Asus Wi-Fi az N-edik dimenzióban

Asus Draft-N 2.0 Wi-Fi adapterek

Korábban WL-106gM PC Card adaptert teszteltünk az Asustól, most két N-es járt nálunk. Az egyik a PCI kártya formájú WL-130N. Pici dobozát alaposan telepakolták. A kártya és három nagy antennája mellett egy böhöm antennaelosztót és egy 170 oldalas könyvecskét is találtunk, no meg a szokásos telepítőlemezt. Piros pontot érdemel a mellékelt, lapos házakhoz való, félmagas hátsó panel.

Maga a kártya nem különösebben érdekes. Egy hatalmas címkével takarták le rajta az áramköri elemeket.

Lássuk azt a Broadcom chipet – felkiáltással hámoztuk le a matricát. Nagy meglepetésre egy Ralink szilíciumlapkát találtunk alatta, aminek nem nagyon örültünk. Korábban azt tapasztaltuk, hogy a különböző gyártóktól származó N-es áramkörök nem kommunikálnak olyan gyorsan egymással, mint az azonos márkájúak. További kellemetlenség, hogy a három antennaaljzatot nagyon közel tették egymáshoz, így a vastag antennákat nem lehet közvetlenül becsavarni.

Kénytelenek leszünk a közel öklömnyi kiegészítőt használni, aminek van pár hátránya. Kábele – amellett, hogy nagyon merev – csupán 75 cm hosszú, így nem nagyon lehet máshova, csak a számítógép tetejére tenni. Két bivalyerős mágnese ijesztő erővel csapódott a fémlemezre.

Másik adapterünk az USB-s WL-160W volt. Ellentétben a WL-130N PCI kártyával, ez nem a 2.0-s tervezetnek, hanem még csak az eggyel azelőtti verziónak felel meg. Okosabb, 2.0-s társa a WL-160N jelzést kapta, PC Cardból pedig egyelőre csak alap Draft N-es létezik WL-100W néven. A dobozból itt vékonyabb könyvecske és diszkrétebb állvány bújt elő.

Az USB-s eszköz viszont nem valami barátságos formájú. Meglehetősen széles, így minden bizonnyal kitakarja majd a szomszédos USB vagy egyéb csatlakozókat. Ráadásul elég labilisan állt a foglalatban, célszerű a mellékelt, kellően hosszú és rugalmas kábellel szerelt állványocskát használni.

Ebben az adapterben nem Broadcom, de nem is Ralink chipet, hanem egy Marvell lapkát találtunk. Érdekes, hogy egy termékcsaládon belül háromféle gyártó áramkörét használja az Asus. Nem biztos, hogy ez célravezető, de mindjárt kiderül, milyen sebességet produkál a vegyeshármas.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés