Olympus E-PM1 – a legkisebb királyfi

Képminőség

Mivel az Olympus E-PM1 is ahhoz a gépcsaládhoz tartozik (és ráadásul ugyanaz a szenzor és JPEG-motor található benne), mint a korábban már tesztelt E-P3, ezért túl sok képminőségbeli különbségre nem számítottunk, s nagyjából igazunk is lett. Próbánk során az összes lehetséges zajszűrést kikapcsoltuk gépen belül, így az nem szólhatott bele a végeredménybe. Az E-PM1 ISO értéktartománya szintén 200 és 12 800 között mozog, ezért első körben megnéztük, van-e zajszint téren eltérés a többi, harmadik generációs PEN modellhez képest.

A PEN minit ugyanolyan kitobjektívvel (de persze, nem ugyanazzal) teszteltük, mint korábban az E-P3-at, azaz a 14-42 mm F3.5-F5.6 II MSC R M.Zuikoval, ami meglehetősen jó képminőségű ebben a kategóriában. A mininél azt vettük észre, hogy a képe nem olyan részletgazdag, mint a nagytestvéré, pedig ugyanolyan körülmények közt, ugyanolyan távolságról és gyújtótávval végeztük vizsgálatainkat. A tesztábrákat többször, manuális és automatikus élességállítással egyaránt, állványról, 2 mp-es önkioldóval fotóztuk, de az eredmény mindig ugyanaz lett. Ezen túlmenően az E-PM1 körülbelül fél FÉ-vel gyengébben teljesített, azaz a képe zajosabb volt valamivel, mint a nagy PEN-é. További zajos képek:

Véleményünk szerint ISO 1600-ig jó, ISO 3200-ig pedig elfogadható marad a fotók minősége, azonban a két magasabb értéket – főleg az ISO 12 800-at – csak akkor érdemes használni, ha nincs más megoldás és mindenképp kell a fotó. Itt mellékeltünk pár eredeti felbontású JPEG és RAW képet, hogy a kísérletező kedvűek maguk is kipróbálhassák a RAW konverterek nyújtotta lehetőségeket.

Az E-PM1 színvilága nagyon szép, a szaturáció élethű. A nyers fájlokkal igen sokat kísérleteztünk, de gyakorlatilag nem tudtunk jobb, szebb JPEG képeket nyerni belőlük, mint ami eleve kijött a fényképezőgépből. A RAW feldolgozásnak ennél a készüléknél akkor van értelme, ha magunk szeretnénk egy-egy képre egyedileg kihegyezett és „szabott” zajszűrést, esetleg művészkednénk a színekkel, az expozíciós értékekkel vagy a fehéregyensúllyal. Valóban alkalmas kezdőknek az E-PM1, hiszen gyárilag szép és pontos JPEG-eket készít. Végül pár képminta (zárul az idény, valószínűleg jövő tavasz előtt már nem lesz több virágos kép..):

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés