Asus WL-700gE - több, mint router

Külső

Az Asus egyre komolyabban veszi az otthonra és kisebb irodákba szánt vezeték nélküli eszközöket. A WL-500g Deluxe routert azért szerettük, mert rengeteg egyedi firmware született hozzá, az otthoni moddolók kedvence volt. A WL-530g piciségével hódított, a WL-566gM pedig MIMO-s sebességével hengerelt le. Most mégis egy olyan eszköz került boncasztalunkra, amely túltesz elődein. A WL-700gE első látásra leginkább nagy és fehér. Alapterülete 241 x 161 mm, tömege pedig majdnem másfél kilogramm, szóval alig kisebb egy mini notebooknál. Két oka van a nagyságnak. Az első, hogy a tápegységet a routerbe költöztették, a második pedig a 3,5 hüvelykes, 250 GB-os merevlemez, amely szintén a motorházfedél alatt bújik meg. A belső táp nagy előnye, hogy nem kell külön szenvedni még egy kolonccal.

Ezzel a fehér színnel és a visszafogott formával már találkoztunk a MIMO-s WL-566gM-nél, de most, így nagyban is bejött. Egy „baja” van a 700-asnak, hogy csak egy külső antennája van, így még nem tudja a gyors IEEE 802.11n-es átviteli szabványt. Egyetlen antennája legalább jó nagy, ez az átlagosnál nagyobb hatótávolságot sejtet. A bátrabbak élére is állíthatják a gépet, mert a meglepően nehéz tartó stabil alapot biztosít.

A fehérrel jól harmonizáló ezüstös előlapon a szokásos feliratok és LED-ek mellett ki-/bekapcsoló és másoló gombot, valamint USB csatlakozót, no meg szellőzőnyílásokat látni. Hátul is majdnem minden a szokásos: balra tápcsatlakozó, mellette reset gomb, majd Ethernet aljzatok, végül az antenna. A kis gomb nem önmegsemmisítő, hanem az asusos EZ Setuphoz tartozik

Alul – és felül is – termetes szellőzőrostély van, erre szüksége is lesz a merevlemeznek, mert ventilátor jelét nem láttuk. A fenéken négy kellően finom gumilábat találunk; ezek is a merevlemez miatt lehetnek fontosak, meggátolják a rezgések tovaterjedését.

Az Asus szereti a fémburkolatokat. A két retesszel oldható fedlap alatt újabb szerelnivalót találtunk, akárcsak a WL-566gE esetében. A 250 GB-os Hitachi merevlemezhez egy kézzel tekerhető csavarral, egy kis fedélen keresztül jutottunk hozzá.

Elsőrangú a zaj- és rezgéscsillapítás. Az IDE csatlakozós winchester alatt vékony, mögötte valamivel vastagabb szivacs fogja meg a nemkívánatos neszeket, oldalról pedig négy finom kis gumibak tartja, csavar nincs.

Egy szinttel a merevlemez alatt lakik a router elektronikája. Sajnos a ráolvasztott műanyag előlap miatt nem tudtunk a rádiós és router áramkör közelébe jutni, melyek a NYÁK hátoldalán vannak. A jobbra látható Broadcom chip a vezetékes Ethernet aljzatok switche.

Ugyan képünkön már kibontva látszik, de a bal oldali tápnak ragasztott műanyag borítása van. Tizenkét voltos ágán összesen 3,3 amper leadására képes, ami bőven elegendő a merevlemez felpörgetésére is.

Beállítás

A WL-700gE telepítése úgy kezdődött, mint a szokásos Asus routereké. Először a mellékelt DVD-ről tettük fel az EZSetup nevezetű konfiguráló automatát, mellyel IP cím és jelszó írogatása nélkül elindíthatjuk az eszközt. Persze a szokásos IP-s, jelszavas módszerrel is nekiállhatunk; ekkor sokkal alaposabb beállításra van lehetőség.

Már a kezdőképernyőn látszott, hogy itt többről van szó, mint egy mezei útválasztóról. A jelszó mellett azonnal négy ikont találtunk, sőt egyből telepíthetjük a DVD-n is mellékelt szoftvereket, melyek a router merevlemezén is rajta vannak.

A konfigurációs rész egy nem túl informatív összegzéssel indult, melyen legfőképpen a jó kis extrák, a letöltésvezérlő, fotóalbum, médiaszerver és merevlemez felületes leírása látható. A menürendszer egyébként kétszintes. Felül látható a négy főcsoport, melyekben a bal oldali alcsoportokkal váltogathatunk tovább. Az egyes opciók fölé húzva a kurzort angol magyarázószövegek jelentek meg.

Unalomig agyonismételt a „Basic Setting” részleg. Itt az eszköz nevét, a belépési jelszót és a pontos időt, majd az alap Wi-Fi paramétereket, végül az internetelérést lőhettük be.

Sokkal érdekesebb és gazdagabb az „Advanced Setting”. Itt a bal oldali pontoknak már alpontjaik is vannak. Az első a vezeték nélküli blokk. Az AfterBurner arra utal, hogy a Broadcom chipkészletével van dolgunk. Valószínűleg annak a BCM5364PKPB-nek a közeli leszármazottjával, amely a WL-500G Deluxe-ban lakozik. Hasznos részlet, hogy a rádiós egység üzemét időzíthetjük is. Így a Wi-Fi például a munkaidő végével automatikusan kikapcsolhat, hogy az alkalmazottak tudják, vége a robotnak, mehetnek haza, ha tovább akarnak netezni.

Az IP-s rész nagy attrakciója a forgalomkorlátozás. Lefelé IP címre szabhatjuk a limitet, fölfelé viszont csak port alapján mérhetjük ki a sávszélességet. Megelégedéssel tapasztaltuk, hogy a WL-500 akadozása után itt tökéletesen működik ez a hasznos tulajdonság. Dinamikus DNS-szolgáltatóból is van bőven.

A tűzfalas részen, a szokásos alapbeállítások mellett kiterjedt, ismét időben is szabályozható kifelé (LAN to WAN) és befelé (WAN to LAN) szűrést találtunk, amit URL-blokkolás egészít ki.

Az extra funkciókat a „Applications” almenüben találtuk. Innen kapcsolható a letöltésvezérlő, amely BitTorrent kliens is egyben. Kedves, vörös szöveg figyelmeztet, hogy az ilyen jellegű tevékenység esetleg jogsértő lehet. A letöltéseket automatikusan saját merevlemezére menti a router, így a hosszadalmas folyamatokhoz sem kell éjjel búgatni számítógépünket. Ugyanezen a fülön kapcsolhatjuk a fotóalbumot és a médiaszervert, melynek könyvtárait ismét pirossal írták ki. Érdekes az USBcopy mappa, amelybe az USB-re kötött eszköz tartalmát menti a gép. Ehhez a router előlapján lévő copy gombot kell megnyomni. Webkamerát is belőhetünk, amit aztán megfigyelésre is használhatunk. Ez a funkció időzíthető. Egy mailcímre a riasztáskor készült fotót is el lehet küldeni.

A merevlemezes részen egy fölöslegesen nagy grafikont látunk a rendelkezésre álló helyről, alatta pedig a winchesterhez kapcsolódó opciók sorakoznak. A tárolót akár tükrözhetjük is más merevlemezekre. Hosszadalmas listát kapunk az adattár állapotáról is.

A lista végére került a megosztás menedzselése. Ez első körben munkacsoport- vagy domainalapú lehet. A csoporton belül jelszóalapú vagy felhasználók szerinti szabályozást is választhatunk.

Extra funkciók

A konfigurálás mellett három speciális szoftvere van a WL-700gE-nek. Az első egy személyes weboldalszerűség, ahol fotóalbumot, fórumtémákat és linkgyűjteményt hozhatunk létre.

A modulok meglehetősen egyszerűek, fapadosak, csak alapfunkciókat tudnak. A fórumban például nincs menedzselés, keresés stb. A linkgyűjteményben csak egy egyszerű megjegyzést fűzhetünk a hivatkozásokhoz. A személyes adatokhoz ugyan feltöltöttünk egy képet, de az a főoldalon valamiért nem jelent meg.

Az extrák közül kétségtelenül a legjobb és leghasznosabb a fotóalbum. Itt először pici indexképeken látjuk az aktuális albumokat, majd a kiválasztott album képeit szemlélhetjük meg ugyanígy. Egy képre kattintva még mindig nem teljes valójában jelenik meg, hanem egy nagyobb indexképpel, és a szöveghez fűzött megjegyzéssel, valamint az előző és a következő fotó miniatűr másával. Ezen a lapon akár kommentezhetnek is a látogatók. Persze felhasználókezelés nincs. Itt kattintva már a teljes méretű képet láthatjuk végre. Talán egy kicsit bonyolult, de élménybeszámolóhoz valószínűleg megteszi.

A fennmaradó két szoftverrész a megosztáskezelő és a letöltéskezelő. Az előbbivel a megosztott mappák között garázdálkodhatunk, az utóbbival torrentes, FTP-s és HTML-es letöltéseinket követhetjük nyomon.

A letöltéshez jár egy külön telepíthető menedzser is, amely már a számítógépünkön futva automatikusan átveszi a torrent kliens szerepét, de egyéb mentéseket is indíthatunk vele. Így is közvetlenül a routerre töltünk le, a parancs kiadása után már nem kell a számítógép.

A fényképalbumhoz egy meglehetősen hatékony kezelőprogram tartozik.

Tesztelés, értékelés

Az Asus router sebességének vizsgálatához egy Intel chipkészletes Wi-Fi modullal szerelt Dell Latitude D600-as notebookot és egy Realtek chipkészletes Edimax MIMO egységet használtunk, amit asztali konfigurációba szereltünk. A tesztkörnyezet egy téglából épített családi ház volt. A vizsgált mellett még három-négy vezeték nélküli hálózat működött a közelben. A Wi-Fi rendszerek sebességének mérése nagyban függ az adott környezettől, így messzemenő következtetéseket nem lehet levonni tesztünkből, legfeljebb azt lehet megállapítani, hogy a korábbi tesztjeinkben vizsgált eszközökhöz képest hogyan teljesít a WL-700gE.

 

téglából készült épületben
(családi házban)
szabad rálátással vékony fal 4 méterről több fal 12 méterről
Wi-Fi – LAN 2600 kB/s 2500 kB/s 300 kB/s
Wi-Fi – Wi-Fi 1700 kB/s 1600 kB/s 100 kB/s

Szabad rálátással egy vezetékes és egy vezeték nélküli állomás között nagyjából 2,6 MB/s-os átviteli sebességet mértünk, ami a korábbi Asus vagy USRobotics routerek szintjén van. A sebesség csupán minimális mértékben ingadozott. Egy vékony falon keresztül nem sokat romlott az ütem, bár ebben az esetben néha 2 MB/s alá csökkent a tempó. A nagy antennának köszönhetően még az egy szinttel lejjebb lévő verandán is 300 kB/s-os maximumot mértünk, bár ez már erősen ingadozott, gyakran 50 kB/s alá csökkent.

Két Wi-Fi modul között is nagyjából azt mértük, amire számítottunk. Szabad rálátással és vékony falon keresztül is átléptük az 1,5 MB/s-os sebességet, de a földszintről már nagyon ingadozott az átvitel. Ugyan a notebook maximális jelerősséget mutatott, de a 100 kB/-os maximumok mellett szinte teljes leállások is voltak.

Az extra funkciók közül elsősorban a letöltéskezelést szerettük. Ugyan a router winchesterének van valami kis hangja, de lényegesen csöndesebb bármilyen számítógépnél, és minden bizonnyal kevesebbet is fogyaszt. A melegedésről annyit jegyeznénk meg, hogy 20 fokos szobahőmérsékleten fél órán belül kézzel tapintva langyosnál melegebb volt a router háza. A ventilátormentesség akár gondot is jelenthet majd a nyári kánikulában.

Stabilan tette a dolgát a sávszélességkorlátozó és az egy gombnyomásos USB-s adatmentő is. Kár, hogy vezetékes hálózaton keresztül is csak 4,5 MB/s-os sebességgel értük el a merevlemezt. Ez a 100 megabites hálózat megszokott tempójának csupán a fele, de nem láttunk még ennél gyorsabb, otthoni felhasználásra szánt hálózati tárat. Médiaszervernek ez a tempó is bőségesen elegendő. Természetesen a router hálózatra kapcsolt entitásként látszott, úgy is elérhettünk, mint számítógépünk megosztott állományait. A nyomtatókezelőt és a webkamerás részt nem próbáltuk.

Értékelés

Akkor most jöjjön a feketeleves: az Asus WL-700gE csodarouter vételára 250 GB-os merevlemezzel megközelítőleg 70 000 forint, nem kevés. De mit is kapunk a pénzünkért? Egy durván 15 000 forintos, jó minőségű Wi-Fi routert, ami forgalomszabályozást is tud, egy 19 000 forintos merevlemezt és a fennmaradó 36 000 forintért egy célszámítógépet, ami ezt a kettőt összeköti. Valószínűleg egy linuxos célszámítógépet is ki lehet állítani ennyi pénzből, és az okosabb lesz, mint az WL-700gE, de nem lesz ilyen csinos és beállításával is több gond lesz. Ki kell emelni, hogy a Freecom, Maxtor vagy Western Digital sokkal kisebb tudású, mezei hálózati merevlemezei is ennyibe kerülnek, az okosabb NAS egységekért pedig bőven több mint 100 000 forintot kérnek. Ezen tényezőket figyelembe véve az Asus WL-700gE még első hallásra magas ára mellett is ajánlott azoknak, akik egy jó, forgalomszabályzós, torrentes Wi-Fi routert és hálózati merevlemezt keresnek.

 

Asus WL-700gE

rudi

Az Asus WL-700gE routert az Asus Hungary bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés