

Összefoglaló

Három évvel a különösen kedvelt Windows 7 után nincs egyszerű helyzetben a Windows 8, főleg nem azzal a radikális újítással, hogy elhagyták a Start menüt. A klasszikus desktop PC-t és notebookot használók jelentős részének nem szimpatikus ez a húzás, technikai akadálya pedig nem lenne a több mint egy évtizede nagy megelégedéssel alkalmazott rendszer visszaállításának. Értjük, hogy a Microsoft mindenáron az új, elsősorban érintős eszközökhöz kitalált kezelőfelület felé szeretné hajtani a felhasználókat, de szerintünk ez a terelés túl erőteljes, ráadásul pont a számítógépet legtöbbet használó réteg az, akiket úgysem lehet ilyen eszközökkel irányítani, legfeljebb felbosszantani. Nem meglepő, hogy már most létezik többféle, nem hivatalos eszköz a régi Start menü funkcióival.

Az új, Modern kezelőfelület valóban intuitívra sikerült, látványos, érdekes, de elsősorban érintőképernyőn remekel, billentyűzettel és egérrel kissé nehézkesnek és elnagyoltnak, meg legfőképp fölöslegesnek tűnt számunkra. Ugyanez igaz a legtöbb alapértelmezésben feltelepített Windows Bing alkalmazásra; ezek a dolgok majd érintőképernyőn, főként tableten és okostelefonon lesznek érdekesek, számunkra a notebook vagy asztali számítógép kijelzőjének tapogatása idegennek és rövid idő után kényelmetlennek tűnik. Kíváncsian várjuk, hogy a tapogatós monitorok és laptopok hány generációt élnek meg.

Mélyebbre merülve a Windows 8 megismerésében minden tekintetben kettős érzelmek alakultak ki bennünk. Egyrészt minden a régi abból a szempontból, hogy a kezdeti drivertámogatás távolról sem tökéletes (lásd VGA-meghajtós esetünk), és akadnak majd olyan programok, amelyek egyáltalán nem működnek – minden új Windows verziónál ez volt a helyzet. Másrészt viszont a grafikus kártya kezelése körül vannak olyan felszín alatti újítások (WDDM 1.2, Direct2D és DirectWrite gyorsulás, Unified Video), amik tényleg előreviszik a Microsoft operációs rendszerét. Szintén tetten érhető egy csomó működésbeli és alkalmazásszintű fejlesztés. Az új kereső nagyszerű lett, örvendetes a gyors és fájdalommentes rendszer- illetve állomány-visszaállítás, piros pont jár az integrált vírusirtóért, a fürge Internet Explorerért, a szalagos ikonsoros fájlkezelőért és szerintünk az online bejelentkezés és szinkronizálás is kiválóan sikerült.

Teljesítmény kapcsán egyelőre nem sok jóval szolgálhatunk: a CPU-sebesség változatlannak tűnik, VGA terén még nem tökéletesek a driverek, és egyéb perifériáknál is hasonlóak a visszajelzések. Energiagazdálkodásban némi kis javulást tapasztaltunk, de itt is szükség lesz még fejlesztésre. Ezen a téren talán csak a következő generációs hardverek lesznek igazán jók, ott Intel és AMD oldalról is hallani érdekes, Windows 8-ra épülő megoldásokról. Mindenesetre a „nyolcas” valamivel jobban bánik az erőforrásokkal, mint a „hetes”, ennek előnye a mindennapi használat közben is megmutatkozik majd.

Nagyon ügyesnek tartjuk a kezdéskor indított, kedvező árú (kb. 8500 forint) Windows 8 Pro frissítést, még akkor is, ha nem minden esetben zökkenőmentes a Frissítési segéd által vezetett átállás. A frissítés kapcsán felmerült, hogy nem csak legális Windows verziókról működik (persze ekkor nem válik legálissá a beszerzett termék, hiszen nem a licencért, hanem a frissítésért fizetünk). A sikeres Windows 7 után nem lesz könnyű dolga a Windows 8-nak, de úgy gondoljuk, hogy a Start menü eltüntetésével szerzett nagy és lényegében fölösleges mínuszt a rengeteg kis plusz bőven ellensúlyozza. Ha nem is azonnal, de a drivertámogatási problémák megszűnése után, valamikor a jövő év elején érdemes lesz átváltani rá.

Abu85 és rudi

Köszönet woland_y2k fórumozónak a szakmai tanácsokért.

Azóta történt

Előzmények