Játékos konfigok tegnap és ma

Játékos PC versus konzol – II.

A következő nagy kérdéskör a szoftvereké. Alapvetően fel kell tennünk magunkban a kérdést, hogy bűnözni fogunk-e vagy sem. Törvénysértő az illegális szoftvermásolás – warez tevékenység –, de a PC-s vonalon erőteljesen jelen van, sőt többnyire a konzolokat is kikezdi. Az aktuális trióból már csak a PlayStation 3 másolásvédelme állja a sarat.

Kemény ára van a jó úton maradásnak. PC-s vonalon egy 20–30 000 forintos Windows operációs rendszerrel kezdődik a játékos dolga, cserébe viszont a játékok olcsóbbak. Általában 20–25% a PC előnye, de sok új címnél nagyobb is lehet az eltérés. Jelenleg az Bioshock PC-s verziója 8000 Ft környékén kapható, Xbox 360-ra kétszer ilyen drága. A legújabb konzolos csúcsjátékok ára 14–16 000 Ft környékén mozog, míg a PC-seket 10–12 000 Ft magasságában vásárolhatjuk meg, szóval egyetlen játékon átlagban 4000 forint eltérés lehet. Feltéve, hogy idehaza vásárolunk. A korábban példázott Bioshock Angliából postaköltséggel együtt 11 000 forintnyi fontért megrendelhető. A használt játékok csereberéje sokszor járható út, így minden platformon olcsóbban lehetünk legálisak.


Forrás: Wordpress

A legtöbb játékos éppen a játékok miatt neheztel a PC-re. Ott ugyanis a szoftverrel igyekeznek megteremteni az igényt az egyre erősebb hardverre. Nagyszerű példa erre az NVIDIA 3-way SLI rendszeréhez készített techdemója, amit a többség Crysis néven ismerhet. Ez a játék kétségkívül gyönyörű, és vannak benne új elemek, de még a legerősebb játékos rendszereken is kifog, tényleg csak egy milliós árszintű PC-vel játszható nagy felbontásban, maximális grafikai részletességgel. Szerencsére a helyzet általánosan nem ilyen rossz. Tesztjeink is bizonyították, hogy jelenleg a GeForce 8800 GT, sőt a Radeon HD 3850 is elegendő a legújabb játékokhoz. Az előző oldalakon látható számvetés pedig azt támasztja alá, hogy félévente körülbelül egy legális új játék árát hardverre költve egy PC is szinten tartható.

A PC-s játékok másik nagy baja, hogy sok esetben hosszas grafikai konfigurálásra van szükség, és a játékok még így is gyakran szaggatnak. Sajnos az utóbbi jelenség már nem csak a PC-k sajátja. A konzolokon is feltűnt több olyan szoftver, mely bizony itt-ott belassul. Azért a helyzet távolról sem olyan vészes, mint a PC-nél. Ott az új hardverek beszerelésének nyűge is megvan, bár sokaknak éppen ez a barkácsolás a hobbija.


Forrás: Consolewarrior.info

Az utolsó, lényeges dolog, amit érdemes megfontolni a játékos platform kiválasztásakor, az egyéb funkciók listája. Játékkonzol mellett minden bizonnyal szükségünk lesz egy PC-re is, melyen elvégezhetjük ügyes-bajos dolgainkat, szerkeszthetjük, rendezhetjük multimédiás anyagainkat, levelezhetünk, interneten keresztül kommunikálhatunk. Ezekhez egyelőre még nem elég jók a konzolok, bár a PlayStation 3-ra teljes értékű Linuxot lehet telepíteni. Talán a legjobb választás a konzol mellé beszerezni egy olcsó, kisebb teljesítményű notebookot vagy asztali PC-t. Multimédiás tartalmak lejátszására viszont nagyszerű az Xbox 360 vagy a PlayStation 3. Korábban már említettük, hogy a PS3 kezeli a BD-t is. A Microsoft konzolja mögött erőteljes Xbox Live! szolgáltatás áll, amelyben (angol nyelvű) filmeket, tévéműsorokat is vásárolhatunk. Kár, hogy Magyarországról egyelőre csak kerülőúton érhető el. Hasonló rendszert épít a Sony is a PlayStation köré, de jelenleg még csak játékokat és demókat lehet letölteni.

Nem célunk dönteni a konzol kontra játékos PC témában – ezt mindenkinek a saját igényei és lehetőségei alapján kell megtennie –, csak összefoglaltuk azokat a kérdéseket, melyeket érdemes megfontolni a választás előtt.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés