Hirdetés

Cooler Master Elite 120: kicsi-nagy HTPC ház

Külső

December elején járt nálunk a Fractal Design nagyon jól átgondolt, Mini-ITX platformra építő háza, a Node 304, amely sajnos nem mentes a kategória legjellemzőbb negatívumától, a meglehetősen magas ártól. Ezúttal a Cooler Master hasonló kaliberű, de 14 000 forint körüli árával nagyjából feleannyiba kerülő Elite 120 apróságát vesszük górcső alá. Valójában nem is olyan kicsi ez a ház, a Mini-ITX-es, elsősorban HTPC-nek való dobozok közül a nagyobbak közé tartozik, 240 x 402 milliméteres alapterületével és 208 milliméteres magasságával űrtartalma közel 20 liter – ennek tizedéből is kiszabható már egy Mini-ITX alaplapot fogadó ház, persze nem ilyen nagy stílusban.

Az Elite 120 homlokzata szélesebb a szokásos, torony típusú házakénál, így kényelmesen elfér rajta egy 5,25 hüvelykes meghajtóhely. A műanyagból kialakított, középső részén fémbetétes előlapi panel nem olyan elegáns, mint a drága Fractal Design vagy Lian-Li konkurenseké, de kellően funkcionális: két USB 2.0 és egy UBS 3.0 csatlakozóval, hang ki- és bemenettel, valamint reset- és bekapcsológombbal látták el. A középső rész felé lejtő csatlakozópanelek körüli résznek nem csak díszítő szerepe van, itt szellőzőnyílásokat alakítottak ki, melyekből jutott bőséggel az oldallapokra és a tetőre is.

Természetesen teljes magasságú bővítőkártyáknak is van hely az Elite 120-ban, azt viszont elsőre nem értettük, hogy mire lehet jó egyetlen, a házból kivezető vízhűtésnek kialakított nyílás. Fórumozónktól jött a tipp, hogy az belső USB vagy SATA csatlakozó kivezetésére való abban az esetbe, ha mindkét hátlapi helyet elfoglalaja a grafikus kártya. Hátul kissé kilóg a beszerelhető ATX táp, amit elhelyezhetünk ventilátorral fölfelé vagy lefelé néző pozícióban is.

Mivel a táp felül van, világos, hogy a ház aljára semmiféle szellőzőnyílást nem vágtak. Alulról viszont látszik, hogy jó Cooler Master szokáshoz híven az előlapi betét alulról meghúzva egyetlen rántással eltávolítható. Sajnos a négy meglehetősen magas műanyagláb nagyon kemény, merev anyagból készült, így átvezethetik a házban keletkező rezgéseket arra a felületre, amire támaszkodnak.

Főbb paraméterek:
Termék megnevezése Cooler Master Elite 120
Elérhető színek fekete
Mérete (ma x mé x sz) 208 x 402 x 240 mm
Tömege 3,3 kg
Anyaga acélváz műanyag előlappal
Beszerelhető alaplapok Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 1 db
3,5"-os helyek száma 3 db belső (ebből kettő 2,5 hüvelykesre alakítható)
2,5"-os helyek száma 4 db (a két 3,5 hüvelykesből átalakítva)
Bővítőkártyák száma 2 db
Hűtés elöl 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
oldalt 80 x 80 x 25 mm-es ventilátor
Előlapi csatlakozók 1 db USB 3.0, 2 db USB 2.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX
Gyártó honlapja www.coolermaster.com
Termék honlapja Elite 120
Fogyasztói ára kb. 14 000 Ft
Garancia 3 év

Belső

Mondhatni klasszikus módon, a burkolat felső és oldalsó lapjaiból álló, U alakú lemez eltávolításával férhetünk hozzá az Elite 120 belsejéhez. Sajnos a burkolat számos szellőzőnyílásának egyikében sincs porszűrő, pedig az oldalsók és a felsők meglehetően ritkás rácsozásúak, ezeken keresztül könnyen utat talál magának a por és az egyéb szennyeződések.

Kizárásos alapon kívülről is meg lehetett állapítani, hol rejtőznek a merevlemezhelyek: a három 3,5"-os fiókot az 5,25 hüvelykes bővítőhely alá telepítették a ház hossztengelyére merőlegesen. Hogy a kisebb és halkabb notebookmerevlemezekkel vagy teljesen néma SSD-kkel se legyen gondunk, a Cooler Master tervezői bekészítettek két 3,5 hüvelykről 2,5 hüvelykre átalakító fiókot. Ráadásul egy-egy ilyen  fiókba két 2,5 hüvelykes tár fér, így akár öt, a külső 5,25 hüvelykes helyet is kihasználva pedig hét merevlemezt beszerelhetünk.

A belső szellőztetéséről elöl 120, oldal pedig egy 80 milliméteres ventilátor gondoskodik, illetve egy további 120 milliméterest szerelhetünk a merevlemezkeret hátsó falára. A ventilátorokat egyszerű csavarokkal fogatták fel, ezek némi rezgést juttatnak majd át a feketére festett vázra.

Nagyon okosan alakították ki a könnyen leszerelhető előlapot. A rajta lévő csatlakozók és kapcsolók vezetékeikkel egyetemben a vázon ülnek, a front leszedésekor (az optikai meghajtó beszereléséhez), nem áll fenn a kábelszakadás veszélye.

Szerelés

A Cooler Mastertől megszokott szolid igényességgel alakították ki az Elite 120 belsejét. A festés, élek eldolgozása rendben van, minden meghajtó segédeszköz nélkül szerelhető, csak az alaplaphoz és táphoz kell csavarhúzó, a burkolatot kézzel oldható csavarok tartják. Egyetlen dologgal nem voltunk megelégedve, az előlapról hátrakígyózó kábelek hosszával. Ezeket sokkal nagyobb (minden bizonnyal mini-ATX) házhoz szabták, így jó kétszer hosszabbak a szükségesnél, ami egy várhatóan zsúfolt, kis házban nem éppen előny.

Szerelés közben szembesültünk az ilyen méretű házak szűkösségével, ami elsősorban a kábelezést nehezítette meg. Az alaplap és meghajtók elhelyezése még egyszerű, de a táp beillesztése és a vezetékek bekötése már komoly kézügyességet és kitartást igényelt, főleg akkor, ha tápunk fix kábelezésű vagy egy nagy grafikus kártyát is beépítettünk.

És abból bizony elég nagy elfér a Cooler Master Elite 120-ban: Radeon HD 7970-ünk előtt még maradt vagy félarasznyi hely a rendelkezésre álló 343 milliméterből. A processzorhűtőnél viszont problémák lehetnek, ha valami komolyabb CPU-t szeretnénk használni, ott ugyanis csak 65 milliméterrel gazdálkodhatunk.

Komoly kérdést jelent a hűtés megtervezése. Az első ventilátor befelé fúvó, merevlemezeket szellőztető funkciója és a grafikus kártya megoldása egyértelmű, viszont a táp elhelyezésével kétféle lehetőségünk van. Ha felülről szellőztetjük, akkor az alját melegíteni fogja a processzor, és ilyenkor célszerű az oldalsó, 80 milliméteres ventilátort megfordítani, hogy kifelé fújja a meleget elvonva azt a processzor, grafikus kártya hátulja és táp alja alkotta forró háromszögből. Ha alulra fordítjuk a táp ventilátorát, akkor aktívan részt vesz majd a többi komponens szellőztetésében, ilyenkor viszont jó, ha nemcsak elölről, hanem oldalról is befelé áramlik a friss levegő.

Tesztelés

A Cooler Master Elite 120 házban ugyanazt az elég erős, de nem túlzó konfigurációt használtuk, amit a Fractal Design Node 304-ben. Egy korrekt, terhelés alatt sem túlzottan melegedő, 55 wattos TDP értékkel bíró Core i3 processzort és 120 wattos fogyasztásával a közép- és felsőkategória határán mozgó grafikus kártyát akár egy HTPC-be is be lehet építeni, melyek áramellátásához még a 400 wattos táp is túlzó.

  • Intel Core i3-3220 processzor
  • Intel gyári processzorhűtő
  • Asrock H77N-ITX alaplap
  • 2 x 1 GB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 4850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos táp

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz perc terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. A méréseket 22 Celsius-fokos szobahőmérsékleten végeztük. Az első menetben a processzorhűtőt maximális, percenként 2000-es fordulatszámára állítottuk, a házak minden ventilátorát maximális fordulatszámára tekertük fel.

Hűtésben lényegében ugyanúgy szerepelt az Elite 120, mint a Fractal Design Node 304 vagy a jóval nagyobb Casetek CK-1020 miditorony. Hangzásban viszont jelentős eltérés volt a három ház között: a Cooler Master versenyzője meglehetősen hangosnak bizonyult. Egyrészt burkolata tele van szellőzőnyílásokkal, melyek nem állják útját a kiszűrődő hangnak, amit a pörgős processzorhűtő mellett elsősorban a percenként 2100-as fordulatszámon járó oldalsó ventilátor okozott. Az első, lassabban pörgő 120-as hangját szerencsére nem hallottuk.

A második menetben alaposan, a minimumára lelassítottuk a processzorhűtőt, gyári szabályzó híján viszont nem nyúltunk a ház ventilátoraihoz, így az Elite 120 meglehetősen hangos maradt. Mostmár azt is hallottuk, hogy a kemény műanyag lábakon keresztül bizony a merevlemez és a ventilátorok keltette rezonancia átjut az asztalra, és ott felerősödik. Hűtés tekintetében viszont rendben volt a kis Cooler Master, még a sokkal nagyobb Caseteket is megelőzte. Ebben nagy szerepe van annak, hogy megfordítottuk az oldalsó ventilátort, mert befelé fúvásra állítva a házban megrekedő meleg levegő miatt a processzor 5-6 Celsius-fokkal melegebb volt.

Végezetül lekapcsoltuk a ház ventilátorait, így meglehetősen felforrósodott belül a helyzet, bár az Elite 120 most is egy picivel a Node 304 előtt végzett. Legalábbis hűtésben, mert hangban most a kikapcsolt házszellőztetők helyét a tápventilátor vette át, ugyanis az áramforrás alja a CPU és a grafikus kártya miatt jól felmelegedett, ami hangosabb üzemre késztette ventilátorát. Jó hír, hogy a merevlemez még ekkor sem melegedett fel túlzottan, 42 °C-ot mértünk nála, de az első ventilátorral ennél tíz Celsius-fokkal hűsebb maradt.

Értékelés

Kategóriájában kedvezőnek mondható, 14 000 forintos árához képest meglepően jól teljesített a Cooler Master elsősorban HTPC-hez szánt Elite 120 háza. A kicsik között nagynak számító doboz belseje a lehetőségekhez mérten tágas, elférnek benne a hagyományos hardverek, mint az ATX-es táp vagy az 5,25 hüvelykes optikai meghajtó és a 3,5 hüvelykes merevlemez(ek), nem kell drágább extra alkatrészek után néznünk. Piros pont jár a két 2,5 hüvelykes átalakítóért, és az is örvendetes, hogy bármekkora grafikus kártyát beszerelhetünk.

Persze, az éremnek két oldala van: az Elite 120 sem hibátlan. Szubjektív kérdés, de szerintünk nem valami szép, szellőzőnyílásaiból hiányoznak a porszűrők, lábai túl kemények, így átvezetik a hardverelemek rezgését a talapzatra, és nem ártana valami lassító – pontosabban halkító – az oldalsó ventilátorhoz. Szerencsére az utóbbi három tétel némi házi barkácsolással kijavítható, viszont a fölöslegesen hosszú előlapi kábelek lerövidítése már nagyobb hozzáértést igényel. Ezen hiányosságok ellenére, elsősorban kedvező ára miatt ajánlott címmel díjazzuk a Cooler Master Elite 120 házát, mely tudásával felér a lényegesen drágább konkurensek szintjére, még ha szolgáltatásban itt-ott el is marad tőlük.


Cooler Master Elite 120 ház

rudi

A Cooler Master Elite 120 házat a Cooler Master hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés