SJCAM SJ7 Star – GoPro-gyilkos?

Az SJ7 Star az SJCAM első 4K-képes kamerája, és a gyártó nem csak a felbontással igyekszik a csúcskategóriába kerülni.

Kezelés és hardver

Kezelés

Az SJ7 Star esetében a kamera irányítására rengeteg lehetőségünk van: a legkényelmesebb megoldást természetesen az érintőképernyő adja, ezen keresztül pillanatok alatt elérhetünk minden beállítást, funkciót, sőt még hasznos gesztustámogatást is kapunk például arra, hogy egyetlen mozdulattal válthassunk álló- és mozgóképes üzemmód között.


[+]

A következő lehetőség a kamerán található három gomb használata – ez értelemszerűen akkor hasznos, ha az érintőképernyő kesztyű, víz vagy tok miatt nem elérhető. Ezért jó pontot érdemel az SJCAM, mert a készülék így gyakorlatilag teljesen használható marad minden helyzetben, nem muszáj például csak azért kijönni a tengerből, hogy állítsunk a videók felbontásán.


[+]

A harmadik lehetőség alapesetben az okostelefonra telepített alkalmazás, ami Wi-Fi kapcsolaton keresztül élőképes távirányítóként működik. Ha sebességről van szó, ez a leggyorsabb, legkényelmesebb megoldás, hiszen a telefon nagyobb kijelzőjén a menükben is egyszerűbb a navigáció, és a kamera képe is jobban látszik. A megoldás hátránya, hogy a WLAN adapter működtetése érezhetően csökkenti az üzemidőt.


[+]

Az app egyébként iOS-re és Androidra érhető el, és tesztünk során jól működött. A program lépésről lépésre végigvezet a kamera és a telefon összekötési folyamatán (egy Android 8.0 beta3-at futtató Nexus 6P volt az alany), tulajdonképpen bolondbiztosnak mondható, és a kamera vezérlésén kívül az SJCAM fotó/videó-megosztó közösségi platformjához is hozzáférést kínál.


[+]

Plusz pénzért egyébként egy negyedik irányítási lehetőséget is kaphatunk rádiós távirányító képében, amelyet a mellékelt tokkal karóraként csuklónkra rögzíthetünk. A kis eszközön öt gomb van, ezekkel tudjuk az SJ7 Star legfontosabb funkcióit elérni. Víz- és ütésálló eszközről van szó, ami elsősorban akkor jön jól, ha snowboardozás, biciklizés és hasonló tevékenységek közben nincs módunk a gombokkal sem irányítani kameránkat. A két eszköz összekapcsolása nagyon egyszerű, de a távirányító gombjai kissé kemények, a funkciókat mutató ikonok pedig elég nehezen felismerhetőek például erős napsütésben, napszemüvegben, így jobb, ha megtanuljuk, hogy például melyikkel lehet felvételt indítani, és melyik készít fotót.

Hardver

Csúcsmodellről lévén szó, az SJCAM a hardverben is odatette magát, az SJ7 Starban a méltán kedvelt Ambarella A12S75 lapkát találjuk, amelyet egy Sony IMX117 CMOS érzékelő lát el adatokkal. Az érzékelő 1/2”-es és 12 megapixeles effektív felbontással rendelkezik. Mind az Ambarella A12, mind a Sony IMX117 ismerős lehet például a GoPro kamerákból. Az objektívet illetően F2.5-ös blendét és 166 fokos látószöget kapunk.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése SJCAM SJ7 Star
SoC Ambarella A12S
Érzékelő, natív felbontás Sony IMX117, 12 MP
Objektív F2.5, 166 fokos látószöggel
Hátsó kijelző 2"
Adattároló microSD (min. class 10 ajánlott)
Akkumulátor 3,8 Wh
Interfészek Wi-Fi, USB, HDMI
Méretek, tömeg 60 x 41 x 25 mm, 74 gramm
Fontosabb felbontások (mozgókép) - 4K 30 fps
- 2,7K 30 fps
- 2,5K 60/30 fps
- 1080p 120/60/30 fps
- 720p 240/120/60/30 fps
Formátum MP4-AVC
Fontosabb felbontások
(állókép)
- 16 MP (interpolált)
- 14 MP (interpolált)
- 12 MP (natív)
- 8 MP
- 5 MP
Formátum JPG
Egyéb üzemmódok Sorozatfelvétel, intervallumfelvétel, hosszú expozíció (max. 60 másodperc), time lapse videó, autós üzemmód
Extrák Távirányítás telefonról, elektronikus képstabilizátor, beépített mozgásérzékelő automatikus indításhoz, háromféle látószög
Gyártó honlapja wayteq.eu
Termék honlapja SJCAM SJ7 Star
Fogyasztói ár 74 900 Ft
Garancia 1 év

A kimeneti oldalon a hívószó természetesen a 4K, ami jelen esetben valóban használható is, hiszen a 3840x2160 pixeles felbontás mellé 30 fps sebességet választhatunk. Persze akinek sokszor kell gyors mozgásokat kamerázni, az tudja, hogy ehhez igazából 60 fps-re van szükség, ezt a képsebességet az SJ7 Star 2560x1440 pixel mellett tudja, míg a Full HD felbontás esetén 120 fps kérhető, ami 30 fps-sel visszanézve négyszeres lassításnak felel meg. Végül, aki a nagysebességű felvételekben érdekelt, a 720p-s felbontásnál 240 fps (nyolcszoros lassítás) is kérhető. A látószög három fokozatba kapcsolható egyébként.

Lassított felvétel mellett gyorsítottat (time lapse) is készíthetünk, természetesen ekkor is rendelkezésre áll a 4K felbontás, a képkockák közötti intervallum pedig 1, 2, 5, 10 és 30 másodpercre állítható.

A további üzemmódok között van egyszerű fotózás (16 megapixeles, tehát interpolált felbontásig), sorozatfelvétel, intervallum-felvétel, és dashcam üzemmód is, ami lehetővé teszi, hogy a gyújtás bekapcsolásától az autó leállításáig automatikusan készüljön a felvétel (pl. ha szivargyújtóra csatlakoztatjuk a megfelelő töltővel). Annak érdekében, hogy a kártya ne teljen be, kapunk Loop Record üzemmódot is, így megadható, hogy végtelenítve például csak mindig az utolsó 10 perc kerüljön rögzítésre.

Ami az extrákat illeti, a kamerába került giroszkóp, így képes arra, hogy magától elinduljon és megálljon, ha mozgást érzékel, illetve rendelkezik elektronikus stabilizátorral is. Ez utóbbi sajnos csak közepesen teljesít: eleve csak 1080p felbontásnál és 30 illetve 60 fps-nél választható ki, másrészt időnként a képminőségen is ront.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • SJCAM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés