A mobil számítástechnika fapadosa

Próbarepülés

Az Airis N990 operációs rendszer nélkül érkezett hozzánk, így üzemi tesztünket a Windows XP második szervizcsomaggal frissített változatának telepítésével kezdtük. Itt sajnos azonnal beleütköztünk egy bosszantó problémába; a szokásos magyar nyelvű telepítő ugyanis már a bootolás során elhasalt, így kénytelenek voltunk angol nyelvű változatot installálni. A géphez mellékelt telepítőlemezről könnyűszerrel lehetett telepíteni az összes szükséges meghajtóprogramot, majd a lefuttattuk a szokásos tesztalkalmazásokat.

A notebookok vizsgálatakor általunk használt mérőprogramok, benchmarkok közül ezúttal három alkalmazás mért eredménye hiányzik, az Airis N990 grafikus alrendszere ugyanis nem nyújtott értékelhető eredményt a 3DMark tesztek alatt, és alighanem a gyenge grafika miatt nem pontozta a gépet a PCMark tesztprogram újabb változata sem.

 

Airis N990 mérési eredmények
Teszt Eredmény
PCMark04 v1.3.0 2398 pont
Everest Ultimate Edition 2006
Memóriaolvasás
2537 MB/s
Everest Ultimate Edition 2006
Memóriaírás
2066 MB/s
Everest Ultimate Edition 2006
Memória-késleltetés
2,5-3-3-7 CR2; 61,1 ns
Everest Ultimate Edition 2006
CPU PhotoWorxx
6652 pont
Everest Ultimate Edition 2006
FPU Mandel
1358 pont
Akkumulátoros üzemidő
minimális terhelés
3:07 óra (187 perc)
Akkumulátoros üzemidő
maximális terhelés
1:19 óra (79 perc)

Az Everest Ultimate Edition 2006 legújabb hivatalos verziójával, illetve a Futuremark PCMark 04 benchmarkjával elvégzett mérések semmi meglepő adattal nem szolgálnak, egyedül talán az Everest alatt mért kiugróan jó memóriakésleltetési időt érdemes kiemelni, mely egyébként a Sempron processzorok sajátja.


[+]

Végül a szokásos módon megmértük, hogy a kis fogyasztású Sempron processzorral szerelt notebook mennyi ideig képes akkumulátorról üzemelni. A 6 cellás, 4400 mAh-s akkumulátor szokatlanul nagy kapacitásúnak tűnhet ebben a kategóriában, a belépőszintű modelleknél legalábbis szeretnek ezen is spórolni a márkák, jó látni, hogy az Airis ezen a téren nem állt be a sorba.

Ettől függetlenül nem számítottunk csodára a géptől az akkumulátoros üzemidőt tekintve, végül sejtésünk be is igazolódott: az Airis N990 minimális terhelés mellett alig bírta tovább három óránál, maximális terhelésnél pedig 79 percig üzemelt akkumulátorról.

Az Airis belépőszintű noteszgépe végül is azt hozta a teszt során, amit elvártunk tőle, illetve ami általában elvárható a kategória többi, hasonló kialakítású tagjától. A géppel működés közben nem akadt problémánk, a hűtési rendszer megfelelő hatékonysággal tette a dolgát (igaz, néha kissé hangosan), így nem tapasztaltunk sem zavaró túlmelegedést, sem bármiféle bizonytalan működést.

Értékelés

A hazai noteszgép-piacon gyakorlatilag mostanság kerül csak bevezetésre az Airis márkanév, így a háttértámogatás is meglehetősen gyerekcipőben jár még, ami többek között abban nyilvánul meg, hogy a vállalat egyáltalán nem rendelkezik magyar nyelvű weboldallal. Ennél valamivel nagyobb probléma, hogy még a nemzetközi weblapon sem találtunk terméktámogatást (FAQ, meghajtóprogramok, kézikönyvek letöltése stb.) nyújtó szekciót. A gépre vonatkozó garancia egyébiránt – ahogy a kategóriában lenni szokott – a törvényi minimumnak megfelelő, azaz a noteszre 1 év, az akkumulátorra 6 hónap jótállás vonatkozik.

Mindent összevetve az Airis márkanévvel illetett notebookcsalád első nálunk járt példánya nem okozott semmilyen meglepetést vagy csalódást, jóllehet az adott modellnek, illetve a márkaimázsnak kétségtelenül lenne még mit fejlődnie. Tekintve azonban, hogy jelen cikkünkben egy belépőszintű típust vizsgáltunk, mely viszonylag kedvezőnek mondható áron kerül a boltokba, sok hiányosság felett nyugodt szívvel szemet hunyhatunk, ezek a gépek ugyanis többnyire alapvető mobil használatra hivatottak, leendő tulajdonosuk pedig nem feltétlenül igényli a középkategóriás, illetve csúcskategóriás gépeket jellemző tudást, képességeket. Más kérdés, hogy a stabil márkaháttér általában még ebben a szegmensben is sokak számára fontos kritérium.

Úgy gondoljuk, hogy az Airis sikere a hazai notebook-piacon elsősorban ennek a márkaháttérnek, márkaimázsnak a kialakításán múlik, ezután pedig majd szépen lassan lehet kicsit modernebb, jobban felszerelt, dizájnosabb gépeket építeni. Mindezt úgy, hogy a végfelhasználónak ugyanennyit vagy akár még kevesebbet kelljen fizetnie egy belépőszintű Airis noteszgépért cserébe.

 

Airis N990
Processzor AMD Mobile Sempron 2800+ LV (1,6 GHz, 256 kB L2 cache)
Lapkakészlet VIA K8M800
Memória 1 x 256 MB DDR333
Merevlemez 40 GB Ultra-ATA100, 4200 rpm, 2 MB cache
Kijelző 15" XGA (1024x768 pixel), GlareType
Grafika VIA/S3G UniChrome Pro IGP maximum 64 MB memóriával
Hang Realtek ALC655 – VIA AC'97 audiovezérlő
Optikai meghajtó DVD-olvasó, CD-író kombó
Kommunikáció V.92/V.90 modem, Fast Ethernet
Interfészek 4 x USB 2.0, D-Sub és TV-kimenet, PC Card slot
Akkumulátor 6 cellás, 4400 mAh
Méret, tömeg 326 x 277 x 22-36,7 mm, kb. 2,9 kg
Jótállás 1 év
Fogyasztói ár 159 990 Ft

Ami tetszett:

  • kategóriájához képest szép kijelző.

Ami nem tetszett:

  • egyelőre gyenge lábakon álló support,
  • kissé idejétmúlt technológiák.

Renwick

A cikkünkben szereplő Airis noteszgépet a Case Hungary Kft. jóvoltából próbálhattuk ki.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Airis

Azóta történt

  • Packard Bell MX67 notebook

    Első ízben volt alkalmunk megtapasztalni, hogy az olcsó gépeket forgalmazó cég mit nyújt a pénzért cserébe.

Előzmények

Hirdetés