Merevlemezek és új hardverek

Bulldozer, óriástáp, merevlemezbölcső

Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Mielőtt nekilátnánk a winchesterek világának aktuális elemzéséhez, mutatunk pár hardverérdekességet. A napokban debütált AMD Bulldozer processzorok aktuális teljesítményében csalódott a közvélemény, de az előremutató architektúra nagyon érdekes, a jövőben várhatóan sikeresebben szerepel majd. A hazai piacon nem sok új FX processzor található. A közepes, hatmagos FX-6100 után a legkisebb, csupán négy aktív maggal rendelkező FX-4100 hazai árát is sikerült kideríteni. Az alapból 3,60 GHz-en dolgozó, de bizonyos esetekben 3,80 GHz-ig felpörgő, 95 wattos TDP fogyasztási osztályba tartozó lapka dobozos kiszerelésben, három év garanciával 33 000 forint környékén indít. Ezen az árszinten kapható a Phenom II X4 955 Black Edition, a komoly grafikus maggal felvértezett AMD A6-3650 APU és kisebb fogyasztású, alacsonyabb órajelű társa, az A6-3600, illetve Intel oldalról a Core i3-2100. Szerintünk ezek a lapkák jelenleg jobb alternatívák az FX-4100-nál.

Két brutális modellel bővült az Enermax tápjainak hazai kínálata. A MAXREVO név meglehetősen hivalkodó, de jól illik az újdonságokhoz. A háromtagú család két nagyobb tagját láttuk hazai boltokban, melyek olyan teljesítménnyel bírnak, aminek még a fele is túlzásnak nevezhető. A közepes MAXREVO névleges teljesítménye 1350 watt, a legnagyobb pedig 1500 wattos, aminek már a fele is bőven sok egy mai csúcskonfiguráció meghajtásához. Az Enermax egy különleges, belül szinte teljesen kábelmentes, magas hatásfokú belsőt épített, mely a 80 Plus szabvány arany fokozatának követelményeit teljesíti, vagyis 20 és 100%-os terhelésnél hatásfoka eléri a 87%-ot, feles terhelésen pedig legalább a 90%-et. Mindkét tápnál összesen hat, fejenként 30 amper (360 watt) leadására képes részre osztották a 12 voltos ágat, melyekre a táp teljes névleges teljesítményét rá lehet irányítani. A fő, 24 tűs tápcsatlakozó is moduláris, lecsatlakoztatható, emellett nyolc darab 6+2 tűs, PCI Express grafikus kártyákhoz való csatlakozót, valamint 14 SATA és 12 IDE eszközökhöz való konnektort kaptunk. Az Enermax óriásoknak nem csak a teljesítménye, hanem az ára is letaglózó. A 1350 wattos modell 108 800 forintba, az 1500-as 118 700 forintba kerül, és öt év garancia vonatkozik rájuk.

Nagy örömünkre rohamos terjedésnek indult a gyors és kényelmes USB 3.0 csatlakozó. Ma már alaplapokon és notebookokon sem ritka a SATA 2.0 sebességét nyújtó aljzat. A DeLock kínálatában praktikus merevlemez-dokkolót is találtunk USB 3.0 adatátvitellel. A bölcsőbe egyetlen mozdulattal beleilleszthetjük 2,5 vagy 3,5 hüvelykes, SATA merevlemezünket. A DeLock gyors és ügyes dokkolója 10-11 000 forint körüli áron vásárolható meg.

Miniház, Android TV, e-book olvasó

Nagyon érdekes mini szerverházat találtunk a Computermode kínálatában. A számunkra ismeretlenül hangzó Eolize márka SVD-NC11-4 nevezetű háza lényegében egy olyan NAS (hálózati adattár) doboz, aminek az aljába, a hot-swap HDD fiókok alá egy Mini-ITX alaplapot lehet szerelni. A 250 mm magas és 200 mm széles előlap mögé négy darab 3,5 hüvelykes SATA adattárat telepíthetünk, illetve a homlokzatra került még két USB csatlakozó. Az ügyes kialakítás révén akár egy teljes magasságú bővítőkártyát is beleszerelhetünk a Mini-ITX alaplapba. Az áramellátásról 200 wattos flexATX táp, a szellőzésről pedig a hátlapra szerelt, 120 milliméteres ventilátor gondoskodik. Sajnos az ügyes kis mini szerverház nem éppen olcsó, táppal együtt 41 250 forintba kerül. Úgy gondoljuk, hogy a nagyjából 30%-kal olcsóbb, 5,25-ös bővítőhellyel és két merevlemezfiókkal ellátott verzióra is lenne kereslet a hazai piacon.

Egy ideje már a köztudatban vannak az Android-alapú okostelefonok és tabletek, de valamiért csak most kezdenek eszmélni a gyártók és fejlesztők, hogy ez a platform tévére köthető médialejátszóként is megállná a helyét. Szerencsére megtörni látszik a jég, itt az egyik első androidos fecske, az Ellion T1 Smart Android TV box. Koncepciója rém egyszerű, fogtak egy Android futtatására képes, ARM-alapú hardvert (annyit tudunk róla, hogy 800 MHz-es a processzor és 256 MB RAM van mellette), rátették az operációs rendszer 2.2-es verzióját, kicsit megpiszkálták, hogy HDMI-n vagy SCART-on keresztül tévére is ki tudja adni a kezelőfelületet, tettek rá két USB és egy Ethernet hálózati csatlakozót, és már készen is voltak. Multimédiás oldalról papíron a Full HD-s H.264 kódolású MKV konténerrel is boldogul, de hogy ezt natívan ilyen felbontásban tennék ki a régi Androiddal, azt nehéz elhinni.

Fontos tulajdonsága, hogy kép- és hangállományok, illetve feliratok kezelésében felveszi a versenyt a hálózati médialejátszókkal, de emellett teljes funkcionalitású internetböngészőt, e-mail klienst és az alkalmazásbolt révén még többet is nyújt, szóval ilyen téren a HTPC-k babérjaira tör. Mindezt egy egyszerű távirányítóval kiegészítve 32 900 forintért kapjuk meg. A vezeték nélküli minibillentyűzet felára 10 900 forint, de USB csatlakozói segítségével hagyományos billentyűzetet és egeret, sőt Wi-Fi adaptert is kezel az Ellion T1.

Bár ez elektronikus könyvolvasók világát az Amazon Kindle modelljei uralják, rengeteg gyártó kínál egészen érdekes termékeket. Ahogy jönnek az okosabbnál okosabb változatok, a kifutó eszközök között néha gyöngyszemeket találni. A Sony érintésérzékeny, 6 hüvelykes e-tintás kijelzővel ellátott PRS600 modellje korábban jó 80-90 000 forintért volt kapható, most viszont rábukkantuk 50 000 forint körüli áron. Az ePub, PDF és BBeB Book védett, illetve rengeteg DRM nélküli e-book formátum mellett képeket és MP3 zenét is kezel, 512 MB-os belső memóriáját (ebből 300 MB áll adataink rendelkezésére) Memory Stick vagy SD kártyával bővíthetjük.

Mobil eszközök

Befutott a hazai piacra az első, valóban ultrabooknak nevezett vékony notebook. Ugyan a Samsung Series 9-et is ebbe a kategóriába soroljuk, de rá még nem mondta ki a gyártó egyértelműen, hogy igen, ez ultrabook. Így az Apple Macbook Air nyomvonalán elinduló kategória első igazi hazai képviselője az Acer Aspire S3 lett. Elsőként az olcsóbb, három év garanciával 238 188 forintba kerülő verzió jelent meg, ráadásul csak kis példányszámban. Az alacsony árat úgy érték el, hogy a gépnek 320 GB-os, hagyományos merevlemeze van. A hivatalos ultrabook megnevezés egyik feltétele, hogy a notebook kevesebb mint 40 másodperc alatt bootoljon, ezt pedig merevlemezzel nem feltétlenül lehet hozni, így a winchester mellé került egy 20 GB-os SSD. A pengevékony Acer 1,6-ról 2,3 GHz-re felturbózó Core i5-2467M processzort, a 4 GB memóriát, 1366x768 pixel felbontású, 13,3”-os kijelzőt, két USB 2.0 és HDMI csatlakozót, illetve akár hétórás üzemidőt biztosító akkumulátort kapott. A 240 GB-os SSD-vel ellátott Acer Aspire S3-ra még várni kell pár hetet.

Új boltot avatott az elsősorban mobiltelefonokkal, tabletekkel, notebookokkal és azok kiegészítőivel foglalkozó SpeedShop, melynek kínálatban különböző szórakoztatóelektronikai termékek is megtalálhatóak. Érdemes megemlíteni, hogy 15 000 forintot meghaladó vásárlásnál ingyenes kiszállítást vállalnak, garanciális ügyintézés esetén pedig szintén futár kopogtat a vásárló ajtaján, és a problémák elhárítása után díjmentesen vissza is hozza a terméket. Az új üzlet a soroksári Tesco Megaparkban nyílt, szóval amíg a barátnő vagy feleség vásárolgat, barátkozhatunk kicsit a kütyükkel.

Az egyik ilyen érdekesség lehet a sokak által várt WayteQ xTAB-100. A tízhüvelykes, 1024x768 pixel felbontású, kapacitív, multi-touch kijelző mögött 1 GHz-es AMLogic AML8726-M CPU és Mali-400 grafikus gyorsító lapít 512 MB belső memória és 4 GB-os adattár társaságában, szóval a feltelepített Android 2.3.4 minden bizonnyal kényelmesen szaladgál majd rajta. A készülék kapott HDMI kimenetet, n-es Wi-Fi és Bluetooth 2.1 modult, 1,3 megapixeles webkamerát, USB csatlakozót, illetve sztereó hangszórókat, vételára pedig egy év garanciával 59 900 forint.

Merevlemezek helyzete

Annak ellenére, hogy a winchester még mindig a számítógépek egyik meghatározó komponense, régóta nem foglalkoztunk piaci helyzetével. Mostanában az SSD-k kerültek a figyelem középpontjába, melyek az utóbbi években óriási fejlődésen mentek keresztül. Ha sebességről, halkságról vagy takarékos üzemről van szó, akkor a mozgó alkatrész nélküli adattárak egyre életképesebb és megfizethetőbb alternatívát jelentenek. Ha viszont sok-sok gigabájtot kell elraktározni, akkor még mindig a jó öreg HDD-khez nyúlunk. Ezen a téren már nagyon lelassult a fejlődés, bár idén a 2 TB-osok után színre léptek a 3 TB-os 3,5 hüvelykes tárak. Kisebb, 500 GB alatti modelleket pedig már alig találni, mert ezek fajlagosan már nem érik meg az árukat.

Az utóbbi időszakban négy merevlemezvonal alakult ki. Az elsőbe az alacsony, percenként 5400-at pörgő „zöld” modellek tartoznak, melyek valamivel lassabbak, de rendszerint halkak és kevesebbet fogyasztanak, sőt olcsóbbak is. Ha SSD-t használunk rendszerlemeznek, vagy hálózati médialejátszóba keresünk winchestert, akkor ezeket a modelleket érdemes választani. Mellettük jelen vannak a klasszikus, percenként 7200-at pörgő sorozatok és a valamilyen speciális funkcióval, gyorsabb vezérlőrendszerrel, nagyobb gyorsítótárral ellátott változatok. A negyedik kategóriát az elsősorban vállalati felhasználásra szánt modellek képviselik, melyekre a szokásos, 3 éves garanciánál több vonatkozik, többségüket RAID üzemre optimalizálták, emiatt áruk valamivel – de sok esetben már nem sokkal – magasabb. Nem ritka a SATA 3.0 vezérlővel ellátott winchester sem, de mivel a tányéros, író-/olvasófejes technológiánál nem a csatoló, hanem a mechanika a szűk keresztmetszet, ezért a lényegesen magasabb elvi csúcssebesség semmit nem hoz a konyhára.


A 2 TB-os 3,5 hüvelykes merevlemezek fajlagos ára a legjobb

Ami a fajlagos költségeket illeti, továbbra is igaz, hogy minél nagyobb egy winchester kapacitása, annál kedvezőbb a fajlagos költsége. Az alap, 500 GB-os tárakat kb. 20 000 forintért adják, a komolyabbakért pedig 23 000 forintot kérnek, ami annyit tesz, hogy 1 GB tárterületért 40-46 forintot kell fizetnünk. Kétszeres kapacitású, „zöld” 1 TB-osokat már 24-25 000 forintért kapni, az extrább darabok pedig picivel több, mint 30 000 forinttól indulnak, vagyis a fajlagos gigabájtköltség 24-30 forint környékére csökken. Az 1,5 TB-os merevlemezek 36 000 forint körül kezdődnek, de a speciálisan RAID-be szánt, öt év garanciás modellek ára ennek duplája is lehet. Itt nem javult az egy gigabájtnyi tárterület ára, továbbra is 24 forint környékén marad a minimum. A 2 TB-osok között a legolcsóbb modelleket már 38 000 forintért ki lehet fogni, ami további komoly fajlagos csökkenést jelent, hiszen itt 1 GB-ot akár 19 forintért is vehetünk.

Feljebb már az extrém kapacitások zónájába jutunk, ami rendszerint aránytalanul drágább, mint az előző szint. A 3 TB-os tárakhoz megfelelő vezérlőre és operációs rendszerre lesz szükségünk, de a modern AMD és Intel platformoknak már ekkora tárterület kezelése sem okoz gondot. A legolcsóbb 3 TB-ost a Western Digital kínálatában láttuk. A „zöld” Caviar Green nagyjából 70 000 forintba kerül, szóval 1 GB tárterület ára itt ismét emelkedik, de a vásárlók nagy örömére csak 23-24 forintra, tehát az 1-1,5 TB-os, általában kiszemelt modellek szintjére.


A 2,5 hüvelykes merevlemezek fajlagos ára közelít nagyobb testvéreikéhez

Manapság az egyre terjedő notebookok réven a 2,5 hüvelykes merevlemezek is nagyobb teret nyernek. Ráadásul egy-egy régi, 80-160 GB-os, de akár a 320 GB-os modellek nagyobbra, fürgébbre cserélése is érezhető löketet ad a gépnek, mert a notebookoknál gyakran a winchester a szűk keresztmetszet. Jó hír, hogy ezek a tárak ugyan még kisebb kapacitásúak, mint 3,5”-os testvéreik, de fajlagos áruk már közelít hozzájuk. Egy pörgős, 500 GB-os Seagate modellt már 19 000 forintért láttunk, ami azonos szint a legolcsóbb asztali ötszázasokéval, de az inkább jellemző 25-26 000 forintos ár is egészen korrekt, 50-52 forintos gigabájtárat jelent. Ráadásul a Seagate ezen az áron 750 GB-s modellt is kínál, ami a fajlagos költséget 35 forint alá nyomja. A csúcs, 1 TB-os mobil merevlemezek 30 000 forintos indulóára 30 forintos költséget jelent 1 GB tárkapacitásra, ami csupán 25%-kal magasabb az asztali merevlemezek áránál. Aki alaposan körülnéz az interneten, ami árainknál akár 10-15 százalékkal alacsonyabbra is mehet, gigabájtonként további 2-3 forintot megtakarítva. Gyors összehasonlítási alapnak megjegyezzük, hogy az egyik legjobb fajlagos költségű SSD-nél, a 96 GB-os Kingston SSDNnow V100-nél közel négyszáz forintba kerül egy gigabájt tárolása.

Aki a tárterület bővítését tervezgeti, annak gyorsan kell lépnie, mert – többek közt a thaiföldi árvíz okozta termeléskiesés miatt – erős áremelkedés várható a közeljövőben.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés