Merevlemezek és új hardverek

Merevlemezek helyzete

Annak ellenére, hogy a winchester még mindig a számítógépek egyik meghatározó komponense, régóta nem foglalkoztunk piaci helyzetével. Mostanában az SSD-k kerültek a figyelem középpontjába, melyek az utóbbi években óriási fejlődésen mentek keresztül. Ha sebességről, halkságról vagy takarékos üzemről van szó, akkor a mozgó alkatrész nélküli adattárak egyre életképesebb és megfizethetőbb alternatívát jelentenek. Ha viszont sok-sok gigabájtot kell elraktározni, akkor még mindig a jó öreg HDD-khez nyúlunk. Ezen a téren már nagyon lelassult a fejlődés, bár idén a 2 TB-osok után színre léptek a 3 TB-os 3,5 hüvelykes tárak. Kisebb, 500 GB alatti modelleket pedig már alig találni, mert ezek fajlagosan már nem érik meg az árukat.

Az utóbbi időszakban négy merevlemezvonal alakult ki. Az elsőbe az alacsony, percenként 5400-at pörgő „zöld” modellek tartoznak, melyek valamivel lassabbak, de rendszerint halkak és kevesebbet fogyasztanak, sőt olcsóbbak is. Ha SSD-t használunk rendszerlemeznek, vagy hálózati médialejátszóba keresünk winchestert, akkor ezeket a modelleket érdemes választani. Mellettük jelen vannak a klasszikus, percenként 7200-at pörgő sorozatok és a valamilyen speciális funkcióval, gyorsabb vezérlőrendszerrel, nagyobb gyorsítótárral ellátott változatok. A negyedik kategóriát az elsősorban vállalati felhasználásra szánt modellek képviselik, melyekre a szokásos, 3 éves garanciánál több vonatkozik, többségüket RAID üzemre optimalizálták, emiatt áruk valamivel – de sok esetben már nem sokkal – magasabb. Nem ritka a SATA 3.0 vezérlővel ellátott winchester sem, de mivel a tányéros, író-/olvasófejes technológiánál nem a csatoló, hanem a mechanika a szűk keresztmetszet, ezért a lényegesen magasabb elvi csúcssebesség semmit nem hoz a konyhára.


A 2 TB-os 3,5 hüvelykes merevlemezek fajlagos ára a legjobb

Ami a fajlagos költségeket illeti, továbbra is igaz, hogy minél nagyobb egy winchester kapacitása, annál kedvezőbb a fajlagos költsége. Az alap, 500 GB-os tárakat kb. 20 000 forintért adják, a komolyabbakért pedig 23 000 forintot kérnek, ami annyit tesz, hogy 1 GB tárterületért 40-46 forintot kell fizetnünk. Kétszeres kapacitású, „zöld” 1 TB-osokat már 24-25 000 forintért kapni, az extrább darabok pedig picivel több, mint 30 000 forinttól indulnak, vagyis a fajlagos gigabájtköltség 24-30 forint környékére csökken. Az 1,5 TB-os merevlemezek 36 000 forint körül kezdődnek, de a speciálisan RAID-be szánt, öt év garanciás modellek ára ennek duplája is lehet. Itt nem javult az egy gigabájtnyi tárterület ára, továbbra is 24 forint környékén marad a minimum. A 2 TB-osok között a legolcsóbb modelleket már 38 000 forintért ki lehet fogni, ami további komoly fajlagos csökkenést jelent, hiszen itt 1 GB-ot akár 19 forintért is vehetünk.

Feljebb már az extrém kapacitások zónájába jutunk, ami rendszerint aránytalanul drágább, mint az előző szint. A 3 TB-os tárakhoz megfelelő vezérlőre és operációs rendszerre lesz szükségünk, de a modern AMD és Intel platformoknak már ekkora tárterület kezelése sem okoz gondot. A legolcsóbb 3 TB-ost a Western Digital kínálatában láttuk. A „zöld” Caviar Green nagyjából 70 000 forintba kerül, szóval 1 GB tárterület ára itt ismét emelkedik, de a vásárlók nagy örömére csak 23-24 forintra, tehát az 1-1,5 TB-os, általában kiszemelt modellek szintjére.


A 2,5 hüvelykes merevlemezek fajlagos ára közelít nagyobb testvéreikéhez

Manapság az egyre terjedő notebookok réven a 2,5 hüvelykes merevlemezek is nagyobb teret nyernek. Ráadásul egy-egy régi, 80-160 GB-os, de akár a 320 GB-os modellek nagyobbra, fürgébbre cserélése is érezhető löketet ad a gépnek, mert a notebookoknál gyakran a winchester a szűk keresztmetszet. Jó hír, hogy ezek a tárak ugyan még kisebb kapacitásúak, mint 3,5”-os testvéreik, de fajlagos áruk már közelít hozzájuk. Egy pörgős, 500 GB-os Seagate modellt már 19 000 forintért láttunk, ami azonos szint a legolcsóbb asztali ötszázasokéval, de az inkább jellemző 25-26 000 forintos ár is egészen korrekt, 50-52 forintos gigabájtárat jelent. Ráadásul a Seagate ezen az áron 750 GB-s modellt is kínál, ami a fajlagos költséget 35 forint alá nyomja. A csúcs, 1 TB-os mobil merevlemezek 30 000 forintos indulóára 30 forintos költséget jelent 1 GB tárkapacitásra, ami csupán 25%-kal magasabb az asztali merevlemezek áránál. Aki alaposan körülnéz az interneten, ami árainknál akár 10-15 százalékkal alacsonyabbra is mehet, gigabájtonként további 2-3 forintot megtakarítva. Gyors összehasonlítási alapnak megjegyezzük, hogy az egyik legjobb fajlagos költségű SSD-nél, a 96 GB-os Kingston SSDNnow V100-nél közel négyszáz forintba kerül egy gigabájt tárolása.

Aki a tárterület bővítését tervezgeti, annak gyorsan kell lépnie, mert – többek közt a thaiföldi árvíz okozta termeléskiesés miatt – erős áremelkedés várható a közeljövőben.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés