ASUS ROG Zephyrus M16 notebook: a multifunkciós

Minden földi jóval felszerelték a Zephyrus sorozat legújabb modelljét, de a vékony ház kissé visszafogja a teljesítményt.

Tapasztalatok

Kijelző

Az ASUS-t már jó ideje dicsérhetjük azért, mert drágább notebookjainál kifejezetten odafigyel a képernyő minőségére, nem fordulhat elő, hogy valamilyen alsópolcos, tavalyi rendelésből megmaradt, gyenge panel kerül beépítésre, és még a kalibrációról sem feledkeznek el. Jelen esetben egy BOE gyártmányű, NE160QDM típusú IPS panelt kapunk, mely 2560x1600 pixeles felbontást kínál. A játékosok számára a 165 Hz-es maximális frissítési frekvencia és az Adaptive Sync támogatása lesz vonzó; a 16:10-es képarány jelentette extra magasság játékok vagy filmnézés közben nem feltétlenül jelent pluszt, de munka vagy szimplán netezés közben hasznos tud lenni.

[+]

A képminőséget befolyásoló paraméterek tekintetében a fénysűrűség és a kontraszt kiváló: az előbbi esetében 505 cd/m²-t (!), az utóbbi esetében pedig 1207:1 értéket mértünk, mindkettő remek értéknek számít. Nem panaszkodhatunk a színvisszaadásra sem, 100%-os DCI-P3 és 84%-os Adobe RGB színteret kapunk, a delta E pedig a gyári kalibrációnak köszönhetően 1 alatt van.

[+]

A háttérvilágítás a fényerőt nem PWM módszerrel szabályozza, így vibrálás sem idegesíthet senkit, az egyetlen kicsit rosszabb jellemző ennek a világításnak az egyenletessége: különösen a jobb alsó sarokban láthatunk 10% feletti eltérést a fénysűrűség tekintetében.

Használat közben

Vékony gépház, Core i9, RTX 3070 – a körülmények alaposan feladják a leckét a hűtésnek, melyet, mint már láttuk összesen hat hővezető cső, illetve négy bordázat alkot a két, nagy teljesítményű ventilátorral kiegészítve. Mindez arra tökéletesen elég, hogy átlagos használat mellett és Normál profilon tényleg halk legyen a notebook, ha például filmet nézünk vele, az internetet böngésszük vagy videókonferenciázunk, hangját sem fogjuk hallani a gépnek.

Mindez azonban megváltozik, amint terhelni kezdjük a rendszert: az említett normál profilnál még csak-csak elviselhető a zúgás, de ha a Performance, és különösen ha a Turbo profilt aktiváljuk, akkor jobb, ha előkészítjük a fejhallgatót, hosszabb távon ugyanis tényleg zavaróan hangos.

Mint a grafikonokon is látszik, a Turbo profil egyrészt körülbelül 10 wattal növeli meg a Core i9-11900H számára beállított PL2 szintet, másrészt ezt valamivel tovább is hajlandó tartani a rendszer, harmadrészt pedig a PL1 is valamivel magasabb a „gyárinál”. Mindezek együttes hatása azt eredményezi, hogy megfelelő hőmérsékleti körülmények között érzékelhető plusz teljesítmény áll rendelkezésre.

Kiemelnénk viszont a „megfelelő hőmérsékleti körülményeket”: tesztünket a harmadfokú hőségriadó alatt végeztük, amikor egyébként kellemesen hűvös pincénkben is 26 °C-ot mutatt a hőmérő. Ennek a hatása is látszik a hőmérsékleti grafikonon, mely bizony a 100 °C-os határt közelíti terhelés során, és eme limit elérését a processzor throttlingjával tudja a notebook meggátolni.

A játékok alatt viselkedést és a GPU-t vizsgálva látható, hogy a tuning a GPU TBP-jére is hatással van, a GPU Boost 2.0 biztosította plusz 20 wattot a CPU-tól veszi el a rendszer – ami azzal jár, hogy a processzort is erősen terhelő programoknál a tuning hatása a vártnál gyengébb lehet.

[+]

Utolsónak ejtsünk pár szót a gépház melegedéséről is, aminél bizony érezhető, hogy belül micsoda forróság tombol, és különösen a billentyűzet legfelső része tud kellemetlenül meleggé válni huzamosabb használat során – a 7-es gomb tájékán akár 48-49 °C-ot is mérhetünk. A csuklótámasznál szerencsére ennél jóval hűvöseb van, a 28 °C-os hőmérséklet abszolút elfogadható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés