Samsung YP-T10 - Vaú!

A felcseperedett kistigris

Ha lenne olyan ország, amely Steve Jobs rémálmaiban újra és újra feltűnne, mint az iPod-birodalmat leigázó, porba tipró nemzet, minden bizonnyal Dél-Korea lenne az. A szorgos ázsiaiak egy ideig békében elvoltak otthon a kütyüikkel, aztán pár éve rájöttek, hogy ezekre a holmikra (melyeknek tetemes részét a Samsung gyártja, de partnerként köze lehet azokhoz is, amelyekre nem a Samsung felirat kerül) a világ nyugatibb fertályán is vevők, így a koreaiaktól származó szórakoztatóelektronikai berendezések és más egyebek után elözönlötték a világpiacot a manapság trendi divateszközként is funkcionáló telefonok és a médialejátszók is.


Az IFA médialejátszó-felhozatala

A Samsung hatalmas lelkesedéssel vetette bele magát eme két, bizonyos szempontból egymással közeli rokonságban álló szegmensbe, a lelkesedésnek pedig hamar meg is lett az eredménye tucatnyi okos és szép készülék formájában. A vállalat természetesen az idei IFA kiállításra is tartogatott újdonságokat a tarsolyában, így többek közt itt mutatták be a megújult csúcskategóriás médialejátszókat, az érintőkijelzős YP-P2-t, a hangszóróval is rendelkező YP-S5-öt (az YP-K5 utódját) és az YP-T10-et, mely leginkább az általunk is bemutatott K3-hoz hasonlítható, ám annak tudását számos ponton túlszárnyalja. Az YP-T10 a világpremierrel egy időben szerkesztőségünkbe is megérkezett, az új Samsung lejátszó képességeiről és nem mindennapi kinézetéről így első kézből tudunk beszámolni.

Szuperszexi, szupervékony és pillekönnyű – így jellemzi legújabb üdvöskéjét a Samsung, és bár sejtelmünk sincs, hogyan lehet egy lejátszó szexi, az utóbbi két jelző ezúttal nem erős költői túlzásra építő marketingmaszlag, az YP-T10 valóban nagyon vékony (vastagsága mindössze 7,9 milliméter), tömeg pedig csupán 43 gramm, ami a K3-hoz képest hét gramm mínuszt jelent.


[+]

A lejátszó formája, ha lehet, még a K3-nál is letisztultabb, jóllehet az alap hasonló, elsőre csak az olyan apróságok tűnnek fel, mint a króm berakás hiánya vagy a szögletesebb élek. Az YP-T10 fekete (vagy ahogy mostanában ezt a színt nevezik: zongoralakk-fekete), fehér, bíbor, vörös és citromsárga színben kerül forgalomba (nem kizárt, hogy nálunk csak az első kettő kapható majd), hozzánk egy fekete tesztpéldány jutott el. Az előlap az a fajta, teljesen egybefüggő fényes műanyag, melyet a tulajdonos eleinte legszívesebben csak cérnakesztyűben érintene, a hátlap mattfekete, nehezen megállapítható, hogy fém, vagy műanyag. Tapintásra kissé hideg, szerintünk így inkább előbbi.


[+]

Az YP-T10-en mindössze egy kapcsolót találni, ez tölti be a bekapcsológomb és billentyűzár szerepet, van a lejátszón továbbá egy egyedi kialakítású, széles töltő- és adatátviteli csatlakozó és egy fülhallgató-kimenet is. Bekapcsolás után azonnal nyilvánvalóvá válik, hogy mi a legmeghatározóbb különbség a K3 és a T10 között; az új típus indulásakor egy valamivel több, mint 5 centiméter képátlójú, QVGA (320x240 pixel) felbontású TFT éled fel, amely minden előzetes várakozást felülmúlóan szép, kontrasztos képet ad. A tíz fokozatban szabályozható fényerejű megjelenítő alatt bekapcsol az érintőfelület csontfehér háttérvilágítása is, majd, ha nem nyúlunk a kezelőszervekhez, rövid idő múlva ki is alszik (nem csak egyszerűen kikapcsol, kialszik – lényeges különbség).

Hit the road, SAM!

A lejátszó kezelése ilyen formán nem különösebben bonyolult, bár kétségtelenül megszokást igényel. Először hibára gyanakodtunk, de később rájöttünk, hogy működési sajátosság, mely akár hasznossá is válhat; mindenesetre az érintőfelület csak a lejátszót kézben tartva volt hajlandó megfelelően működni. Asztalra lerakva vagy teljesen hiába nyomogattuk a gombokat, vagy jóval erősebb nyomást kellett gyakorolnunk az ujjlenyomatokra amúgy is rendkívül kényes felületre.


[+]

A Samsung nem a lejátszó kereskedelmi forgalomban kapható, végleges változatát küldte el nekünk, így az YP-T10 szoftvere is csiszolódhat valamelyest, mire heteken belül a boltokba ér, továbbá a végleges csomagolásról és annak pontos tartalmáról sincs képünk, információnk. Mi fülhallgatót (hasonlót, mint amit a K3-hoz is mellékeltek), adatkábelt és CD-t kaptunk (rajta a Samsung Media Studióval) a médialejátszóhoz, a vásárlók jó eséllyel egy kézikönyvvel lesznek még gazdagabbak.


[+]

A bétaállapotú csomaghoz tehát bétaállapotú rendszerszoftver is tartozott, ettől függetlenül mi nem sok kivetnivalót találtunk benne. Kilenc pontból álló menü kínálja fel az öt főbb funkciót (zenehallgatás, videózás, képnézegetés, rádióhallgatás és podcast-vétel), a különböző csoportok és menüstruktúrák felépítése logikus, átlátható. A lejátszó szoftvere egy viszonylag korrekt magyar nyelvű fordítást is tartalmaz, egyedül talán a „My Skin – Én Héjam” fordítással békültünk ki kissé nehezen, de ez legyen a legkevesebb.

A menü dizájnja megérne egy külön misét, az egy dolog ugyanis, hogy számos ponton testreszabható, de a központi szerep mégis egy lelkesen ugrándozó kiskutyának, SAM-nek jut, aki zenelejátszás közben is velünk marad, ha úgy állítjuk be a sémát, és vagy gitárral a kezében zúz, vagy a réten táncol pillangók és virágok társaságában. Utóbbi értelemszerűen inkább a lányok szívét dobogtatja majd meg, ehhez illik bíbor vagy vörös színű YP-T10-et választani. SAM egyébként rendkívüli módon feldobja az általában célszerűen unalmas menüböngészést, bár sejtésünk szerint a technomán vásárlók hamar az egyszerűbb, megszokott látványvilágú kezelőfelületre váltanak. Ne tegyék, ezzel szerintünk legalábbis a lelkének egy részétől fosztják meg a médialejátszót.


[+]

Az YP-T10 tehát alapvetően a szokásos médialejátszó-funkciókat kínálja fel használójának, a zeneszámok kompatibilitási listáján a népszerű MP3 és WMA mellett az ASF és az OGG is megtalálható, WMV és MPEG-4 játszhatók le, valamint JPEG és BMP fotók jeleníthetők meg a készülékkel. A lejátszó kijelzőjén szövegfájlokat is lehet olvasgatni, mely hála a jó minőségű, relatíve nagy és részletes felbontású kijelzőnek, nem is olyan szemet fárasztó tevékenység, mint elsőre gondolnánk. Persze a Háború és békét továbbra sem ajánljuk senkinek ebben a formában olvasásra.


[+]

A különböző médiafájlok USB kapun keresztül tölthetők át az YP-T10-re, mely ezúttal is az MTP (Media Transfer Protocol) rendszert részesíti előnyben az USB mass storage szabvány helyett. A 2, 4 vagy 8 gigabájtnyi flashmemóriás háttértárat így csak valamilyen MTP-kompatibilis program segítségével érheti el a felhasználó, az újabb operációs rendszereket (ilyen például a Windows Vista) futtató vásárlóknak azonban már erre sincs szükségük, igaz, a megszokott fájlkezelők használatáról nekik is le kell mondaniuk.

Összeáll a hang (és a kép)


[+]

A Samsung új lejátszója tapasztalatunk szerint kitűnően megállja a helyét zenelejátszóként, a prémiumkategóriás külsőhöz remek hangzásvilágot párosított a koreai gyártó. A hangkép ezúttal már a DNSe csomag új, 2.0-s változatával módosítható – ez a hangszínszabályzón túl mélyhangkiemelést, 3D-hangzást és más hasonló effektusokat produkál. Vannak, akik előszeretettel használják ezeket a funkciókat, vannak, akik menekülnek tőlük, tény mindazonáltal, hogy az YP-T10 tapasztalataink szerint a hangprocesszor trükkjei nélkül is nagyon szépen szól, ami a mellékelt füles minőségét is dicséri egyben.


Végre van diktafon is

A lejátszó mindemellett FM rádióként is működik, sőt beépítették a diktafon funkciót is, amit a K3-ból nagyon hiányoltunk. Újdonság a Bluetooth 2.0 kapcsolat is, mely leginkább a vezeték nélküli zenehallgatás szabadságával csábíthat egy drótnélküli füles beszerzésére. Néhány jelentéktelen apróság kimaradt az YP-T10-ből, így például nincs ébresztő, nincsenek játékok, naptár stb., ezek azonban szerintünk nem sokaknak fognak hiányozni, ráadásul ha a gyártó úgy dönt, egy részüket későbbi szoftverfrissítéssel bizonyára könnyedén beépítheti a lejátszóba.


[+]

A rövid próbaidőszak alatt szerzett tapasztalataink alapján elmondhatjuk, hogy az YP-T10 szinte hibátlanra sikerült darab, a valaha nálunk járt egyik legjobb médialejátszót láthattunk vendégül személyében. A kitűnő minőségű anyagok és az ehhez méltó összeszerelés, a dizájn, a funkciók sokasága, a hangminőség mind-mind a kategória csúcsáig emelik a lejátszót, az YP-T10 ára ettől függetlenül nem a valóságtól elrugaszkodott szintre került, az árcímkén szereplő összegek megfelelnek a tudásszintnek és a minőségnek. A Samsung YP-T10 beszerzését ennek alapján minden olyan vásárlónak nyugodt szívvel ajánljuk, aki nagy tudású, minőségi és nem utolsósorban trendi médialejátszóra vágyik.

 

Adatlap
Termék neve Samsung YP-T10
Adattároló flashmemória 2 GB, 4 GB vagy 8 GB kapacitással
Kijelző mérete 5 centiméter képáltójú, QVGA (320x240 pixel) felbontású TFT LCD
Frekvenciatartomány n. a.
Jel/zaj viszony n. a.
Maximális teljesítmény @ 16 ohm 20 mW csatornánként
Támogatott fájlok, formátumok MP3, WMA, OGG, AAC, ASF, WMV, SVI (MPEG-4 tömörítéssel), JPEG, TXT
Lejátszási idő kb. 30 óra (zenelejátszás)
kb. 5 óra (videolejátszás)
Funkciók, extrák diktafon, képnézegető, videó- és zenelejátszó, felvétel mikrofonról, FM rádió
Hangszínezés DNIe v2.0: hétsávos equalizer, 3D hangzás és mélyhang-kiemelés, utcai mód
Méret 96 x 41,5 x 7,9 mm
Tömeg 43 g (a beépített Li-polimer akkumulátorral)
Várható fogyasztói ár 2 GB: 34 990 Ft
4 GB: 42 990 Ft
8 GB: 54 990 Ft

Ami tetszett:

  • kitűnő kijelző,
  • szép hangzás, jó fülhallgató
  • prémium minőség, letisztult design
  • könnyű kezelhetőség.

Ami nem tetszett:

  • csak MTP-t támogat.

 

Samsung YP-T10

Renwick

A bemutatóban szereplő médialejátszót a Samsung hazai képviselete juttatta el hozzánk.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés