Thecus NAS Windowszal

Külső

Szakértők szerint nem csak nagyvállalati szinten, de a kisebb cégeknél és otthoni felhasználóknál is folyamatosan nő az igény a hálózati tárolók iránt. Ezt alátámasztja házi statisztikánk is, ugyanis a NAS cikkek egyre több olvasót érdekelnek. Az otthoni felhasználók és a kisebb irodák számára különösen fontos az ár és egyszerű kezelhetőség, így az őket célzó NAS-ok rendszerint speciális Linux operációs rendszert és könnyen értelmezhető grafikus felületet kapnak. Ez jó is, amíg az adattár gyártója beletesz – és tisztességesen megvalósít – minden olyan funkciót, amire szüksége van a felhasználónak, akinek viszont több kell, az vagy összerakja saját NAS operációs rendszerét vagy elindul Windows Storage Server irányba, ami egy teljesen más árkategóriát jelen.

Vagy mégsem? Mai tesztalanyunk, a Thecus W2000+ legérdekesebb tulajdonsága, hogy házi, kisirodai viszonylatban ugyan drága, viszont Windows Storage Server 2012 R2 Essentials operációs rendszer fut rajta, ami önmagában többe kerül, mint a NAS. Dobozán nagyon kellett keresni az utalást a gyártó Thecusra, csomagolása alapján sokkal inkább egy Microsoft terméknek tűnik. És ezzel a megállapítással talán nem is vagyunk túl messze a valóságtól, ugyanis a kartonban az N2800-as, kétfiókos Thecus NAS-t találtuk; könnyen lehet, hogy a Microsoft azért állt össze a Thecusszal, hogy Windows Storage Serverét megpróbálja bevezetni az árérzékeny kisvállalatok világába.

Külsőre a Thecus W2000 (aka N2800) pontosan úgy néz ki, ahogyan a komolyabb kis NAS-ok szoktak, tehát egy fémburkolatos tégla elején bekapcsolóval, USB 3.0 csatlakozóval, visszajelző LED-ekkel és egy ajtócskával, ami a két 3,5 hüvelykes SATA merevlemezfiókot takarja. Kiemelendő extra az SD kártyaolvasó, ami egyre kevesebb konkurensén látható. Mondani sem kell, hogy a merevlemezfiókok hot-swap rendszerűek, tehát menet közben is cserélni lehet a winchestereket, biztonsági rögzítésükről pedig kulccsal gondoskodnak.

Hátulról nézve is jól fel van szerelve a dobozka. Nem egy, hanem rögtön két Gigabit Ethernet portot tettek rá, amiknek sávszélessége össze is adódhat. Képkimenetből szintén kettő van (HDMI és D-Sub), ráadásul ezek közül az egyikre mindenképpen szükségünk lesz a kezdeti konfigurálásnál. Ezeken túl kapunk két USB 2.0-t és eSATA-t is adattárak, nyomtatók és perifériák csatlakoztatásához, felül a szögletes bemélyedés pedig egy PCI Express kártya helye, bár ez ennél a modellnél nem igazán használható ki. A sok csatlakozó miatt csak egy kisebb, 60 milliméteres ventilátor fért hátulra; a kis szerver az alatta lévő és a fenék első részére vágott nyíláson keresztül tud levegőzni.

Hardver, beüzemelés

Nem kell a NAS-t szétszerelni ahhoz, hogy beletegyük a merevlemezeinket, de mi azért megbontottuk a négy csavarral rögzített házat, mert tudtuk, hogy van benne egy érdekesség. Arról a 60 vagy 64 GB-os, 2,5 hüvelykes SSD-ről van szó, amit a HDD-ket fogadó fémkeret tetejére tettek; ezen lakik ugyanis a Windows operációs rendszer, amit egy Atom D2701 processzorra alapozó miniszámítógép futtat. Ez egy kétmagos, Hyper-Threading révén négyszálas, 2,13 GHz-es CPU még 2011-ből, 32 nm-es csíkszélességen készülő, Cedarview architektúrával, úgyhogy nem mai gyerek és nem is izompacsirta, de NAS-ban gyakran használják.

Alaplapját a (szemből) bal oldalra állították be, erre egy PCI Express x4 csatolóval kapcsolódnak a merevlemezfiókok, az SSD-nek standard SATA kábele van, a hűtés pedig passzív, pontosabban a hátsó házventilátor légáramlatára támaszkodik a CPU-ra és alaplapi vezérlőre rakott borda. A képek alapján nem feltétlenül látható, de az alaplap PCI Express x1 csatolójába dugott bővítőkártya és a felül lévő SSD ütik egymást, csak az egyiknek van hely. A W2000+ esetében az SSD-re szavaztak, a PCI Express bővítést meg sem említi a leírás. Lehet viszont RAM-ot fejleszteni SO-DIMM DDR3 modulokkal. Az alap W2000-nek 2 GB-ja van, a W2000+ már a platform maximumát, 4 GB-ot jegyez, ám a két modul ellenére egyetlen csatornán.

A merevlemezek fiókba csavarozása, a hot-swap állások betöltése és az Ethernet-, illetve tápkábelek bekötésén kívül kell még egy kicsit dolgozni a Thecus W2000-rel az első bekapcsolás előtt. A Windows Storage Server ugyanúgy indul, mint a klasszikus Windowsok: az első startnál monitorra, billentyűzetre és egérre lesz szükségünk. Meg kell majd adni a termékkódot, felhasználói fiókot kell létrehozni, a folyamat végeztével pedig a Windows 8.1-gyel rokon felületen találjuk majd magunkat.

A Windows Storage Server 2012 R2 Essential változat viszont sokkal komolyabb, így a következő lépés a domén, a szervernév és az adminisztrátor megadása, majd célszerű egyből frissíteni is a rendszert, ami egy csomó biztonsági rést betöm. Maga az ablakos, Start képernyős rendszer csak a legszükségesebb alapelemeket tartalmazza, mint a vezérlőpult, jegyzettömb, Paint, de ugyanúgy van Windows Store és bármilyen más x86-os programot is feltelepíthetünk, például peer-to-peer klienst, médialejátszót, játékokat, stb.

A Storage Server extrákat a Server Manager rejti. Ez a rész lényegesen bonyolultabb a szokásos Linux-alapú, otthoni NAS-ok beállításánál, kell hozzá tisztességes Windows Server alapképzés, hogy a linuxosokban gyárilag bedrótozott funkciókat be tudjuk konfigurálni. Ha viszont jó kezekbe kerül, akkor a lehetőségek és finomhangolások egy teljesen új dimenziója nyílik meg előttünk olyan mélységekig, amit a legjobb Synology vagy QNAP NAS oprendszerek meg sem közelítenek.

Tesztelés

Az alap merevlemez kezelésénél előbb partíciókat kell készíteni, de nem szükséges mindenképp formázni korábban használt FAT32 vagy NTFS rendszerű adattárunkat, mint a linuxos alternatíváknál. Nagy előnye a szervernek, hogy az egyes meghajtók és partíciók virtuálisan teljesen elválaszthatóak a fizikai merevlemezektől, bár ilyet már a QNAP egyes linuxos modelljei is tudnak. A Storage Poolnak nevezett dolog lényege nagyjából az, hogy két fizikai merevlemezünkből csinálunk egy akár paritással védett (RAID0) vagy tükrözött (RAID1) adattároló alapot, aztán ebben már ízlés szerint készíthetünk külön virtuális meghajtókat és partíciókat felhasználóink és szervereink kiszolgálására.


Ebben a folyamatban és a megosztások kezelésében alapvetően varázslók vezetik a felhasználót, de igazán akkor járunk jól egy ilyen eszközzel, ha nem csak többé-kevésbé fogalmatlanul klikkelgetünk, ahogyan azt mi is tettük. Ez a rendszer tényleg igényli az alapos utánajárást, Windows Server felkészülést, mert rengeteg olyan paraméterrel és lehetőséggel találkoztunk, ami egyszerűbb, Linux-alapú NAS-oknál fel sem merült, például adat-deduplikálás, provizionálás, virtuális gépek kiszolgálása és hasonlók, az opcionális Microsoft Azure felhő- és Office 365 előfizetés-kezelésről nem is beszélve.


Mivel lényegében egy klasszikus, Atom-alapú Windows PC-ről van szó, akár az olyan általános sebességtesztek is lefuttathatóak a Thecus W2000-en, mint az AIDA64 benchmark része vagy éppen a HD Tune adattárvizsgáló. Ezek nem is mutattak más eredményt, mint amire számítottuk. A 60 GB-os Kingston SSDNow V300 vagy a 64 GB-os Adata SP600, amit az eszközbe építenek, bőven 200 MB/s fölötti olvasási tempóra képes. Mivel a Windows operációs rendszerhez csak 30 GB-os partíció került rá, a maradék tárhelyet akár fel is használhatjuk. Mi két darab 2 TB-os WD Red merevlemezt tettünk bele, ezek olvasási csúcssebessége a HD Tune szerint 110-140 MB/s között mozgott.


Balra a rendszer SSD, jobbra az adattároló HDD-k sebessége közvetleül mérve

Gigabit Ethernet hálózaton keresztül mérve a szokásos, Atommal hajtott NAS-okra jellemző értékeket kaptuk. Nagy, több GB-os állományoknál az olvasási és írási maximum kicsivel meghaladta a 100 MB/s-ot, ez a gigabites hálózat áteresztőképességének felső korlátja. Nagy mennyiségű, 1-5 MB-os állományokból készített, komplex adatcsomagunk másolásánál 70 MB/s körüli olvasási és 60 MB/s körüli írási tempót kaptunk, ami szintén általános eredmény, az ilyen hardverrel ellátott, Linuxot futtató NAS-ok is hozzák. Szépen teljesített az előlapi USB 3.0 port, külső merevlemezzel ott is lazán elértük a 100 MB/s-os olvasási és írási tempót. Természetesen a hátsó USB-k ugyanezzel a tárolóval csak 30 MB/s szintű csúcsot hoztak, hiszen az USB 2.0-nak ez a gyakorlati határa.

Szoftveres téren alapból nem volt olyan szuper minden, mint a készre telepített, linuxos NAS-oknál, de miután feltettük kedvenc torrentkliensünket, médialejátszónkat, streamelőnket, és kibányásztuk, hol az FTP, már egész használhatónak bizonyult a W2000 a szokásos alapfeladatokban is, persze igazán jól egy komolyabb, Microsoft szoláltatásokkal megtámogatott környezetben érezné magát. Azért az ötödik évét taposó Atomnak vannak korlátai, különösen a modernebb, komolyabb tömörítésű, multimédiás fájlok kezelésénél. Ezeket célszerűbb csak megosztani rajta, a lejátszást pedig valami erősebb célhardverre bízni.


Két merevlemezzel és az SSD-vel, nyugalomban 24 wattot mutatott a konnektoros fogyasztásmérőnk, ennél azért a modernebb Atommal vagy egy-egy erősebb ARM rendszerchippel ellátott, hasonló kaliberű NAS-ok lejjebb mennek. A terhelés melletti 35 wattos értéknél is láttunk már jobbat, de még mindig lényegesen alacsonyabb ez az energiaigény egy adattárolásra, szerver funkcióra épített asztali számítógépénél. A bekapcsolás első pillanatától kezdve percenként 2300-as fordulaton járt a W2000 hűtőventilátora, szabályozására való szoftvert nem találtunk előtelepítve; nyugalomban, a merevlemezek leparkolásakor sem lassult, és a NAS félórás terhelése alatt sem gyorsult. Ekkor 23 °C-os szobahőmérséklet mellett a CPU 75 °C-ig, a merevlemezek 42 °C-ig melegedtek, ezek nem vészes értékek.

Értékelés

Érdekes kis NAS-t hozott össze a Thecus és a Microsoft. A W2000 lényegében úgy született, hogy fogták az évek óta létező N2800 nem éppen friss Atommal megtöltött, de masszív, jól bevált kis házát, és gyárilag feltelepítették rá a Windows Storage Server 2012 R2 Essential operációs rendszert. Feltehetőleg azért, hogy a Microsoft versenybe tudjon szállni a Linux-alapú NAS operációs rendszerekkel az otthoni és kisirodai felhasználóknál, ahova eddig túl drága volt.

A W2000 valamivel 100 000 forint körüli ára pusztán a hardvert tekintve soknak tűnhet, Linux alapon tíz-húszezer forinttal olcsóbban is megkapjuk ugyanezt akár a Thecustól, de a konkurenciától is. Ha viszont beleszámoljuk, hogy a rajta lévő operációs rendszer licence önmagában drágább a NAS-nál, máris teljesen más a leányzó fekvése. Emellett lényegében ingyen van a hardver és benne az SSD. Mondjuk az kicsit fájó, hogy a 2 GB helyett 4 GB RAM-ot kínáló, de amúgy megegyező W2000+ felára közel hetvenezer forint.

Számítani kell arra, hogy ez a NAS sokkal mélyebb rendszergazdai ismereteket igényel, mint egy készre húzott linuxos alternatíva, és az öregecske Atom multimédiában nem menő. Persze, aki kellő rendszergazdai ismeretekkel bír a Microsoft termékek világában, az olyan dolgokat varázsolhat elő belőle, amiket eddig csak lényegesen drágább rendszerekből (hardver és szoftver) lehetett. Mindezekért nekünk a Thecus W2000 kifejezetten tetszett. Kíváncsian figyeljük, hogy sikerül-e gyökeret eresztenie a Microsoft operációs rendszerének a költséghatékony kisvállalati NAS-ok világában.


Thecus W2000+ NAS

rudi

A Thecus W2000+ NAS-t a Thecus, a WD Red merevlemezeket pedig a Western Digital bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés