Hirdetés

Asus G55 - izmos játékos notebook

Hűtés, fogyasztás

Sejteni lehet, mekkora fogyasztása van az G55VW-nek, ha az Asus 180 wattos tápot tett mellé. Bár ezt az értéket minden bizonnyal nem közelíti meg, de a felhasznált CPU 40 wattot, a grafikus kártya pedig hasonló mennyiséget tud felemészteni, így a nagy gépházba elég komoly hűtés kell, és ezért bizony az Asus nem megy a szomszédba: két független rendszert építettek, egyet a CPU-nak, egyet a GPU-nak. Így nem meglepő, hogy nyugalomban, 24 °C-os szobahőmérséklet mellett alig melegedett a notebook alja 30 °C fölé, a billentyűzeten pedig még kevesebbet mértünk, miközben a hűtés az alig hallható 20 dB-es zajszint alatt maradt.

A processzor terhelésével hangosodni kezdett a hűtés, tízpercnyi hajtás után a hátsó rácsnál 27 dB-t mértünk, de ebből lényegesen kevesebb, csak 20 dB jött át a felhasználóhoz, vagyis a G55VW volt a leghalkabb a nálunk megfordult komoly processzoros notebookok közül. Jó hír, hogy a melegedéssel sem volt problémája, félórányi terhelés után a billentyűzeten alig több mint 30 °C-ot, a fenéklemezen 40 °C alatti értékeket kaptunk.

Még félórányi játékkal sikerült a gép hátuljából aránylag hangosnak számító, 32 dB-es zajt kicsikarnunk, de a vélhetőleg nagyventilátorú hűtés kellemes, mély hangszíne sokkal kevésbé volt zavaró egy Ultrabook sivításánál. Ráadásul a vaskos kijelzőpanel 26 dB-re tompította a hangot, ami megfelel egy 15,6 hüvelykes átlagnotebook zajszintjének. Így persze kicsit jobban melegedett a billentyűzet, a minden bizonnyal keveset használt numerikus részen átlépte a langyos, 35 °C-os határt, alul pedig a negyvenet közelítette. Utóbbi irrelevánsnak is tekinthető, hiszen nem valószínű, hogy bárki is ölbe véve játszik majd ezzel a közel négykilós fenevaddal.

Sokan mondják – és régebben igaz is volt –, hogy egy komoly játékos notebookban az akku csak amolyan biztonsági, szünetmentes áramforrás szerepét tölti be, teljes terhelésen alig pár percre elegendő. Az Asus G55VW alacsony csíkszélességen készülő processzorával és grafikus kártyájával viszont nem fogyaszt olyan egetverően sokat, a 74 wattórás akkuval 65 percig bírta, ami 70 watt körüli fogyasztást jelent. Persze itt csak egy átlagról van szó, a komolyabb 3D-s jelenetekben 100 watt körüli pillanatnyi fogyasztás is elképzelhető.

Rossz hír a 3D kedvelői számára, hogy az NVIDIA a 3D kijelző mellett nem tudja kihasználni az Optimus technológia előnyeit, vagyis mindig a GTX 660M intézi a grafikát. A nálunk járt Asus G55VW nem tudott az Intel processzor sokkal takarékosabb integrált grafikus moduljára átváltani, így a nagy akku ellenére kevesebb mint 3,5 órás maximális üzemidőt mértünk, ami 21 watt körüli fogyasztást jelent. Ki kell emelni, hogy a nem 3D-s, akár Full HD kijelzővel szerelt Asus G55VW-ben működik az Optimus, így fogyasztása körülbelül 10-12 wattra csökkenhet, üzemideje a nagy akkuval hat óra környékére emelkedhet. Videózni több mint két és fél órát tudtunk a GeForce-szal, ami nem valami fényes, 27,4 wattos fogyasztást jelent. Optimus és Intel IGP segítségével minden bizonnyal ezúttal is többre jutottunk volna, bár a GeForce jobb képminőséget ad az Intel megoldásánál.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés