ASUS ROG GR8: pici PC játékosoknak

Külső

Néhány hete járt nálunk az ASUS ROG G20 kompakt PC, ami alig nagyobb a modern konzoloknál, mégis egy elit gamer PC teljesítményével bír. Anno az idei Computexen vele együtt mutattak be egy lényegesen kisebb számítógépet is, amit szintén nagyon érdekes hardverrel láttak el. Ő mai tesztalanyunk, az ASUS ROG GR8, mely mindössze 2,5 liter térfogatú, ami pontosan ötöde a G20-énak. Apropó GR8 – a név az angol great (nagyszerű) kifejezésre utal.


Balra a ROG GR8, jobbra a ROG G20

A csöppség fölfelé szűkülő háza csak 23,8 cm magas, 24,5 cm mély és 4,4 cm széles, valamivel kevesebb mint 1,3 kilogrammot nyom, tehát fizikai méretében a Wiihez vagy a PlayStation 3 Super Slimhez hasonlítható. A G20-hoz hasonlóan markáns élekkel határolt házát álló helyzetű használathoz formálták, de lefelé kissé beszűkülő alakja és keskeny támaszkodó élei miatt kissé labilisnak tűnt így. Nyilván észrevették ezt az ASUS-nál is, mert az egyik oldallapra négy kis talpat készítettek elő a fekvő elhelyezéshez, így viszont egy kicsit sután mutat a szűkülő forma.

Természetesem a színvilág a ROG gépekre jellemzően fekete-vörös, az előlap alján vörösen izzó ROG emblémát is találunk. A homlokzat tetején van a bekapcsológomb, alatta pedig Miracast gombot találunk, ennek funkciójára később még visszatérünk. Bár elvileg elférne rajta, nincs optikai meghajtó a GR8-ban, szerintünk erre 2014 végén nincs is szükség. Kapunk külön hang ki- és bemenetet, illetve két USB 2.0 kaput, melyek közül az alsó kikapcsolt PC esetén is kap áramot, így használható mobil készülékek töltésére.

Érdekes, hogy hátulra került a merevlemez működését jelző LED, alatta analóg és digitális hangkimenet és analóg mikrofonbemenet, HDMI és DisplayPort, Gigabit Ethernet és négy USB 3.0 csatlakozó sorakozik, legalul pedig az ASUS gamer notebookjainál megszokott, kerek tápcsatlakozó és a Kensington zár található; utóbbi a gépház nyitásához szükséges retesz szerepét is betölti.

Belső

Szemből nézve a ROG GR8 jobb oldala távolítható el; alatta a burkolat újabb szintjét találjuk két kisebb fedéllel. Az egyik mögé 2,5 hüvelykes meghajtó tehető, a másikon keresztül juthatunk a két darab, notebookos, SO-DIMM DDR3L memóriafoglalathoz.

Egy adag csavar kitekerése után könnyedén eltávolítható a másodlagos takarólemez is, ekkor már a GR8 alaplapjának fonákja tárul elénk. Szabad rálátás nyílik a hűtőventilátor beszívó oldalára, ami elölről, és alulról jut friss levegőhöz. Fölötte egy mini PCI Express foglalatos bővítőmodult találtunk, ez a Miracast modul, amin rajta csücsül egy Realtek ac-s Wi-Fi adapter két antennával.

Említést érdemel még az előlap közelében (alábbi képen balra, középtájt) elhelyezett USB aljzat, amibe valószínűleg valamilyen gyári kiegészítőt lehet kérni, de akár vezeték nélküli egér és billentyűzet adóvevőjét vagy Bluetooth modult is tehetünk ide, ha nem akarunk külső USB aljzatot blokkolni, vagy az előlapot elrondítani egy kiálló alkatrésszel.

További néhány csavar kitekerése után kiszedhető az egész alaplap. Notebook jellegű megoldásról van szó a szűkös hely maximális kihasználása miatt. A két fő hőforrástól – központi processzor és grafikus alrendszer – távol elhelyezett hőleadóra és ventilátorra hőcsövek szállítják a meleget. És itt lakik a belső, 2,5 hüvelykes merevlemez is, tehát a ROG GR8 kis mérete ellenére SSD és HDD kombinációra is van lehetőség.

A hűtés alatt fixen beforrasztott, Haswell-alapú mobil processzort találunk, és a grafikus alrendszer is integrált, nem pedig MXM modulos. A hővezető paszta alatt az NVIDIA GM107 kódnevű lapkája csücsül, ami Maxwell architektúrás, asztali vonalon a GeForce GTX 750 és 750 Ti, mobil vonalon a GeForce GTX 860M használja mindkét esetben 128 bites memóriavezérlő mellett. A hűtés hőleadója nagyjából akkora, mint a komoly gamer notebookoké szokott lenni, egy ilyen megoldásnak illene megbirkóznia a CPU és GPU legfeljebb 70-80 wattos hőtermelésével.

Konfiguráció, teljesítmény

Mivel az ASUS ROG GR8 fő komponensei, mint a processzor és a grafikus kártya fixek, nincs túl nagy mozgástér a különböző konfigurációk kapcsán. A CPU szerepét az Intel Core i7-4510U kapta, melynek két magja alapból ugyan csak 2,0 GHz-en jár, de akár 3,1 GHz-ig is felpöröghet, így alaposan ki tudják hajtani a 640 számolóegységes GeForce GTX 750 Ti-t, ami 1020 MHz-es alap és 1150 MHz-es turbo órajellel bír, a 128 bites buszra kötött GDDR5 memória órajele pedig 1350 MHz.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése ASUS ROG GR8
Processzor Kétmagos Intel Core i7-4510U – 2,0/3,1 GHz, 4 MB L2 cache
Memóriahely 2 db DDR3L SO-DIMM
Grafikus kártya Intel HD Graphics 4400 – integrált
GeForce GTX 750 Ti 2 GB GDDR RAM – különálló
Meghajtóhelyek 2 db 2,5 hüvelykes
Hang Nyolccsatornás Realtek ALC1150
Kommunikáció Realtek IEEE 802.11b/g/n/ac Wi-Fi, Intel Gigabit Ethernet
Interfészek Elöl
- 2 db USB 2.0,
- analóg audio ki- és bemenet,
Hátul
- 4 db USB 3.0,
- HDMI 1.4 és DisplayPort 1.2 monitorkimenet,
- Ethernet,
- analóg audio ki- és bemenet
- digitális audiokimenet
Táp 120 wattos külső
Méret 238 x 245 x 32-44 mm
Súly 1,28 kg
Gyártó honlapja www.asus.hu
Termék honlapja ROG GR8
Operációs rendszer Windows 8.1
Fogyasztói ár 299 900 Ft (8 GB RAM, 1 TB HDD, ajándék ROG Gladius egér és M801 mechanikus billentyűzet)
Garancia 2 év

Két SO-DIMM foglalat várja a memóriát, ami legfeljebb 16 GB lehet, de a gyári 2 x 4 GB is elég lesz. Merevlemeznek a Hitachi percenként 7200-at pörgő 1 TB-osát választották, emellett 256 GB-os SSD-vel is kérhető a GR8, és ne feledkezzünk meg a második 2,5 hüvelykes bővítőhelyről sem. A konfigurációt két adatfolyamos, ac-s szabványú Realtek Wi-Fi adapter és Intel Gigabit Ethernet vezérlő teszi teljessé, a tápellátásról 120 wattos külső táp gondoskodik. Ez a konfiguráció novemberben érkezik a hazai piacra háromszázezer forintos árral, amiben benne van a Windows 8.1 operációs rendszer, a ROG Gladius optikai egér, illetve az M801 mechanikus billentyűzet is, melyek együttes értéke nagyjából 40 000 forint.

A Core i7-4510U megfelelő hűtés mellett 2,8 GHz-en dolgozik akkor is, ha mind a két Hyper-Threadinget támogató processzormagját leterheljük. Ilyenkor a leggyorsabb kétmagos Intel processzorok közé sorakozik be, de a valódi négymagosokkal nem veszi fel a versenyt. Asztali viszonylatban az Intel legszerényebb harmadik és negyedik generációs Core i3 processzoraitól elmarad egy kicsivel, hiszen velük azonos felépítésű, de órajele alacsonyabb. Mindenesetre ez a teljesítmény is elegendő a GeForce GTX 750 Ti kihajtásához, ha pedig SSD-t teszünk mellé, akkor hétköznapi feladatok elvégzése közben a kétmagos Core i7-tel szerelt rendszer is olyan pattogósan teszi a dolgát, mint a négymagos i7-esek.

A GeForce GTX 750 Ti grafikus teljesítményére sem lehet panasz, kellemes párost alkot a mobil Core i7-tel. Így aztán az ASUS ROG GR8 nem sokkal, jellemzően 5-10%-kal maradt le játékokban azoknál az értékeknél, amit ugyanilynen grafikus kártyával mértünk tuningolt Core i7-3770K társaságában. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy csak a legkomolyabb grafikájú játékoknál kellett kicsit visszavenni a beállításokból, hogy Full HD felbontáson folytonos képet kapjunk. És ez a teljesítmény egy közepes könyv méretű számítógépből jön elő!

Szépen teljesített az ac-s Wi-Fi adapter is, vezetékes hálózat stabilitását idézően vitte át az adatokat akár 30 MB/s fölötti tempóval, ami ugyan nem hozza a Gigabit Ethernet tempóját, de a legtöbb esetben bőségesen elegendő. A ROG GR8 előlapján lévő Miracast gomb kikapcsolt gép esetén is működik, azt megnyomva feléld a Miracast, Wi-Fi vagy Windows 8.1 lejátszás funkciója, melyek révén vezeték nélkül küldhetjük Android telefonunk vagy számítógépünk képét arra a kijelzőre, amire a GR8 van kötve.


Az előlapi gombbal előhívható Miracast és WiDi kezdőképernyő

Fogyasztás, hűtés, zajszint

Ismerve a kis ASUS ROG GR8 teljesítményét és látva 120 wattos tápját, nagyon érdekessé válik a fogyasztás kérdése. Nem túloztak az ASUS-nál, amikor azt írták a csöppség honlapjára, hogy nyugalomban kevesebb mint 15 wattot fogyaszt, nálunk ugyanis 12-14 watt közötti értéket mutatott a konnektoros mérő. Ilyen kis fogyasztás mellett világos, hogy egyetlen komponens sem melegedett számottevően, 22 °C-os környezetben 30-34 °C közötti értékeket mértünk.

Hőmérséklet, zajszint, fogyasztás (22 °C-os környezetben)
Konfiguráció
CPU
GPU
Asus ROG GR8
Intel Core i7-4510U
GeForce GTX 750 Ti
Asus ROG G20
Intel Core i7-4790
GeForce GTX 780
CPU nyugalomban 34 °C 43 °C
CPU terhelve 52 °C 73 °C
GPU nyugalomban 33 °C 33 °C
GPU terhelve 75 °C 80 °C
Gépház terhelve 28-42 °C 31-41 °C
Zajszint nyugalomban 21 dB alatt 20 dB alatt
Zajszint terhelve 26 dB 38 dB
Fogyasztás nyugalomban 14 W 40 W
Fogyasztás CPU-t terhelve 30 W 118 W
Fogyasztás teljes terhelésen 75 W 330 W

A gép tetején lévő kimeneti nyíláson már ekkor határozottan érezhető volt a langyos levegő kifelé áramlása, a rendszer szép csendben tette a dolgát, de valamivel hangosabb volt az ASUS elit gamer notebookjaiunak nagyszerű szellőzési rendszerénél. Mindenesetre a számítógéptől 2 méterre már csendes környezetben sem hallottuk a neszezését.


Elöl és alul jön be a friss levegő...

Fél órán át hajtva a központi processzort és a merevlemezt előbbit 52, utóbbit 39 °C-ra sikerült  felmelegíteni – ezek nagyon kellemes értékek. Ami az órajelet illeti, a CPU az első három percben 2,8 GHz-en dolgozott, ezután 2,6 GHz-re váltott, és ezt a tempót thermal throttling nélkül tartotta; mindeközben a fogyasztásmérő csupán 30 wattot mutatott, a hűtés pedig 21 dB környékén dolgozott, ami az átlagos notebookok nyugalmi zajszintjének felel meg. A gépházon mért 24-34 °C körüli érték is nagyon barátságos.


...felül pedig távozik a meleg

Játékos terhelésnél már mozgásba lendültek a dolgok. A fogyasztásmérőn megjelenő 75 wattos érték hatására a CPU és a GPU is 72 °C-ra melegedett, de még ekkor is egész barátságos, 26 dB-es zajszintet kaptunk, ami az ilyenkor felszabaduló számítási teljesítményt figyelembe véve nagyszerű érték, akárcsak a gépházon mért 28-42 °C. Végül az irreálisan terhelő Furmark és Prime kombinációját vetettük be, ekkor 88 wattra sikerült feltornászni a fogyasztást. A hűtés viszont nem hangosodott tovább, bár a számítógép indulásakor megmutatta, hogy tud komolyabban is pörögni. A CPU, GPU és a gépház a korábbihoz képest 2-3 °C-kal lett melegebb, ami még mindig bőven tűréshatáron belül van.

Értékelés

Az ASUS ROG GR8 még a sokat látott tesztelőkben is felébreszti azt a birtoklási vágyat, amit nagyon kevés hardvernek sikerült az utóbbi néhány évben. A megjelenés ízlés kérdése (nekünk egyébként nagyon tetszett), de méretét és technikai tartalmát, hardveres képességeit, illetve fizikai viselkedését tekintve ez a számítógép nagyon közel van az ideálishoz. Hiszen kicsi, teljesítményével nemcsak az alkalmi, hanem a játékokkal komolyabban foglalkozó felhasználókat is kielégíti, miközben nem fogyaszt sokat és csendben teszi a dolgát. Nyilván lehet építeni erősebb számítógépet is, de olyanra már csak egy nagyon szűk felhasználói rétegnek van igénye.

Mindezek fényében lehet ízlelgetni a majdnem 300 000 forintos árat, amiben benne van a Windows 8.1 és egy komoly billentyűzet-egér páros, aminek 40 000 forint körül van az ára. Magyar viszonylatban elég sok pénz ez, egyedileg épített PC-vel biztos, hogy olcsóbban kihozható ez a teljesítmény és halkság, de nem ilyen méretében! Összesítve, találónak véljük a ROG GR8, vagyis great, tehát nagyszerű nevet, nekünk nagyon tetszett a kicsike!.


ASUS ROG GR8 mini PC

rudi

Az ASUS ROG GR8 számítógépet az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés