Merevlemezek és új hardverek

Miniház, Android TV, e-book olvasó

Nagyon érdekes mini szerverházat találtunk a Computermode kínálatában. A számunkra ismeretlenül hangzó Eolize márka SVD-NC11-4 nevezetű háza lényegében egy olyan NAS (hálózati adattár) doboz, aminek az aljába, a hot-swap HDD fiókok alá egy Mini-ITX alaplapot lehet szerelni. A 250 mm magas és 200 mm széles előlap mögé négy darab 3,5 hüvelykes SATA adattárat telepíthetünk, illetve a homlokzatra került még két USB csatlakozó. Az ügyes kialakítás révén akár egy teljes magasságú bővítőkártyát is beleszerelhetünk a Mini-ITX alaplapba. Az áramellátásról 200 wattos flexATX táp, a szellőzésről pedig a hátlapra szerelt, 120 milliméteres ventilátor gondoskodik. Sajnos az ügyes kis mini szerverház nem éppen olcsó, táppal együtt 41 250 forintba kerül. Úgy gondoljuk, hogy a nagyjából 30%-kal olcsóbb, 5,25-ös bővítőhellyel és két merevlemezfiókkal ellátott verzióra is lenne kereslet a hazai piacon.

Egy ideje már a köztudatban vannak az Android-alapú okostelefonok és tabletek, de valamiért csak most kezdenek eszmélni a gyártók és fejlesztők, hogy ez a platform tévére köthető médialejátszóként is megállná a helyét. Szerencsére megtörni látszik a jég, itt az egyik első androidos fecske, az Ellion T1 Smart Android TV box. Koncepciója rém egyszerű, fogtak egy Android futtatására képes, ARM-alapú hardvert (annyit tudunk róla, hogy 800 MHz-es a processzor és 256 MB RAM van mellette), rátették az operációs rendszer 2.2-es verzióját, kicsit megpiszkálták, hogy HDMI-n vagy SCART-on keresztül tévére is ki tudja adni a kezelőfelületet, tettek rá két USB és egy Ethernet hálózati csatlakozót, és már készen is voltak. Multimédiás oldalról papíron a Full HD-s H.264 kódolású MKV konténerrel is boldogul, de hogy ezt natívan ilyen felbontásban tennék ki a régi Androiddal, azt nehéz elhinni.

Fontos tulajdonsága, hogy kép- és hangállományok, illetve feliratok kezelésében felveszi a versenyt a hálózati médialejátszókkal, de emellett teljes funkcionalitású internetböngészőt, e-mail klienst és az alkalmazásbolt révén még többet is nyújt, szóval ilyen téren a HTPC-k babérjaira tör. Mindezt egy egyszerű távirányítóval kiegészítve 32 900 forintért kapjuk meg. A vezeték nélküli minibillentyűzet felára 10 900 forint, de USB csatlakozói segítségével hagyományos billentyűzetet és egeret, sőt Wi-Fi adaptert is kezel az Ellion T1.

Bár ez elektronikus könyvolvasók világát az Amazon Kindle modelljei uralják, rengeteg gyártó kínál egészen érdekes termékeket. Ahogy jönnek az okosabbnál okosabb változatok, a kifutó eszközök között néha gyöngyszemeket találni. A Sony érintésérzékeny, 6 hüvelykes e-tintás kijelzővel ellátott PRS600 modellje korábban jó 80-90 000 forintért volt kapható, most viszont rábukkantuk 50 000 forint körüli áron. Az ePub, PDF és BBeB Book védett, illetve rengeteg DRM nélküli e-book formátum mellett képeket és MP3 zenét is kezel, 512 MB-os belső memóriáját (ebből 300 MB áll adataink rendelkezésére) Memory Stick vagy SD kártyával bővíthetjük.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés