Acer Aspire Vero: a környezettudatos notebook

Manapság trend „zöldnek” lenni: a Vero képében az Acer demonstrálja, miként lehet környezetbarátabb módon notebookot gyártani.

Bevezetés, külső

A notebookgyártás kifejezetten környezetszennyező tevékenység; rengeteg vízre, különböző önmagában és/vagy a gyártás során mérgezőnek tekinthető anyagra van hozzá szükség, ráadásul még az újrahasznosítás sem igazán megoldott, a már elhasznált, tönkrement noteszgépek csak kis részét tudják visszaforgatni. A környezetvédelem azonban fontos, és nem csak azért, mert divatos, hanem mert az emberiség érdeke is az, hogy amennyire csak lehet, takarékoskodjunk az erőforrásokkal és csökkentsük a környezet terhelését.

Ezért a számítástechnikai cégek is különböző zöld kezdeményezésekben vesznek részt, igyekeznek kevesebb energiát fogyasztani vagy növelni a megújulók használatát, birkanyájjal gondoskodni a fűnyírásról, és így tovább. Aki pedig hardvert gyárt, az többek között a csomagolásnál is igyekszik növelni az újrahasznosított anyagok arányát, illetve – mint az Acer is teszi a Vero szériával – az adott termék tervezésekor is szem előtt tartja ezeket a szempontokat.

A Vero szériát az Acer tavaly jelentette be, most pedig mi is kipróbáltuk, azt vizsgálva, hogy mennyi kompromisszumot kell (már ha kell) kötnie annak, aki a környezettudatosságot is szem előtt tartja notebookja megvásárlásánál.

Dizájn

Bár a Vero az Aspire széria tagja, külseje határozottan különbözik a többi Aspire-től: a gyártó tudatosan igyekezett olyan anyagokat, színeket, mintákat felhasználni, amelyek az „újrahasznosított” jelleget erősítik. Ez elég jól sikerült nekik, a végeredmény azonban tapasztalataink szerint kissé megosztó lett: ismeretségi körünkben akadnak olyanok, akik szerint csúf ez a notebook, szerintünk viszont nagyon jól néz ki, és üdítő színfolt a sok szálcsiszolt vagy selyemfényű alumínium meg fémet utánzó műanyag között.


[+]

Ami az alapot illeti, az Acer egy recés, éppen ezért ujjlenyomatokat egyáltalán nem gyűjtő, de valószínűleg hosszabb távon könnyen koszolódó műanyagot választott burkolatként, melynek szürke alapszínét apró sárgás és sötétebb szürkés-kékes foltok dobják fel. Ezzel a gyártó alighanem az "újrahasznosított = őrleményből készült" sztereotípiát próbálja meg kihasználni, de tulajdonképpen ez nem is lényeges, a végeredmény ugyanis egyedi, a Vero messziről kilóg a többi notebook közül. Fontos megjegyeznünk, hogy ez az említett mintázat nem festék, az Acer ennél a notebooknál egyáltalán nem használ festékeket a burkolatnál, melynek 30%-a újrahasznosított anyagokból készül. A méret és a tömeg alapján a noteszgép hordozhatóság szempontjából sem rossz a 15,6"-esek között: 363 x 239 x 18 mm-re és 1,8 kg-ra készülhetünk.


[+]

Formatervét tekintve a gépház egyszerű, szögletes formákat kapott, díszek nincsenek, a márkajelzést és egyéb tudnivalókat egyszerűen „belesütötték” a burkolatba, az összhatást tehát visszafogott. Stabilitás szempontjából sajnos csak közepes értékelést adhatunk, ugyan a burkolat nem recseg vagy ropog, de a billentyűzet alatti rész és a kijelző is lehetne valamivel merevebb. A zsanérok szilárdsága megfelelő, ha esetleg ölben tartva dolgozunk a Veróval, akkor sem fog a kijelző extrém módon lengeni gépelés közben.

[+]

Ha megfordítjuk a gépet, akkor alul ugyanazzal a műanyaggal találkozhatunk, mint fent. Díszítőelemként funkcionál a négy gumitalp, melyeket sárgára színeztek. Az alsó burkolat eltávolítása viszonylag egyszerű, csak 11 csavart kell kitekerni hozzá. Miután leemeltük a burkolólemezt, örömmel fogjuk tapasztalni, hogy az Acernél a környezettudatosság nem csak a burkolat (és a csomagolás) újrahasznosított voltában merült ki, hanem ezúttal a hardver bővíthetősége is kiváló – legalábbis notebookhoz képest: az akkumulátor könnyen kiemelhető, cserélhető, a RAM, a hálózati kártya, a háttértár mind-mind cserélhető vagy bővíthető, sőt, a hűtőrendszer újrapasztázása, tisztítása sem különösebben bonyolult feladat.


[+]

A gép oldalain a 15,6”-es kategóriához mérten egész jó csatlakozókínálatot kapunk: a bal oldalon egy Type-C és két Type-A konnektor fogad, valamennyi USB 3.2 Gen1 interfészt kínál. Ezek mellett itt még egy HDMI és egy vezetékes Ethernet port található, míg a jobb oldalon a kombinált hangcsatlakozót, illetve egy USB 2.0 interfészt (például egérhez) helyezték el.

Belső, sebesség

A Vero kétféle kiépítésben kapható, az olcsóbb modell Core i5-1155G7-re, a drágább (általunk tesztelt) változat pedig Core i7-1195G7-re épül. A platform tehát a Tiger Lake, emellé pedig alaplapra forrasztva 8 GB memóriát (mely egy SODIMM foglalat segítségével kiegészíthető), illetve NVMe SSD-t kérhetünk. A nálunk járt, jól felszerelt modell paraméterei az alábbiak:

Specifikációk
Termék megnevezése Acer Aspire Vero
Processzor Intel Core i7-1195G7 – 2,9/5,0 GHz, 28 watt TDP
Memória 2 x 8 GB (Samsung+Micron) DDR4-3200
Kijelző 15,6"-es, 1920x1080 pixeles AUO B156HAN02.1 IPS panel
Grafika Intel Xe G7 (96 EU, 400-1400 MHz)
Adattároló 512 GB Kingston SSD, PCIe 3.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel AX201 Wi-Fi 6
- Realtek GbE Ethernet
- Bluetooth 5.2
Interfészek - 1 db USB 3.2 Gen1 Type-C
- 2 db USB 3.2 Gen1 Type-A
- 1 db USB 2.0
- HDMI
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák ujjlenyomat-olvasó, billentyűzetvilágítás
Akkumulátor 53 Wh
Méret 363 x 239 x 18 mm
Tömeg 1,8 kg
Operációs rendszer Windows 11 Home
Gyártó honlapja www.acer.hu
Termék honlapja Acer Aspire Vero
Fogyasztói ár 409 000 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

Az Aspire Veróba épített Kingston háttértár nem tartozik a leggyorsabbak közé, sebessége elmarad a PCIe 3.0 x4 kínálta lehetőségek mögött, de még az elfogadható tartományban marad, a rendszer egészét nézve nem befolyásolja jelentősen negatív irányban a teljesítményt.


[+]

Általános feladatokra, különösen otthoni, kisebb irodai szegmensben történő használatra a tesztelt modell tökéletesen alkalmas, sőt, igazából a multimédiás szerkesztés, számításigényes munka sem akadály neki, ami nem csoda, hiszen mégiscsak a tizenegyedik generációs mobil Core i7 processzorok egyik csúcsmodellje került bele.

Mérés Eredmény
7-Zip Single / Multi 5326 / 29 243 MIPS
Cinebench R15 OpenGL / CPU 89,90 fps / 861 cb
Cinebench R20 CPU Single / CPU Multi 604 / 2082 cb
Cinebench R23 CPU Single / CPU Multi 1571 / 4861 cb
Veracrypt64 SHA 256 / SHA 512 395 / 581 MB/s
PCMark 10 Extended 4548
PCMark 10 Essentials / Productivity 9841 / 6808
PCMark 10 Digital Content Creation / Gaming 5468 / 3156
PCMark 10 Office 2016 11 190
Procyon Photo/Video Editing 6783 / 1747
SpecWPC 7-Zip Compress* 247,3 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 155,2 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 45,50 / 15,98 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 38,2 fps
SpecWPC Python SciPy* 88,56 s
* a kisebb érték a jobb

Ami a számokat illeti, ha összevetjük őket mondjuk a Core i7-12700H eredményeivel vagy a Ryzen 9 5900HX teljesítményével, nyilvánvaló, hogy sokkal lassabb platformról beszélünk, amiben semmi meglepő nincs, hiszen újabb és/vagy nagyobb TDP-vel rendelkező CPU-kről van szó ezekben az esetekben.

Ha egy közelebbi ellenféllel, mondjuk a Core i7-1185G7-re épülő MSI Prestige 14 EVO-val vetjük össze, akkor az Acer a gyorsabb CPU ellenére több helyen is némi lemaradással küzd, ami elsősorban annak köszönhető, hogy az MSI notebookjában dedikált GPU (is) dolgozik. A pusztán CPU-központú mérésekben, mint amilyen a Handbrake, viszont az Acer kerül előre, bár a különbség nem jelentős. Az mindenesetre kijelenthető, hogy az Vero esetében nem látszik komoly, a teljesítményt negatívan befolyásoló hiba, de a gép nem is tartozik az élbolyba, az újabb generációk érezhetően gyorsabbak lehetnek nála.

A játékélmény dedikált grafika hiányában elég korlátozott: régebbi vagy 3D-s képességeket csak korlátozottan igénylő programokkal persze nincs gond, a modernebb címeket viszont legfeljebb HD-ben és/vagy közepes minőségi beállítások mellett érdemes elindítani.

Tapasztalatok

Kijelző

Az előző oldalon futólag említettük a multimédiás felhasználási lehetőséget – amiért azonban a Vero mégsem ajánlható ezekre a célokra, az a Full HD felbontású, AUO gyártotta IPS panelre épülő kijelző, mely kifejezetten alsó polcos. Ez nem is elsősorban a közepes fénysűrűségben érhető tetten (220 cd/m² a maximum), hanem inkább a korlátozott színtérben, mely az sRGB tér mindössze 60%-át fedi le. A kontrasztarány ugyan kifejezetten jó (1445:1), a háttérvilágítás egyenletessége viszont nem annyira.

[+]

Az alacsony színtérlefedettség járulékos következménye a gyenge színhűség, mely több esetben is 10 feletti delta E számokat jelent, ami nem is kalibrálható nagyon jóra.

[+]

Használat közben

A Vero burkolata teljes egészében műanyagból készül, tehát hővezetés szempontjából nem nagyon számíthatunk rá. Az Acer is számolt ezzel, ezért is kapunk dupla ventilátoros hűtést, mely terhelés nélkül tulajdonképpen némán dolgozik és tartja 42 °C környékén a processzort. Ha elindítjuk az AIDA64 stressztesztjét, a Core i7-1195G7 egy rövid időre 45 watt feletti fogyasztásra kapcsol, amit körülbelül 30 másodpercig tud tartani – ennek során a CPU hőfoka 95 °C-ig emelkedik, ám ezután gyorsan csökkenésnek indul, ahogy a TDP is a specifikációkhoz közelebbi 32 wattra esik.

Hosszabb távon a rendszer ezt a 32 wattot tudja tartani, és mellé 70-80 °C-os hőmérsékletet, illetve 3,5 GHz-es órajelet kapunk. Ami jó hír, hogy mindezt a hűtés kifejezetten alacsony zajszint mellett kezeli, még ez a Core i7-1195G7-tel szerelt Vero modell is nyugodtan használható nyílt irodában, társas terekben, nem fogja hangos zúgással magára vonni a figyelmet.

[+]

A burkolat melegedésével nincs komoly probléma, nincsenek vészes hőmérsékletek, ráadásul mivel műanyagból készül, érzésre sem tűnik sehol tűzforrónak. Mindent egybevetve tehát az energiamenedzsment területén nem rossz a Vero, és hűtőrendszere is jól vizsgázott.

Beviteli eszközök, üzemidő, értékelés

Billentyűzet és tapipad

A burkolat mellett a klaviatúra a másik olyan elem, ahol az újrahasznosított anyagok használata szóba került, az Acer ugyanis a gombok sapkáit 50%-ban ilyen forrásból gyártja. Ennek külső jele nincs igazán, de az R és E karaktereket sárgára színezve és tükrözve szitázták fel, utalva a REcyclingra.


[+]

A billentyűzet tűrhetően működik, de kicsit hajlékonyabb az ideálisnál, így pedig a gombok visszajelzése sem túl határozott. Háttérvilágítás viszont nem maradt ki, és numerikus rész is van, igaz, ezt alaposan összenyomták, hogy elférjen a 15,6”-es ház kínálta méretek között. A tapipad elfogadható: felülete sima, ujjunk viszonylag jól csúszik rajta. Gombjai integráltak, bal felső sarkában pedig ujjlenyomat-olvasót találunk.

Az Aspire Vero hangjáról sokat nem érdemes beszélni, lefelé dolgozó hangsugárzói korlátozott frekvenciatartományt és dinamikát biztosítanak. YouTube-hoz, videókonferenciához megfelelnek, de ennél többet ne várjunk tőlük.

Akkumulátor

Az Acer a notebook méretéhez képest kis kapacitású, 53 Wh-s akkumulátorral szereli a Verót, melyet egy viszonylag alacsony teljesítményű, 65 wattos tápegység tölt. Mindkettő hatása jól látható az alábbi ábrán: az üzemidők és a töltési idő is csak közepes; ha utazáshoz keresünk notebookot, nem az Aspire Vero lesz az ideális választás, viszonylag kedvező mérete és tömege ellenére sem.

Értékelés

Sokszor előfordul, hogy a ha szeretnénk tenni könyezetünk védelme érdekében, akkor jelentősen magasabb árral és/vagy kényelmetlenséggel kell fizetnünk. Ez az Aspire Vero esetében nincs így feltétlenül: bár tény, hogy picit többe kerül, mint egy hasonlóan felszerelt, „átlagos” Aspire, a különbség nem egetverő, miközben tudásában egyáltalán nem korlátozott.


[+]

A notebook egyetlen igazán gyenge pontjának a kijelzőt neveznénk, ez a 60% sRGB-t és 220 cd/m² fénysűrűséget kínáló panel nem volt jó választás az Acertől, hiszen így gyakorlatilag irodai és átlagos otthoni munkára korlátozza ezt az amúgy egyáltalán nem gyenge gépet. Éppen ezért legtöbb vásárlója alighanem jobban jár az olcsóbb, Core i5-1155G7-tel szerelt változattal: a Core i7-1195G7 plusz tudása leginkább olyan alkalmazásokban lenne kihasználható, amelyekhez ez az említett képernyő nem partner – és persze az is igaz, hogy aki ma a multimédiára koncentrál, az már lényegesen többet kaphat egy Alder Lake-re vagy egy Rembrandtra épülő noteszgéptől.


[+]

Leszámítva tehát a megjelenítőt, a Vero egy gyors, jól használható notebook, mellyel normál körülmények között biztosan nem lesz problémánk. A gépház nagy arányban újrahasznosított anyagokból készül, egyedi, és – szerintünk – kifejezetten tetszetős külsővel rendelkezik. Bővíthetősége, szerelhetősége, illetve a csatlakozókínálat egyaránt jó. Hűtése jó hatásfokkal dolgozik, és nem is extrém hangos, nyugodtan kijelenthetjük, hogy a Vero használata egész kényelmes (igaz, billentyűzete lehetne merevebb is).


Acer Aspire Vero notebook

Wombath

Az Acer Aspire Vero notebookot az Acer hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés